• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

Преглед LG Leon H324 - Шпрт со добра камера и убав дизајн - Super G

 1. Дизајн
 2. Прикажи
 3. Спецификации на LG Leon H324
 4. Фото
 5. Софтверска школка
 6. Траење на батеријата
 7. Резултатот

Овој преглед е последната приказна за новата линија на прифатливи паметни телефони според LG. Леон - најмладиот и, според тоа, најевтиниот модел. Јасно е дека бесконечните компромиси се карактеристични за буџетскиот уред, но задоволство е што уредот со сето ова сè уште го доби духот и функционалноста на не само високи колеги туку и предводник на компанијата.

Одделението се очекува да биде едноставно, а не богато. Постои единица за напојување, микро USB кабел и придружна документација. Штета е, се разбира, дека LG не го стави во пакетот барем лоша, но сепак жична слушалка. Потрошувачите кои купуваат уреди на ова ниво ќе бидат искрени, честопати не барајќи квалитет на звукот. И добивањето бонус во форма на слушалки е секогаш убаво. Сепак, уредот има поддршка за мемориски картички за преземање на музика таму, и, исто така, е опремен со FM-радио, кој не работи без поврзани слушалки. Во принцип, не зачувани таму каде што е потребно.

Содржина:
- Дизајн
- Екран
- Технички спецификации
- Фото
- софтверска школка
- Траење на батеријата
- Исход
- Како да се купат LG Leon поевтини

Дизајн

За жал, херојот на овој преглед е исклучок за целиот опсег и нема вистински закривен екран, како што можеме да видиме во Духот или Magna . Предната површина е целосно рамна без радиус на закривеност, за која производителот гордо зборува за постарите уреди.

Безбедното стакло има вистински, навистина ефикасен олеофобен премаз.

Според моите набљудувања, заштитата на екранот од акумулацијата на отпечатоци од прсти и прашина се спроведува дури и подобро отколку во постарите и поскапи Дух . Вистински чуда!

Отпечатоците од прсти се речиси невидливи на стаклото.

Над екранот е предната камера со сензор за оддалеченост. Но, немаше место да се инсталира сензорот за амбиентална светлина. Наместо тоа, се спроведува функцијата на префрлување на задното осветлување на минималното ниво во текот на ноќта, односно според распоредот. Можете да живеете со ова, па дури и прилично добро.

Копчињата за контрола на допир на системот се дел од интерфејсот, така што областа под екранот е празна
Копчињата за контрола на допир на системот се дел од интерфејсот, така што областа под екранот е празна. Тука постои само декоративна лента од пластика и ништо повеќе.

Тука постои само декоративна лента од пластика и ништо повеќе

Копчињата за допирање се дел од интерфејсот.

Страните на паметниот телефон се празни, бидејќи сите физички копчиња на старата добра традиција на производителот се направени за грбот.

Страните на паметниот телефон се празни, бидејќи сите физички копчиња на старата добра традиција на производителот се направени за грбот

Покрај тоа, во Леон е дека клучевите се дел од отстранливиот капак, а во други уреди се наоѓаат директно на кутијата. Со други зборови, ако го отстраните задниот капак, уредот може да се исклучи на единствен начин - со отстранување на батеријата.

Контролни копчиња вградени во капакот

Главната камера се наоѓа во центарот на задната страна, а LED блицот е близу до него.

Главната камера се наоѓа во центарот на задната страна, а LED блицот е близу до него

Под капакот има слот за Micro SD мемориски картички и други уреди внатре.

Под капакот има слот за Micro SD мемориски картички и други уреди внатре

Гордоста на компанијата е отстранлива батерија. Зошто корисниците на оваа функционалност - не знам, но во LG се на позитивен начин. Под батерија се наоѓаат слотови за инсталирање на микро-SIM картички.

Секој од "симок" може да се поврзе со 3G мрежи, но во исто време тие не можат да го направат тоа.

Ова се утврдува програмски во поставките или на првата или втората картичка. Само на овој начин.

Само на овој начин

Аудио излезот е на врвот на уредот, и универзалниот микро USB конектор на дното. На секој од краевите има микрофон.

Задниот дел на стилизиран метал на посебен начин, и покрај фактот дека капакот на батеријата е направен од пластика, како, всушност, целиот паметен телефон
Задниот дел на стилизиран метал на посебен начин, и покрај фактот дека капакот на батеријата е направен од пластика, како, всушност, целиот паметен телефон.

Големината на уредот е прилично мала. Тој е најмал меѓу неговите соработници, па дури и, можеби, меѓу конкурентите. Ја гледаме плочата со димензии подолу.

ДолжинаШиринаДебелинаТежинаLG Leon

129.9

64.9

10.9

135

LG Spirit

133.3

66.1

10

118

Леново S650

138

69,8

8.7

126

Huawei Honor 4C

143.3

71.9

8,8

162

За мене лично, уредот е премногу мал, и во големина и на екранот. Одамна е навикнат на поголеми уреди со 5,5,5 инчи. Сепак, оние што го користеле, велат iPhone 4, ќе бидат пријатно задоволни од зголемените области на екранот.

Три бои верзии на уредот се очекува достапни на пазарот и сите имаат прилично романтични имиња: метални црни, свилени бели и златни злато. Секоја од овие варијации изгледа оригинално, така што употребата на високо-профитно име може да се смета за оправдана.

Секоја од овие варијации изгледа оригинално, така што употребата на високо-профитно име може да се смета за оправдана

Прикажи

На smartphone има IPS-матрица со дијагонала од 4,5 инчи и со резолуција од 854 x 480 пиксели. Густината на пиксели по квадратен инч е вредност од 218 поени, што е доволно за удобна работа. Се разбира, одделни пиксели, се разбира, но во нормална работа на растојание од 30-50 см од очите сè изгледа јасно и мазно.

Сакам да напоменам дека сендвич со екранот се прави со употреба на In-Cell Touch технологија, односно без воздушен јаз помеѓу стаклото и LED панелот. Всушност, се чини дека вие директно допирате до иконите и линковите на интерфејсот, а не на стаклото, што е често на забележливо растојание од подлогата на LED диодите.
Агол на гледање е очекувано добар. IPS (префрлање во авион) во најдобар случај! Што друго можете да кажете?

Спецификации на LG Leon H324

 • MediaTek MT6582 1,3 GHz процесор (4 јадра)
 • видео забрзувач Мали-400 MP со фреквенција од 500 MHz
 • 768 MB RAM (322 MB)
 • 4 GB внатрешно складирање (достапно приближно 1,56 GB)
 • Поддршка за Micro SD картичка до 32 GB
 • 4.5 "IPS дисплеј со резолуција од 854 x 480 пиксели (218 ppi)
 • предна камера VGA (0.3 MP)
 • Главна камера од 5 мегапиксели
 • 1900 mAh батерија
 • Android OS верзија 5.0.1
 • софтверска школка
 • конектори: две SIM-картички (микро), микро USB (2.0), 3.5 аудио излез
 • Сензори: акцелерометар, сензор за далечина, дигитален компас

Мрежа

 • 2G (GSM 900/1800), 3G (HSPA + 900/2100)
 • Wi-Fi (802.11 b / g / n), Bluetooth 4.1
 • GPS, FM радио

Малку за "мозоците" на уредот. SoC Mediatek MT6582 (32 бита) е инсталиран овде. Процесорот е направен на 28-нанометриска технологија и вклучува 4 јадра Cortex-A7. Овој чип е прилично стар (објавен на крајот на 2013 година) и споредлив во изведбата на Ndivia Tegra 3.

За меморијата би сакал да кажам одделно. Само 4 GB се наменети за складирање на податоци, од кои 2.43 GB е окупирана од системот.

Како резултат на тоа, корисникот е достапен само 1.56 GB, а потоа, под услов ако ја избришете дополнителната содржина во форма на однапред инсталирани апликации.

RAM меморијата тука е само 768 MB, ова е доволно во просек за две отворени јазичиња во прелистувачот и неколку апликации кои работат во позадина.

Остатокот од сликата е како што следува. NFC не е, протоколот OTG не е поддржан, а предната камера е генерално со VGA резолуција - воопшто, постојат сите шармови на вистински буџетски уред во смисла на дополнителни технички карактеристики.

Јасно е дека, во позадина на сето ова, не треба да се очекува пробиен перформанс од паметен телефон. Интерфејсот на заштитната обвивка не се забавува, бидејќи е добро оптимизиран за вграден хардвер, но уредот сè уште сака да размислува при примена на апликации и префрлување помеѓу нив. Бидејќи нема метеж и грешки, дури и ако се земе предвид бавноста на паметниот телефон, сепак е убаво да се користи отколку не.

Резултатите од системските тестови се прикажани подолу.

Меѓународната модификација на LG Leon се разликува од онаа што се продава на домашниот пазар на следниов начин. Прво, тој ги поддржува LTE Cat 4 мрежите. Следува Qualcomm Snapdragon 410 MSM8916 процесор со брзина од 1.2 GHz. Потоа RAM меморија за цела 1 GB и 8 GB наменети за складирање на податоци. Поради некоја причина, во странство верзија капацитетот на батеријата малку се намали на 1820 mAh. На ова, можеби, тоа е сè.

Фото

Главната камера тука е претставена со модул од 5 мегапиксели, соодветно, излезните слики се добиваат со резолуција од 2560 x 1920 пиксели. Постои автофокус, кој, во принцип, работи правилно.

Квалитетот на конечните слики не може да се радува.

Со доволно дневна светлина, сликите се навистина добри, а на екранот на паметниот телефон изгледа добро.

Не постојат фатални грешки во автоматското одредување на изложеноста, практично нема потемнети места или останува во неразбирлива магла во боја, како што често се случува во буџетските камери. Во најголем дел, сè е добро. Со предводниците за споредба на способностите на LG Leon во никој случај не е невозможно, но за неговите пари, тој полета добро.

Оригиналите на поднесените фотографии може да се заклучат на ова референца .

Единствените услови во кои Леон се покажа, благо речено, не од најдобрата страна - ова е ноќно снимање.

Сликите се многу заматени, со огромни звуци и сл. Ноќе, снимањето на паметен телефон не е опција.

Уредот е способен за снимање на видео клипови со резолуција од 1920 x 1080 пиксели на 30 fps. Квалитетот на видеото не е лош, но, се разбира, не е најдобар. За не-уметничко снимање, можностите на Леон ќе бидат сосема доволни. Пример подолу.

Софтверска школка

Јас би сакал да посветам неколку параграфи на комерцијален софтвер додаток. Во овој поглед, уредот не се разликува од неговите колеги. Еве ја истата стилска, минималистичка и сосема функционална школка од LG.

Долната лента со копчиња за контрола на системот може да се конфигурира. Можете да ја смените бојата на позадината од бело во црно и назад, да ги менувате копчињата на допир на места, да додавате нови или да ги извадите старите - воопшто, сè може да биде прилагодено.

Убаво е што компанијата пренесува интересни карактеристики на постарите уреди на помладите. Зборувам за тастатурата, што е подложна на детална конфигурација. Клучниот блок може да се изгради за себе со менување на висината и, со тоа, големината на копчињата, како и додавање на дополнителни знаци, како што е запирка или прашалник, во зависност од тоа колку често го користите.

Како и секогаш, можете да го блокирате уредот не само со лозинка или копче за моделот, туку и со специјална комбинација на неколку допири во различни области на екранот - Knock Code. Работата е многу удобна и е присутна само на "ски" паметни телефони.

Постои негативна точка. Тоа е искрено досадно што времето на задно осветлување на екранот постојано се враќа на стандардната поставка од 15 секунди.

Полесно е за мене дека екранот не излегува за една минута, но откако уредот достигне 15% полнење и во некој друг момент (не можеше да се следи), сè се враќа на оригиналниот петнаесет секунди. Ова однесување е набљудувано на сите производи на корејската компанија и лично тоа навистина ме натера.

Траење на батеријата

Уредот е опремен со литиум-јонска батерија која може да се отстрани со капацитет од 1900 mAh. "Од секоја според неговата способност, секој според неговите потреби", токму овој пристап што инженерите очигледно го следеа при создавањето на LG Leon. Слаб железо, тогаш треба да инсталирате слаба батерија. На крајот на краиштата, ние го имаме истото, стандардното време за работа за модерен паметен телефон, било да е тоа предводник или едноставен телефон со Андроид. Мислам еден ден со доволно густа оптовареност.

Се разбира, уредот може да остане во живот два дена и со поштеден начин на користење (еден и пол часа на работење на екранот) дури и повеќе, но ова се мрежи. Надеж за нешто друго не е потребно.

Зошто некој производител не зема и инсталира батерија од 4000 mAh во слаба хардверска опрема. Тоа би била вистинска конкурентна предност. Јасно е дека за ова постојат илјадници нијанси, главни од кои се дебелината на финалниот производ, внатрешниот распоред на делови и така натаму. За да ги решите сите овие проблеми, ќе треба да создадете уред од почеток, а не врз основа на нешто што веќе постоело порано. Реконструирајте детали, одведете стотици тестови и слично. Но, работиме напорно! Луѓето имаат потреба од долгорочни буџетски одлуки и тие се подготвени да гласаат за тоа со своите пари!

Резултатот

Можете да го завршите прегледот со преглед , најчесто на позитивен начин. Примерот на LG Leon покажува дека компанијата се обложува на дизајнот и употребливоста. Карактеристики бледнеат во позадина и, знаете што? Ова не значи дека ова е изгубен пристап. Суди за себе, бидејќи Apple успева успешно да ги продаде своите паметни телефони, дури и со железо внатре, што објективно заостанува зад конкурентите. Луѓето не треба стотици мегахерци и мегапиксели за минимум или не толку многу пари. Важно е да имате погодност и стил.

LG Leon ги задоволува сите такви очекувања. Да, тоа е без крива дизајн, не се истакнува поради батеријата, е многу внимателен дури и при извршување на едноставни задачи, а сепак се прави квалитетно. Често во буџетскиот сегмент, производителите заштедуваат на сè, вклучувајќи го и емотивниот полнеж што го носи уредот. Резултатот е нешто, по што останува траен впечаток: "Овој паметен телефон беше направен само поради тоа што одборот на директори одлучи да влезе во сегментот на буџетски одлуки. Покрај тоа, тоа беше потребно да се направи што е можно поскоро. " Овој пристап, или поточно, таквите резултати во вид на неинтересен, премин преку уреди, честопати греши Samsung и помалите компании, како што се Fly. Одлично дека LG не може да се припише на оваа листа.

Датум на издавање: веќе на продажба Цена: 7 990 рубли Како да купите LG Leon поевтино

Интересно е да се прочита:

Што друго можете да кажете?
Карактеристики бледнеат во позадина и, знаете што?
Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью