• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

Ние ја избираме апликацијата андроид за контрола на апаратите за дома: Ми далечинско и Galaxy S4 Universal Remote, како и резултатите од тестирањето на осум програми

 1. Содржина Влез
 2. Ми далечински
 3. Прв изглед
 4. Подесувања
 5. Тестирање
 6. Заклучоци

Содржина

Влез

Лабораторискиот сајт Overclockers.ru продолжува да ја одбира најдобрата мобилна апликација за контрола на домашни апарати користење андроид уреди.Ние претходно ги проучувавме неколку програми: Контролирајте го, IR универзален далечински управувач и ZaZaRemote (Tiqiaa Remote) , AnyMote Universal Remote, ASmart далечински IR и SURE Универзален далечински управувач . Оваа колекција на комунални услуги се покажа доста добра, но можеби има и подобри апликации? И ако е така, зошто да не ги испробаш?

Тоа е причината зошто во новиот материјал ќе ја разгледаме интересната алатка Mi Remote, вклучена во софтверскиот пакет на мобилни уреди Xiaomi ( прегледи кои постојано се одржуваа во нашата лабораторија) и е слободно достапна на Google Play. На двојка со неа, ќе погледнеме во прилично едноставна и прилагодена алатка Galaxy S4 Universal Remote. И на крајот на тестот ги чекате резултатите од тестирањето на осум програми.

Како опрема за тестирање се користеше следниот уред:

 • Паметен телефон Xiaomi Redmi Note 3 Pro (OC Android 7.1, Воскресение Ремикс 5.8.1, Процесор Snapdragon 650 64-битен, 6 x 1800 MHz, видео процесор Adreno 510, 2 GB RAM меморија).

Ми далечински

Запознавање

Мобилните уреди Xiaomi отсекогаш биле познати по нивниот квалитет и добар сооднос на цената и перформансите, но нивната главна предност е оперативниот систем Miui OS, изграден врз основа на OC Android. Се одликува со удобен и убав интерфејс, графички теми и сопственички апликации. Еден од нив и стана предмет на нашето внимание.

Прв изгледВеднаш ќе забележам дека ќе користиме модифицирана верзија на апликацијата, која беше преземена на Интернет и нуди комплетно русифицирање, за разлика од верзијата што ја објавија развивачите на Google Play.

Веднаш ќе забележам дека ќе користиме модифицирана верзија на апликацијата, која беше преземена на Интернет и нуди комплетно русифицирање, за разлика од верзијата што ја објавија развивачите на Google Play

Откако ќе кликнете на My Remote кратенка, апликацијата ќе започне речиси веднаш, а ние ќе бидеме на неговиот главен екран. Ќе ни биде понудено да додадеме далечински управувач, потоа одберете го типот на уредот, кој уред за далечинско управување ќе треба да издаде, и изберете одреден модел на уред.

Мора да се каже дека сите апликации на Xiaomi се направени во таков минималистички стил: менито користи едноставна структура, а деликатните пастелни бои се користат како позадина, а самиот интерфејс не е преоптоварен со разни елементи и предмети.

Кога тестираме далечински управувач, ќе ни биде понудено да се обидеме да го вклучиме / исклучиме уредот од паметниот телефон, да ја прилагодуваме јачината на звукот, да го отвориме менито и така натаму. Ако клучот го изврши наведеното дејство, потврдете и одете на следната опција, ако не, тогаш кликнете на соодветното копче, и Mi Remote ќе ни понуди нов далечински управувач.

Се разбира, сето ова во случај на тестирање на паметен телефон со телевизор. Овие акции ќе ни овозможат да ја избереме конзолата што е идеална за посакуваниот уред.

Изгледот на далечините во Mi Remote е прилично едноставен, и во зависност од уредот, малку го менува својот изглед. И покрај фактот дека програмерите не го направија привидот на вистинска конзола, како што е направено во апликацијата Контролирај го , се покажа доста добро, и што е најважно - удобен!


И покрај фактот дека програмерите не го направија привидот на вистинска конзола, како што е направено во апликацијата  Контролирај го  , се покажа доста добро, и што е најважно - удобен

Можете да креирате неограничен број на такви конзоли и да ги делите во простории.

Од било кој објект можно е да се забележи присуството на вибрации кога ќе притиснете кое било копче на далечинскиот управувач. Мора да се чувствуваме притиснато. Овој параметар се активира преку поставките.


Покрај тоа, Mi Remote нуди наједноставен додаток, презентиран во форма на редовна икона и овозможува брз пристап до одреден далечински управувач.

Подесувања

Ми далечински поставки непристојни малку. Сè што можеме да направиме е да ги вклучиме / исклучиме вибрациите при притискање на копчињата на далечинскиот управувач, активирање на контролната табла на екранот за заклучување, преименување или бришење на далечинскиот управувач, а исто така и да ја поправите работата на некој посебен клуч (на пример, кога копчето за прекинувач на каналот не работи).

Тестирање

Бидејќи јас лично користев Xiaomi Redmi Note 3 Pro во последните шест месеци во врска со Miui OS и Mi Remote, можам целосно да ви кажам за ефикасноста на услугата.

Значи, по инсталирањето и иницирањето на програмата, ќе заборавите на постоењето на било какви проблеми поврзани со контролата на опремата со помош на паметен телефон. Оваа алатка никогаш нема да ве изневери! Ова е потврдено не само на оперативниот систем на Xiaomi, туку и кај други Андроид оперативни системи, на пример, Resurrection Remix 5.8.1 во овој случај.


Ако листата на поддржани уреди Mi Remote вклучува вашиот телевизор, дигитален фотоапарат, клима уред, итн, gadget дефинитивно ќе работи. Покрај тоа, програмата активно се ажурира со додавање на нови уреди, на пример, постои поддршка за камери Аиго, Кодак, Сони и многу други кои не се во конкурентни решенија.

Верзија за апликација 5.3.2 Дистрибуција Големина 13.53 Mbytes Големина на апликација во Инсталирана форма 22.35 Mbytes RAM меморија Потрошувачка 60-80 мегабајти

За да работиме Mi Remote, потребен ни е повеќе или помалку модерен уред базиран на Android 4.0.3 OC, околу 25 MB во вграденото складирање на податоци и до 70 MB RAM меморија. Се согласувам, во моментов тоа е минимум.

Заклучоци

Mi Remote е напредна апликација за управување со домашни апарати објавена од Xiaomi. Останува пријатен впечаток, благодарение на огромната база на поддржани уреди, убав дизајн и леснотија на користење. Во исто време, самата апликација е бесплатна и без реклами.


Не постојат недостатоци како такви, освен за нормална поддршка на рускиот јазик. Сепак, тоа е во програмите што доаѓаат со глобалниот firmware MIUI. Впрочем, специфичноста на стоките на оваа компанија влијае овде. Но, на интернет можете да најдете полноправна русифицирана верзија.

Оценка на апликацијата: 9 (од 10).

Телеграм каналот @overclockers_news - Ова е лесен начин за следење на нови материјали на сајтот. Со слики, проширени описи и без реклами.

Страна 1 од 3

Оцени ја оваа ставка

рејтинг: 5,0 од 5
гласови: 2

Оваа колекција на комунални услуги се покажа доста добра, но можеби има и подобри апликации?
И ако е така, зошто да не ги испробаш?
Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью