• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

Невеликий FAQ по (K) Ubuntu

 1. Як відновити завантажувач?
 2. Як локалізувати консоль?
 3. Автозапуск додатків в KDE
 4. Як додати програму в меню К.
 5. Як створити ярлик на робочому столі?
 6. Боротьба з sudo
 7. Зміна програм запускаються за замовчуванням.
 8. Автоматична реєстрація користувачів.
 9. Налаштовуємо Х-Window
 10. Збираємо пакети.

Невелика підбірка часто задаються. Написана стосовно Kubuntu, але буде актуальна і для будь-якого іншого дистрибутива.

Як відновити завантажувач?

Це, напевно, найбільш часто задається питання. Після перевстановлення Windows, навіть з образу, адже часто в ньому зберігається і завантажувальний сектор, MBR (Master Boot Record) затирається і в Linux потрапити вже не можливо. Багато дистрибутиви мають спеціальний rescue режим, або можливість створення рятувальної дискети.

При завантаженні в такому варіанті буде проводитись пошук встановленого дистрибутива і якщо такий буде знайдено, завантажитися система встановлена ​​на жорсткому диску, після чого завантажувач можна буде відновити, в тому числі і графічними утилітами. У завантажувальному меню LiveCD диска Ubuntu 6.06 немає відповідного пункту, але в підказці є рекомендація додати опцію rescue до параметрів переданих ядру. Не знаю, але чомусь ніякого ефекту, така дія не викликає, в версії 6.10 вже і таку підказку прибрали. Але втім, це не страшно. З огляду на, що KUbuntu все-таки LiveCD дистрибутив, що вміє працювати без установки на жорсткий диск, це дає нам в руки великі можливості. Існує як мінімум два варіанти виходу з ситуації, що склалася. Перший варіант завантажитися в LiveCD і вибрати як зазвичай установку дистрибутива. В ході розбиття диска вказати на кореневий розділ, але відмовитися від його форматування. Можливо після такої "установки" доведеться перевстановити в робочій системі деякі пакети, по крайней мере, завантажитися вже буде можливо. У версії 6.10 так вчинити не вийде, без форматування кореневого розділу подальша установка буде неможлива. Другий варіант трохи складніше, але зате без втручання в встановлену систему.

Отже, завантажуємося, відкриваємо термінал. Визначаємо розділ, на якому встановлений Linux, наприклад:

$ Sudo fdisk / dev / hda

Після чого для виведення таблиці розділів натискаємо "p", і щоб вийти "q".

Тепер монтуємо розділ як кореневої (у мене це / dev / hda 5).

$ Sudo mount -t reiserfs / dev / hda5 / mnt

$ Sudo mount -t proc proc / mnt / proc

$ Sudo mount -t sysfs sys / mnt / sys

$ Sudo mount -o bind / dev / mnt / dev

І переходимо в chroot оточення.

$ Chroot / mnt / bin / bash

Тепер ви перебуваєте в межах встановленої системи, і можемо встановлювати завантажувач.

$ Sudo grub - install / dev / hda

Можливо, все вийде відразу, є варіант, що буде отримано повідомлення про те, що такий пристрій, не знайдено. Просто додайте параметр - recheck і все запрацює.

Щоб не завантажуватися з LiveCD, можна заздалегідь підготувати дискету містить завантажувач GRUB.

$ Sudo grub-floppy / dev / fd0

You are about to overwrite the boot sector of the following device:

/ Dev / fd0

Are you sure you want to take this action (y / N) y

Creating grub boot floppy now, please be patient ...

1 + 0 records in

1 + 0 records out

512 bytes (512 B) copied, 0,289724 seconds, 1,8 kB / s

205 + 1 records in

205 + 1 records out

105428 bytes (105 kB) copied, 6,77381 seconds, 15,6 kB / s

That's All Folks!

При завантаженні з такою дискети з'явиться меню GRUB. Необхідно спочатку вибрати кореневий розділ, звертаючи на висновок команди в якому зазначено тип файлової системи, щоб бути впевненим, що потрапили на потрібний.

grub> root (hd0,4)

Filesystem type is reiserfs, partition type 0x83

А потім завантажити конфігураційний файл:

grub> з onfigfile /boot/grub/menu.lst

Пам'ятайте, що в GRUB також працює автодоповнення. Тому щоб не набирати все вручну, допомагайте собі клавішею табуляції. Після цього з'явиться завантажувальний меню, в якому вибираємо потрібну операційну систему, завантажившись відновлюємо завантажувач, як показано вище.

Як локалізувати консоль?

Емулятор терміналу локалізована за замовчуванням. Також немає в Ubuntu проблеми з виведенням імен файлів набраних в кирилиці, не в приклад, до речі, деяким сучасним, в тому числі і дистрибутивам місцевої збірки. Тільки ось спроба вивести або ввести що-небудь в чистій консолі призведе до невдачі. Можна довго розповідати як це можна зробити вручну за допомогою напилка, але є варіант і простіше.

$ Sudo apt-cache search cyrillic | grep console

console-terminus - Fixed-width fonts for fast reading on the Linux console

console-cyrillic - Better Cyrillic support for Linux console

Власне все, що необхідно це встановити ці два пакети.

$ Sudo apt-install console-cyrillic console-terminus

В процесі установки буде запропоновано питання з приводу розкладки клавіатури, і кодування. За замовчуванням в Ubuntu використовується локаль:

$ locale

LANG = ru_UA.UTF-8

Тому вибираємо варіант UNICODE.

Тому вибираємо варіант UNICODE

І спадщини кроці буде запропоновано встановлювати настройки для кирилиці при завантаженні системи, якщо немає будь-яких перешкод погоджуємося вибравши Yes. Якщо відмовитеся швидко завантажити здійснюється вручну, можна ввівши:
$ Sudo /etc/init.d/console-cyrillic start

або

$ cyr

Всі параметри пакета збережені в файлі / etc / console-cyrillic.

$ Cat / etc / console-cyrillic


# Встановивши цей параметр в NO або закоментувавши, заборонимо підтримку кирилиці в консолі

Bootsetup: YES

# Далі йдуть описи шрифтів, кодування і розкладка клавіатури

style uni

size 16

encoding utf-8

layout ru_ms

options alt_shift_toggle lwin_switch

ttys / dev / tty [1-6]

Автозапуск додатків в KDE

Іноді виникає необхідність завантаження деяких додатків разом з робочим столом. Слід пам'ятати кілька моментів. Автозапуск вам буде потрібно для дуже невеликого числа програм, так як більша їх частина вже давно здатні працювати з менеджером сеансів, який їх буде перезапускати точно в такому стані, в якому ви їх залишили при виході з середовища. За замовчуванням в Kubuntu так і відбувається. Якщо це не так зайдіть в K-System Setting-Компоненти KDE - Менеджер сеансів і виберіть пункт «Відновлювати попередній сеанс» в поле «При вході в систему». Тепер якщо вимкнути комп'ютер або вийти з системи через меню К, при подальшій реєстрації буде відновлено попереднє робоче оточення. Деякі додатки мають відповідні пункти в налаштуваннях, що вказують на необхідність їх автоматичного завантаження. Більшість додатків згортаються в панель на зразок Amarok, KCheckGmail і інші будуть запускатися кожен раз, якщо при виключенні вони перебували в панелі.

Також для KDE написано велику кількість аплетів, що дозволяють управляти деякими додатками без їх первинного завантаження. Аплет поміщений на панель, через клацання правою кнопкою мишки пункт «Додати аплет на панель». Буде доступний кожен раз, поки ви примусово його не видалите. Частина аплетов доступна в репозитарії, отримати їх список можна, ввівши команду:

$ Sudo apt-cache search applet | grep -i kde

Після установки він буде доступний з меню «Додати аплет на панель».

Якщо ж ці варіанти вас все-таки не влаштовують. Йдемо далі. Шлях, по якому KDE буде шукати файли для запуску можна знайти в System Setting -Учетная запис - Шляхи, в поле «Папка автозапуску». За замовчуванням звичайно використовується $ HOME / .kde / Autostart тобто в моєму випадку це /home/grinder/.kde/Autostart. Просто перетягніть необхідну програму з вікна Konqueror в цю папку. У діалозі вибираємо «Створити посилання» для того щоб створити символічну посилання замість повного копіювання файлу, це збереже місце на диску. Повторюємо цю операцію для кожної програми.

Як додати програму в меню К.

Буває, що встановлена ​​програма для роботи в графічному середовищі в меню К не з'являється. Особливо цим страждають програми, написані не для KDE. Цю проблему вирішити дуже легко. Хоча поспішати теж не варто, в деяких випадках ярлик в меню з'являється після повторної реєстрації в системі. Якщо це не допомагає найпростіше для додавання ярликів скористатися програмою kappfinder. За замовчуванням вона не встановлюється, це доведеться зробити самим.

$ Sudo apt-cache search kappfinder

kdemultimedia-kappfinder-data - multimedia data for kappfinder

kappfinder - non-KDE application finder for KDE

$ Sudo apt-get install kappfinder kdemultimedia-kappfinder-data

Після установки набираємо в консолі kappfinder і натискаємо "Шукати". Працює kappfinder добре, але буває, повторно знаходить програми вже додані в меню, або навпаки не може знайти саме ту програму, яка потрібна. У другому випадку краще скористатися «Редактором меню», в більшості дистрибутивів його можна знайти в вкладці Системні-Редактор меню. У моєму KUbuntu такого пункту немає, тому програму викликаємо з консолі.

$ kmenuedit

З'явиться вікно зображене на малюнку.

Тепер додамо його на своє місце в меню Системні. Клацаємо правою кнопкою мишки по заголовку і вибираємо «Новий елемент», вводимо назву нового елемента «Редактор меню» і натискаємо OK. Новий елемент з'явиться в меню. Тепер приступаємо до редагування його параметрів. Вибираємо значок, поле Ім'я залишаємо як є, Опис і Коментар за бажанням, а в Команда необхідно вказати команду запуску програми, бажано повний шлях. Дізнатися де знаходиться програма, можна за допомогою утиліти whereis.

$ Whereis kmenuedit

kmenuedit: / usr / bin / kmenuedit / usr / bin / X11 / kmenuedit /usr/share/man/man1/kmenuedit.1.gz

Тобто, заносимо в "Команда" значення / usr / bin / kmenuedit. Якщо утиліта вимагає додаткових параметрів, прописуємо їх тут же. Після редагування вибираємо Файл - Зберегти. У меню з'явився новий пункт.

Як створити ярлик на робочому столі?

Чомусь це питання також популярний, не дивлячись на те, що в KDE це реалізовано до неподобства просто і аж кількома способами. Наприклад, ярлики деяких пристроїв можна поміщати автоматично. Для цього досить у контекстному меню вибрати пункт «Налаштувати робочий стіл», потім перейти в Поведінка і перейшовши в «Піктограми пристроїв» встановити прапорцями, ті пристрої значки яких ви хочете бачити на робочому столі. Вибравши в цьому ж контекстному меню пункт "Створити", а потім один з підпунктів можна створити такий ярлик вручну. До речі заглянемо всередину ярлика, який ми раннє створили для автозавантаження веб-браузера Firefox:

[Desktop Entry]

Icon = unknown

Name = media: / hda5 / usr / bin / firefox

Type = Link

URL = media: / hda5 / usr / bin / firefox

Саме так виглядають всі ярлики в KDE. У деяких радах, користувачеві розповідають, що необхідно в текстовому редакторі набити приблизно такий же файл і помістити його в певне місце. А можна вчинити і простіше, наприклад створити ярлик, а потім підкоригувати значення всередині. Якщо його перемістити в каталог $ HOME / Desktop / він з'явиться і на робочому столі. Потім його властивості можна відредагувати і вручну або за допомогою меню.

Боротьба з sudo

Це одна з перших особливостей, які на перших порах збиває з пантелику. Полягає вона в тому, що роль адміністратора виробляє перший користувач створений в системі під час установки. Пароля root немає, тому багатьох не знають, що вводити, коли потрібно його права. Вся справа в тому, що цей створений при установці користувач автоматично заноситься в групу admin, представникам якої дозволено використовувати sudo. Всі настройки проводяться виключно через sudo, а для доступу вводиться пароль поточного користувача (при роботі в LiveCD пароль порожній). Можна задати пароль root і не морочити голову. Для цього досить викликати термінал з адміністраторськими правами, наприклад командою sudo bash і дати команду passwd. Але до такої роботи дуже швидко звикаєш, проблема не в цьому. Але якщо необхідно запустити додаток працює під Х- Window, використовуйте замість sudo - gksudo.

Дозволити ще одному користувачеві отримувати доступ до sudo можна декількома способами. Наприклад, відредагувавши / etc / group, але більш правильним буде використання команди usermod.

# Sudo usermod -a -G admin имя_пользователя

В Ubuntu можна це зробити і за допомогою графічного інтерфейсу. Викликаємо System -> Administration -> Users and Groups, вибираємо користувача, якому хочемо надати такі права і в User privileges активуємо «Executing system administration tasks«. Якщо ж виникне необхідність ручного редагування файлу / etc / sudoers, наберіть в консолі sudo visudo, в результаті запуститься текстовий редактор nano з завантаженим файлом.

Зміна програм запускаються за замовчуванням.

Як і в інших системах в Ubuntu при виконанні деяких дій викликається асоційована програма. Наприклад, в попередньому прикладі для редагування текстового файлу викликався nano. Цілком ймовірно, що не завжди пропонована програма вам підходить. Все асоційовані програми і змінні представляють собою посилання розташовані в каталозі / etc / alternatives /. Ось деякі з них.

$ Ls -al / etc / alternatives /

lrwxrwxrwx 1 root root 13 2006-08-09 11:32 awk -> / usr / bin / mawk

lrwxrwxrwx 1 root root 9 2006-08-09 11:32 editor -> / bin / nano

lrwxrwxrwx 1 root root 12 2006-08-09 11:32 ex -> / usr / bin / vim

lrwxrwxrwx 1 root root 59 2006-08-09 11:32 firefox-homepage -> /usr/share/doc/kde/HTML/en/kubuntu/about-kubuntu/index.html

lrwxrwxrwx 1 root root 56 2006-08-09 11:32 firefox-homepage-locales -> / usr / share / doc / kde / HTML / en / kubuntu / about-kubuntu / locales

lrwxrwxrwx 1 root root 19 2006-08-09 11:32 ftp -> / usr / bin / netkit-ftp

lrwxrwxrwx 1 root root 20 2006-08-19 18:35 gconftool -> / usr / bin / gconftool-2

lrwxrwxrwx 1 root root 32 2006-08-19 18:42 gnome-video-thumbnailer -> / usr / bin / totem-video-thumbnailer

lrwxrwxrwx 1 root root 15 2006-08-09 11:32 gs -> / usr / bin / gs-esp

Можна змінити ці посилання вручну, але зручніше скористатися утилітою update - alternatives. Наприклад, за замовчуванням для перегляду веб-сторінок відкривається Konqueror, подивимося чим його можна замінити.

$ Sudo update-alternatives -config x-www-browser

There are 2 alternatives which provide `x-www-browser '.

Selection Alternative

----------------

* + 1 / usr / bin / konqueror

2 / usr / bin / firefox

Як бачите, альтернатива одна - Firefox, він мені підходить. Вибираємо 2.

Press enter to keep the default [*], or type selection number: 2

Using `/ usr / bin / firefox 'to provide` x-www-browser'.

Автоматична реєстрація користувачів.

Велика частина користувачів не любить вводити кожен раз реєструватися в системі, а вважають за краще входити в систему автоматично. Якщо працюєш на комп'ютері один це дуже зручно. Але якщо під час установки в деяких інших дистрибутивах відразу пропонується встановити автоматичний логін. Але це дуже просто налаштувати і самому. В Ubuntu заходимо в System -> Administration -> Login Window, переходимо в Login Window Preferences, вибираємо Security і включаємо Enable Automatic Login. У Kubuntu шлях дещо інший K-> System Setting-> Login Manager. Якщо в системі кілька користувачів (не системний), то в списку, що випадає user слід вказати, який з користувачів буде реєструватися автоматично.

Налаштовуємо Х-Window

За винятком інтерфейсу в Kubuntu претензій по локалізації до дистрибутива немає. Навіть не в такий же ALTLinux імена файлів в змонтованих FAT і NTFS розділах читаються нормально. Клавіатурний перемикач працює по Alt + Shift, тільки ось крапка з комою розміщені незручно по Shift + 6,7. Але це легко виправити. Відкриваємо файл /etc/X11/xorg.conf і наводимо рядок з XkbLayout до такого виду.

Option «XkbLayout» «us, ru (winkeys)»

У більшості випадків відеообладнання визначається правильно, і проблем з його роботою немає. Якщо все ж у вас щось не виходить, то необов'язково використовувати стандартні Х-ові команди хf86cfg або XFree86 -configure. В Ubuntu можна поступити ще простіше, ввівши в консолі dpkg-reconfigure xserver-xorg. І потім вказати параметри монітора, відеокарти і встановити дозвіл і глибину кольору.

Якщо ж виникне бажання відчути себе користувачі не Ubuntu, а наприклад Xubuntu можна звичайно довго вибирати пакети в Synaptic або Adept. А можна вчинити набагато простіше.

$ Sudo apt-get install xubuntu-desktop
Природно, що доступні і інші команди kubuntu-desktop, edubuntu-desktop і ubuntu-desktop.

Збираємо пакети.

У репозитариях Ubuntu не завжди можна знайти все пакети, або для нової версії якоїсь утиліти пакет ще не зібраний. Але не біда. Зберемо його самі. Для початку знадобляться необхідні для цього інструменти, заголовки ядра, компілятор GCC, GNU Make та інше. Щоб не возитися з їх окремим вибором, вводимо.

$ Sudo apt - get install build - essential

Спочатку даємо команду для отримання всіх файлів необхідних задоволення залежностей при побудові старого пакета.

$ Sudo apt-get build-dep ім'я _пакета

Потім компілюємо нову версію програми як зазвичай (./configure; make), але замість make install даємо команду apt-getinstall checkinstall, яка після того як задасть вам кілька запитань, створить новий пакет і потім встановить його.

За замовчуванням пакети встановлюються скомпільованими під 386 процесор, що природно не позначається позитивно на продуктивності. У репозитариях можна знайти пакети, зібрані під інші процесори.

Сподіваюся, ці маленькі поради допоможуть вам швидше освоїтися в системі. Linux forever!

Як відновити завантажувач?
Як локалізувати консоль?
Як створити ярлик на робочому столі?
Як відновити завантажувач?
Як локалізувати консоль?
Як створити ярлик на робочому столі?
Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью