• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

Професії майбутнього: чому вчитися, щоб досягти успіху в конкуренції з роботами

 1. Пристрасть і гнучкість
 2. Нейросети - не ворог, а друг
 3. "Втрачені Ейнштейни"
 4. Чому навчати дітей?
 5. Боротьба з бідністю в епоху "праці машин"
 6. Пошук роботи в світі майбутнього
 7. Як не розтринькати даремно людський потенціал?

До 2050 року з'явиться новий клас людей, чий досвід, вміння і освіту виявляться абсолютно непридатними в суспільстві. Для таких "непотрібних людей" просто не буде підходящої роботи.

їх поява передбачив в своїй останній книзі Homo Deus один з найвідоміших футурологів, історик і письменник Юваль Ной Харари. Така перспектива загрожує тим, хто "позбавлений будь-які цінні папери в економічному, політичному або навіть художньому плані, тим, хто не сприяє процвітанню суспільства", стверджує вчений.

Зростаюча нерівність, вимирання професій за рахунок автоматизації робочих процесів і інші проблеми стрімко мінливого ринку праці вже сьогодні змушують нас нервувати і замислюватися про пошук свого місця в світі майбутнього.

Відповідно до опублікованого в цьому році дослідження "Робота майбутнього. Які сили будуть формувати реальність в 2030 році", яке провела компанія PwC, 74% опитаних жителів Китаю, Німеччини, Індії, Британії та США готові здобувати нові навички і навіть повністю змінити спеціалізацію, аби залишитися професійно затребуваними.

Пристрасть і гнучкість

"Покоління моїх батьків в середньому за своє життя змінило близько п'яти робіт. Моє покоління подвоїло це число до 10-ти. І нам слід очікувати тієї ж динаміки в наступних поколіннях. Тепер неможливо витратити все життя на розвиток одного навику і зробити з цього кар'єру. ця ера пішла в минуле ", - упевнений Зак Кляйн, творець освітніх сервісів DIY і JAM, а також засновник і дизайнер відеосервісу Vimeo.

Харари впевнений, що більшість навичок, які діти зараз набувають в школах, стануть нерелевантні на той час, коли цим дітям стукне 40.

На питання, як готувати дітей до професій майбутнього, яких ще не існує, Кляйн каже, що починати потрібно з реформування системи освіти. У США, наприклад, за його словами, дуже мало уваги приділяється взаємодії учнів в освітньому процесі, замість цього робиться наголос на конкуренцію.

У своїх проектах він намагається створювати таке середовище, де учень будь-якого віку може навчити чогось іншого дитини або здивувати своїми результатами старших хлопців, а також отримати відгуки про свою роботу.

Сервіс DIY і його платний аналог JAM дозволяють дітям в будь-якій точці світу розвивати цікаві для них навички, ділитися з онлайн-друзями досвідом, обговорювати проекти і навчати вони один одного.

Image caption На сайті DIY діти діляться фотографіями своїх досягнень та хобі, коментують проекти один одного і обмінюються досвідом, заробляючи при цьому віртуальні бали

"У звичайній школі вчитель дає домашнє завдання і отримує у відповідь безліч однакових робіт. І взагалі, в школі діє система, де хтось дивиться на дітей зверху вниз, - нарікає Кляйн. - [В школі] ми намагаємося змусити дітей відволіктися від дійсно цікавих їм речей і сконцентруватися на розвитку певної навички. Але він у них вже є! Нам просто треба перестати змушувати їх сфокусуватися на чомусь одному ".

Вже зараз ми бачимо, як люди, що вибрали певну професію в юності, виростають і розуміють, що суспільство в них більше не потребує. На думку Кляйна, щоб уникнути цього, потрібно з дитинства вчити людей бути гнучкими і легко відмовлятися від занять, що не запалюють в них іскри.

Кляйн підкреслює, що школи залишаються основним середовищем, де діти отримують знання: "Там у дитини з'являються соціальні зв'язки. Школа - краще, що у нас є, проте в ситуаціях, коли вона не надає можливості навчитися тому, що тобі цікаво, інтернет дає тобі новий шанс ".

Image caption Людський контакт - один з найважливіших провідників знання. Але повинна існувати гідна альтернатива для тих, кому не пощастило зі школою або вчителем, вважає Кляйн

Нейросети - не ворог, а друг

Компанія Sana Labs, що розробляє нову систему навчання на основі штучного інтелекту, на відміну від DIY робить наголос не на інтерактивність навчання і залученість в співтовариство учнів, а на персоналізацію навчального процесу.

Творець і глава Sana Джоел Хеллермарк вважає важливим об'єднання трьох чинників: персоналізованого навчання, використання нейромереж і онлайн-освіти. Головна мета його проекту - навчитися утримувати увагу і зацікавленість учня в навчальному процесі як можна довше.

Досягти цього Хеллермарк і його команда збираються за допомогою прогнозів "розумної" програми.

Проаналізувавши поведінку і реакцію учня на те чи інше завдання, програма буде знати, що запропонувати йому в наступному пункті навчання, щоб йому не стало нудно і він краще засвоїв матеріал.

"Втрачені Ейнштейни"

Але навіть інноваційні системи навчання не пропонують можливості визначити, хто з дітей виявиться здатний здійснити прорив в тій чи іншій науковій сфері.

"Ми дуже добре вміємо визначати, хто з дітей хороший в грі на трубі, а хто - в футболі. Але ми не дуже добре вміємо розпізнавати серед дітей тих, у кого є потенціал до створення феноменального, нового продукту", - заявив New York Times бізнесмен та інвестор Стів Кейс, коментуючи проект Equality of Opportunity ("Рівні можливості").

Згідно з результатами дослідження, проведеного в США, на те, стане дитина винахідником чи ні, впливають такі чинники як доступ до нових технологій, а також колір шкіри, соціальний статус і підлогу.

"Культ креативності широко поширений. Можливості ж - ні", - робить висновок Кейс.

Чому навчати дітей?

"Що ж нам говорити своїм дітям? Перш за все, щоб залишитися на плаву, їм потрібно постійно підлаштовуватися під змінюється середу, бути в контакті з оточуючими і головне - зберігати своє почуття ідентичності та свою систему цінностей", - вважає Блер Шеппард, глава напрямку глобального розвитку стратегії і лідерства в PwC.

37% респондентів дослідження PwC заявили, що бачать майбутнє ринку робочого праці повним можливостей для реалізації. Втім, стільки ж людей відповіли позитивно на питання, чи хвилює їх загроза автоматизації праці.

"Головна проблема не в тому, щоб створити робочі місця. А в тому, щоб ставилися такі завдання, з якими людина справлявся б краще, ніж алгоритм", - вважає Харари.

Image caption Засновники Sana Labs впевнені, що штучний інтелект допоможе персоналізувати процес навчання

за прогнозом вчених з Оксфордського університету, майже половина робочих місць в Штатах буде замінена комп'ютерами вже в найближчі 10-20 років.

Вони звільнять людини від рутинної роботи і залишать йому аналітичні завдання, керівництво, роботу з емоційним інтелектом - ті сфери, де потрібна емпатія і креативність, йдеться в доповіді PwC.

Боротьба з бідністю в епоху "праці машин"

Однією з таких сфер може стати догляд і опіка за людьми. "Навряд чи хтось захоче віддавати свою дитину або літню бабусю під нагляд робота, правда?" - вважає Лейла Джана, засновниця проектів Samasource і LXMI (читається "Лакшмі" - як ім'я індійської богині процвітання, удачі і щастя).

Проекти мають спільну мету - допомогти з працевлаштуванням тим, хто безпорадний.

З одного боку, Джана багато подорожувала по країнах третього світу і на все життя запам'ятала катастрофічну злидні, яку там побачила. З іншого боку, батьки підприємниці виїхали з Індії в Штати, коли вона була ще дитиною. Джана і зараз пам'ятає, як важко її високоосвіченою батькам довелося на новому місці: маючи дипломи вузів, вони не могли знайти гідну роботу лише тому, що були іммігрантами.

платформа Samasource займається пошуком робочих місць для бідняків, їх освітою і соціалізацією. Співробітники проекту в США, Кенії, Уганді і Індії організовують для малозабезпечених (ці люди, як правило, заробляють трохи більше 2 доларів в день, йдеться на сайті Samasource) тренінги, де ті набувають навичок користування сучасними технологіями, а також вчаться планування фінансів. На сайті проекту йдеться, що, починаючи з 2008 року (рік запуску Samasource), понад 8 тисяч будинків знайшли роботу з його допомогою.

Інший проект Джани, отпочковавшийся від Samasource - це LXMI, етична і екологічна марка косметики, інгредієнти для якої збирають мешканки країн Східної Африки. У LXMI стверджують, що зарплата співробітниць втричі перевищує середню по регіону.

Image caption Лейла Джана (сидить праворуч) з жінками-производительниц головного інгредієнта косметики LXMI - східно-африканського масла ши, відомого як нілотіка

Але що ж буде з бідняками в майбутньому, коли вся рутинна робота буде віддана машинам? Джана впевнена, що вихід - це, в тому числі, сфера догляду та опіки. Крім цього, важливо вчити малозабезпечених людей користуватися новими інструментами пошуку роботи і соціалізації, каже вона. Однак необхідно міняти і правове поле. "Ми живемо в світі Діджитал. А наші закони були написані в світі аналогових технологій. Природа праці також сильно змінилася, але трудові кодекси створювалися в минулих століттях", - зауважує Джана.

Пошук роботи в світі майбутнього

Штучний інтелект може внести важливий вклад не тільки в освіту, а й в процес пошуку роботи.

На думку засновника і голови сервісу SmartRecruiters Джерома Тернинко, нові технології роблять ринок робочого праці більш прозорим і ефективним, ніж коли б то не було. Свою фірму Тернинко створював з метою зробити процес пошуку кандидатів на вакансії легшим і результативним.

До 2050 року з'явиться новий клас людей, чий досвід, вміння і освіту виявляться абсолютно непридатними в суспільстві

Media playback is unsupported on your device

Штучний інтелект проти людини: хто переможе?

Це важливо для роботодавця. "Ви - той, кого ви наймаєте", - говорить Тернинко. Але це також важливо і для потенційного працівника: алгоритм може робити більш точні рекомендації по роботі і у нього немає упереджень ні в расовому, ні в гендерному, ні в будь-якому іншому питанні.

Такий підхід до пошуку співробітників, вважає Тернинко, допоможе створити "економіку талантів".

Як не розтринькати даремно людський потенціал?

У доповіді "Технології, робочі місця і майбутнє праці" (вийшов у грудні 2016 року і був оновлений в лютому 2017 го) аналітики компанії McKinsey укладають , Що при масштабної автоматизації робочих місць одним з виходів може стати введення базового доходу.

Джана заперечує: "Базовий дохід сприймають як панацею. Але ж це шлях, який не передбачає навіть спроби створення робочих місць! Це марна трата людського потенціалу. Подумайте, скільки прихованих геніїв ми можемо таким чином упустити. Просто так видавати людям гроші ні за що - це занадто невдале рішення ".

Втім, Джана підтримує благодійність і соціальні виплати, але лише як тимчасову, рятівну в гострій ситуації міру. Вона впевнена, що в найближчі кілька десятиліть людство зможе позбутися хоча б від крайньої бідності.

Image caption 74% з майже 10 тисяч учасників дослідження PwC готові здобувати нові навички і навіть повністю змінювати спеціалізацію, аби залишитися професійно затребуваними в майбутньому

У своїй доповіді експерти McKinsey рекомендують стимулювати в суспільстві сприйняття людського капіталу, як будь-якого іншого його виду. Необхідно також сконцентруватися на питанні, як людині продуктивно працювати разом з машинами і як йому в зв'язку з цим переосмислити свої завдання. Ну і звичайно, вкладатися в розвиток креативних навичок і критичного мислення.

"Ми багато говоримо про креативність. Це неймовірно важливий навик для сфери інновацій та підприємництва. Однак не варто фокусуватися на розвитку традиційних в нашому розумінні креативних здібностей. Ми пропонуємо трохи інше рішення: ми вивчаємо, які навички хочуть придбати учні, і намагаємося зробити їх креативними ", - розповідає Кляйн.

"Ми не знаємо, чого чекати в майбутньому, і я думаю, ми повинні з цим змиритися", - зізнається він.

Чому навчати дітей?
Що ж нам говорити своїм дітям?
Навряд чи хтось захоче віддавати свою дитину або літню бабусю під нагляд робота, правда?
Як не розтринькати даремно людський потенціал?
Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью