• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

Як запозичувати чужі фото в мережі і не порушувати авторські права - поради юриста

 1. Отримати дозвіл у власника прав
 2. Замість копіювання фото, копіюйте посилання на фото
 3. Замість розміщення фото, розмістіть посилання на фото
 4. Як працює посилання на контент з Instagram, Twitter і YouTube

21 Августа, 2015 року, 10:00

36961

Соціальні мережі - величезні бази захищеного авторським правом контенту. Instagram - ідеальний фотобанк для тематичних видань і блогів; Twitter сповнений фото з місць подій та іншого контенту, придатного для ілюстрацій журналістам і блогерам; ролики з YouTube поширюються в соціальних мережах і масово використовуються телеканалами як в новинних сюжетах, так і при створенні телепрограм і документальних фільмів.

Ви хочете розміщувати на своєму сайті чужі фото / відео, але чули, що авторське право це забороняє? Так, за загальним правилом потрібно отримати дозвіл у власника авторських прав, але якщо отримувати ліцензію довго і дорого, чи можна використовувати контент без дозволу і без оплати? Нижче я розповім про два способи запозичення чужих творів в найбільших соціальних мережах.

Отримати дозвіл у власника прав

Якщо Instagram-аккаунт користувача публічний, його власник залишає координати для зв'язку з ним. Зазвичай власник аккаунта дозволяє іншому аккаунту зі схожим за тематикою контентом розміщувати свої фото, вказуючи в підписі посилання на першоджерело.

Рекомендуємо попросити у власника даного облікового запису дозвіл на публікацію фотографій, вказавши істотні умови (в форматі email):

 • де і як буде використовуватися фото (наприклад, публікація фото в якості ілюстрацій до статей на сайті www);
 • термін і територія дії дозволу (наприклад, дозвіл діє з дня видачі терміном на один рік на території всіх країн світу);
 • дозвіл видано безкоштовно, або в якості оплати ви даєте взаємне дозвіл використовувати фото вашого облікового запису.

Головне - не вийти за межі отриманого дозволу і припинити використання, якщо власник відкличе свій дозвіл. Цей варіант підійде в разі, якщо ви хочете постійно і у великих кількостях запозичувати фото з чужого акаунта.

Коли не вистачає ні часу, ні сил для того, щоб отримати дозвіл на використання однієї єдиної фотографії з одного аккаунта - спробуйте інший спосіб.

Замість копіювання фото, копіюйте посилання на фото

Другий спосіб ґрунтується на актуальною судовій практиці США, оскільки це сама оперативна юрисдикція в частині вирішення спорів про нові форми і сферах використання творів. До того ж, всі найбільші соціальні мережі знаходяться в юрисдикції США, а в умовах користування їх сервісами, і застосовне право, і суд - теж в США.

Підходи до того, як правильно запозичувати чужі фото / картинки з соціальних мереж визначили два ключових кейса. перший: Рішення у справі Perfect 10, Inc. v. Amazon.com, Inc., 508 F.3d 1 146 (9th Cir. 2007), в якому суд розмежував використання чужого фото від розміщення посилання на джерело, що містить чуже фото. Йдеться про такий спосіб розміщення чужих веб-сторінок як in-line linking , Відомий також, як хотлінк (включення в веб-сторінку файлів / зображень чи інших ресурсів з чужого сервера). Замість відтворення чужої картинки, за допомогою HTML-протоколу через браузер посилання направляє користувача до веб-сайту, на якому розміщена / відтворена шукана картинка.

Висновок суду - надання таких HTML-посилань не тотожне розміщення чужого фото з двох причин:

 • HTML-посилання є рядки тексту, а не фотографічний твір;
 • HTML-посилання сама по собі не є причиною появи чужих зображень на екрані комп'ютера користувача. Посилання повідомляє браузеру користувача адресу, де розміщена картинка, і лише взаємодія браузера користувача з комп'ютером (сервером), який зберігає чуже фото, призводить до поширення чужих творів.

В іншому кейсі фотограф опублікував в своєму Twitter-акаунті фото руйнувань після землетрусу в Гаїті, які запозичили Agence France-Presse і Washington Post. суд визнав їх винними в порушенні авторських прав шляхом незаконного використання фото (Agence France Presse v. Morel, No. 10-02730).

Суд звернув увагу, що умови використання Twitter дозволяють користувачам відтворювати чужі твори шляхом ретвіти, адже це відбувається виключно в рамках самого сервісу і не дає право використовувати фотографії без дозволу автора.

Замість розміщення фото, розмістіть посилання на фото

Замість того, щоб розміщувати чуже фото / відео, знайдіть спосіб розмістити посилання на нього, але так, щоб користувач бачив контент. Судова практика України поки не містить чіткої позиції щодо того, прирівнювати чи дію з розміщення чужого твору на сайті (порушення) до розміщення посилання на чужий сайт, де знаходиться чужий твір (не повинно бути порушенням).

Як працює посилання на контент з Instagram, Twitter і YouTube

Завантажуючи фото в Instagram, користувач надає соціальної мережі невиключне і не припускає виплату авторського гонорару, що допускає передачу і повторно ліцензувати, дійсне в усіх країнах дозвіл на використання фотографій і відео, опублікованих на сервісі.

Завантажуючи фото в Instagram, користувач надає соціальної мережі невиключне і не припускає виплату авторського гонорару, що допускає передачу і повторно ліцензувати, дійсне в усіх країнах дозвіл на використання фотографій і відео, опублікованих на сервісі

З цього приводу ще було багато холівара в 2012 році - ред.

Оскільки кожна фотографія в Instagram має свій URL, він може бути доданий на будь-яку веб-сторінку так, що відвідувач буде бачити фотографію, а не лінк. Для перегляду фото не потрібно переходити на сторінку користувача в Instagram.

У підсумку потрібне фото присутній на сторінці, ілюструючи вашу статтю, але ви не скопіювали і не завантажили чуже фото на ваш сайт - відповідно, не вчинили використання чужого твору.

У порівнянні з Instagram, Twitter зробив крок вперед і полегшив завдання запозичення публікацій користувачів для розміщення на веб-сторінках третіх осіб. Сервіс мікроблогів надає користувачам (не тільки тим, у кого є акаунт, а будь-якому відвідувачу сайту) можливість скопіювати посилання на обраний твіт і розмістити її на своїй сайті або блозі. Додавши це посилання на твіт на свою веб-сторінку, ви зробили видимими сам твіт, коментарі до нього, а також фото та інші посилання, які містяться в ньому.

Виконано правило - розміщуватися не фото, а клікабельно посилання на фото - і досягнутий потрібний результат: користувач бачить твіт, але технічно ви не копіювали об'єкти авторського права - лише посилання на їх першоджерело.

Чи не буде порушенням розміщення посилання на ролик з YouTube на своїй веб-сторінці замість завантаження самого відео. Це виконується за допомогою iframe, який створює плаваючий фрейм всередині звичайного документа і дозволяє завантажувати в область заданих розмірів будь-які інші документи (див. Рішення Європейського Суду Справедливості від 21.10.2014 р Case C-3488/13, раніше ми розповідали про цей випадок).

В одній з наступних публікацій ми розглянемо доктрину fair use (добросовісне використання) і її аналог в законодавстві України, оскільки вони дають додаткові можливості для законного використання чужих творів без дозволу і без виплати винагороди.

Юридична обмовка: не слід сприймати вищесказане, як однозначну відповідь для всіх ситуацій, коли ви побажаєте використовувати чужі фотографії на своєму сайті. Причина в тому, що, по-перше, суд у кожній країні має право розглядати правову природу розміщення посилання на чужий сайт по-своєму; по-друге, жоден рада юриста не може гарантувати безпроблемне використання посилань на чужі твори, хоча б тому, що не існує конвенції, яка б містила пряму норму про законність розміщення посилань в мережі.

Автор: Іларіон Томарів, старший юрист, керівник практики
інтелектуальної власності МЮГ AstapovLawyers

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити нам.

Ви хочете розміщувати на своєму сайті чужі фото / відео, але чули, що авторське право це забороняє?
Так, за загальним правилом потрібно отримати дозвіл у власника авторських прав, але якщо отримувати ліцензію довго і дорого, чи можна використовувати контент без дозволу і без оплати?
Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью