• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

Основні формати файлів Windows. Для чого потрібні, а також ніж їх відкривати і створювати?

 1. Вступ Інформація в даній статті призначена швидше для початківців користувачів комп'ютера з встановленою...
 2. Текстовий документ (.TXT)
 3. Документ Microsoft Office Word (.DOC, .DOCX)
 4. Лист Microsoft Excel (.XLS, .XLSX)
 5. Презентація Microsoft PowerPoint (.PPT, .PPTX)
 6. HTML-документ (.HTML, .HTM)
 7. Файли малюнків (.JPG / .JPEG, .PNG, .BMP, .GIF)
 8. Відео (.MP4, .AVI, .MOV, .3GP, .WMV, .MKV)
 9. Звукові (музичні) файли (.MP3, .AAC., WMA, WAV)
 10. Файли-архіви (.ZIP, .RAR, .7Z, .TAR)
 11. Документ Adobe Acrobat (.PDF)
 12. висновок

Вступ

Інформація в даній статті призначена швидше для початківців користувачів комп'ютера з встановленою операційною системою Windows, які ще погано орієнтуються в самій системі, не зовсім розуміють типи файлів якими програмами можна відкривати і інші моменти. Зараз я як раз торкнуся тему про типах файлів Windows, які основні з них будуть зустрічатися частіше за все і за допомогою яких програм в Windows такі файли можна відкривати і за допомогою яких створювати.

Різних форматів файлів є просто величезна кількість і для багатьох з них потрібна окрема програма, щоб її відкрити. І добре, якщо така програма вже встановлена ​​на комп'ютері. Тоді недосвідченому користувачу залишається тільки виконати подвійне клацання лівою кнопкою миші по файлу і він відкриється в потрібній програмі. Але от якщо трапляється якийсь файл і програми для його відкриття немає, або встановлена ​​не та програма (або найкраща), то в цьому випадку файл не відкриється зовсім, або відкриється, як то кажуть, «криво». Тому для новачків я хотів би пояснити, які основні формати файлів будуть зустрічатися і за допомогою чого їх можна відкривати.

Почну з того, що кожен формат файлу має своє унікальне розширення. Саме воно дозволяє зрозуміти, що це за файл і чим його можна відкрити. Розширення - це 3-4 символу, які відображаються в кінці файлу. приклад:На зображенні вище я зазначив розширення 3-х файлів: bat, txt, pdf. Але може бути так, що в Windows в кінці назви файлу розширення видно не буде. Такі настройки в Windows задані спочатку. В цьому випадку дізнатися розширення файлу можна, клацнувши по ньому правою кнопкою миші і вибравши «Властивості»:У вікні буде рядок «Тип файлу» і навпроти неї буде вказано тип з розширенням:Викликати більше нерозуміння у недосвідчених користувачів може також те, що один і той же файл частенько можна відкрити кількома програмами.

Основні типи файлів

Переходимо до розгляду основних типів файлів.

Текстовий документ (.TXT)

Це звичайний файл, який містить в собі тільки текстову інформацію. Тобто картинки в нього додати не можна. Даний файл годиться, щоб просто швиденько накидати якийсь текст, замітку, наприклад і, якщо необхідно, вивести його на друк.

Створити і відкрити цей файл можна будь-яким текстовим редактором. Стандартно в Windows цей файл відкривається за допомогою програми «Блокнот» і це найкращий варіант. При бажанні його можна відкрити через який-небудь інший, більш потужний текстовий редактор, наприклад, Microsoft Word, OpenOffice Writer та ін.

Документ Microsoft Office Word (.DOC, .DOCX)

Це файл, який зазвичай створюється в програмі Microsoft Word, яка є потужним текстовим редактором. Даний файл може містити текст, оформлений як завгодно, будь-якої складності, а також графічні елементи, такі як зображення, фігури та ін. Файл такого формату потрібен в тому випадку, якщо вам потрібно оформляти текст, наприклад, друкувати або оформляти якусь документацію по роботі, писати статті.

Відкрити файли цього типу можна як через той же Word, так і через інші просунуті текстові редактори, наприклад, безкоштовний аналог Ворда OpenOffice Word.

Лист Microsoft Excel (.XLS, .XLSX)

Це файл, який створюється зазвичай в програмі Microsoft Excel і призначений для оформлення і роботи з таблицями. Таким чином працювати в такому файлі вам знадобиться тільки тоді, коли потрібно оформляти якісь складні таблиці.

Відкрити файл такого формату можна через табличний редактор Microsoft Excel або аналогічні програми, наприклад, через безкоштовний аналог OpenOffice Calc.

Презентація Microsoft PowerPoint (.PPT, .PPTX)

У цьому файлі містяться презентації, який зазвичай розробляються за допомогою програми Microsoft PowerPoint. Презентація - це набір слайдів, з текстом, картинками, які можуть змінюватися з різними ефектами, через певні проміжки часу і супроводжуватися музичним супроводом. Створювати презентації може знадобитися в різних випадках, наприклад, для наочної демонстрації будь-якої інформації.

Щоб відкрити презентацію для перегляду в Windows спочатку немає жодної програми, тому її потрібно встановлювати. Для перегляду можна використовувати програму Microsoft PowerPoint, так і її аналоги, наприклад, безкоштовну OpenOffice Impress. Щоб створювати презентації можна використовувати ті ж програми.

HTML-документ (.HTML, .HTM)

Це файл, який містить в собі веб сторінку. Наприклад, якщо зберегти будь-яку сторінку якогось сайту, то вона буде за замовчуванням в форматі .HTML. У таких файлах часто оформляють різні книги, інструкції, курси, тому що їх потім досить зручно переглядати.

Для перегляду таких файлів використовується будь-який браузер і в Windows стандартно обов'язково буде встановлений хоча б один, наприклад, Internet Explorer або Microsoft Edge. Для того щоб створювати файли HTML найкраще використовувати спеціальні HTML-редактори, але можна обійтися і стандартним блокнтом Windows.

Файли малюнків (.JPG / .JPEG, .PNG, .BMP, .GIF)

Це файли, що представляють собою фотографії або будь-які картинки. Вище я перерахував лише основні розширення, які можуть мати файли малюнків, але є ще безліч інших, які зустрічаються рідше. Для створення зображень (рісінуков) використовуються спеціальні графічні редактори, наприклад, програма Paint (є найпростішим графічним редактором і вбудована в Windows спочатку), Adobe Photoshop, GIMP та ін. Останні 2 перерахованих є потужними графічними редакторами, через які можна професійно обробити фотографії, що -або намалювати, підкоригувати і зберегти як файл зображення.

Відкривати файли малюнків можна дуже багатьма програмами. Головне тут розуміти, що можна відкрити такі файли для простого перегляду і на такий випадок в Windows стандартно вже є як мінімум одна програма, наприклад «Перегляд фотографій Windows» або «Фотографії». А можна відкривати такі файли і для редагування і для цього вже використовуються зовсім інші програми, як, наприклад, ті, що я згадав вище (Photoshop і GIMP).

Відео (.MP4, .AVI, .MOV, .3GP, .WMV, .MKV)

Це файли, що містять в собі будь-яке відео, наприклад, короткий відеоролик, відзнятий на камеру або фільм. Вище перераховані лише основні формати відео файлів, але їх набагато більше і для новачка не так важливо знати, чим вони всі один від одного відрізняються, тому що одні й ті ж файли Відповідно, щоб створити такий файл, потрібно записати якусь відео на камеру і перенести у комп'ютер. Або ж завантажити якийсь ролик з інтернету і найімовірніше він буде в одному з цих форматів.

Для того щоб відкрити відеофайл, в Windows вже встановлена ​​спочатку хоча б одна програма, наприклад «Програвач Windows Media». За допомогою неї можна відкрити файл і дивитися відео. Також відео файли можна відкривати і для редагування і для цього вже використовуються зовсім інші програми, за допомогою яких ви можете порізати відео на потрібні шматочки, додати різні ефекти переходів, винесення та інше. Приклади таких програм-редакторів відео: Sony Vegas, Camtasia Studio, Pinnacle Studio. Найкращі і зручні програми для редагування відео є платними.

Звукові (музичні) файли (.MP3, .AAC., WMA, WAV)

Це ті файли, які містять в собі музику або будь-якої іншої звук. Вище перераховані основні формати звукових файлів, які зустрічаються найчастіше, а так їх на багато більше. Щоб отримати такий файл, потрібно записати свій голос через будь-яку програму для запису звуку або, наприклад, створити музику, через будь-яку іншу спец.программа.

Відкриваються звукові файли в Windows спочатку однієї зі стандартних програм Windows, наприклад «Windows Media Player», «Музика Groove». Музичні файли також можна редагувати і для цього використовуються окремі аудіо / відео редактори, наприклад, «Audacity».

Файли-архіви (.ZIP, .RAR, .7Z, .TAR)

Архів - це файл, який містить в собі інші файли (в тому числі і інші архіви) і папки в стислому вигляді. Як приклад, є коробка і в неї складаються будь-які речі. Ось коробка в цьому прикладі виступає в ролі архіву. Файли поміщаються в архів для того, щоб можна було, наприклад, по інтернету передавати не відразу безліч файлів і папок, а тільки один архів, розпакувати який з'являться всі запаковані в нього файли і папки. Дуже часто в архівах викачуються різні програми з інтернету і багато іншого.

Стандартно в Windows є програма для відкриття тільки одного типу архіву - .ZIP і інші (наприклад, .RAR, .7Z) без установки спеціальної програми-архіватора відкрити буде неможливо. Для відкриття всіх інших типів архівів потрібно встановлювати програму-архіватор. Їх багато різновидів, але найпопулярнішими є 7Zip і WinRAR. Обидва цих архиватора зможуть працювати з будь-якими типами архівів.

Архів потрібно відкривати для перегляду тих файлів і папок, який він містить, а також для того, щоб його розпакувати.

Детальніше про архіваторах ви зможете дізнатися зі статті:

Для чого потрібен архіватор і як ним користуватися?

Документ Adobe Acrobat (.PDF)

Це файл, який представляє собою якусь книгу, інструкцію, опис чого-небудь, в зручному для перегляду і читання вигляді. Взагалі .PDF - книжковий формат. Створити такого типу документ можна тільки за допомогою спеціальних програм, наприклад PDF24 Creator або подібних. Даний файл також дозволяє захистити інформацію, т. Е. Заборонити копіювання з документа, друк і інші функції.

В останніх версіях Windows (Windows 8 і 10) стандартно в наборі програм вже є та, яка дозволяє відкривати файли PDF, проте вона не дуже зручна. У старіших версіях Windows такої програми немає в наборі взагалі і її доводиться скачувати з інтернету і встановлювати, щоб можна було відкривати PDF файли. Краща програма для перегляду таких файлів - Adobe Acrobat Reader.

висновок

В принципі - це самі основні типи файлів, які постійно зустрічаються при роботі в Windows. Статтю буду поповнювати у міру можливостей, додавати для новачків інформацію по іншим типам файлів - що вони з себе представляють і чим їх можна відкривати і за допомогою чого створювати.

Гарного вам дня і відмінного настрою! :)

Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью