• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

Обробляємо RAW фото в Linux

 1. Навіщо нам потрібен RAW?
 2. Перегляд файлів
 3. Менеджер фотографій digiKam
 4. утиліта UFRaw
 5. Редактор RAW Therapee
 6. Редактор Darktable (darktable.org)
 7. ***

C популяризацією фотокамер мають знімати в RAW, він стає все більш популярним у ентузіастів. Розглянемо за допомогою яких програм його можна обробляти в Linux.

Навіщо нам потрібен RAW?

Дзеркальні камери вже початкового рівня дозволяють зберегти зображення в RAW, але більшість фотографів, раніше користувалися мильницями, зазвичай не звертають уваги на цю можливість. Навіщо? Адже і так добре знімає? В принципі в цьому є частка правди. Знімки в RAW займають більше місця (від 2-5 разів), їх використання зменшує швидкість запису на флешку серії (що критично при зйомці репортажу), їх не можна просто так переглянути і потрібно ще й обробляти додатково. Для фото побутового рівня в RAW, які так і залишаться на жорсткому диску, часто немає необхідності, а різниця між JPEG і RAW не завжди помітна неозброєним поглядом або не критична. Але іноді стикаєшся з ситуацією коли важливий знімок не вдається витягнути за допомогою графічного редактора, або обробка вносить додаткові спотворення. Ось так і приходить розуміння необхідності використання RAW в деяких ситуаціях: надлишок або недолік освітлення, обробка фалів з більшою точністю. Звичайно можна зробити кілька пробних знімків, з різним цветобалансом і експозицією, але не кожна ситуація це дозволяє.
RAW (англ. Сирої) являє собою необроблені дані отримані прямо з матриці. Такий «знімок» на відміну від 8-ми бітного JPEG, має велику глибину кольору на канал в 12 - 16 біт. При записи в JPEG камера його стискає, обрізаючи зайві розряди, застосовуючи до них безліч параметрів (яскравість, баланс білого, шумопониження, підвищення різкості та ін.). Сам формат JPEG навіть в найкращій якості все одно вносить непоправні спотворення, які при подальшій обробці тільки посилюються. Використовуючи RAW ми зберігаємо максимально можливу інформацію, без будь-яких втрат в якості, кращої чіткістю і контрастністю, переносячи процес обробки на комп'ютер, де можемо змінити баланс білого, скорегувати експозицію, вибрати колірний профіль і після цього зберегти в будь-який формат або імпортувати в графічний редактор.
У зависмости від досвіду і звичок можна піти одним з двох шляхів: конвертувати RAW в формат без втрат на кшталт TIFF і обробляти в звичному редакторі або відразу скористатися спеціальним інструментом. Хоча і тут є варіанти.
Але для доступу і обробки RAW потрібен спеціальний інструмент (переглядач, конвертер, редактор), це може бути одна утиліта або кілька. Вибір відповідного особливо актуальний ще з урахуванням того, що формат RAW файлу у кожного виробника свій, хоча проблем зі зчитуванням найбільш популярних немає. Редактор працює з RAW вихідний файл не чіпає, вся інформація зберігається в окремий файл. Програм для роботи з RAW для Linux можна знайти не один десяток, що відрізняються функціональністю, зручністю і ліцензією. Зазвичай кожен підбирає собі один, два найбільш зручних і зрозумілих якими і користується в подальшому.
Всі з описаних далі програм для роботи з RAW використовують утиліту Dcraw (cybercom.net/~dcoffin/dcraw) або бібліотеку LibRaw (libraw.su), яка втім теж заснована на Dcraw, але має деякі поліпшення.

Підтримка 16/32 бітного кольору в GIMP і редактор Cinepaint

При спробі відкрити зображення в GIMP з більшою, ніж 8 глибиною кольору, може підстерігати невеличкий сюрприз - програма повідомить що його потрібно перекодувати в 8 бітний колір і частина інформації буде втрачена. Плагін gimp-ufraw дозволяє відкривати в GIMP зображення з більшою глуюіной, але якщо перейти у вкладку роботи зі кольором, то виявимо що дива не сталося і ми використовуємо як і раніше 8 бітний колір. GIMP остаточно буде підтримувати 16 (і навіть 32 бітний) колір тільки з версії 2.10. У поточних релізах (2.8.х) ця функція реалізоана, але частково. Наприклад, для TIFF при спробі імпортувати 16 бітний колір отримаємо помилку. Але наприклад в офіційному репозиторії LTS релізу Ubuntu останньої доступною версією є 2.6.12, версію 2.8 можна встановити з стороннього PPA:

$ Sudo add-apt-repository ppa: otto-kesselgulasch / gimp $ sudo apt-get update $ sudo apt-get install gimp

Альтернативою GIMP є CinePaint - є отвлетвленіем GIMP 1.0.4 і вміє спочатку працювати з 16- і 32-бітних кольору, здатний
забезпечити високоякісну друк, оптимізований для редагування окремих зображень, і послідовної зміни груп кадрів з відеозапису. Саме тому його часто використовують в кіностудіях. Єдиний мінус - інтерфейс так і залишився з прошшлих років, розвиток програми йде відносно повільно. А готові пакети і плагін ufraw-cinepaint, доступні тільки для Linux використовують RPM. Решті доведеться збирає його самостійно.

Перегляд файлів

Перший етап після кожної зйомки - сортування знімків, потрібно швидко відібрати найбільш вдалі. Зізнаюся для зручності іноді використовую в фотоапараті настройку, JPEG + RAW, але ось місця два файли займає вже більше (це не страшно), але ось сильно гальмується серія знімків, навіть флешці 10 класу не встигає швидко все зберегти, а буфер фотоапарата швидко забивається.
Файловий менеджер Nautilus показує превью, тому специфічного ПО щоб швидко розкидати по папках знімки зазвичай не потрібно. Після інсталяції програми dngconverter (входить в пакет kipi-plugins) можемо буквально одним клацанням конвертувати потрібний знімок в JPEG. Але ми ж не заради цього фотографували в RAW, та й якщо чесно то JPEG створений фотоапаратом виходить краще, ніж Наутілусом.
Деякі легкі переглядачі на кшталт Ristretto взагалі не бачать RAW знімків. Гномів EOG розпізнає RAW як зображення 160х120, що дозволяє його лише розглянути сюжет і розсортувати знімки по папках або відправити документ на обробку в графічний редактор. Конвертувати їх в інший формат за допомогою EOG навіть не варто пробувати. З RAW працює програма для створення HDR і LDR знімків Qtpfsgui (qtpfsgui.sf.net).
C переглядом прекрасно справляються багато програм каталогізатори. Наприклад, gThumb який зазвичай встановлюється за умовчанням в більшості дистрибутивів з робочим столом GNOME дозволяють переглянути, перетворити файл, змінити розмір зображення та інше. Єдине, дуже вже він любить "падати" при відкритті RAW (іноді достатньо лише вибрати таке зображення), а тому рекомендувати його для роботи я б не став. Менеджери Shotwell і F-Spot розпізнають RAW, таким чином можна побачити і розсортувати знімки (в т.ч. розставивши мітки). У F-Spot доступний простий редактор дозволяє (обрізати, откоректіровать колір, знебарвити фото), але все це тільки після перетворення RAW в JPEG. А тому варіант тільки один.

Менеджер фотографій digiKam

Менеджер фотографій digiKam - універсальний інструмент для систематизації знімків, що використовує бібліотеку dcraw, що забезпечує повну сумісність з більшістю сучасних камер. Під однією оболонкою є все що необхідно, хоча ймовірно і не найкраще в класі, але тим не менш. З його допомогою можна безпосередньо імпортувати файли з фотоапарата (можливо заздалегідь налаштувати фільтри), має вбудований RAW-конвертер, що підтримує пакетний режим обробки, доступні інструменти корекції знімків. Ще в процесі установки доведеться визначитися як відкривати RAW: безпосередньо з автокорекцією параметрів (за замовчуванням) або використовувати інструмент імпорту з ручною корекцією. Другий варіант орієнтований на досвідчених користувачів і дає більший контроль, але зажадає більше часу на обробку, новачок може все зіпсувати. Клацання по превью перемикає його в режим перегляду, для порівняння двох фото використовується «світловий стіл», щоб викликати редактор досить натиснути F4.
При роботі з RAW у вбудованому редакторі, знімок необхідно спочатку «проявити», але перед цим отримуємо можливість скорректіровкой балансу білого, кольору (вручну або за допомогою профілів), шуми. Управління рівнями регулюється для яскравості і для кожного колірного каналу. Щоб переглянути результат слід натиснути Оновити. З огляду на, що оригінальний знімок не чіпаємо можна експериментувати скільки душі завгодно. Наступне меню постобработки дозволяє виставити експозицію і скорегувати яскравість. Тут вже результат показується в реальному часі, тому зорієнтуватися дуже легко. Деякі параметри інтерфейсу не перекладені, а їх призначення не відразу зрозуміло при експериментах.
Після того як натиснута кнопки Імпорт, відкриваються пункти верхнього меню містять традиційні для програм фотообробки операції не потребують від користувача спеціальної підготовки і використання важкого графічного редактора. З точки зору RAW вони не такі цікаві. Але з їх допомогою імпортуємо файл в один з форматів, виробляємо корекцію яскравості і кольору по передустановках, або змінюємо яскравість, тон, ефекти, кадрування, зміна розмірів і багато іншого. В меню Поліпшити знаходимо кілька параметрів дозволяють підвищити різкість, зменшити шуми, прибрати ефект червоних очей. Налаштування фільтрів можна зберегти для подальшого використання. Доступні і деякі ефекти дозволяють зробити більш яскравими кольору, зернистості, масляних фарб і т.п. Інструментів багато і всі вони розкидані по меню, деякий час доведеться витратити на знайомство, в digiKam не дуже багато попередніх дозволяють не стільки спростити процес, скільки зорієнтуватися. Плюсом для новачка напевно є те що в digiKam всі налаштування (крім специфічних усунення червоних очей, накладення тексту) застосовуються до всього документа, тобто обробляти частина фото не можна. Але цього з головою вистачає для більшості аматорських завдань.

Але цього з головою вистачає для більшості аматорських завдань

digiKam універсальний і зручний інструмент для базових операцій з RAW

утиліта UFRaw

Утиліта UFRaw (Unidentified Flying Raw, ufraw.sf.net) для читання і маніпулювання RAW даними використовує Dcraw, завдяки цьому підтримує велику кількість форматів. Може запускатися самостійно (пакет ufraw) або в якості плагіна до GIMP / Cinepaint (gimp-ufraw). Можливостей по обробці RAW у програми багато, їх часто вистачає щоб повернути життя знімку без використання GIMP.
Підтримує заводські налаштування балансу білого і автоматичний баланс білого, експокоррекцию і автокоррекция, корекція спотворень, що вносяться оптикою фотоапарата (хроматичні аберації, геометричні спотворення і ін.), Можливість кадрування. Можливостей дуже багато. Для управління кольором використовується три профілю (профіль камери, системний профіль, профіль монітора). Це важливий момент, без якого неможлива нормальна робота з UFRaw. Кольорові профілі International Color Consortium standard (ICC) надаються бібліотекою Little CMS (littlecms.com). Використовувана при зйомках модель визначається автоматично за даними EXIF ​​і встановлюється в UFRaw автоматично, але ось в пакети профілі зазвичай не включають. Програма після запуску повідомляє що даний фотоапарат не підтримується, а користувач отримує попередження у вигляді знаку оклику на червоному тлі. Тому про їх підключенні доведеться подбати самому. На сайті проекту можна знайти кілька колірних профілів в основному під фотоапарати Nikon. Можна підібрати найбільш підходящий з наявних, якщо не підходить, взяти профіль поставлемий виробником фотоапарата (для Nikon знаходиться в C: \ Program Files (x86) \ Common Files \ Nikon \ Profiles). Також можна використовувати профілі Little CMS або створити свій на основі найбільш близького. У пакеті icc-profiles-free поставляється ряд вільних колірних профілів (/ usr / share / color / icc) в основному для виведення. Далі просто переходимо у вкладку Управління кольором і завантажуємо за допомогою трьох кнопок окремо профілі для камери, монітора і системи (їх краще зберігати в спеціальному каталозі). Іспортірованние профілі додаються в меню і подальшому просто вибираємо потрібний. Зайві видаляються в Параметри.
Результат зберігається в файл формату PPM, PNG, TIFF, JPEG або експортується в GIMP.

Результат зберігається в файл формату PPM, PNG, TIFF, JPEG або експортується в GIMP

Можливостей по обробці RAW в UFRaw більш ніж достатньо

Редактор RAW Therapee

Безкоштовне рішення RAW Therapee (rawtherapee.com) програма яка обов'язково повинна бути в колекції. Створено спеціально для роботи з RAW файлами і максимально оптімізірованго для такого роду роботи. Движок забезпечує 32-розрядну обробку зображень з плаваючою комою, що підвищує точність і дозволяє відновити більше інформації, домогтися більш плавних переходів. Багатопотоковий алгоритм прискорює обробку і будь-які зміни в настройках відразу ж відображаються у вікні попереднього перегляду, показуючи зображення До і Після. Це дуже зручно, але вимагає додаткових ресурсів, тому рекомендуюется 64-бітові версії програми.
Доступні всі функції редагування зображення: експозиція (регулювання значення яскравості / контрасту / насиченості, рівень чорного, тіні, яскравість, контраст, редагувати знімок за допомогою кривих ...), деталі (настройка різкості зображення, контраст, придушення шумів), колір (баланс білого, значення по колірних каналах, відтінки і насиченість), перетворення (кадрування, обрізання, зміна розмірів і багато всяких интсрументов зі зміни геометрії), RAW (процедура відновлення повнокольорового зображення, корекція хроматичних аберра ций, вирівнюється значення зеленого та ін.) і редагування метаданих даних з EXIF. Все розбите по меню, розібратися легко. Інтерфейс традиційний і його легко налаштувати під свої переваги, приховавши непотрібні налаштування або розширивши набір інструментів. Та й взагалі суб'єктивно RAW Therapee відносно проста в освоєнні. При установці колірного профілю (вхідний, робочий і вихідний) можна імпортувати ICC файли (підійдуть ті ж що і для UFRaw) і зберегти поточні установки в новий профіль. Доступно декілька профілів постобробки, користувач може додавати свої. Можна відзначити зручний файловий менеджер, який дозволяє швидко знайти потрібний файл і вести рейтинг знімків. Результат обробки зберігається в JPEG (8 біт), PNG (8 або 16 біт) або TIFF (8 або 16 біт), разом з файлом зберігається і XML файл з даними обробки, який можна використовувати повторно. Можлива пакетна обробка файлів. Дуже потужна і одночасно проста програма, яка допомагає побачити всі переваги RAW.

Дуже потужна і одночасно проста програма, яка допомагає побачити всі переваги RAW

RAW Therapee потужний редактор з багатими функціями

Редактор Darktable (darktable.org)

Дуже цікава, потужна і логічна в роботі програма, яка підтримує обробку в 32бит на колірний канал. Користуюся мало, але є в ній безсумнівний плюс. У комплект включена велика добірка модулів для виконання всіляких операцій з обробки фотографій (корекція кольору, художні ефекти, тон, трансформація і корекція), преднастройки балансу білого і маски дозволяють застосовувати фільтри до виділеної області зображення. Реалізовано чотири основні режими роботи (кожен відповідає окремого пункту): перегляд (управління колекцією, метаданими, мітками, геотаргенінг, маркування знімків), обробка (баланс білого, експозиція, управління світлом і кольором, трансформація), управління камерою і карта для внесення гео- метаданих. Налаштувань дуже багато, тому деякий час доведеться освоїтися з алгоритмом роботи. На початку вибираємо тип модулів, потім сам модуль, потім стають доступні установки. В окреме меню зібрані всі основні модулі обробки, користувач може сам сформувати список модулів, які будуть доступні в спеціальному меню. Вихідний знімок не змінюється, все настройки і історія зберігаються в окремому файлі. Параметри редагування можуть бути використані для обробки інших файлів.
Управління проводиться за допомогою клавіатурних комбінацій, список попередніх дуже великий, але цей режим дуже зручний і доведеться запам'ятовувати. Підтримуються і скрипти на мові Lua, які можуть бути прив'язані до клавіш або подій.
В офіційному репозитарії версія зазвичай запізнюється, тому для установки Darktable в Ubuntu краще використовувати PPA -

$ Sudo add-apt-repository ppa: pmjdebruijn / darktable-release

Інтерфейс не завжди автоматично підганяється по ширині екрану, але його можна налаштовувати в т.ч. змінювати ширину панелей. Самі бічні панелі прибираються.

Самі бічні панелі прибираються

Darktable містить велику кількість модулів

***

Ось і весь мій набір. Також можна відзначити таку програму як Darkroom, що дозволяє конвертувати RAW в JPEG або PNG, відрегулювати баланс білого, колір, світло і придушення шумів. Налаштувань трохи, працює повільно, і поступається за можливостями RAW Therapee, але ймовірно вона припаде до смаку в тих випадках коли не потрібно особливих маніпуляцій. Програма Rawstudio (rawstudio.org) має досить простим інтерфейсом, оптимізована для пакетної обробки файлів, дозволяє налаштувати основні параметри (баланс білого, колір, експозиція, зробити кадрування, експорт). Тільки ось програма вже більше двох років не оновлювалася, та й з моїм фотоапаратом як то відразу не здружилася і параметри знімків доводиться довго підганяти.

Навіщо нам потрібен RAW?
Навіщо нам потрібен RAW?
Навіщо?
Адже і так добре знімає?
Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью