• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

Розшифровка категорій водійських прав нового зразка

 1. Як виглядають нові права
 2. Розшифровка категорій і підкатегорій
 3. Опис кожної категорії
 4. Мотоциклетний техніка
 5. Легкові автомобілі
 6. Вантажний транспорт
 7. автобуси
 8. Права на автомат
 9. Як відкрити нову категорію
 10. Покарання за порушення ПДР

Починаючи з 2014 року всі російські водії, за бажанням, можуть поміняти права і отримати водійське посвідчення нової дизайнерської розробки Починаючи з 2014 року всі російські водії, за бажанням, можуть поміняти права і отримати водійське посвідчення нової дизайнерської розробки.

Чим же вони відрізняються від старих, перевірених роками прав? Якщо у них переваги перед старими посвідченнями?

 • Водійське посвідчення нового зразка виготовляються відповідно до міжнародних вимог.
 • Нове посвідчення забезпечено безліччю ступенями захисту, документ неможливо підробити.
 • На посвідченні ніяка інформація не стирається, і залишається в первісному вигляді до кінця терміну придатності.

Як виглядають нові права

Зовнішній вигляд, концепцію і зміст російський прав на керування автотранспортними засобами розробили і затвердили ще в 2014 році, але отримували їх не всі водії, а тільки ті, хто висловив бажання мати новий вигляд посвідчення.

Але з 2017 року випуск прав застарілого виду, на щільному папері, припиняється і знову звернулися будуть видаватися документи нового зразка.

Старі водійські посвідчення, не вимагають заміни і зберігають свою юридичну силу до закінчення зазначеного на них терміну.

Розробка нового виду і змісту прав на управління була викликана приведенням документа до міжнародного стандарту. Тепер посвідчення включає нові види категорій водійської майстерності, до яких може бути допущений керуючий автотранспортом громадянин.

Відтепер найважливіший для кожного, хто сідає за кермо, документ виготовляється тільки на пластиці, з непомітною забарвленням в світло-рожевих тонах, але з чітким текстом по всім полям. Розмір пластика становить 8,5 Х 5,5 см, нові права спокійно можуть поміститися в портмоне будь-якого типу.

Якщо придивитися до нових водійських прав, то можна виявити найтоншу сітку. Вона призначена для захисту посвідчення, і містить ряд штрихових кодів, які використовуються в автоматизованому обліку. Кількість стовпців і рядків строго розмежовані - в документі вказані 4 шпальти і 17 рядків.

Саме на цих полях вводяться всі важливі відомості про водія, допущене право до певного роду автотранспорту, яким може керувати, термін дії посвідчення та багато іншої важливої ​​інформації.

Пластик виготовляється з декількома ступенями захисту, що спрямоване на запобігання підробок водійського посвідчення. До основних засобів відносяться:

 • Штрихове кодування по лівому краю зворотного боку, в ній містяться основні відомості про водія. Вважати інформацію можна тільки спеціальним пристроєм, які мають інспектори дорожньої служби. А також по ній можна отримати відомості про заборгованості по штрафам .
 • Кольорові голограми і особлива технологія передачі кольору дозволять змінювати кольорову гаму, що також підтверджує справжність документа.

Всі записи на правах вносяться як російською (національному) мові, так і на латиниці.

Тепер давайте докладніше розглянемо кожну сторону:

 • На основний стороні документа в самому вгорі прописується найменування, тобто посвідчення водія, а трохи лівіше позначення країни на латиниці.
 • Праворуч від фото є кілька рядків для запису особистих даних, вони прописуються в російській варіанті і латинськими буквами (графи 1 і 2).
 • Потім є відомості про дату і місце народження (графа 3).
 • Під записами про особисті дані прописуються дата видачі посвідчення водія і термін його придатності (графи 4a та 4b).
 • На наступному рядку відображені відомості про що видав права підрозділі ДАІ, його код (графа 4 с).
 • Внизу проставлений ряд цифр: перші 4 позначають серію документа, останні 6 - номер посвідчення (графа 5).
 • Ліворуч розташовано фото, зазвичай кольорового формату, яке роблять в підрозділі ДАІ. До нього пред'являються певні вимоги - воно повинне бути строго анфас, без убору на голові, з параметрами 3 х 4 см. Для інших осіб допускається робити фото в уборі, якщо через релігійні або інші міркувань вони постійно знаходяться в ньому. Але особа повинна бути повністю відкритим. Якщо громадянин носить окуляри, то і на фото цей атрибут повинен бути присутнім, але вони обов'язково повинні бути прозорими, щоб видно було колір райдужки очей (поле 6).
 • Під особистим фото є місце для підпису - вона повинна бути ідентична розпису на загальносуспільному паспорті громадянина (поле 7).
 • У графі 8 позначається регіон, проживання власника посвідчення та реєстрації авто.
 • У самій нижній сходинці документа проставляються всі доступні власнику посвідчення категорії і підкатегорії транспорту (поле 9).

У самій нижній сходинці документа проставляються всі доступні власнику посвідчення категорії і підкатегорії транспорту (поле 9)

На звороті документа міститься наступна інформація:

 • З лівого краю проставлений штриховий код, що містить зашифровані відомості про власника документа.
 • Інший простір водійського посвідчення віддано під таблицю, де прописуються категорії ТЗ, доступні для використання на території Росії.
 • У першому стовпці проставлені види автотранспорту в буквеному позначенні з символічною картинкою, по якій можна зрозуміти який це транспорт.
 • Якщо у водія є допуск до керування тим чи іншим видом автотранспортних засобів, то проти відповідного класу, будуть перебувати відомості, коли зданий іспит і видано дозвіл (стовпець 10).
 • В окремій графі проставлені відомості про термін закінчення дії дозволу на управління певним класом транспорту (стовпець 11).
 • Остання графа призначена для заповнення відомостей, про заборону керування автомобілями певного класу (стовпець 12). Наприклад, позначка АТ, означає допуск до водіння тільки транспорту з автоматичною коробкою передач і проставляється в рядку тієї категорії (підкатегорії) по якій отримано відповідний дозвіл.
 • Графа 14 відведена під особливі відмітки і обмеження, що діють на всі види відкритих категорій та підкатегорій, а також відомості про власника. Тут може вказуватися водійський стаж (рік коли вперше були видані права) або інформація що документ виданий замість втраченого (дублікат прав), загальні обмеження (наприклад, носіння окулярів, контактних лінз) або вказівку про необхідність наявності діючої медичної довідки (в разі якщо водій повинен періодично проходити медкомісію по допуску до керування ТЗ).

Тут може вказуватися водійський стаж (рік коли вперше були видані права) або інформація що документ виданий замість втраченого (дублікат прав), загальні обмеження (наприклад, носіння окулярів, контактних лінз) або вказівку про необхідність наявності діючої медичної довідки (в разі якщо водій повинен періодично проходити медкомісію по допуску до керування ТЗ)

Розшифровка категорій і підкатегорій

З 2014 року зворотний бік документа змінена:

 • додані нові категорії і підкатегорії водійських прав;
 • запроваджено позначку про допуск до водіння ТЗ тільки з автоматичною коробкою передач.

На сьогоднішній день існує 16 категорій водійських прав. Розширена лінійка строго обмежує допуск до водіння тієї чи іншої категорії транспортної техніки.

Розшифровка категорій і підкатегорій транспорту представлена ​​в таблиці:

Як можна побачити з таблиці позначення E в підкатегорії вказує що водій повинен володіти навичками керування ТЗ буксируються важкий причіп, маса якого перевищує 750 кг. Якщо відкриті вам категорії (B, С, С1, D, D1) не мають приставки Е, ви також можете транспортувати причепи, але більш легкі (в межах 750 кг).

У новій класифікації, до загальновідомих категоріям, додалася категорія М. Допуск до керування мопедом відкривається автоматично якщо у водія вже є водійське посвідчення. Якщо для вас це перша відкривається категорія, щоб повноправно керувати мопедом треба буде пройти підготовку в автошколі та скласти іспити в ДАІ.

Відкрита основна категорія дозволяє управляти транспортом молодшої підкатегорії. Однак наявність молодшої категорії не дозволить отримати допуск до водіння важчої або місткою машини.

Наприклад, водій, який має категорії А і В, при заміні прав на нові отримає посвідчення з додатковими підкатегоріями А1, В1, до того ж категорію М (див. зразок).

Всі відкриті категорії і підкатегорії відзначені на зворотному боці посвідчення і продубльовані на лицьовій.

Опис кожної категорії

Введена розширена класифікація строго розмежовує транспортні засоби за потужністю, вантажопідйомності і пасажиромісткості, а відповідно підходити до вибору залізного коня тепер потрібно ще уважніше з урахуванням відкритих категорій.

Наприклад, Hummer H1 по ПТС потрапляє в категорію С (повна маса майже 5 т), а Land Cruiser 105 за кількістю пасажирів (10 місць) в категорію D.

Пробіжить по всім видам ТЗ ще раз і розглянемо деякі пункти, обмеження і відмінності за категоріями більш детально.

Мотоциклетний техніка

Категорія M - мопедних пересувні засоби, скутери та легкі квадроцикли з малою потужністю і загальним об'ємом двигуна не більше 50 кв. см. Цей вид транспорту набрав популярність завдяки своїй доступності широким верствам населення і малим габаритам. І звичайно, всім учасникам руху хотілося б щоб водії скутерів володіли необхідними знаннями ПДР виїжджаючи на громадські дороги.

Категорія А - важкі мотоциклетні засобу пересування. Споряджена маса такого мототранспорту може доходити до 400 кг, а робочий об'єм двигуна повинен перевищувати 125 куб. см. Категорія А дозволяє керувати будь-якими типами мотоциклів, в тому числі мототранспортом підкатегорії А1.

Будь-А1 - полегшені і малопотужні мотоциклетні засоби з двигуном об'ємом 50-125 куб см, і силою до 11 кВт.

Легкові автомобілі

Цей найпоширеніший клас транспортних засобів на наших дорогах:

Категорія В - Легковий автотранспорт загальною масою до 3,5 т і кількістю пасажирських місць до 8. Дозволяє буксирувати причіп вагою до 750 кг або причіп більшої маси при дотриманні умови, що вага всього складу також укладається в 3,5 т.

Будь-ВЕ - це допуск до водіння тих же легковиків категорії В, але з причепом, що перевищує вагу самого автомобіля (вага причепа понад 750 кг). Маса такого складу в сукупності може перевершувати 3,5 т.

Будь-B1 - Дана категорія ніякого відношення до легкових машин категорії В не має. Потрібно вона для водіння трициклів і квадрицикл.

Відкривається категорія В1 при наявності в правах категорій А або В.

Однак види транспортних засобів при цьому різні: Однак види транспортних засобів при цьому різні:

 • категорія А відкриває допуск до водіння квадрицикл з мотоциклетної посадкою (органи управління і кермо як у мотоцикла) і в цьому випадку в стовпці 12 буде проставлено обмеження MS;
 • категорія В дозволяє управляти квадріцікли з автомобільної посадкою (кермо, сидіння, педалі, перемикачі автомобільного типу), на правах в цьому випадку буде стояти відповідна відмітка AS;
 • якщо ж у водія були обидві категорії і В), йому буде доступний транспорт підкатегорії В1 без будь-яких обмежень.

Особливі відмітки MS і AS в правах дозволяють співробітнику ДАІ легко визначити законність пересування водія на тому чи іншому вигляді техніки.

Вантажний транспорт

Якщо сфера вашої діяльності пов'язана з перевезенням вантажів, вам слід відкривати категорію відповідну вантажопідйомності вашого транспорту.

Категорія С - Вантажівки загальною масою понад 3,5 т. Дана категорія підійде для управління всіма видами важкого вантажного транспорту, наприклад, самоскидами і фури.

Будь-С1 - Середній вантажний автотранспорт масою 3,5 - 7,5 т, підходить для транспортування малогабаритних і дрібних вантажів.

Будь-РЄ - Водіння вантажівки категорії С з важким причіпним пристроєм масою понад 750 кг.

Будь-С1Е - Водіння вантажного транспорту, зчепленого з причепом, маса якого становить понад 750 кг. Загальна вага вантажного потягу в цьому випадку не повинен перевищувати 12 т.

До категорії С належать також і великі позашляховики, повна вага яких не вкладається в кордон категорії В.

автобуси

Категорія D - Пасажирський транспорт автобусного типу з числом місць для пасажирів більш 8. Права категорії D дозволяють управляти автобусами різного розміру, в незалежності від допустимої максимальної маси ТЗ. Саме ця категорія необхідна, наприклад, для водіння рейсових автобусів.

Будь-D1 - Водіння пасажирського авто, з сидячими місцями для пасажирів від 8 до 16. У цю категорію потрапляють звичні всім газелі та інші мікроавтобуси.

Будь-DE - Автобусний транспорт з причепом масою понад 750 кг.

Будь D1Е - Автобуси причіпних конструкцій, із загальною масою до 12 т.

Категорії Tm і Tb не вимагають опису. Дані категорії можна побачити на водійських правах тих людей, хто обрав своєю професією роботу водія трамвая або тролейбуса.

Права на автомат

Кожен новий водій зобов'язаний пройти спеціалізовані навчальні курси, ця вимога стала обов'язковою для отримання прав. І якщо передбачається пересування тільки на машині з автоматичною трансмісією, то вчитися і здавати іспит в ДАІ можна на авто з подібними характеристиками.

При цьому в розділі обмежень проставляється запис АТ. Водій з такими правами не зможе керувати автомобілем з механікою.

Водій з такими правами не зможе керувати автомобілем з механікою

Якщо ж водій з правами на АКПП захоче в майбутньому їздити на механіці, то для отримання допуску та нового водійського посвідчення йому необхідно буде успішно пройти випробування в ДАІ з практичного водіння відповідного автомобіля з механічною коробкою перемикання передач.

Особи, які пройшли навчання та успішно склали іспит з водіння транспорту з механічною коробкою передач ніяких обмежень не мають і допускаються до керування транспортом, відповідного відкритої категорії, з будь-яким видом трансмісії (і «автомат», і «механіка»).

Як відкрити нову категорію

Щоб доповнити свої водійські права новими категоріями або підкатегоріями необхідно пройти належне навчання за обраним напрямом в автошколі з подальшою перевіркою рівня підготовки в ДАІ.

Слід зазначити, що самостійна перепідготовка водія не допускається.

Для зарахування в автошколу потрібно стандартний пакет документів:

 1. цивільний паспорт (копії сторінок з фото і відміткою про реєстрацію);
 2. кольорове фото, стандартного для документів розміру 3х4;
 3. меддовідки для водійських прав.

Вартість і термін підготовки в автошколі розрізняються, залежно від обраного курсу:

 • Так перепідготовка з категорії С на підкатегорію РЄ не вимагає здачі теорії знання ПДР та для її відкриття необхідно успішне виконання в ГИБДД завдання з практичного водіння автопоїзда.
 • А якщо людині необхідно відкрити категорію D і у нього вже є права категорії С і відповідна картка водія, то перепідготовка включає в себе скорочену теоретичну частину, що, звичайно ж, знижує вартість і термін навчання.
 • Підготовка по категоріях М проходить з вивченням зводу правил дорожнього руху, з якого прибрані розділи, що не відносяться по суті до водіння скутерів.

Важливо! Законом передбачено отримання класу водіння і самого посвідчення з певного віку, благополучно здавши екзаменаційну перевірку в ГИБДД:

 • Для управління легкими мопедами і полегшеними мотоциклами права видаються при досягненні 16 років;
 • Отримати допуск до водіння класів А, В, С і їх 1 підкатегоріями - з 18 років;
 • Керувати вантажним автотранспортом, тролейбусами і трамваями можна з 21 років.

Отримання додаткової підкатегорії можливе за умови, що за основним класу водіння є досвід не менше року.

Пройти підготовку в автошколі та скласти іспит на знання правил дорожнього руху в ГИБДД можна і раніше, але видача водійських прав можлива тільки при досягненні встановленого віку.

Покарання за порушення ПДР

Керування ТЗ без відповідного допуску прирівнюється до їзди без прав і карається за статтею 12.7 КоАП РФ частина 1. Адміністративне стягнення в цьому разі може скласти 5-15 тис. Руб.

Водієві слід знати, що не будь-яка невідповідність допуску до класу водіння і управління якимось транспортом може бути розцінено як грубе порушення:

 • Якщо при перевірці виявиться, що він керує ТЗ вантажного типу загальною масою до 12 т., А у нього відсутній допуск до C1E, але в правах варто категорія РЄ, то штраф не буде накладено.
 • І в тому випадку, якщо водій допущений до водіння легкового авто, але на момент перевірки він пересувається на мопеді, з відсутнім допуском в правах, буде аналогічна ситуація.
 • Але от якщо він сів за кермо автобуса, маючи при цьому допуск до водіння тільки легкового транспорту, то штраф може скласти від 5 до 15 тис. Руб. Водія обов'язково усунуть від управління, а ТС повиганяєш на штрафмайданчик (27.12 і 27.13 КоАП РФ).
 • Керування автомобілем на механіці, з правами тільки на автомат, також прирівнюється до їзди без прав з відповідними наслідками.

Ось що ми хотіли вам розповісти про водійських правах. Якщо у вас виникли питання зверніться за роз'ясненнями до наших правовим експертам оформивши запит в кінці статті.

Отримайте безкоштовну юридичну консультацію прямо зараз

Чим же вони відрізняються від старих, перевірених роками прав?
Якщо у них переваги перед старими посвідченнями?
Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью