• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

Такі цінні дипломи

 1. Принципи і закони: які дипломи визнаються
 2. Ректор празького Університету Нью-Йорка придумав, як полегшити життя і студентам, і інститутам
 3. У міністерстві про проблему знають і шукають шляхи її вирішення
 4. Диплом як порожня формальність

Ілюстративне фото: Європейська комісія  Нострифікація диплома - це міжнародне поняття Ілюстративне фото: Європейська комісія Нострифікація диплома - це міжнародне поняття. Одна країна визнає або не визнає диплом, отриманий людиною в іншій країні. Це може бути і атестат про шкільну освіту, і диплом про вищу освіту. І «проміжний» варіант, коли студент-емігрант хоче продовжити навчання, але вже в чеському вузі. Однак цей чеський інститут повинен визнати ті курси навчання, які людина пройшла будинку. Інакше йому доведеться знову вступати до інституту, і все починати спочатку.

Давайте послухаємо історію однієї іноземки, яка переїхала жити в Прагу.

- Мене звуть Ірена Иосифова, в Чеську Республіку ми приїхали в 2012 році, тому що мій чоловік отримав тут роботу. Сама я закінчила юридичний факультет в Скоп'є, Республіка Македонія. Нещодавно я провела нострифікацію свого диплома, так як хотіла працювати юристом і в Чехії. Я діяла так. Спочатку я написала заяву до Карлового університету з проханням визнати мій диплом. Але вони прийняли рішення відмовити мені. Так як вони вважають, що освіта, отримана мною в Македонії, не можна прирівняти до навчання на місцевому юридичному факультеті. Після відмови в Карловому університеті, я подала заяву про визнання мого диплома в університет Масарика в Брно. Вони теж відповіли відмовою. Згідно із законом протягом двох тижнів після цього я могла подати скаргу в міністерство освіти країни. Я так і зробила. І через кілька днів вони відповіли, що ними прийнято позитивне рішення, і що мій македонський диплом визнаний. Тепер я шукаю роботу за фахом, і коли знайду її, то буду дуже цим задоволена.

Ірені Йосифового пощастило, вона боролася до кінця і перемогла. Однак є й такі, хто здається, опускає руки. Простим людям дуже складно зрозуміти, за яким принципом діє система нострифікації дипломів.

Принципи і закони: які дипломи визнаються

Карлов університет (Фото: Христина Макова, Чеське радіо - Радіо Прага)  Чому документи деяких іноземних вузів в Чехії визнаються без проблем, а інших - відкидаються Карлов університет (Фото: Христина Макова, Чеське радіо - Радіо Прага) Чому документи деяких іноземних вузів в Чехії визнаються без проблем, а інших - відкидаються. Якими принципами керуються, скажімо, працівники празького Карлового університету. Згідно із законом саме головні вузи Чехії і займаються визнанням або невизнанням іноземних дипломів. Наш співрозмовник - Ева Шарапаткова з Карлова університету. Вона працює начальником відділу нострифікації іноземних дипломів.

- Що необхідно для того, щоб іноземний диплом був вами визнаний?

- Спочатку я хочу сказати, що для нас створювати бар'єр для кого-то, хто хоче працювати за фахом, є дуже великою дилемою. Але вся справа в тому, що чеська закон про вищу освіту потребує визнання «рівноцінності» спеціальностей. Наприклад, лікар-стоматолог. Ми повинні точно порівнювати іноземний диплом за цією спеціальністю з системою навчання стоматологів в Карловому університеті. Повинні бути ті ж самі семінари, кількість теоретичних і практичних занять, годин по конкретних предметів, однакові заліки та іспити. І в 50% випадків виявиться, що звичайно різниця в програмі навчання між тим інститутом і нашим є. І тому ми відмовляємо. Ми не можемо визнати отримана освіта «рівноцінним».

- Тобто якщо є різниця в програмі навчання, ви відмовите і людям навіть з дипломами Гарварда і Оксфорда?

Університет Гарвард (Фото: Jacobolus, Wikimedia Commons, License CC BY-SA 2 Університет Гарвард (Фото: Jacobolus, Wikimedia Commons, License CC BY-SA 2.0) - Закон допускає одну єдину можливість визнати диплом іншим шляхом, ніж так звана «рівноцінність». Це рівень інституту, де людина вчилася. Тобто з Оксфордом і Гарвардом проблем не буде. Є авторитетні міжнародні агентства, складові рейтинг престижності інститутів. І цей рейтинг визнають у всьому світі, включаючи і Чехію. Однак конкретно Карлов університет цим пунктом закону не користується. Наш принцип: порівняння змісту освіти. Найчастіше не збігається система навчання у нас і в Америці. Сама структура предмета, теоретичні та практичні заняття і інше. Вони зовсім інші, ніж у нас.

- Людям яких професій ви відмовляєте найчастіше?

- Я можу навести багато конкретних прикладів, пов'язаних з викладачами іноземних мов. В основному це англомовні люди, які проживають в Празі. Вони хочуть підтвердити свої дипломи, а ми їм відмовляємо. Тільки в Америці таке може бути, що студент одночасно вивчає літературу, фізику, хімію і танці. Може ці люди, яким ми відмовляємо, будуть і прекрасними викладачами. Та й швидше за все будуть. Але ми не можемо нострифікації їх диплом, це не дозволяє закон. Системи освіти занадто відрізняються.

Ректор празького Університету Нью-Йорка придумав, як полегшити життя і студентам, і інститутам

У Чехії, крім місцевих авторитетних вузів, працюють та іноземних навчальних закладів. Серед них і Університет Нью-Йорка, який розміщується в Празі. У ньому навчаються і чехи, і іноземці. По-перше, привертає сама назва ВНЗ. По-друге, університет видає студентам дипломи, які визнають у США і Великобританії. Однак так як університет працює за чеськими законами, то він теж стикається з проблемою нострифікації. Наприклад, при бажанні студента переїхати з якоїсь країни в Чехію і продовжити навчання тут. Ректор Університету Нью-Йорка Андреас Антонопулос вважає, що при нострифікації іноземних дипломів Чехія повинна стати «більш дружелюбним», ніж зараз. Крім того, він навіть придумав, як змінити систему цієї нострифікації.

Ілюстративне фото: Ambro, Free Digital Photos  - У нас навчаються студенти з 65 країн Ілюстративне фото: Ambro, Free Digital Photos - У нас навчаються студенти з 65 країн. У кожного з них свій досвід успішної або невдалої нострифікації дипломів, отриманих на батьківщині. Якщо порівнювати з такими країнами як Великобританія, США чи Франція, то там процес нострифікації проходить набагато швидше, простіше і більш дружелюбним. У мене була пропозиція, щоб в Чехії визнавали цілі системи освіти конкретних країн, замість того, щоб кожна заява і диплом обговорювалися індивідуально. Тому що вирішувати кожне питання індивідуально це не просто довго, це ще й дорого для людей. А так би, наприклад, приїхав хтось із Мексики, показав диплом, а місцевий відповідний орган вже б знав, що мексиканську систему освіти можна визнати відразу. А після закінчення вузу в якійсь іншій країні, потрібні, скажімо, якісь додаткові або підтверджують іспити. І тоді студенти, які бажають навчатися в Чехії, знали б про умови заздалегідь, знали б, до чого їм бути готовим. На який бюджет розраховувати, могли б планувати свій час. Я не експерт, але хіба це не розумна пропозиція?

Школярі та випускники середніх спеціальних закладів (училища і технікуми), які приїхали до Чехії з інших країн, підтверджують свої атестати в департаментах освіти країни. Процес нострифікації їхніх документів триває значно швидше, ніж визнання дипломів вузів. Колишній школяр, повинні бути конвертовані диплом, і може надходити в чеська інститут. З колишнім студентом все складніше. Швидше за все, програма його навчання вдома не збігається з місцевою. Його можуть прийняти на останній або передостанній курс чеського інституту, і протягом академічного року він складе іспити і заліки з тих предметів, які не проходив будинку. Це один із шляхів вирішення проблеми. Є й шлях, про який ми розповіли на самому початку програми. У разі відмови про нострифікацію диплома, подати скаргу, тобто апеляцію, в міністерство освіти країни. Таких заяв в минулому, 2013 році в міністерство надійшло понад п'ятсот. І приблизно половина з них після розгляду була задоволена.

У міністерстві про проблему знають і шукають шляхи її вирішення

Ілюстративне фото: Філіп Яндоурек, Чеське радіо  Однак головна причина, чому нострифікація триває так довго, полягає в тому, що людьми з дипломами про вищу освіту займаються тільки головні чеські університети Ілюстративне фото: Філіп Яндоурек, Чеське радіо Однак головна причина, чому нострифікація триває так довго, полягає в тому, що людьми з дипломами про вищу освіту займаються тільки головні чеські університети. Має зібратися комісія з викладачів, обговорити кожен випадок, переглянути всі папери, прийняти рішення. У міністерстві праці та соціальних справ Чехії знають про цю проблему і хочуть «розвантажити» головні вузи країни.

Говорить представник міністерства Катержина Штепанкова.

- Ми зараз працюємо над тим, як полегшити життя вузам і розділити напрямки. Щоб одні визнавали дипломи для подальшого ринку праці, тобто тільки тих людей, які хочуть відразу працювати за фахом. А інші займалися дипломами для продовження освіти. Але є й інша важлива річ. Це охорона ринку праці. З одного боку, в Чехії на біржах зареєстровано багато безробітних. І місцевих громадян, і жителів ЄС, і вихідців з країн «третього світу». Всім їм потрібно знайти роботу. Навіть у іноземців, зареєстрованих на біржі, пріоритет у порівнянні з тими, хто тільки хоче нострифікації диплом. А з іншого боку, ми повинні йти назустріч роботодавцям. Якщо у роботодавця є свої критерії, вимоги до працівника, і він відчуває нестачу кваліфікованої сили з місцевого ринку, то він повинен мати повне право запросити іноземця. Так що треба зробити два кроки. Полегшити життя вузам і роботодавцям.

Диплом як порожня формальність

Ілюстративне фото: digitalart, Free Digital Photos  Анна Покорна є одним з фахівців по ринку праці Ілюстративне фото: digitalart, Free Digital Photos Анна Покорна є одним з фахівців по ринку праці. Вона впевнена в тому, що для багатьох роботодавців диплом того працівника, якого вони хочуть запросити, взагалі не має значення.

- Якщо роботодавець все ж таки ухвалить рішення працевлаштувати іноземця, то, як правило, він точно знає, кого хоче взяти. Часто роботодавець вже з цим майбутнім працівником знаком особисто. І для нього диплом того абсолютно не важлива. Тобто цей диплом не несе ніякої практичної цінності. Це лише адміністративна частина. Диплом потрібен тільки для того, щоб показати державним органам, що цей іноземець є «більш цінним», ніж безробітні місцеві жителі. І тільки тоді роботодавцю дозволять прийняти цю людину. Це все дуже складно, це займає багато часу. Це просто частина адміністративного процесу, яку і роботодавець, і працівник змушені пройти, щоб все оформити легально.

Гана Маркова працює в громадському рух «Мета». Воно допомагає емігрантам саме з нострифікацією дипломів.

- Дуже часто ми вирішуємо випадки, коли людина йде в університет з приводу нострифікації або здачі додаткового іспиту, а йому навіть не скажуть заздалегідь, як все буде проходити, що можна, а що не можна. Люди не знають, чи можна прийти зі своїм перекладачем. А таке робити можна. Наступна проблема - всі ці переклади дипломів та завірення їх у нотаріуса. Адже часто треба завірити папери за кожен рік навчання, де вказано кількість годин, предметів та інше. Це можуть бути і десятки сторінок, які потрібно перевести. Це дорого. Особливо для людей, які без роботи. Ми намагаємося в рамках нашого проекту допомогти людям з цим. Надати хоча б тим, хто особливо потребує, безкоштовного перекладача. Щоб відсутність грошей не стало для людини бар'єром при отриманні подальшої освіти або пошуку роботи. Тривалий процес нострифікації приносить величезні проблеми і тим людям, у яких це пов'язано з їх легальним проживанням в Чехії. Вони у величезній стресі. Це навіть не питання того, чи знайде людина роботу чи ні, а чи залишиться він в країні або йому доведеться повертатися додому. Деяким вдається це питання вирішити. Ті ж, хто хоче продовжити освіту, через бюрократію, через те, що працівники університетів і чиновники не встигають все оформити, втрачають час. Багатьом студентам доводиться пропускати цілий навчальний рік.

Що необхідно для того, щоб іноземний диплом був вами визнаний?
Тобто якщо є різниця в програмі навчання, ви відмовите і людям навіть з дипломами Гарварда і Оксфорда?
Людям яких професій ви відмовляєте найчастіше?
Я не експерт, але хіба це не розумна пропозиція?
Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью