• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

послання кіберлюді

 1. Герберт Маркузе. "Одновимірна людина: Дослідження ідеології розвинутого індустріального суспільства"...
 2. Герберт Маршалл Маклюен. "Розуміння Медіа: зовнішні розширення людини" (1964)
 3. Вільям Мітчелл. "Я + +: людина, місто, мережі" (2012)

Постіндустріальна епоха в книгах класиків і сучасника. Маркузе, Маклюен, Мітчелл

"Ми формуємо технології, які, в свою чергу, формують нас"

Вільям Мітчелл, "Я ++"

Постіндустріальна епоха кардинально змінила наше життя. Перетворюються відносини між людьми, ставлення до речей, відчуття часу і простору. Ці запаморочливі зміни до сих пір практично не піддаються аналізу. Людина отримує від техніки все нові і нові можливості, не замислюючись про значення відбуваються з ним змін. Багато філософів і соціологи зверталися до цієї проблеми і давали найрізноманітніші оцінки: від од во славу технічного прогресу до ретроградських закликів схаменутися і рятувати заблуканих душу в який-небудь глухому селі. Але не в оцінках справа: зараз людині потрібно хоча б усвідомити, що зміни відбуваються зараз і з кожним.

Герберт Маркузе. "Одновимірна людина: Дослідження ідеології розвинутого індустріального суспільства" (1964)

У 60-ті роки, тобто ще заборгованості по виплаті заробітної до інтернет-ажіотажу, у відповідь на бурхливий захват технократів стали з'являтися роботи мислителів, хто сумнівається в безумовній користь розвитку техніки. Одна з найбільш значущих робіт такого плану - "Одновимірна людина" Маркузе.

Герберт Маркузе - філософ і соціолог, представник Франкфуртської школи, яка відрізнялася критичним ставленням до теорії індустріального суспільства. Маркузе - автор книг "Розум і революція. Гегель і становлення соціальної теорії", "Ерос і цивілізація. Філософське дослідження вчення Фрейда", "Психоаналіз і політика". Пропагував ідеї неомарксизма і неофрейдизма. Ідеї ​​Маркузе захоплено приймали французькі студенти, учасники повстань 1968 року. Одне з гасел "Паризької весни": "Маркс - бог, Маркузе - його пророк, Мао - його меч" (так звана "формула трьох М").

Книга "Одновимірна людина" складається з трьох частин. У перших двох, "Одномірне суспільство" і "Одномірне мислення", Маркузе в досить агресивній манері виявляє основні "хвороби" сучасного суспільства: залежність людини від нав'язаних йому бажань, деградація уяви, нові приховані форми контролю над людиною, що з'явилися завдяки бурхливому розвитку техніки, відмова від протестного мислення на користь абсолютного прийняття.

В останній, позитивної частини "Шанс альтернативи" Маркузе розглядає можливості порятунку суспільства - вони в технологічній раціональності і звільнення уяви. Маркузе вважає, що в сучасному світі все уяву людини направлено на створення нових матеріальних засобів. Люди створюють те, від чого потім залежать. Тому суспільству необхідно проводити тільки життєво важливі товари та послуги. Розуміючи, що люди не зможуть самостійно відмовитися від звичних матеріальних благ, Маркузе пропонує створити соціальний інститут, який контролює виробництво. Після того як уява звільниться від думок про споживання, людина позбавиться від важкої фізичної праці і зможе зайнятися тим, що філософ називає "мистецтвом життя" - творити, споглядати і радіти.

"Свавільна гра фантастичними можливостями, здатність діяти з чистою совістю contra naturam, експериментувати з людьми і речами, перетворювати ілюзії в дійсність і вигадку в істину - все це свідчить про те, наскільки Уява перетворилося в інструмент прогресу. <...> Визначаючи рух і стиль в політиці, сила уяви за вмінням маніпулювати словами, звертаючи сенс в нісенітницю і нісенітницю в сенс, залишила далеко позаду Алісу в Країні Чудес ".

Де купити: http://www.ozon.ru/context/detail/id/2194083/ .

Герберт Маршалл Маклюен. "Розуміння Медіа: зовнішні розширення людини" (1964)

Ще одна знакова робота про зміни особистості під тиском технологічного натиску - "Розуміння Медіа" Маршалла Маклюена.

Герберт Маршалл Маклюен - філософ, літературний критик, автор книг "Механічна наречена: Фольклор індустріального людини", "Галактика Гутенберга: Становлення людини друкувального", "Війна і мир в глобальному селі". У питаннях про шкоду і користь технократії погляди Маклюена згодом зазнали значних змін: якщо на початку творчої діяльності він виступав активним противником ідей постіндустріального масового суспільства, то вже до 50-х років Маклюен відмовляється від критики і починає досліджувати сучасне йому суспільство без оцінок і без постійного звернення до культурних цінностей минулого.

Книга "Розуміння Медіа" афористична, читати її значно легше, ніж, наприклад, "одновимірної людини". Крім того, в ній немає різко негативного пафосу, з яким виступав Маркузе.

Протягом століть прогрес "розширював" здібності людини. На різних історичних етапах ЗМІ по-різному розвивали органи чуття. Маклюен вважає, що скоро людство доведе процес пізнання до автоматизму і зробить його масовим. Однак, незважаючи на жах представленої картини, Маклюен гранично спокійний: "Паніка навколо автоматизації як загрози однаковості в світовому масштабі - це проекція в майбутнє механічної стандартизації та спеціалізм, час яких тепер пройшло".

Книга Маклюена найбільш близька сучасної ситуації. Деякі тези виявилися пророчими. Дуже сучасно звучить: "Ущільнений силою електрики, земну кулю тепер - не більше ніж село". Або: "Західний світ вибухає всередину".

"Сьогодні, коли минуло більше століття з тих пір, як з'явилася електрична технологія, ми розширили до вселенських масштабів свою центральну нервову систему і скасували простір і час, принаймні - в межах нашої планети".

Де купити: http://www.ozon.ru/context/detail/id/2175158/.

Вільям Мітчелл. "Я + +: людина, місто, мережі" (2012)

Сучасний погляд на проблеми постіндустріального суспільства пропонує дизайнер Вільям Мітчелл в своїй книзі "Я + +: людина, місто, мережі".

Вільям Мітчелл - американський архітектор, автор книг "Логіка архітектури", "Високі технології та низький рівень доходу", "Місто бітів", "Е-Топія". Багато років викладав в Массачусетському технологічному інституті. Мітчелла по праву вважають одним з видатних теоретиків урбанізму. У своїх роботах Мітчелл прагнув розробити проект ідеально організованого міського простору, оперативно реагує на запити мешканців.

Книга "Я + +" - заключна частина трилогії, до якої також увійшли книги "Місто бітів" (1995) і "Е-Топія" (1999). Розквіт інтернету і зародження штучного інтелекту вплинули на розуміння людиною власної особистості. Мітчелл говорить про те, що поділ на людину і його знаряддя вже не працює. Всеосяжні віртуальні мережі практично зростаються з людиною на біологічному рівні, що призводить до усвідомлення: "Я" як "розосередженого в просторі кіборга". Розвиток бездротових мереж і постійне зменшення розмірів пристроїв змінюють людське уявлення про час і простір. Для виконання складних операцій потрібно все менше часу. Простір безмежно. Не покидаючи власної квартири, людина може працювати в іншому місті, спілкуватися з іншими країнами, здійснювати покупки на іншому континенті.

Вільям Мітчелл займає позицію людини, яка спостерігає за що відбуваються змінами зсередини. Однак він прагне зберегти здатність до критичного аналізу. У його книзі немає жорсткого заперечення технічних новинок, але звучать нотки тривоги, його лякає перспектива перетворитися в безтурботного будівельника ІНТЕГРАЛА з замятінского роману-попередження "Ми": "Моя мета полягала в тому, щоб описати нові обставини, сформулювати найбільш суттєві питання, окреслити спектр можливостей і стимулювати критичний розбір того, що відбувається, поки ще не пізно щось поправити ".

Презентація книги "Я ++" пройде 15 березня в 19:00 в Інституті медіа, архітектури та дизайну "Стрілка" .

"Ми вже невіддільні від наших все більш витончених електронних органів, наші кінцівки стали антенними опорами з плоті і крові, наші взаємозв'язку зміцнилися і розгалузилися до незбагненності".

Де купити: "Порядок слів", wordorder.ru/newbooks/new-books/novinki-ya-uilyama-dzh-mitchella/ .

Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью