• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

Огляд безкоштовного графічного редактора Gimp


Ми часто мислимо стереотипами, і ринок програмного забезпечення - не виняток. Крім Windows, є чимало цікавих операційних систем, документи не обов'язково набирати в MS Word, а фотографії можна обробляти не тільки в Adobe Photoshop.

Обробка растрової графіки на професійному рівні - доля дорогого, потужного ПЗ. Однак цифровою обробкою зображень сьогодні займаються не тільки професіонали і аматори, а й широке коло користувачів, далеких від даного "трудового" сегмента.

Що потрібно пересічному користувачеві? Кожен хоче мати просту, легко освоювану програму, щоб працювала стабільно і дозволяла виконувати всі необхідні операціі.Чертік з пензликом в роті

Слово "GIMP" розшифровується як GNU Image Manipulation Program. Графічний редактор, який розповсюджується по вільної ліцензії, має смішний логотип з чортиком, який з'явився не випадково, адже в назві продукту присутня анаграма "imp". GIMP працює у всіх популярних операційних системах: Linux, Windows і Mac OS X. GIMP включається практично в усі популярні дистрибутиви Linux, тому окремої установки не вимагає. Якщо програми не виявляється в стартовому меню робочого середовища (KDE, GNOME і ін.), Значить, її просто треба встановити з дисків дистрибутива штатними засобами (наприклад, в SuSE за установку ПЗ відповідає YaST2). Установка редактора в Windows вимагає наявності бібліотеки GTK +. Ви можете завантажити бібліотеку (3.7МБ) і редактор (7.8МБ) зі сторінки the GIMP for Windows . Бібліотека і редактор мають інтернаціональні модулі і не вимагають додаткового завантаження русифікації. GIMP має досить скромними в порівнянні з іншими графічними редакторами системними вимогами, успішно запускаючись навіть на застарілих комп'ютерах з 128МБ оперативної пам'яті. Мінімальні вимоги до процесора змушують старше покоління вдаритися в далекі спогади: Pentium MMX. Але навіть з урахуванням того, що реальні системні вимоги ПО завжди набагато вище офіційно заявленого мінімуму, GIMP буде впевнено почувати себе на всіх робочих станціях, зібраних в поточному тисячелетіі.Інтерфейс

Перший старт GIMP відбувається досить швидко, проте відкрилося робоче вікно програми може привести новачка в подив.

GIMP. Робоче вікно програми.

Інтерфейс редактора здається, м'яко кажучи, незвичним. Замість звичного вікна програми з великим головним меню і лінійкою інструментів ми маємо мініатюрне зосередження кнопок. Але варто тільки вам відкрити якесь зображення, то ситуація більш-менш прояснюється - документи відкриваються в незалежних вікнах, у яких вже є присутнім головне меню. Стартове вікно виконує функції своєрідної панелі швидкого доступу, на якій зібрані всі найбільш часто використовувані функції. Решта інструментів можна викликати декількома способами. Перший, найбільш вгадуваний метод, - це подорож по головному меню робочого вікна документа. Другий - за допомогою правої кнопки миші. Замість звичного виклику властивостей поточного об'єкта, вам буде запропоновано повний список функцій редактора, дубльований головним меню. Якщо ви натиснете ліву кнопку миші біля верхньої кромки відкритого меню, то станеться його перетворення в незалежне вікно, яке можна також використовувати в якості панелі для швидкого виклику інструментів.

GIMP. Відкритий документ, вікно каналів і меню з усіма інструментами редактора.

І, нарешті, третій спосіб - гарячі клавіші. Викличте настройки програми з головного вікна і перейдіть на вкладку "Інтерфейс". Увімкніть опції "Використовувати швидкі клавіші" і "Зберігати швидкі клавіші при виході". Це дозволить вам призначати гарячі клавіші прямо під час роботи редактора. Найбільш часто використовувані функції можна викликати за допомогою гарячих клавіш спочатку. Але якщо ваші пріоритети відрізняються від авторського задуму розробників, то чому б ні доповнити список своїми поєднаннями? Крім того, можна перепризначувати існуючі гарячі клавіші. Для того щоб призначити / перепризначити клавіші, необхідно дістатися до потрібного пункту меню, але не вибирати його. Зупиніть курсор миші на ньому і натисніть будь-яке поєднання клавіш. Праворуч від назви пункту з'явився покажчик, який говорить про те, що дане поєднання тепер прив'язано до поточного інструменту.

Діалогові вікна відкриття та збереження файлів виконані в стандартних традиціях програм GTK +, що звично для користувачів Linux, але може здатися незручним для прихильників Windows.Краткій огляд можливостей

GIMP може використовуватися як редактор для малювання (завдяки підтримці графічних планшетів) і як інструмент для обробки фотографій (в тому числі пакетної).

Вид операцій Реалізація в GIMP Розширюваність Присутній. Дистрибутив GIMP включає в себе більше 200 розширень. Крім того, можна підключати зовнішні модулі, яких в Мережі налічується понад 100. Малювання Кисть, олівець, аерограф, штамп. Всі інструменти малювання гнучко настроюються (товщина ліній, форма, прозорість і ін.). Шари Присутні. Крім того, допускається редагування окремих каналів. Є підтримка альфа-каналу. Текст Ви можете працювати з текстом за допомогою стандартного інструменту, а також малювати художні емблеми за допомогою спеціальних сценаріїв. Анімація Присутній. Ви можете працювати з кадрами анімації як з окремими шарами зображення. Виділення Прямокутник, еліпс, вільне, розсіяне і "розумне" виділення, криві Безьє. Перетворення Обертання, масштабування, нахил і відображення. Робота з експозицією Криві, гістограма і традиційні регулятори. Присутні автоматичні режими, що дозволяють "покращувати" зображення одним клацанням кнопки миші. Відкат Необмежена кількість разів. Конвертація RAW Реалізується за допомогою розширень. Робота зі сканером і планшетом Через драйвера. Стандартно. Фільтри Присутні. Крім того, GIMP підтримує мову Script-Fu, що дозволяє створювати нові інструменти на основі групи фільтрів. У дистрибутив включено чимало готових сценаріїв. Пакетна обробка Присутній. Реалізується через призначені для користувача сценарії.

Зрозуміло, встає резонне питання: а чим же краще Adobe Photoshop? Розглянемо основні переваги платного продукту.

Функція, яка присутня в Adobe Photoshop Ситуація в GIMP Підтримка колірних профілів З'явиться в наступній стабільній гілці 2.4. Нестабільні версії 2.3.x вже мають підтримку колірних профілів Кольорова палітра CMYK Реалізується за допомогою розширення Separate Інструмент, що усуває ефект червоних очей Відсутня. Необхідно виправляти вручну, виділяючи овальну область і знижуючи в ній яскравість червоного каналу. Втім, є спеціальне розширення, яке працює, однак, вкрай примітивно. Інструмент "Магнітне Ласо", що дозволяє виробляти інтелектуальне виділення БЕЗ натискання клавіш миші. Аналог відсутній. Можна користуватися інструментом "Виділення форм", розставляючи точки, між якими програма знаходить оптимальний шлях для виділення. Інструмент "Пензель відновлення" для видалення дрібних дефектів (наприклад, прищі на обличчі) Аналог відсутній. Доводиться задовольнятися інструментом "Штамп". Потужні плагіни, розроблені відомими фото-брендами (Kodak, Phase One і ін.) Потужність - "суб'єктивний" параметр, але варто зауважити, що розробкою розширень для GIMP великі компанії не займаються. Обробка зображень: від RAW до кінцевого результату

Графічний редактор найчастіше є інструментом для обробки зображень, для поліпшення їх якості. Розглянемо GIMP як інструмент для виконання широкого спектру завдань обробки зображень. Найчастіше обробка починається з конвертації RAW в JPEG або TIFF. В процесі перетворення можна скорегувати зображення, відрегулювати експозицію, баланс білого та інші параметри. Дистрибутив GIMP не має вбудованого інструменту для обробки RAW, тому слід завантажити спеціальне розширення. наприклад, UFRaw . Якщо ви працюєте в Windows, то можна відразу завантажити встановлюється пакет ufraw-0.7-setup.exe . Для користувачів Linux пропонується набір пакетів, скомпільованих для різних дистрибутивів. Якщо вашого дистрибутива в списку не знайшлося, завантажуйте початковий текст розширення і самостійно скомпілюйте його стандартними командами:
./configure
make
make install
За замовчуванням в збірку не включається підтримка відображення EXIF, але можна вручну підключити її, вказавши при конфігуруванні додатковий ключ --with-libexif

Після встановлення розширення при відкритті файлів у списку доступних типів з'являється raw image. Тепер ми можемо відкрити RAW практично будь-якої сучасної фотокамери.

GIMP. Робота плагіна UFRaw.

Розширення підтримує відображення двох гістограм: RAW (внутрішній) і Live (реальної). За допомогою регулятора Exposure можна змінювати загальний рівень освітленості зображення (присутній автоматичний режим). Коригування зображення відбувається за допомогою інструментів, розташованих в чотирьох вкладках.

 • WB. Регулювання балансу білого. Присутній автоматичний режим.
 • Base. Коригування експозиції за допомогою кривих.
 • Color. Регулювання яскравості і контрастності, настройка колірних профілів.
 • Сorrections. Регулювання колірної насиченості.

Після завершення всіх маніпуляцій можна відкривати зображення в редакторі. Якщо зйомка проводилася в JPEG, то всі описані вище операції доведеться виконувати в самому редакторі.

Регулювання експозиції і колірного балансу здійснюється за допомогою "Кривих".

GIMP. Робота з "Кривими".

Керуючи трьома каналами одночасно (Яскравість), ми коригуємо експозицію, а, переводячи керування на окремі канали, можемо управляти балансом білого. Крім того, колірного баланс можна регулювати за допомогою однойменного інструменту.

GIMP. Налаштування колірного балансу.

Ви можете окремо регулювати баланс в трьох сегментах динамічного діапазону: тінях, півтонах і відблисках.

Зниження рівня шумів здійснюється за допомогою фільтра "Вибіркове Гаусове розмивання". В налаштуваннях фільтра варто вказати радіус розмивання, а також максимальну різницю між сусідніми пікселями, на яку буде звертати увагу фільтр.

Фрагмент зображення з великою кількістю шумів


Той же фрагмент після обробки фільтром Вибіркове Гаусове розмивання

Різкість зображень підвищується за допомогою фільтра "Нерізка маска". Ви вказуєте радіус підвищення різкості, ступінь впливу фільтра, а також мінімальний поріг його застосування.

GIMP. Підвищення різкості зображень.

Процедура видалення червоних очей в GIMP - досить трудомісткий процес. Використовуючи "Виділення еліптичних областей", виділіть червоний зіницю. Потім відкрийте діалогове вікно каналів і залиште видимим тільки червоний канал. Зайдіть в "Криві" і понизьте графік інтенсивності каналу. Увімкніть інші канали знову і спостерігайте результат.

Ви можете завантажити також спеціальне розширення для видалення червоних очей - redeye . Користувачам Windows достатньо завантажити ZIP-архів, який є запакованим exe-файлом. Користувачам Linux слід завантажити вихідний текст розширення та встановити командою:
gimptool-2.0 --install redeye.c

Після встановлення розширення в фільтрах з'являється нова група Misc, а в ній пункти Red Eye Remover і Auto Red Eye Remover. Далі ви просто виділяєте прямокутну область навколо зіниці і застосовуєте фільтр.

GIMP. Ліве око - робота розширення Redeye, праве око - ручне коректування.

При обробці зображень досить часто доводиться вдаватися до верствам. Розглянемо роботу шарів на прикладі емуляції ефекту м'якого фокуса. Вікно списку шарів викликається за допомогою комбінації клавіш Ctrl + L. Створимо новий шар, як копію поточного. На новому шарі застосуємо фільтр "Гаусове розмивання" з радіусом 15 пікселів. Після цього встановимо прозорість шару в районі 30-50%. Зображення виглядає так, немов при зйомці використовувався спеціальний фільтр або об'єктив.

GIMP. Напівпрозорий розмитий шар створює ефект м'якого фокусу.

Фотографії - не снайпери. Дуже часто знімається модель виявляється не по центру кадру, а також в композиції присутні зайві деталі. Крім того, не дзеркальні камери мають матриці з пропорціями 4: 3, в той час як для друку потрібно співвідношення сторін 3: 2. У подібних випадках прийнято кадрувати зображення, тобто відсікати краю. GIMP дозволяє виробляти кадрування за допомогою миші, рухаючи і масштабуючи кордону кадру. Крім того, в робочому вікні інструмента можна вручну задавати координати меж кадру, а також, що дуже важливо, вказувати пропорції майбутнього зображення.

GIMP. Кадрування.

Після закінчення всіх перетворень можна сміливо зберігати файл на жорсткий діск.Бесплатность: "сир" або реальна вигода?

Зрозуміло, в статті була розглянута лише мала частина всіх можливостей, що таїть у собі GIMP. В GIMP можна непогано малювати, знімати скріншоти, робити красиві емблеми, виконувати різноманітну стилізацію фотографій та багато іншого. Важливо не абсолютна кількість функцій, а якість їх реалізації та зручність роботи з редактором. Звичайно, GIMP поступається Adobe Photoshop в галузі професійного застосування. Але якщо розглядати виключно аматорський рівень, то абсолютно безкоштовно ми отримуємо якісний, стабільний продукт з багатими возможностямі.Вместо післямови

Остання стабільна версія GIMP на момент написання статті 2.2.10. Паралельно ведеться розробка нової версії редактора. Не так давно на сайті NewsForge опублікована стаття , Що розповідає про те, що варто очікувати в новій версії редактора 2.4.

На російськомовному сайті підтримки продукту www.gimp.ru , Можна прочитати кілька навчальних статей, розрахованих як на початківців, так і на досвідчених користувачів.

Офіційний сайт продукту: www.gimp.org

Що потрібно пересічному користувачеві?
Але якщо ваші пріоритети відрізняються від авторського задуму розробників, то чому б ні доповнити список своїми поєднаннями?
Зрозуміло, встає резонне питання: а чим же краще Adobe Photoshop?
Бесплатность: "сир" або реальна вигода?
Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью