• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

Новинки вільного софта

Цей огляд СПО вийшов в консольному стилі. Розглянемо дистрибутив Arch Linux , В якому консоль є головним інструментом. Також в огляді представлені чудовий консольний завантажувач відео з для розміщення відеофайлів youtube-dl і не менш чудовий консольний відеоплеєр MPV.


Arch Linux 2014.01.05

Продовжуємо знайомитися з різноманітністю дистрибутивів GNU / Linux. На початку року вийшли нові установчі образи цікавого дистрибутива Arch Linux , Що є хорошим приводом розглянути цю систему більш докладно.

На початку року вийшли нові установчі образи цікавого дистрибутива  Arch Linux  , Що є хорошим приводом розглянути цю систему більш докладно

Цікавий дистрибутив Arch Linux вже хоча б тим, що є практично повною альтернативою дистрибутивам, які ми раніше в основному оглядали на сайті "КВ" - Ubuntu, Fedora, OpenSUSE. Він від них відрізняється і по ідеології, і щодо підготовки пакетної бази, є і відмінності по класу користувачів, які його використовують.

Arch Linux не відноситься до категорії Linux-систем для всіх бажаючих. Хоч ця система заснована на принципі простоти, KISS ( "роби простіше"), але це простота не для "домогосподарки". В Arch ця простота реалізується за допомогою відмови від специфічних для кожного дистрибутива утиліт конфігурації на користь звичайних текстових файлів і звичайної командного рядка. Тобто набір інструментів для налаштування системи простий до неможливості - консоль і консольний текстовий редактор.

Не важко здогадатися, що любителі Arch - це досвідчені лінуксоїди і адміністратори Linux-систем. Так як ця категорія користувачів серед всіх линуксоидов становить більшу частину, то в топах популярності Arch займає високі позиції і входить зазвичай в десятку найбільш затребуваних UNIX-систем .

Оновлення пакетної бази Arch відбувається згідно з принципами, які постійно оновлюються дистрибутивів rolling release. Тобто, нові версії програм постійно потрапляють в репозиторій дистрибутива, і користувачам не потрібно чекати оновлення всієї системи, як, наприклад, в Ubuntu. В цьому відношенні Arch схожий на дистрибутив Gentoo , А різниця лише в тому, що Arch базується на бінарних пакетах . Хоча є можливість і збірки програм з вихідних.

Основний інсталяційний образ Arch Linux 2014.01.05 має розмір 553 мегабайта і є гібридним. Тобто підходить одночасно для архітектур i686 та x86_64.

Причому слід підкреслити, що інсталяційний образ Arch Linux є інсталяційний в тому сенсі, що з його допомогою можна підготувати комп'ютер, скачати з Мережі і встановити актуальні версії ядра, системного і прикладного програмного забезпечення. З самого інсталяційного образу нічого на комп'ютер встановлено не буде. І наявність Інтернету - це обов'язкова умова інсталяції Arch навіть в самій мінімальної конфігурації .

Як вже говорилося вище, установка Arch Linux є простою в тому сенсі, що передбачає мінімальний рівень автоматизації процесу інсталяції. Відсутня навіть установче псевдографічні меню, яке є навіть в Slackware. Всю підготовку до установки доведеться робити вручну за допомогою командного рядка і редагування конфігов в текстовому редакторі , Як для прикладу показано нижче на скріншоті .

Всю підготовку до установки доведеться робити вручну за допомогою командного рядка і редагування конфігов в  текстовому редакторі  , Як для прикладу показано нижче на  скріншоті

Звичайно ж, весь Інтернет завалений інструкціями по установці Arch Linux. Єдине, що слід враховувати, це необхідність використовувати найостанніші за часом мануали. Тому що в кожної версії установника можуть бути свої особливості або проблеми. Наприклад, в установнику Arch Linux 2014.01.05 зламаний автогенератор Grub.cfg, і потрібно вручну правити / etc / default / grub, дописавши туди параметр GRUB_DISABLE_SUBMENU = y. також в VirtualBox спостерігається проблема, коли після завантаження системи не з'являється перша консоль і потрібно перемикатися на другу, натиснувши HOST + F2.

Основні процедури інсталяції Arch Linux:

 • розмітка і форматування жорсткого диска;
 • створення основних каталогів dev, proc, sys, etc, run, tmp;
 • завантаження і установка базової системи і пакетів через Інтернет;
 • установка імені хоста;
 • настройка системної локалі, параметрів віртуальної консолі, годин;
 • установка завантажувача GRUB .

В результаті цих праць ви отримаєте мінімальну базову систему, в якій немає нічого зайвого, і навіть всюдисущого Python немає. І цю базову систему можна в подальшому конфігурувати виключно під свої особисті запити.

Основний інструмент установки пакетів в Arch Linux - це консольний менеджер пакетів pacman. Ця утиліта дуже схожа, наприклад, на apt-get з Debian. Утиліта pacman теж дозволяє залежно пакетів. Хоча її особливістю є мінімальний дозвіл залежностей, дуже багато хто з яких буде пропонуватися встановити окремо. Тобто цей мінімалізм пакетного менеджера знову для того, щоб надати користувачеві найбільш повний контроль над власною системою.

З іншого боку цей повний контроль вимагає знання системи. Навіть установка легковагій графічної оболонки LXDE потребують редагування системних файлів - один необережний рух і систему доведеться завантажувати в режимі recovery.

Arch також надає підсистему Arch Build System, яка схожа на порти в BSD , Що забезпечує складання і установку пакетів з вихідних. Пакети можуть бути синхронізовані однією командою, і можна навіть пересобрать всю систему цілком.

Arch Linux має офіційний репозиторій пакетів і репозиторій користувачів - AUR. Неофіційний репозиторій AUR, який недоступний через менеджер пакетів pacman, дозволяє всім бажаючим вносити в нього нові пакети, які після перевірки довіреними користувачами позначаються як безпечні, а потім з плином часу переміщаються в офіційний репозиторій. Кількість пакетів в офіційному репозиторії становить кілька тисяч.


Youtube-dl 2014.01.08

Тема скачування відео зі спеціалізованих відеосервісів не раз розглядалася на сайті "КВ". Для цієї мети в першу чергу існує безліч різних веб-сервісів, які допомагають завантажувати відео з Youtube , Як, наприклад, сервіс savefrom.net. Однак у мене відео через цей сервіс завантажується повільно, і я використовую спеціальні утиліти, яких існує теж чимало.

З таких утиліт можна сміливо рекомендувати програму youtube-dl , Незважаючи на те, що вона консольна і в дусі Arch Linux. Програма є в багатьох репозиторіях дистрибутивів Linux. Є її версія і для Windows (4,5МБ). Поточна версія - youtube-dl 2014.01.08. Програма поширюється під відкритою ліцензією і безкоштовна.

Youtube-dl - утиліта для завантаження потокового відео з місць для розміщення відеофайлів, таких як Youtube. Підтримується також велика кількість інших місць для розміщення відеофайлів: FaceBook , Instagram , MTV, NBA, NBCNews, Rutube, Space, Statigram, Steam , Vice, Vine , Vk.com і інші. Повний список можна подивитися тут .

Ця маленька утиліта володіє досить значним функціоналом. Наприклад, можна вказати формат і якість зберігається файлу , Можна витягти аудіодоріжку, є можливість завантажити плейлист, є підтримка проксі.

Запускається і працює утиліта дуже просто з командного рядка.

$ Youtube-dl http: //www.ссилка-на-відео

В результаті за замовчуванням скочується відео в самому якісному форматі. Але можна вибрати і інші можливі формати. Для цього спочатку потрібно отримати за допомогою опції -F список всіх можливих варіантів ролика.

$ Youtube-dl -F http://www.youtube.com/watch?v=6hcEJNoH1ck [youtube] 6hcEJNoH1ck: Downloading video webpage [youtube] 6hcEJNoH1ck: Downloading video info webpage [youtube] 6hcEJNoH1ck: Extracting video information Available formats: 22 : mp4 [720x1280] 18: mp4 [360x640] 43: webm [360x640] 5: flv [240x400] 17: mp4 [144x176]

Після чого за допомогою параметра -f з номером потрібного формату завантажуємо відеоролик .

$ Youtube-dl -f 5 http://www.youtube.com/watch?v=6hcEJNoH1ck [youtube] Setting language [youtube] 6hcEJNoH1ck: Downloading video webpage [youtube] 6hcEJNoH1ck: Downloading video info webpage [youtube] 6hcEJNoH1ck: Extracting video information [download] Destination: Проходження мода Апокаліпсис - Фінал - Повна Зачистка Зони.flv [download] 100.0% of 117.46MiB at 216.18KiB / s ETA 00:00

Для скачування всього плейлиста Google Youtube відповідно для youtube-dl передається посилання на плейлист.

Деякі додаткові опції youtube-dl:

 • -с - продовжити з місця роз'єднання. (Якщо закрити закачування, а потім увійти в той же каталог і виконати ту ж команду, вона почнеться заново);
 • -i - ігнорувати помилки;
 • -t - писати назву запису в назву файлу.


MPV 0.3.1

Логічно завершити цей огляд програмою для перегляду відео, яка також є консольної в стилі Arch Linux. проектом MPV ведеться розробка нового відкритого відеоплеєра , Побудованого на основі кодової бази MPlayer2.

MPlayer в особливих рекомендацій не потребує - це старий плеєр медіафайлів, який підтримує велику кількість форматів мультимедіа. Згодом в коді MPlayer накопичилося багато застарілих компонентів, і з'явився форк MPlayer2, який намагався дати старому MPlayer другу молодість. Але з плином часу MPlayer2 перестав оновлюватися, і з'явився його форк MPV. Плеєр MPV розвивається спритно, і недавно була опублікована нова версія.

Тобто, MPV - це перерождённий MPlayer з усіма його перевагами. Він програє будь-яке відео, від відео для телефонів і до записів з супутника. При цьому йому абсолютно не потрібні будь-які " кодеки "В тій же Windows.

У нього дуже простий інтерфейс, де немає десятків вкладених меню з сотнями пунктів, тому що він консольний. В першу чергу MPV управляється клавіатурою . Практично досить запам'ятати кілька клавіш: повний екран F, перемотування стрілками вліво-вправо і PgUp - PgDn, гучність - клавіші 0 і 9. При наведенні курсора на екран плеєра проявиться також невелика панель управління мишею.

На мій погляд, MPV є найкращим відеоплеєром для OpenSUSE, так як збірка VLC для цього дистрибутива в офіційних репозиторіях не грає взагалі нічого з якихось ліцензійним міркувань. А MPV інтегрований в контекстне меню GNOME Nautilus і практично вирішує всі проблеми з програванням мультимедіа .

Михайло АСТАПЧІК

Com/watch?
Com/watch?
Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью