• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

Що таке інтернет-залежність, і треба з нею боротися?

 1. Людина загубився в лабіринтах інтернету
 2. На кого розставлені віртуальні мережі?
 3. Чи є життя поза інтернетом?

Ви коли-небудь замислювалися, скільки часу щодня проводите в режимі онлайн? Але не поспішайте відповідати - нас цей банальне запитання, часто випереджає лякають доводи про масштаби інтернет-залежності, цікавить лише частково. Куди більш цікаво інше. Чи існує та сама, непереборна, тяга до занурення в цифрову середу? Або це цілком об'єктивний соціальний феномен, правда, занадто новий, щоб бути для нас очевидним і зрозумілим? Щоб відповісти на ці питання, розберемося, як прогресивна наука дивиться на «життя в мережі».

Людина загубився в лабіринтах інтернету

Літо щойно настав, а інтернет-простір заполонили традиційні жарти про те, як більшість людей все одно проведе його, сидячи за комп'ютером. Куди менше гумору в реальних історіях людей, які буквально живуть у віртуальному просторі. Це означає, що людина кидає навчання і роботу, перестає спілкуватися з родичами і друзями, тому що все це не так цікаво, як проводити час в інтернеті. Відомі нам і поодинокі, але куди більш сумні, випадки, коли організм просто не витримує безперервного існування онлайн, і у людей трапляється зупинка серця або інсульт після багатогодинного занурення в інтернет - таке вже відбувалося кілька років тому в Росії, Кореї та Китаї.

Тривожні новини про наших непростих взаєминах з цифровою середовищем можна виявити і в останніх наукових роботах. Зовсім недавно ми розповідали про дослідження, яке виявило прямий зв'язок між падінням швидкості інтернет-з'єднання і підвищенням рівня стресу і нервозності у користувачів. І це не дивно, адже згідно з останніми даними статистики, в середньому людина проводить у всіляких «Гугл» і «Фейсбук» 4,4 години в день, заходячи в інтернет з персонального комп'ютера, і 1,7 години, підключаючись з мобільного пристрою. Закономірним є питання: а чи потрібно починати бити тривогу, якщо рівно одну третину доби ми проводимо в інтернеті? Ось тут ми і втрачаємо грань між міфами і реальною загрозою залежності. Щоб знайти її, перенесемося в кабінет відомого психіатра з Єльського університету Дугласа Потенца.

Ви коли-небудь замислювалися, скільки часу щодня проводите в режимі онлайн

oneinchpunch / shutterstock.com

На кого розставлені віртуальні мережі?

Професор Єля Дуглас Потенца вже третє десятиліття займається вивченням різних залежностей: алкогольної, наркотичної та більш екстравагантних - наприклад, тріхотілломаніі (непереборне бажання висмикувати у себе волосся) або потягу до азартних ігор. Однак в останні роки американський психіатр все частіше стикається з людьми, які підсіли на ... інтернет. У свою залежність вони проявляють абсолютно ті ж самі ознаки, що спостерігаються, наприклад, у наркоманів: соціальна ізоляція, проблеми на роботі та особистому житті, відсутність самоконтролю і мотивацій до того, щоб перестати потурати своїй згубній звичці.

Працюючи з такими пацієнтами, Дуглас Потенца зазначає, що по відношенню до інтернет-залежності вкрай складно визначити ті рамки, за якими звичайне використання благ інформаційного століття перетворюється в відхилення від норми. На думку психіатра, проблема полягає не в самому інтернеті - він лише среда, посередник, що забезпечує можливості для розвитку пристрастей. У одних - це неконтрольований шопоголізм в онлайн-магазинах, у інших - онлайн-ігри і т.п.

До слова, в списку психічних розладів такого поняття, як «інтернет-залежність» офіційно не значиться. Спроба включити його в перелік міжнародного діагностичного і статистичного посібника з психіатрії (Diagnostic and Statistical Manual) була зроблена в 2008 році з подачі журналу The American Journal of Psychiatry. Тоді в ньому вийшла стаття, яка пояснює, що «інтернет-залежність» - це хвороба, яка потребує лікування. Проте заклик цей залишився без належної уваги.

Новий виток обговорення проблеми намітився тільки в 2012 році, коли міжнародна група вчених провела дослідження в 11 європейських країнах і виявила, що майже 5% молоді демонструє «патологічне використання інтернету», тобто таке, при якому страждає життя і здоров'я людини, порушується соціальна і професійна діяльність і навіть формуються психічні розлади, найчастіше депресивного характеру.

Зараз же у фокусі пильної уваги вчених - окремий вид інформаційного ласощі, на який підсіло людство. Йдеться про соціальні мережі. Їх вплив на нас з вами дослідники аналізують буквально уздовж і поперек. Наприклад, не так давно фахівці Каліфорнійського університету провели сканування мозку декількох десятків людей в той момент, коли вони користувалися соцмережами. Результат вийшов несподіваний: виявилося, що поки люди щось постять, лайкають і перекидаються повідомленнями в чатах, в мозку активізуються ті ж самі зони, як якщо б вони поїли улюблений шоколад або виграли велику суму грошей. У той же час для соціальних мереж підтвердилася і теорія про те, що часте їх використання є однією з непрямих причин депресивних розладів.

У той же час для соціальних мереж підтвердилася і теорія про те, що часте їх використання є однією з непрямих причин депресивних розладів

Roman Samborskyi / shutterstock.com

Чи є життя поза інтернетом?

Проте інтернет-залежність у кінцевому рахунку так і не поповнила список офіційно визнаних поведінкових залежностей. Справа полягає в складності самого феномена віртуальної і цифрових розваг, яка занадто швидко змінюється.

Інший їх довід полягає в тому, що ті ж азартні ігри і наркотики - не їсти частина сучасного життя, а цифрові технології - так, безумовно. І якщо можна викинути свою банківську карту, яка палить кишеню, або обходити стороною бари та алкогольні магазини, то відмовитися від інтернету - реально, тільки виїхавши на безлюдний острів або забравшись в лісову печеру. А навряд чи в цьому є хоч якийсь здоровий глузд.

Однак, якщо вам здається, що ваше життя все частіше і частіше витікає в онлайн-простір, і головне, вам це заважає, то деякий вихід все-таки є. Адже вже існують спеціальні програми та програми, що блокують запуск певних веб-сторінок і відключають інтернет. Як це не парадоксально, але сучасні технології допомагають боротися з самими собою ж.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

Чи є життя поза інтернетом?
Ви коли-небудь замислювалися, скільки часу щодня проводите в режимі онлайн?
Чи існує та сама, непереборна, тяга до занурення в цифрову середу?
Або це цілком об'єктивний соціальний феномен, правда, занадто новий, щоб бути для нас очевидним і зрозумілим?
Закономірним є питання: а чи потрібно починати бити тривогу, якщо рівно одну третину доби ми проводимо в інтернеті?
Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью