• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

Windows 10 - огляд, відгук і порівняння з попередніми версіями

 1. Інтерфейс Windows 10
 2. Дьоготь в інтерфейсі
 3. функціонал
 4. ненажерливість
 5. Windows спостерігає за вами
 6. резюме
 7. 2016

До цього я ніколи не робив огляди Windows. Але в останні місяці нова версія цієї ОС буквально муляє очі. Який комп'ютер не включиш - всюди вискакує привабливу пропозицію від Microsoft - поновіть вашу Windows до версії 10. На сайті Майкрософта про неї написано - "Та ж Windows, тільки краще".

Затвердження сміливе і дуже суб'єктивне. Більш об'єктивний слоган міг би таким, наприклад бути - "Та ж Windows, тільки ще прожорливее". Або таким - "Та ж Windows, тільки ми знову змінили інтерфейс".

Хороших новин дві.

Перша в тому, що тепер можна абсолютно спокійно, легально завантажити дистрибутив Windows з сайту Microsoft. Це зручно для тих хто сумнівається і хоче просто помацати нову ОС, перш ніж платити за неї гроші в магазині. Більше не потрібно шукати піратську копію.

Як завантажити Windows 10

Друга в тому, що для власників Windows 7 і 8 установка Windows 10 безкоштовна. Мова природно про власників ліцензійних Windows 7 і 8. Причому можна не тільки оновити стару Windows до нової, але і зробити чисту установку Windows 10, використовуючи ключ від наявної Windows 7 і 8.

Зручно.

Для ознайомлення я використовував дистрибутив, викачаний з сайту Microsoft. Версія 1511 build 10586 (Threshold 2). Чистий установка в варіанті Professional 64-бітна.

Інтерфейс Windows 10

Microsoft продовжує спроби всидіти на двох стільцях. Намагається створити єдиний графічний інтерфейс і для комп'ютерів і для мобільних пристроїв. У порівнянні з Windows 8, зроблений крок назад щодо традиційного для Windows меню "Пуск". Якщо в Windows 8 цього меню зовсім не було, а замість нього був "Стартовий екран", то в Windows 10 повернули огризок меню "Пуск" (яким воно було в Windows 7) і туди ж приліпили зменшений в розмірах "Стартовий екран":

За функціональністю воно поступається Windows 7, але всяко краще ніж було в Windows 8. Принаймні вже швидше можна дістатися до кнопки виключення.

В інтерфейс доданий новий візуальний елемент для перемикання між відкритими програмами. Task View (Представлення задач). У ньому показані всі вікна на весь екран, а крім того там же можна створити додаткові Робочі столи:

У ньому показані всі вікна на весь екран, а крім того там же можна створити додаткові Робочі столи:

Відкрити цей елемент можна кнопкою з панелі завдань, або з клавіатури Win + Tab. Тепер і в Windows є така ж фішка яка давно вже є в Linux і навіть в Mac OS. У цьому поданні, в правому нижньому кутку, є кнопка для створення додаткових робочих столів. Новий Робочий стіл можна створити і за допомогою клавіатури - Win + Ctrl + D. Створені Робочі столи будуть відображатися внизу екрану Task View. Між Робочими столами можна переходити не тільки через Task View, але і з клавіатури: Ctrl + Win + стрілка вліво / вправо.

Доопрацьовано елемент графічного інтерфейсу Snap (що з'явився ще в Windows 7). У Windows 10 туди додані дві нові можливості. Тепер можна не тільки два вікна (по горизонталі) розмістити, а й чотири. Для того, щоб Snap розмістив вікно програми тільки на чверть екрану, потрібно перетягнути це вікно в один з кутів екрану. Для розміщення двох вікон, вікно потрібно перетягувати на бічну грань екрану.

Друга новинка пропонує варіанти для заповнення наступного місця (після закріплення першого вікна):

Друга новинка пропонує варіанти для заповнення наступного місця (після закріплення першого вікна):

Але якщо розміщувати чотири вікна, то цей асистент з'являється тільки після стикування третього вікна! Нелогічно.

Ну і явна недоробка так і залишилася - неможливість розмістити два вікна по вертикалі екрана. Залишили це для Windows 11?

Хоча формально є 4 поєднання клавіш для функції Snap (Win + стрілки) осудності працюють тільки два - Win + стрілка вправо (вліво). А ще два, Win + стрілка вгору (вниз) працюють (закріплення вікна в кутку, на чверть екрану), тільки якщо кількість відкритих вікон не перевищує 2. До слова, в Ubuntu Unity вже давно є і розміщення вікон по вертикалі і навіть перепризначення клавіш на цей функціонал.

Для тих хто часто користується консоллю, теж є хороші новини. Нарешті у вікні консолі можна виділяти, копіювати і вставляти текст як і в будь-якому іншому вікні. І закрити його тепер можна стандартно, через Alt + F4. Не минуло й ста років як ці можливості з'явилися в Windows.

Дьоготь в інтерфейсі

Контрастність всіх трьох тем оформлення низька. Дуже слабо виділяються активні пункти в менюшках і активні вікна. При погано налаштованому моніторі або яскравому світлі побачити активні елементи дуже складно. Навіть просто текст читається з працею. Я б назвав це оформлення як "лютий пі * ц".

функціонал

Напевно найголовніше нововведення це можливість голосового управління Windows - голосова помічниця Cortana. Але вона є поки тільки в англійській версії.

А ще новий браузер Edge, але він поки не конкурент Мозілли і Гуглу.

Хмарне сховище OneDrive тепер вкорячіть в систему щільніше. Відключити його складніше ніж раніше. Стаття як відключити OneDrive .

Така ж нездорова тяганина з "Захисником Windows" - через графічний інтерфейс його вже не відключити. Потрібно лізти в реєстр. Стаття як відключити Захисник Windows 10 .

З'явилася функція, яка дозволяє через Facebook, Skype або Outlook передати на інший пристрій Windows 10 ваші паролі до точок доступу WiFi. На думку Майкрософт це зручніше, ніж копіювати або диктувати паролі. Що стосується безпеки, то Майкрософт декларує, що передача паролів виконується в зашифрованому вигляді. Що ж, можливо пароль в чистому вигляді не вийде вкрасти, але вважаю, що хеш пароля можна буде поцупити. А в підсумку яка різниця, буде вкрадений пароль або його його хеш, якщо в будь-якому випадку вийде підключитися до точки доступу?

Використання протоколу P2P для роздачі оновлень Windows з вашого комп'ютера (за тим же принципом як працює torrent). Якщо ви ви встановили у себе якісь поновлення Windows 10, то вона буде роздавати ці оновлення з вашого комп'ютера іншим користувачам Windows 10. Сенс цієї функції в тому, щоб прискорити завантаження оновлень для користувачів. Однак це буде додаткове навантаження на ваше Інтернет-з'єднання. І якщо у вас наприклад підключення до Інтернет через стільникову мережу, з лімітом по трафіку, то з огляду на розмір оновлень Windows можна влетіти.

ненажерливість

Як я і припускав, нова Windows прожорливее попередніх. Але не так сильно як я думав. Я зробив порівняльний тест чотирьох версій Windows, для того, щоб предметно оцінити зростання ненажерливості. Перевіряв три простих показника:

 • Розмір на диску. Свіжа установка без додаткових програм і драйверів.
 • Час завантаження. Замір за секундоміром, від вибору пункту в завантажувальному меню, до появи Робочого столу.
 • Витрата оперативної пам'яті. Замір по Диспетчер завдань. Відкрито однакові програми - Paint, Блокнот, Провідник і Диспетчер завдань.

порівнювалися:

 • Windows XP Professional SP3 32-бітна.
 • Windows 7 Professional SP1 32-бітна.
 • Windows 8.1 Professional 64-бітна.
 • Windows 10 Professional 64-бітна.

Такий вибір тому, що я для себе купував тільки професійні версії.

Одночасно я перевірив і можливість установки Windows 10 на старий комп'ютер.

Отже, немолодий, але ще жвавий комп'ютер:

 • Мат. плата сокет 775, чіпсет Intel 945.
 • Пентіум 4, 3 Ггц, 800 Мгц FSB. 2 Мб кеш.
 • 2 Гб DDR2 553 Мгц, в двоканальному режимі.
 • SATA диск зі швидкістю читання 70-80 Мб в секунду.

Подібних комп'ютерів ще багато на руках.

Отже, свіжовстановленому Windows 10 Professional на диску зайняла 11.3 Гб. Сама установка по часу була відчутно довше ніж Windows 8.1, але точний час я не засікав. Установка з флешки.

Після установки час завантаження було приблизно 1 хвилина 30 секунд. А з можливістю відкрити Провідник вже близько 2-х хвилин. Гнітюче. Однак після відключення декількох служб, OneDrive і фонових додатків час завантаження скоротилося до осудної значення 37 - 38 секунд. А після відключення Захисника, навіть до 30 секунд. Можна жити.

Після завантаження ніяких особливих гальм. Працює цілком спритно. Правда я не перевіряв на "важких" програмах.

Витрата оперативної пам'яті, з чотирма програмами - близько 600 Мб. Якщо відкрити щось більше ніж Блокнот або Провідник, наприклад Мозілли і в ній десяток вкладок, то витрата пам'яті буде я думаю за гігабайт.

А тепер для порівняння Windows XP Professional SP3:

 • На диску 5.3 Гб. Це разом з драйверами і декількома програмами.
 • Завантаження - 20 секунд. При трьох відключених службах (Пошук, Оновлення, Центр безпеки).
 • Витрата оператіви приблизно 300 Мб.

Windows 7 Professional SP1:

 • На диску 7.3 Гб.
 • Завантаження - 45 секунд. При трьох відключених службах (Пошук, Оновлення, Центр безпеки).
 • Витрата оператіви приблизно 400 Мб.

Windows 8.1 Professional:

 • На диску 11.3 Гб.
 • Завантаження - 30 секунд. При трьох відключених службах (Пошук, Оновлення, Центр безпеки). Якщо відключити Захисника тоді час завантаження 25 секунд.
 • Витрата оператіви приблизно 500 Мб.

Windows 8.1 виявляється швидше ніж сімка. Друге місце за швидкістю після XP. Цікаво.

Windows спостерігає за вами

Це не з десятки почалося звичайно. Просто з кожною новою версією збільшується кількість відправляється з вашого комп'ютера інформації.

Однак Microsoft, починаючи з версії 8 дає вам можливість відключати якщо не все, то принаймні багато параметрів "стеження" за вашим комп'ютером і за вами.

В інсталятор Windows 10 (і 8) є кнопка "Налаштувати", яка виводить три послідовних екрану з більш ніж десятком параметрів стеження - всі ці параметри можна відключити. Крім цього, вже після установки можна відключити ще кілька параметрів через настройки.

Просто будьте уважні і не натискайте кнопку "налаштування" в установнику.

резюме

За "ненажерливості" або за швидкістю роботи Windows 10 трохи важче ніж Windows 8.1. Але близько. І мабуть спритніші сімки.

На старий комп'ютер встановити можна. І користуватися можна. Але оперативної пам'яті потрібно як мінімум 2 Гб. І на швидкість диска потрібно звертати увагу. В ідеалі SSD, але хоча б і механічний (HDD), зі швидкістю під 100, а краще більше 100 Мб в секунду. Ну і ще мабуть налаштовувати потрібно, щоб спритніше працювала. Відключати зайве.

Встановити Windows 10 замість Windows 7 можливо має сенс, якщо не лякають зміни в інтерфейсі. Але замість вісімки не варто. Вісімка однозначно спритніше.

У порівнянні з вісімкою різниця така: Трохи повільніше. Є огризок старого меню Пуск. Є можливість створювати додаткові Робочі столи. Найважче відключити "Захисник Windows". Теми оформлення з більш низькою контрастністю.

На мій погляд, у десятки немає серйозних переваг перед вісімкою. Скоріше навпаки.

Взагалі, на мій погляд, єдина варта новинка Windows 10 це віртуальні Робочі столи. Для тих, хто користується одночасно кількома програмами різної спрямованості це буде зручно. Додаткова можливість упорядкувати робочий простір.

2016

Час від часу я користувався десяткою за ці місяці з минулого року. В цілому мої відчуття від неї скоріше позитивні ніж негативні. Я б сказав, що це придатна ОС. Якщо відключити і випиляти зайве - виходить цілком пристойно.

Іван Сухов, 2015 р

Поділіться цим сайтом з друзями!

Якщо вам виявилася корисна або просто сподобалася ця стаття, тоді не соромтеся - підтримайте матеріально автора. Це легко зробити закинувши грошиків на Яндекс Гаманець № 410011416229354. Або на телефон +7 918-16-26-331.

Або іншими способами (з карти, з телефону)

Навіть невелика сума може допомогти написання нових статей :)

Або поділіться посиланням на цю статтю зі своїми друзями.

Супутні статті:

Залишили це для Windows 11?
А в підсумку яка різниця, буде вкрадений пароль або його його хеш, якщо в будь-якому випадку вийде підключитися до точки доступу?
Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью