• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

РадіоКот :: Перемикачі ялинкових гірлянд на мікросхемах КМОП

>>>>


Перемикачі ялинкових гірлянд на мікросхемах КМОП


Анотація. Светодинамические пристрої дозволяють створювати велике різноманіття естетичних ефектів при оформленні новорічної ялинки, системного блоку комп'ютера, музичного центру. В якості світловипромінюючих елементів гірлянди доцільно використовувати над'яскравих світлодіодів. Їх висока надійність і мале енергоспоживання забезпечують працездатність протягом тривалого часу і високу економічність при високій яскравості світіння.
Загальні відомості. Три прості конструкції «Біжать вогнів» c «накопиченням» і «відніманням» побудовані з використанням всього декількох мікросхем стандартної логіки і не вимагають застосування программаторов, а також знання програмування, як при виготовленні, так і в процесі експлуатації пристроїв, що має велике значення при їх повторенні в умовах радіоаматорського лабораторії. Перший варіант пристрою (рис. 1) формує ефект «Того, що біжить вогню» з «накопиченням» для управління чотирма світлодіодними гірляндами, при якому відбувається по три спалахи кожної гірлянди з її фіксацією у включеному стані.

1) формує ефект «Того, що біжить вогню» з «накопиченням» для управління чотирма світлодіодними гірляндами, при якому відбувається по три спалахи кожної гірлянди з її фіксацією у включеному стані


Після проходження половини робочого циклу, відбувається затримка світіння всіх світлодіодів у включеному стані, рівна тривалості напівцикл «накопичення». Далі все світлодіоди гаснуть, і робочий цикл повторюється. Другий варіант пристрою (рис. 3) доповнено найпростішим таймером (на двох ІМС) і дозволяє вибирати практично будь-яку тривалість циклу, починаючи одноразової спалахом першої гірлянди, і закінчуючи деякою затримкою світіння всіх гірлянд, після проходження всього робочого циклу.


У першому варіанті пристрою може змінюватися тільки частота спалахів, а в другому, - можна також змінювати час світіння всіх світлодіодних гірлянд після проходження напівцикл «запалювання». Третій, найбільш досконалий варіант пристрою (рис. 5), забезпечує формування декількох ефектів «Того, що біжить вогню» c «накопиченням» і «відніманням», причому в першій половині циклу відбувається по два спалахи кожної світлодіодним гірлянди з «накопиченням» і «відніманням», а в другій половині циклу, - по чотири спалахи в кожному режимі.

Основним функціональним блоком, які реалізують алгоритм роботи найбільш досконалого варіанту пристрою, є ІМС багатофункціонального зсувного регістру типу КР1564ІР24. Розглянемо принцип роботи такого окремо взятого регістра більш докладно. Регістр може працювати в чотирьох синхронних режимах: паралельна завантаження, зсув вправо, зрушення вліво, зберігання, керованих по двох входів вибору режиму «SR», «SL», а також дозволу виходів «E1», «E2». Якщо на обидва входи «E1» і «E2» і хоча б на один вхід вибору «SR» або «SL» подано напруги низького логічного рівня, то всі вісім висновків порту служать виходами. На них присутня код, що міститься в регістрі (режим «зчитування»). Якщо на входах вибору «SR», «SL» діє напруга високого рівня, то через всі вісім висновків порту в регістр завантажуються дані з шини системи (режим «завантаження»). Причому завантаження відбувається синхронно з подачею позитивного перепаду тактового імпульсу на вхід «С».

Режим зсуву вправо встановлюється при подачі рівня логічної одиниці на вхід «SR», при цьому на вході «SL» повинен бути встановлений рівень логічного нуля. Режим зсуву вліво встановлюється при подачі рівня логічної одиниці на вхід «SL», при цьому на вході «SR» повинен бути встановлений рівень логічного нуля. Якщо хоча б на одному з входів «E1», «E2» буде напруга високого рівня, то виходи регістрів опиняться в розімкнутому третьому стані, і порти можуть працювати тільки як входи для прийому зовнішніх даних.

Входи вибору режиму «SR», «SL», входи послідовних даних «DR», «DL», а також входи паралельних даних «D1» ... «D8» відкриваються синхронно з приходом позитивного перепаду тактового імпульсу на вхід «С», при цьому на інших входах необхідні рівні вже повинні бути зафіксовані з урахуванням часу налаштування. Вхід скидання регістра «R» є асинхронним з активним низьким рівнем. При подачі рівня «нуля» на цей вхід все тригери регістра встановлюються в нульове стан, незалежно від сигналів на інших входах, отже, вхід скидання має найбільший пріоритет.

Розрядність регістра може бути збільшена за рахунок послідовного включення однотипних мікросхем. При цьому вихід «PL» з'єднується зі входом «DL» попереднього регістру, а вихід «PR» зі входом «DR» подальшого регістра. Рециркуляція даних досягається за рахунок з'єднання виходу «PR» останнього в лінійці регістра зі входом «DR» першого.

Схема електрична принципова. Схема електрична першого варіанту пристрою приведена на рис. 1. Тут ефект «накопичення» формується завдяки чотирьом RS-тригерів, що входять до складу ІМС DD4 типу КР1564ТР2, які представляють собою елементи пам'яті, призначені для запам'ятовування включеного стану відповідної світлодіодним гірлянди. На елементах DD1.1, DD1.2 виконаний генератор прямокутних імпульсів, що працює з частотою близько 25 Гц. (Частоту можна змінювати в широких межах підлаштування резистором R2.) Лічильники DD2.1, DD2.2 спрацьовують по спаду імпульсів позитивної полярності, що приходять на їх рахункові входи «CP» (висновки 2 і 10). Сигнали двох молодших розрядів лічильника DD2.1 через елемент DD1.3 надходять на входи дозволу «&» (висновки 4 і 5) дешифратора DD3, який формує рівень логічного нуля на відповідному виході тільки при появі рівнів логічних нулів на двох зазначених входах дозволу (висновки 4 і 5). Розглянемо роботу пристрою при початковому умови, коли лічильники DD2.1 і DD2.2 знаходяться в нульовому, а RS-тригери, що входять до складу ІМС DD4, - в одиничному стані. При цьому на виході елемента DD1.3 формується рівень логічної одиниці, і дешифрування станів DD3 заборонена - на всіх його виходах присутні рівні логічних одиниць. Два такі логічні рівня, що приходять на входи елементів виключає Або (DD5.1 ​​... DD5.4), викликають появу на відповідних виходах рівнів логічних нулів, тому всі транзистори закриті і гірлянди знеструмлені.

Перший же негативний перепад з виходу генератора збільшить стан лічильника DD2.1 на одиницю, тому на виході його молодшого розряду (висновок 3) з'явиться рівень логічної одиниці, а на виході елемента DD1.3 - рівень нуля. Дешифрация станів DD3 буде дозволена, і оскільки лічильник DD2.2 знаходиться в нульовому стані, то рівень логічного нуля з'явиться на виході першого розряду дешифратора DD3 (висновок 15). Цей рівень перекине перший RS-тригер DD4 в нульовий стан (по входу «1R», висновок 1), але запалювання першої гірлянди ще не відбудеться, оскільки на обидва входи елемента DD5.1 ​​в цей момент часу приходять рівні логічних нулів, а значить, на його виході також формується рівень логічного нуля.

При установці лічильника DD2.1 в четвертий стан, на виході елемента DD1.3 знову з'явиться рівень одиниці, і дешифрування станів DD3 буде заборонена. На виході першого розряду DD3 (висновок 15) з'явиться рівень логічної одиниці, і оскільки на виході верхнього за схемою RS-тригера DD4 зафіксований рівень нуля, то тепер на виході елемента DD5.1 ​​з'явиться рівень «одиниці», який призведе до відкривання транзистора VT1 і запалювання першої гірлянди світлодіодів (HL5 ... HL19) і світлодіода HL1.

Черговий рахунковий імпульс встановить DD2.1 в п'ятий стан, що призведе до вимикання гірлянди світлодіодів. Далі, при установці лічильника DD2.1 у восьми і дванадцятим стану, підуть ще два спалахи першої гірлянди (HL5 ... HL19) і світлодіода HL1. При установці лічильника DD2.1 п'ятнадцятого стан, на виході першого розряду (висновок 15) дешифратора DD3 сформується рівень логічної одиниці, тому такий же рівень встановиться і на виході елемента DD5.1, що призведе до фіксації транзистора VT1 у відкритому стані і світіння першої гірлянди (HL5 ... HL19) і світлодіода HL1 до моменту скидання першого по схемі RS-тригера DD4 в нульовий стан. Таким чином, будуть сформовані три спалахи першої гірлянди зі шпаруватістю рівній чотирьом з її подальшою фіксацією у включеному стані. Нагадаємо, що скважностью називається відношення періоду проходження імпульсів до тривалості імпульсу. Наприклад, в даному випадку, скважности рівній 4, при частоті генератора 25Гц, відповідає час світіння гірлянди 0,04 сек, при тривалості пауз між спалахами 0,12 сек (повна тривалість періоду спалаху в даному випадку становить: T = 0,04 сек + 0,12 сек = 0,16 сек).

При переході лічильника DD2.1 з п'ятнадцятого в нульове стан на виході його старшого розряду (вивід 6) буде сформований негативний перепад, який збільшить стан лічильника DD2.2 на одиницю. Далі підуть по три спалахи другий, третій і четвертій гірлянд з фіксацією кожної з них у включеному стані після трьох відповідних спалахів. Затримка світіння всіх гірлянд після їх запалювання забезпечується завдяки з'єднанню третього розряду лічильника DD2.2 (висновок 13) з третім двійковим розрядом дешифратора DD3 (висновок 3). При цьому стану лічильника DD2.2 з четвертого по сьоме декодируются дешифратором DD3, але не використовуються, оскільки виходи чотирьох старших розрядів дешифратора DD3 (висновки 11, 10, 9, 7) залишаються незадіяними. Таким чином, формується затримка світіння всіх гірлянд на час, що дорівнює половині тривалості робочого циклу. При досягненні лічильником DD2.2 восьмого стану, на виході елемента DD1.4 формується короткий негативний імпульс, який встановлює всі RS-тригери DD4 в одиничний стан, і далі робочий цикл повторюється.

Схема електрична вдосконаленого варіанту «Біжать вогнів» з накопиченням »приведена на рис. 3. Тут працюють два незалежних генератора прямокутних імпульсів, на елементах DD1.1, DD1.2 і DD2.1, DD2.2, відповідно. Перший з них входить до складу найпростішого таймера, виконаного на лічильниках DD3.1, DD3.2 і елементах DD1.3, DD1.4. Світлодіоди HL1 ... HL4 призначені для візуальної оцінки минулого часу затримки, причому світлодіод HL1 мигає з частотою в два рази менше частоти генератора. Елементами пам'яті в даному варіанті пристрою є RS-тригери, виконані на елементах І-НЕ мікросхем DD6, DD7 типу КР1564ЛА3.

Початку робочого циклу відповідає нульовий стан лічильників DD3.1, DD3.2, DD4.1, DD4.2 і умовне одиничний стан зазначених RS-тригерів. (Стосовно до RS-тригеру, виконаному на елементах DD6.1, DD6.2, домовимося вважати його одиничним станом поява на виході DD6.1 рівня логічної одиниці, а на виході DD6.2-логічного нуля.) Оскільки в початковий момент часу дешифрування станів DD5 заборонена і все RS-тригери перебувають у вихідних одиничних станах, то на входи елементів виключає Або (DD8.1 ... DD8.4) приходять рівні логічних одиниць, і на їх виходах формуються рівні нулів, тому всі гірлянди вимкнені.

Напівцикл запалювання світлодіодних гірлянд формується аналогічно попередньому варіанту пристрою, тому детально зупинятися на цьому не будемо. Зауважимо тільки, що частоту спалахів, і, отже, тривалість напівцикл запалювання гірлянд можна змінювати в широких межах підстроюванням резистора R6. Резистори R1 і R4 в схемах генераторів призначені для обмеження вхідних струмів елементів DD1.1, DD2.1 через внутрішні захисні діоди, а резистори R2 і R5 обмежують частотний діапазон генераторів.

Тривалість всього робочого циклу пристрою визначається постійної часу таймера, до складу якого входять: генератор прямокутних імпульсів на елементах DD1.1 ... DD1.2, лічильники DD3.1, DD3.2 і схема скидання елементах DD1.3, DD1.4. Запалювання зеленого світлодіода HL2 відображає прошествие однієї восьмої частини часу витримки, жовтого HL3 - 25%, червоного HL4 - 50%. Одночасне запалювання і подальше згасання всіх світлодіодів контрольної лінійки (HL1 ... HL4) означає завершення часу витримки з одночасним формуванням на виході старшого розряду лічильника DD3.2 імпульсу позитивної полярності, рівного за тривалістю періоду проходження імпульсів генератора, зібраного на елементах DD1.1, DD1. 2. При появі на виході старшого розряду лічильника DD3.2 (висновок 14) і молодшого розряду DD3.1 (висновок 3) рівнів логічних одиниць, на виході елемента DD1.4 формується короткий позитивний імпульс, обнуляє зазначені лічильники, а на виході старшого розряду DD3. 2 (висновок 14) завершується формування позитивного імпульсу. Цей імпульс є обнуляє для лічильників DD4.1 і DD4.2, а після інвертування елементом DD2.4 він встановлює в вихідне одиничний стан все RS-тригери, що призводить до вимикання гірлянд, і подальшого повторення робочого циклу. Для індикації запалювання гірлянд на платі контролера встановлені контрольні світлодіоди HL5 ... HL8, включені послідовно з захисними діодами VD1 ... VD4.

Схема електрична найбільш досконалого третього варіанту перемикача, призначеного для управління вісьмома світлодіодними гірляндами, наведена на рис. 5. У вдосконаленому варіанті реалізовано кілька послідовностей світлодинамічних ефектів «Біжать вогнів» з «накопиченням» і «відніманням», причому, в першій половині циклу відбувається по два спалахи світлодіодних гірлянд з їх фіксацією у включеному стані, а в другій половині циклу - по чотири спалахи. Пристрій містить генератор прямокутних імпульсів, зібраний на елементах DD1.1, DD1.2, лічильник DD4.1 і мультиплексор кількості спалахів DD2.1 ... DD2.4, лічильник DD4.2 і дешифратор DD6 поточної позиції світлодіодним гірлянди, лічильник DD5.1 ​​і мультиплексор DD7 номера світлодинамічного ефекту, регістр зсуву DD8 і схему порівняння і управління транзисторними ключами на елементах виключає Або DD9.1 ... DD12.4.

У початковий момент часу, при включенні харчування, спрацьовує схема обнулення лічильників DD4.1, DD4.2, DD5.1, зібрана на елементах DD3.1, R4, R5, C2. На виході елемента DD3.1 формується короткий позитивний імпульс, обнуляє зазначені лічильники, а на виході DD3.2 - короткий негативний, який встановлює всі тригери регістра DD8 також в вихідний нульовий стан. Запалювання певної світлодіодним гірлянди в конкретний момент часу залежить від комбінації двох вхідних сигналів, що приходять на входи одного з елементів DD11.1 ... DD12.4. При появі комбінації з "нуля" і "одиниці" на виході елемента виключає Або з'являється рівень логічної одиниці, який призводить до відкривання ключового транзистора і запалювання гірлянди. При появі комбінації з двох "нулів" або двох "одиниць" на виході такого елемента буде присутній рівень логічного "нуля" і транзистор буде закритий. Комбінація включених світлодіодних гірлянд в певний момент однозначно визначається керуючими сигналами на виходах дешифратора DD6, мультиплексора DD7 і регістразсуву DD8. Послідовність світлодинамічних ефектів визначається комутацією входів D0 ... D7 (висновки 4 ... 1, 15 ... 12) мультиплексора DD7. Зміною комутації вхідних сигналів DD7 можна вибрати іншу послідовність світлодинамічних ефектів.

При включенні харчування лічильники DD4.1, DD4.2, DD5.1 ​​і регістр DD8 встановлюються в вихідний нульовий стан, тому всі ключові транзистори закриті і жодна гірлянда не світиться. Кількість спалахів гірлянд, що дорівнює двом, в першій половині робочого циклу визначається вихідними сигналами двох старших розрядів лічильника DD4.1 (висновки 5 і 6), що приходять на входи елементів DD2.2 і DD2.3, що входять до складу мультиплексора [DD2.1 ... DD2.4]. Керуючим для даного мультиплексора є сигнал з виходу старшого розряду лічильника DD5.1, що приходить на входи елемента DD2.1 і один з входів елемента DD2.3. Оскільки лічильник DD5.1 ​​в початковий момент часу знаходиться в нульовому стані, то цей логічний рівень, інвертуємо елементом DD2.1, дозволяє проходження рахункових імпульсів через елемент DD2.2 з третього розряду лічильника DD4.1 на вхід DD4.2. Для запису в перший розряд регістра стану лічильника DD4.2, що передував негативному перепаду рахункового імпульсу на його вході «CP» (висновок 10), в пристрій введена схема затримки DD3.4, DD3.6, R6, C7.

Негативний перепад первого ж рахункового імпульсу на вході «CP» (Висновок 2) DD4.1 збільшіть его стан на одиниць и вікліче з'явився на віході елемента DD1.3 уровня логічного "нуля". Оскількі лічильники DD4.2 и DD5.1 ​​знаходяться в нульовий стані, то на вихід мультиплексора DD7 з его входу D0 (Висновок 4) такоже проходити рівень «нуля». Цей рівень, в поєднанні з рівнем логічної одиниці, что приходять на другий вхід елемента DD9.1, віклікає з'явився на его віході такоже уровня логічної одиниці, Який в поєднанні з рівнем логічного «нуля», что приходять на входь елемента DD11.1 з виходом первого розряду регістра DD8 (Висновок 7), в свою черга, віклікає з'явився на віході DD11.1 уровня логічної одиниці, Який відкріває Ключовий транзистор VT1 и виробляти до запалювання Першої гірлянді. Перший же негативний перепад рахункового імпульсу з виходом DD4.1, двічі інвертуємо елементами DD2.2 и DD2.4, збільшує стан лічильника DD4.2 на одиниць І, тім самим, змінює кодів комбінацію на адресних входах (1-2-4) дешифратора DD6 (Висновки 1, 2, 3). Цей же негативний перепад з виходу DD4.1, проходячи RC-ланцюжок R7-C8 і інвертуємо елементом DD3.5, проводить запис (позитивним перепадом) даних з виходу старшого розряду лічильника DD4.2 в перший розряд регістра DD8. Завдяки ланцюга затримки R6-C7 і елементам DD3.4, DD3.6, гарантується запис в перший розряд регістра попереднього стану лічильника DD4.2, в якому він перебував до моменту приходу рахункового імпульсу на його вхід «CP» (висновок 10) з виходу елемента DD2.4. Таким чином, перша гірлянда і світлодіод HL5 зафіксуються у включеному стані.

З огляду на, що лічильник DD4.1 тепер знаходиться у восьмому стані, то два рівня логічного нуля, що приходять на входи елемента DD1.3, спричинять появу на його виході рівня логічної одиниці, який дозволить дешифрацию стану DD6 і на виході його тепер уже другого розряду ( висновок 14) з'явиться рівень логічного «нуля». Два рівня «нуля», що приходять на входи елемента DD9.2 (висновки 4 і 5), встановлять на його виході такий же логічний рівень, який, приходячи на один з входів елемента DD11.2 (висновок 5), в поєднанні з рівнем логічної одиниці, що приходить на другий його вхід (висновок 4) з виходу другого розряду регістра DD8, встановить на його виході рівень логічної одиниці. Відбудеться спалах другий гірлянди і світлодіода HL6. Двом послідовним спалахів другий гірлянди і світлодіода HL6 будуть відповідати нульове і четверте стану лічильника DD4.1. При переході цього лічильника з сьомого у восьми стан, на виході його третього розряду (висновок 5) буде сформований негативний перепад, який, двічі інвертуємо елементами DD2.2, DD2.4, призведе до збільшення стану лічильника DD4.2 на одиницю і запис в перший розряд регістра DD8 рівня логічного нуля з одночасним зсувом вмісту регістра на один розряд вправо. Таким чином, у включеному стані зафіксується вже друга гірлянда і світлодіод HL6.

Повторення вищеописаної процедури буде викликати по дві послідовні спалаху кожної гірлянди до моменту фіксації у включеному стані всіх гірлянд. Далі, негативним перепадом чергового рахункового імпульсу, лічильник DD4.2 буде встановлено у восьми стан і на виході його третього розряду (висновок 13) буде сформований негативний перепад, який збільшить стан лічильника DD5.1 ​​на одиницю. Тепер вихід мультиплексора DD7 буде підключений до його другого входу "D1" (висновок 3), тому на один з входів елементів DD9.1 ... DD10.4 буде приходити рівень логічного нуля. З огляду на, що всі тригери регістра DD8 тепер знаходяться в одиничному стані, буде сформований ефект "Того, що біжить вогню" з "віднімання", при якому також будуть сформовані по дві спалаху кожної гірлянди, але вже з їх послідовним виключенням.

При установці лічильника DD5.1 ​​в другий стан, на виході мультиплексора DD7 логічний рівень не зміниться, але, з огляду на, що тепер в усі розряди регістру DD8 записані рівні логічних одиниць, третім за рахунком буде сформований ефект «Того, що біжить вогню» з «накопиченням». При установці лічильника DD5.1 ​​в третє і четверте стан будуть також сформовані ефекти «Того, що біжить вогню» з «накопиченням», але з тією відмінністю, що в третьому стані лічильника, на вихід мультиплексора DD7 проходить рівень логічної одиниці з його входу "D3", а в четвертому - з виходу старшого розряду лічильника DD4.2. Далі, в п'ятому, шостому і сьомому станах лічильника DD5.1 ​​будуть сформовані ефекти «Того, що біжить вогню» з «відніманням», що означатиме завершення першої половини робочого циклу.

При установці лічильника DD5.1 ​​у восьми стан, рівень логічної одиниці з виходу його старшого розряду (вивід 6) впливає на входи елемента DD2.1 і один з входів елемента DD2.3 і дозволяє проходження на вихід мультиплексора [DD2.1 ... DD2. 4] рахункових імпульсів з виходу старшого розряду лічильника DD4.1. Ця умова визначає режим роботи пристрою в другій половині робочого циклу з чотирма спалахами кожної світлодіодним гірлянди. Відображатиметься ваш номер поточного режиму в двійковому коді здійснюють світлодіоди HL1 ... HL4. Включення червоного світлодіода HL4 відображає другу половину робочого циклу. Таким чином, буде сформована послідовність світлодинамічних ефектів, що складається з «Того, що біжить вогню» з «накопиченням», «Того, що біжить вогню» з «відніманням», потім з трьох «Біжать вогнів» з «накопиченням» і трьох «Біжать вогнів» з «відніманням» з двома спалахами гірлянд у всіх режимах. У другій половині циклу світлодинамічні послідовність відрізняється тільки кількістю спалахів гірлянд в кожному режимі, що дорівнює чотирьом. Далі цикл роботи повністю повторюється.

Конструкція і деталі. Перший варіант пристрою зібраний на друкованій платі (рис. 2) з двостороннього склотекстоліти товщиною 1,5 мм розмірами 50 x 100 мм

2) з двостороннього склотекстоліти товщиною 1,5 мм розмірами 50 x 100 мм

другий варіант (рис. 4) - 65 x 110 мм

4) - 65 x 110 мм

а третій варіант (рис. 6) - 80 x 130 мм

6) - 80 x 130 мм

У пристроях застосовані постійні резистори типу МЛТ-0,125, змінні - СП3-38б, неполярні конденсатори типу К10-17, оксидні - К50-35 або імпортні. Світлодіодні гірлянди складені з світлодіодів чотирьох кольорів діаметром 10 мм типу КІПМ-15, розміщених в чергується послідовності: червоного, жовтого, зеленого і синього. Можливі, звичайно, і інші варіанти поєднання світловипромінюючих елементів, а також застосування інших точкових джерел світла. Змінити яскравість світіння можна підбором відповідних струмообмежувальні резисторів. Слід лише пам'ятати про максимальний допустимому струмі світлодіодів (20 мА) і електричного навантаження на транзисторних ключів. Всі ключові транзистори необхідно встановити на невеликі радіатори для ефективного охолодження.

Всі мікросхеми серії КР1564 (74HCxx) допускають безпосередню заміну на відповідні функціональні аналоги серій КР1554 (74ACxx) і КР1594 (74ACTxx), а також ТТЛШ-серій КР1533, К555, К531 і навіть ТТЛ - К155. Відмінність серії КР1594 (74ACTxx) від стандартних КМОП-серій полягає в значенні граничної напруги, відповідного ТТЛШ-серіям (КР1533, К555, К531). Тому спільно з ТТЛШ-серіями рекомендується використовувати саме ІМС серії КР1594 (74ACTxx). У разі застосування ТТЛШ і ТТЛ-серій потрібно також враховувати відмінності в значеннях вхідних струмів, тому в схемах генераторів необхідний підбір номіналів времязадающих елементів. Лічильник КР1564ІЕ23 ​​(74HC4520N) замінимо на К561ІЕ10 (CD4520N), а ІМС КР1564ЛН1 (74HC04N), що містить шість інверторів, замінна на КР1564ТЛ2 (74HC14N). Мікросхема КР1564ЛА3 замінна на КР1564ТЛ3, яка містить в своєму складі чотири тригери Шмітта, і навіть на КР1533ЛА3 (ТЛ3). При використанні в пристроях на місці мікросхеми генератора DD1 ІМС ТТЛШ структури типу КР1533ЛА3 (ТЛ3), необхідно підібрати времязадающіе елементи. Рекомендовані номінали: для конденсаторів -100 мкФ, для резисторів - 1 кОм. Причому встановлюється тільки один підлаштування резистор, а інші замінюються перемичками. Слід пам'ятати, що входи мікросхем ТТЛШ-структури не можна підключати до шини харчування безпосередньо, а тільки через резистор опором 1 кОм.

Напруга джерела живлення може бути вибрано в діапазоні 9 - 15 В, звичайно, з урахуванням підбору номіналів струмообмежувальні резисторів. У налагодженні пристрою практично не потребують. Зібрані з справних деталей і без помилок, вони починають працювати відразу при включенні. Підлаштування резисторами в схемах генераторів можна змінювати швидкість перемикання світлодіодів, а в другому варіанті пристрою - також тривалість затримки світіння гірлянд після проходження всього робочого циклу.

Література і посилання на ресурси Інтернет.

1. А. Одинець. «Світлодинамічна пристрій« біжить вогонь »: автоматичний режим«. - «Радіоаматор», 2005 р, №5, с.6.

2. https://art-of-light.narod.ru/RL_Article_05_2005.pdf

3. https://dynamic-lights.narod.ru/RunnLights.rar

4. А. Одинець. «Ті, що біжать вогні» на КМОП-мікросхемах ». - «Радіомір» 2005 року, №11, с.18-19; №12, с.14-17.

5. https://art-of-light.narod.ru/RM_Article_11_2005.pdf

6. https://dynamic-lights.narod.ru/RunnLightsCMOS.rar


Всі питання в Форум .

Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью