• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

РАДА ЮРИСТА: Як переселенцю влаштувати дитину в школу?

РАДА ЮРИСТА: Як переселенцю влаштувати дитину в школу?

Фото: pixabay.com

В Україні йде реформа освіти. 28 вересня 2017 вступив в силу новий Закон України «Про освіту», а також внесені зміни в Закон України «Про загальну середню освіту».

Який порядок влаштування дитини в школу відповідно до нового законодавства і чи є у переселенців якісь пільги розглянемо нижче.

Право на шкільну освіту

Згідно з Конституцією України кожен має право на освіту. Держава забезпечує доступність і безоплатність повної загальної середньої освіти в державних і комунальних навчальних закладах.

Відповідно до Закону України «Про освіту» в Україні створюються рівні умови доступу до освіти. Ніхто не може бути обмежений у праві на отримання освіти. Право на освіту гарантується незалежно від громадянства, національності, політичних, релігійних або інших переконань, місця проживання, мови спілкування, походження, соціального і майнового стану, а також інших обставин і ознак.

Загальна середня освіта є обов'язковою основною складовою безперервної освіти.

Шкільна освіта

Повна загальна середня освіта має три рівні:

 1. початкову освіту тривалістю чотири роки;
 2. базову середню освіту тривалістю п'ять років
 3. профільне середню освіту тривалістю три роки.

Початкову, базову середню та профільне середню освіту можуть купуватися в різних навчальних закладах або в структурних підрозділах однієї установи освіти.

Отримання загальної середньої освіти забезпечують такі типи установ:

 1. початкова школа - навчальний заклад I ступеня, яке забезпечує початкову освіту;
 2. гімназія - установа середньої освіти II ступеня, яке забезпечує базову середню освіту;
 3. ліцей - установа середньої освіти III ступеня, яке забезпечує профільне середню освіту.

Територіальна доступність шкільної освіти

Реформа освіти визначає основними принципами прийому дітей до закладу освіти територіальну доступність і можливість отримати якісну сучасну освіту поблизу від будинку.

Закон України «Про освіту» гарантує право дитини купувати початкову та базову середню освіту в державному чи комунальному закладі освіти, за яким закріплена територія обслуговування, де проживає дитина. При цьому, у дитини і його батьків є право вибрати інший навчальний заклад, що розташований поза закріпленої території обслуговування.

Відповідно до Закону України «Про загальну середню освіту» м естние органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування закріплюють за установами загальної середньої освіти відповідні території обслуговування і до початку навчального року враховують учнів, які повинні їх відвідувати.

Це означає, що якщо дитина проживає на території обслуговування школи, йому не мають права відмовити в прийомі, пославшись на відсутність вільних місць. Кількість класів у школі має формуватися в залежності від кількості поданих заяв. При цьому, новий Закон визначає, що наповнюваність класів установ загальної середньої освіти не може перевищувати 30 учнів.

Якщо дитина живе на іншій території обслуговування, його можуть прийняти в школу при наявності вільних місць. У випадках, коли кількість заяв про вступ дитини до першого класу загальноосвітнього навчального закладу не за місцем проживання перевищує кількість вільних місць, перевага віддається тим, чия заява була зареєстрована раніше.

Відповідно до плану освітньої реформи районні управління освіти вже найближчим часом повинні визначити і закріпити території обслуговування за закладами освіти, щоб батьки майбутніх першокласників вже цієї весни змогли подати відповідні заяви в найближчу школу.

проведення конкурсу

Зарахування учнів до всіх класів державних і комунальних шкіл I-III ступеня здійснюється без проведення конкурсу.

Однак, в тих випадках, якщо кількість поданих заяв на відповідний рівень загальної середньої освіти перевищує здатність навчального закладу, новий Закон допускає проведення конкурсу. При цьому, умови проведення конкурсу в загальноосвітніх навчальних закладах законодавчо не врегульовані.

Зарахування учнів в ліцеї, приватні установи загальної середньої освіти та установи спеціалізованої освіти дозволяється проводити на конкурсній основі. Умови проведення такого конкурсу чітко регламентовані «Інструкцією про порядок конкурсного прийому дітей (учнів, вихованців) до гімназій, ліцеїв, колегіумів, спеціалізованих шкіл (шкіл-інтернатів)», затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 19.06.2003 № 389.

Порядок зарахування в школу

Зарахування учнів до закладів загальної середньої освіти проводиться наказом директора, що видається на підставі поданих батьками документів, а саме:

 1. заяви,
 2. копії свідоцтва про народження дитини,
 3. медичної довідки встановленого зразка
 4. відповідного документа про освіту (крім учнів першого класу).

Вимога надати будь-які інші документи незаконно. Також не допускається збирання додаткових даних про дитину та її батьків, зокрема довідок з місця роботи, проживання, про заробітну плату батьків, будь-яких даних, що свідчать про розвиток дитини та її готовність до навчання в школі.

Права переселенців на загальну середню освіту

Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» закріплює право внутрішньо переміщених осіб на влаштування дітей в загальноосвітні навчальні заклади.

Будь-яких пільг для переселенців при влаштуванні дітей до загальноосвітніх навчальних закладів законодавство не передбачає.

Що робити в разі відмови

Якщо адміністрація школи відмовляє в прийомі дитини з якої-небудь причини, рекомендується зробити письмове звернення, для того, щоб отримати письмову відмову з поясненнями причин. Зібравши таким чином інформацію, можна звернутися в районне або міське управління освіти для оскарження дій адміністрації навчального закладу.

РАДА ЮРИСТА: Як переселенцю влаштувати дитину в школу?
Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью