• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

Підліток закохався: чи варто говорити про почуття?

 1. Що відбувається?
 2. Як це виглядає
 3. Що робити вам?
 4. Так говорити або все ж немає?!.
 5. Чому підлітки часто вибирають «не ту людину»?

Ваша дитина вперше закохався. І, звичайно, думає, що ви нічого не розумієте. Насправді батьки часто помічають почуття своїх дітей раніше, ніж вони самі про них здогадуються. Але одна справа помітити, і зовсім інша - допомогти і підтримати. Ваша дитина вперше закохався

Джерело: pixabay.com

Перше і головне: закоханість в період підліткового кризи вкрай рідко буває щасливою. Вона взагалі швидше нагадує паніку. Звичайно, вашій дитині і раніше подобалися однолітки. Але зараз він змінився фізіологічно і все ускладнилося в рази. Горезвісні гормони забарвлюють його почуття які раніше не знайомими квітами фізичного тяжіння.

Ольга Родіонова

психолог, гештальт-терапевт, http://psy-dopomoga.com.ua/

Підліток відчуває сексуальний потяг, але далеко не завжди це усвідомлює. Часом він навіть заперечує свої почуття - це в основному психологічний захист від страху невдачі. Деякі вважають секс брудним і мучаться соромом. Багато ведуть себе зухвало, але не віддають собі в цьому звіту. Наприклад, дівчина може не розуміти, що її просвічує через кофточку бюстгальтер виробляє фурор серед однокласників. Юнаки, навпаки, хизуються сальними жартами, просто щоб приховати свою вразливість.

Що відбувається?

Важлива риса підліткової закоханості - відчуття, що це назавжди. Дитина впевнений, що, якщо йому не дадуть взаємністю, настане справжній кінець світу. Нічого не «пройде», ніяких «інших Кать» він в житті не зустріне. Закоханий підліток в більшості випадків вкрай заплутався у власних відчуттях і в стосунках з людьми людина. Істота з тонкою шкірою, здатне поранитися про будь-яке слово і навіть погляд, готове лопнути від розгортається всередині ніжності. Нерви його зараз - оголені дроти, і перебувати поруч стає небезпечно.

Нерви його зараз - оголені дроти, і перебувати поруч стає небезпечно

Джерело: pixabay.com

Як це виглядає

Дитина «забиває» на навчання, огризається, злиться. Робить купу дурниць як в офлайн-, так і в онлайн-спілкуванні і наслідки всіх цих помилок сприймає як маленьку смерть. Під гарячу руку потраплять всі, хто не сховався. Не те щоб він разом зненавидів батьків, вчителів і весь світ. Просто у нього зараз дійсно мало психічного ресурсу.

З об'єктом закоханості теж не все гладко. Підлітки рідко вміють будувати гармонійні відносини: взаємні претензії, сварки і залучення в них спільних друзів - вікова норма.
Як можна по кілька годин обговорювати з подругою, що «він» сказав або зробив? Так запросто, це частина дорослішання і розвитку соціального та емоційного інтелекту. Чи може підліток зрозуміти, що він ставить хрест на освіту і упускає безліч шансів? Краєчком свідомості - так. Чи може він щось зробити вольовим зусиллям? Ні. Цим потрібно просто перехворіти.

Джерело: pixabay.com

Що робити вам?

Безмовно закоханий підліток буде агресивно реагувати на ваші прояви любові. Він не отримує цього від того, від кого хоче, і йому боляче. Будьте впевнені в собі і ваших відносинах з дитиною - це потрібно замученому чаду, у якого і так світ валиться. Важливо зрозуміти, що все його слова і вчинки - це не зовсім він. Усередині нього зараз знаходиться переляканий чоловік, який хоче допомоги і співчуття, але не знає, як про них попросити. Перш за все, не демонструйте свою обізнаність, навіть якщо ви сто разів обговорили його особисте життя з батьками однокласників (про це йому, до речі, знати не треба). Ні в якому разі не принижуйте значимість того, що відбувається фразами типу «да ладно, ти ще над цим посмієшся». Не критикуйте об'єкт закоханості, навіть якщо ця Катя або цей Костя дійсно неприємна людина.

Так що ж робити? Підтримувати самооцінку дитини та відчуття міцних тилів. Ви ж самі знаєте, що «це пройде», - так і ведіть себе відповідним чином: показуйте підлітку, що він не став гірше через те, що його поведінка нестерпно. Не кажіть, що він «нічого не доб'ється, якщо не викине дурь з голови», - він в себе зараз не вірить, так вірте в нього ви. І не підсилюйте його страхи своїми власними.

Джерело: pixabay.com

Так говорити або все ж немає?!.

Тільки в тому випадку, якщо він зробить перший крок. Підліток може розповісти якийсь епізод з життя, попросити грошей на подарунок дівчинці або просто сказати, що завтра йде «гуляти з Машею». Це запрошення до розмови. Будьте максимально делікатні. Якщо випадково раните його словом або усмішкою, визнайте це і не продовжуйте розмову доти, поки дитина (і ви теж) не заспокоїться. Якщо підліток обговорює свої почуття з іншим дорослим - старшим братом, бабусею, улюбленим учителем - не ревнуйте. Це абсолютно нормально і дуже здорово, що в його житті є така людина. Ровесники навряд чи зуміють переконати його в тому, що все буде добре, а ось близький дорослий з завданням, швидше за все, впорається.

Ровесники навряд чи зуміють переконати його в тому, що все буде добре, а ось близький дорослий з завданням, швидше за все, впорається

Джерело: Burda Media

Чому підлітки часто вибирають «не ту людину»?

Перш за все, важливо розуміти: «не той» і «невідповідний» - суб'єктивна оцінка. У батьків маса причин противитися романам дитини. Попереду випускні іспити, вступ, старт професійному житті. А відносини з дівчинкою чи хлопчиком вимагають часу і уваги. Тому будь-яка пасія дитини автоматично викличе неприйняття у мами з татом. Далі більше: одна з основних задач розвитку підлітка - відокремитися від батьківської сім'ї. Домашній уклад здається йому похмурим, а все нове викликає цікавість. Це колись потім виявляться сімейні сценарії, а зараз він реагує на інакшість.

Батьки можуть переживати цю історію як знецінення та відкидання. І звинувачувати вони, природно, будуть «невідповідного» коханого, який «погано впливає» на дитину. Частково вони мають рацію - підліток дійсно деяким чином і відкидає, і знецінює. Він шукає людей, не схожих на рідних. Через таку поведінку він стверджує себе - своє «я», і свої межі. А об'єкт закоханості стає дзеркалом, в якому підліток розглядає нові якості і можливості. Для того щоб згодом поставитися до них критично, зараз необхідно їх протестувати. Тому не варто бути надто суворими до того, в кого закоханий ваша дитина. Для підлітка буде дуже цінною можливість ділитися своїми переживаннями з приводу відносин і роздумами про те, як він робить вибір. Загалом, якою б катастрофою батькам не здавалося, що відбувається, підлітку дуже важливо бути зрозумілим і прийнятим в цей непростий період.

Автор тексту: Ольга Родіонова , Психолог, гештальт-терапевт

Думка редакції може не збігатися з думкою автора статті.

Що відбувається?
Так говорити або все ж немає?
Чому підлітки часто вибирають «не ту людину»?
Що відбувається?
Як можна по кілька годин обговорювати з подругою, що «він» сказав або зробив?
Чи може підліток зрозуміти, що він ставить хрест на освіту і упускає безліч шансів?
Чи може він щось зробити вольовим зусиллям?
Так що ж робити?
Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью