• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

Від світанку до заходу: історія браузера Internet Explorer

Кілька днів тому компанія Microsoft оголосила про відмову від легендарного бренду Internet Explorer (IE), якому в цьому році виповниться 20 років. На зміну одному з найстаріших браузерів прийде інша програма, яка поки відома під робочою назвою Project Spartan. вона з'явиться в операційній системі Windows 10 , вихід якої запланований на літо .

У різні роки світове IT-співтовариство висміює і критикувало IE за повільність, відсталий інтерфейс, неповну підтримку сучасних інтернет-технологій (таких як HTML5 та CSS3) і уразливості, виявляти із завидною регулярністю. Особливою ненависті удостоїлася 6-я версія продукту, яку нарекли "найгіршим ПО на планеті". Ребрендинг, сподіваються в компанії, допоможе зруйнувати негативне сприйняття "браузера Microsoft" і почати з чистого аркуша. Історію злетів і падінь покійного веб-оглядача згадали Весті.Hi-tech.

сходження

сходження

IE 1.0

Історія IE веде відлік з 16 серпня 1995 року, коли вийшла найперша версія браузера (1.0) в складі доповнення Microsoft Plus! до операційної системи Windows 95. Програма стала плодом ліцензійної угоди між Microsoft і Spyglass - невеликою компанією, що стояла за браузером Mosaic.

IE 2.0

2-я версія IE вийшла вже кілька місяців по тому, в листопаді 1995 року. Щоб наздогнати Netscape Navigator (з'явився в жовтні 1994 року), на той момент займав 90% ринку, Microsoft довелося запозичити кілька функцій у тодішнього лідера і підлаштуватися під потрібні користувачів. Наприклад, в IE 2.0 з'явилася можливість імпорту закладок з Netscape і підтримка ряду HTML-тегів, щоб веб-сторінки виглядали точно так же, як в "вікні" конкурента. До речі, IE 2.0 стала першою версією, доступною не тільки на Windows 95, але і на на Mac OS.

0 стала першою версією, доступною не тільки на Windows 95, але і на на Mac OS

IE 3.0

У серпні 1996 року відбувся третій великий реліз IE. Щоб відібрати у Netscape пальму першості, Microsoft вбудувала в браузер власний JavaScript-обробник JScript, підтримку фреймворка ActiveX (для відтворення відео або музики, відкриття файлів інших форматів через модулі-компоненти), CSS і плагінів, а також 128-бітного шифрування. Незважаючи на те що компанія майже повністю відмовилася від вихідного коду Spyglass, що використовувався в перших двох версіях, в IE 3.0 вона продовжувала застосовувати деякі його технології. Пізніше, зіткнувшись із загрозою позову про порушення авторських прав, Microsoft виплатила своєму колишньому партнеру 8 мільйонів доларів в 1997 році. Сама Spyglass припинила існування в 2000-му після поглинання з боку OpenTV.

розквіт

Internet Explorer 4.0, який дебютував в жовтні 1997 року, ознаменував початок "браузерних воєн" і втягнув його творця в тривалі судові тяжби. Вмонтувавши функціональність IE безпосередньо в Windows, компанія змогла різко наростити ринкову частку і обійти Netscape Navigator. Це рішення визначило долю IE на довгі роки вперед. Microsoft, по суті, робила вибір за користувачів, вирішуючи, який браузер повинен бути встановлений на їх комп'ютері. А оскільки IE поставлявся разом з Windows, найпопулярнішою "операционкой", про існування альтернатив здогадувалися всі.

IE 5.0

Вихід Internet Explorer 5.0 відбувся в березні 1999 року, а починаючи з вересня ця версія почала поставлятися разом з 2-м "виданням" Windows 98 (Second Edition). У ній був реалізований API XMLHttpRequest (XHR), що дозволяє браузеру запитувати інформацію у сервера без перезавантаження сторінки, а також можливість створення HTA-додатків (HTML Application), взаємодіючих безпосередньо з операційною системою. До моменту релізу наступної, шостої версії IE частка "п'ятірки" перевищувала 80% на ринку браузерів - багато в чому завдяки інтеграції з Windows.

Компанія поплатилася за це антимонопольним позовом "США проти Microsoft" в кінці 90-х. Відстоюючи свою позицію, розробник намагався довести в суді, що IE "в інтересах споживачів" дуже тісно пов'язаний з Windows 98, і ОС просто не може без нього працювати. Пізніше австралійський фахівець Шейн Брукс показав зворотне: "операційка" прекрасно справлялася без IE навіть якщо повністю видалити файли програми з системи. В результаті мін'юст США погодився піти на мирову угоду з Microsoft, запропонувавши розробнику відкрити API стороннім компаніям. Розгляд так ні до чого і не привело: приблизно половина з 20 штатів відмовилися йти на "мирову", а в 2007-му зобов'язання Microsoft щодо врегулювання позову минули.

Інша гучна справа довелося на кінець 2000-х. Розслідування проти Microsoft в цей раз завела Єврокомісія, порахувавши, що Microsoft використовує своє домінуюче становище на ринку операційних систем, щоб стримати поширення браузерів конкурентів. У 2009-му ЄК зобов'язала компанію попередньо встановити в Windows всі основні браузери і надати користувачам можливість вибору. Microsoft погодилася зробити це і виплатила штраф у 2 мільярди доларів.

Умови угоди, однак, компанія відмовилася виконувати. Версії Windows 7, поширювані з лютого 2009 року по липень 2012-го, не надавали користувачам можливість вибору браузера. На думку Єврокомісії, через це постраждали розробники сторонніх інтернет-оглядачів та мільйони користувачів. У Microsoft на це відповідали, що відсутність діалогу вибору браузера було викликано "технічними неполадками".

застій

застій

IE 6.0

27 серпня 2001 року побачила сама критикуемая і "дірява" версія IE - 6.0, яка була визнана багатьма "найгіршим IT-продуктом всіх часів". Проте, програма, яка постачається разом із Windows XP і Windows Server 2003, допомогла Microsoft довести ринкову частку майже до абсолюту - 95% до 2002 року. Усунувши принципового конкурента, Netscape, і перетворившись в монопольного гравця, на наступні п'ять років компанія геть забула про виправлення помилок і вдосконалення інтерфейсу. А прохання про підтримку веб-стандартів і додаванні нових функцій просто ігнорувалися.

IE6 сильно загальмував розвиток всієї інтернет-індустрії. Розробникам і веб-дизайнерам ще багато років доводилося верстати сайти так, щоб вони могли відображатися в "шістці", і навіть створювати окремі версії сторінок, спеціально оптимізовані під IE6.

Microsoft домінувала на ринку, не випускаючи великих оновлень протягом більш ніж 5 років. В кінцевому рахунку саме це і послужило причиною занепаду IE. Тривала відсутність інновацій та релізів призвело до того, що користувачі почали переходити до конкурентів - зокрема, Firefox від Mozilla. Так, на початку 2005 року "лисий" браузер (код якого, до речі, був частково заснований на коді Netscape) зміг зайняти 8% на світовому ринку.

Firefox 1.0

Наступна, 7-я версія з'явилася лише в жовтні 2006 року. Вона стала браузером за замовчуванням в операційній системі Windows Vista. IE7 отримав 256-бітове шифрування (для Vista), захищений режим, альфа-канал (прозорість) для PNG-зображень, поліпшену підтримку вкладок і платформи Windows RSS.

IE7 отримав 256-бітове шифрування (для Vista), захищений режим, альфа-канал (прозорість) для PNG-зображень, поліпшену підтримку вкладок і платформи Windows RSS

IE 7.0

Проте, вплив "шістки" було настільки велике, що конкурувати з нею не могли навіть наступні версії браузера Microsoft. Невдачу не приховували і в самій компанії. "Ми облажались", - в таких словах зізнався на галузевій конференції в 2006 році колишній керівник "браузерного" напряму Microsoft Дін Хачемовітч. Windows XP, з якої 6-я версія браузера йшла за замовчуванням, залишалася найпопулярнішою "операционкой" аж до серпня 2011 року, поки її не змістила Windows 7.

занепад

занепад

IE 8.0

Випустивши в березні 2009 року Internet Explorer 8, Microsoft спробувала виправити становище, але безуспішно. В цілому, "вісімка" була прихильно прийнята ринком. У ній була підвищена стабільність і продуктивність, з'явилися нові інструменти для розробників, списки пропонованих до відвідування сайтів, так звані "прискорювачі" (наприклад, "живий" пошук Live Search або переклад на інші мови), режим приватного перегляду InPrivate, підсвічування URL в адресному рядку і інші поліпшення. Втім, було вже надто пізно - повернути IE в "браузерну гонку" компанія вже не могла. Internet Explorer продовжував стрімко поступатися частку Mozilla Firefox і Chrome від Google, що з'явився в 2008 році. До вересня 2010-го частка IE вперше опустилася нижче 50% (дані StatCounter).

Перша версія Chrome

9-ю версію IE, що вийшла 14 березня 2011 року, нарешті оснастили тим, що все давно чекали: новим JavaScript-движком Chakra, підтримкою компонентів CSS3 і HTML5, а також векторної SVG-графіки. Адресний рядок обзавелася функцією автодоповнення, а диспетчер завантажень дозволяв управляти викачуваними на комп'ютер файлами.

ТВ-реклама IE9

У надії переламати ситуацію на ринку, Microsoft випустила IE9 в якості самостійної програми і рекламувала її за допомогою високобюджетних телевізійних роликів. Був навіть запущений Tumblr-блог, який іронічно висміював негативний імідж IE. "Дев'ятку" хвалили за технологічну просунутість, на рівні з Firefox і Chrome, але всі спроби Microsoft повернути браузеру колишню велич виявилися марними.

Чергову, 10-ю версію IE попередньо встановити в операційну систему Windows 8, яка вийшла 26 жовтня 2012 року. Програма була доступна в двох варіантах: в якості Metro-додатки, оптимізованого для сенсорних дисплеїв, і як звичайна програма для "класичного" робочого столу з підтримкою плагінів. IE10 навчилася відображати градієнти і 3D-перетворення CSS3, субтитри для HTML5-відео, а також отримала вбудований плеєр Adobe Flash (правда, деякі його функції були виключені з Metro-версії з метою економії заряду батареї на мобільних пристроях).

"Камбек" IE знову не вдався - на цей раз через загального неприйняття Windows 8. Левова частка рядових користувачів відмовилася від переходу на "вісімку", не захотівши освоювати новий Metro-інтерфейс, а бізнес - витрачатися на покупку ліцензій і переучувати співробітників. Неприйняття багато в чому викликав стартовий екран з "плитками", який був просто незручний власникам ПК без тачскрін.

Неприйняття багато в чому викликав стартовий екран з плитками, який був просто незручний власникам ПК без тачскрін

IE 11.0

У 2013 році вийшла 11-я, остання велика на сьогоднішній день версія IE. Програму, що йде в комплекті з Windows 8.1, визнали, мабуть, найкращою в історії браузера. За швидкістю роботи вона не поступалася Firefox і Chrome і пропонувала зіставні функції. Правда, за рік до цього веб-переглядач Google вибився в лідери, змістивши з п'єдесталу IE, але їм ніколи користувалося понад мільярд чоловік.

Як розвивалася ситуація на ринку браузерів в 2010-2015 (статистика StatCounter). Зеленим кольором відзначений Chrome, синім - IE, помаранчевим - Firefox

Як би там не було, завдяки домінуючою на ринку Windows IE досі залишається однією з найпопулярніших програм для перегляду сайтів. За даними StatCounter, в березні 2015 року частка Internet Explorer в сукупності становила 19,9%. На лідера - Chrome від Google, що закріпився на першій сходинці з травня 2012 року, - доводилося 52,48%. Третє місце утримує Mozilla Firefox з 18,5%.

Що далі?

У січні 2015 року на презентації, присвяченій Windows 10 , Microsoft відкрила завісу над досконалої нової, як тоді вважалося, версією IE - Project Spartan. Співробітники компанії розповіли, що програма отримає новий движок EdgeHTML (різновид Trident, який використовувався в IE 4-11) з більш високою продуктивністю JavaScript-бібліотеки WebGL, ніж у Chrome і Firefox, інтеграцію з голосової помічницею Cortana, а також функції "Список для читання" (Reading List) і складання анотацій до веб-сторінок, які можна буде зберігати в "хмара" OneDrive.

Співробітники компанії розповіли, що програма отримає новий движок EdgeHTML (різновид Trident, який використовувався в IE 4-11) з більш високою продуктивністю JavaScript-бібліотеки WebGL, ніж у Chrome і Firefox, інтеграцію з голосової помічницею Cortana, а також функції Список для читання (Reading List) і складання анотацій до веб-сторінок, які можна буде зберігати в хмара OneDrive

Функція анотацій. Після вибору одного з інструментів весь сайт "заморожується", після чого прямо на ньому можна малювати олівцем, обводити текст маркером, вирізати фрагменти і залишати текстові коментарі

Після вибору одного з інструментів весь сайт заморожується, після чого прямо на ньому можна малювати олівцем, обводити текст маркером, вирізати фрагменти і залишати текстові коментарі

Інтелектуальний помічник Cortana інтегрований прямо в адресний рядок

Інтелектуальний помічник Cortana інтегрований прямо в адресний рядок

Нова функція списку для читання (Reading List) працює за зразком Pocket або Instapaper. Контент, який синхронізується між усіма Windows-пристроями, можна відкласти для читання в офлайні

А кілька днів тому директор по маркетингу Кріс Капосела, виступаючи на конференції Microsoft Convergence в Атланті (США), роз'яснив, що Project Spartan - ідеологічно інший браузер, ніяк не пов'язаний з IE. Від його попередника компанія відмовиться через погану репутацію і неухильного спаду популярності, що спостерігається в останні роки. "Зараз ми вивчаємо, яким повинен бути новий бренд або нову назву нашого браузера в Windows 10, - сказав він, - Internet Explorer продовжить існування, але у нас також буде новий браузер ... під кодовим ім'ям Project Spartan. Нам ще належить його назвати".

Пізніше прес-служба компанії уточнила, що Internet Explorer як і раніше затребуваний у багатьох корпоративних користувачів, включаючи навіть "дідка" IE6, і списувати його з рахунків поки рано. "Project Spartan - це браузер Microsoft нового покоління, створений тільки для Windows 10, - цитує представників компанії видання The Register, - Ми продовжимо робити Internet Explorer доступним і після виходу Windows 10 для підприємств та інших клієнтів, яким потрібна підтримка застарілого браузера".

Чи не зникне IE і з комп'ютерів під управлінням Windows 7 і 8. Однак Microsoft робить все, щоб їх користувачі якомога швидше перейшли на "десятку". Офіційно підтверджено, що з релізом Windows 10 власники будь-якого пристрою (будь то комп'ютер, планшет або смартфон), що працює на Windows 8 / 8.1, 7 або Windows Phone 8 / 8.1, зможуть оновитися до 10-ї версії безкоштовно протягом року після релізу.

Компанія навіть готова на більш ніж сміливий крок - зрозуміти і пробачити піратів. Як повідомив напередодні сайт ZDNet, можливість встановити апдейт з'явиться у власників не лише ліцензійних, але і піратських копій 7/8, причому на будь-якій мові. Так, коли вийде Windows 10, Internet Explorer і Project Spartan деякий час будуть співіснувати, після чого IE остаточно відправлять на звалище IT-історії. Наскільки новий проект Microsoft відповідає "спартанським" якостям - простоті, швидкості і витривалості, ми дізнаємося вже цього літа, коли відбудеться дебют "десятки".

Поділіться новиною:

Що далі?
Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью