• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

Зошто лаптоп батеријата не се полне?

 1. Редоследот на ресетирање на поставките и конфигурацијата на лаптопот:
 2. Типични проблеми со батеријата на лаптоп

Ако вашата батерија во лаптоп или netbook повеќе не е препознаена од оперативниот систем или оската известува дека батеријата е поврзана, но не се полни, тогаш не брзајте да купите нова батерија. Понекогаш ова однесување се должи на софтверски дефекти на самиот лаптоп. За да ги отстраните, треба да ги ресетирате основните поставки на влез-излезниот систем (BIOS), како и да ги отстраните полнењата од матичната плоча на лаптопот.

Редоследот на ресетирање на поставките и конфигурацијата на лаптопот:

 1. Исклучете го од фиксната мрежа;
 2. Исклучете го полначот од лаптопот;
  Ако вашата батерија во лаптоп или netbook повеќе не е препознаена од оперативниот систем или оската известува дека батеријата е поврзана, но не се полни, тогаш не брзајте да купите нова батерија
 3. Извадете ја батеријата;
 4. Притиснете го копчето за напојување на лаптопот и држете за околу една минута;
 5. Поврзете го полнењето со лаптопот (без батерија);
 6. Започнете го уредот и внесете го менито BIOS-от (Обично треба да притиснете едно од копчињата: F12, DEL, F2);
 7. Во менито BIOS-от, пронајдете го објектот "SET DEFAULTS или Default (Restore) Defaults".
 8. Примени ги стандардните поставувања на BIOS системот и зачувајте ги пред да излезете;
 9. Исклучете го лаптопот (притиснете го копчето за вклучување или држете го за околу 5-7 секунди);
 10. Исклучете го напојувањето на лаптопот од полначот и вметнете ја батеријата;
 11. Поврзете го полначот и стартувајте го компјутерот;

По вчитувањето на оперативниот систем, проверете го статусот на батеријата. Ако се активира ресетирањето, системот ќе го определи износот на преостанатиот век на батеријата или ќе го покаже надоместокот како процент. Најважно е дека е напишано дека е "Поврзан, полнење". Ако ова не функционира, најверојатно батеријата има проблем или дефект.

Типични проблеми со батеријата на лаптоп

Најчестиот проблем со неуспехот на батеријата е неговото физичко влошување. Современите литиум-јонски капацитети се способни да издржат околу 800 циклуси на полнење. Тоа е, производителот обично ги зема во предвид две години користење лаптоп, по што треба да биде целосно сервисиран или заменет со нови. dell лаптоп батерии . Затоа, траењето на батеријата е тајно ограничено на максимален период од две години (за некои производители, три).

Секој пат кога батеријата е наполнета и испразнета, се јавува т.н. циклус. Со секој таков работен циклус, батеријата губи одреден капацитет. Ова се должи на хемиска реакција внатре во самиот уред. Затоа, за годината капацитетот се намалува за околу 15% од оригиналот.

Друг проблем е краток спој или слаба батерија во самата батерија. Модерните батерии се состојат внатрешно од неколку моќни модули кои се поврзани со еден контролер. Затоа, ако еден од нив не успее, тогаш остатокот премногу. Таквите батерии може да се обноват.

Батеријата не е целосно откриена од страна на лаптопот, иако нејзиниот полнеж оди и лаптопот не работи од мрежата, тогаш во овој случај контролорот на самата батерија не успеа - замена на целата батерија.

Батеријата за лаптоп треба внимателно да се третира, бидејќи е потрошен материјал кој лесно може да пропадне. Производителите често не вклучуваат оштетување на батеријата како гаранција, бидејќи ова е нормален процес, ако се истроши.

Споделете со пријателите:

Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью