• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

Моніторинг стану HDD / SSD-дисків

 1. У двох словах про SMART-моніторингу
 2. Програми SMART-моніторингу дисків
 3. Hard Disk Sentinel 4.0
 4. Hard Drive Inspector 3.96
 5. Active SMART 2.92
 6. HDDlife 4.0
 7. CrystalDiskInfo 4.3.0
 8. Acronis Drive Monitor 1.0
 9. Висновок

Світлана Шляхтина

У двох словах про SMART-моніторингу

Програми SMART-моніторингу дисків

Hard Disk Sentinel 4.0

Hard Drive Inspector 3.96

Active SMART 2.92

HDDlife 4.0

CrystalDiskInfo 4.3.0

Acronis Drive Monitor 1.0

висновок

Надійність жорстких і SSD-дисків далека від ідеалу - рано чи пізно вони виходять з ладу, що може спричинити за собою серйозні проблеми, аж до повної втрати зберігаються на них даних. Звичайно, в більшості випадків інформацію (повністю або частково) на зовні «мертвих» жорстких дисках можна відновити, але доведеться звертатися до професіоналів (так як необхідне спеціальне обладнання і відповідна технічна підготовка), та й обійдеться рішення даної проблеми в досить круглу суму. Тому краще спробувати запобігти виникненню подібних ситуацій.

У цьому плані найбільш надійним є регулярне резервне копіювання інформації. Однак навіть при скрупульозному підході до задачі резервування можна не встигнути скопіювати важливу інформацію, адже вихід диска з ладу «за законом підлості» завжди відбувається несподівано. Разом з тим уникнути небезпеки втрати даних можна, якщо контролювати стан жорсткого диска за допомогою спеціалізованої утиліти SMART-моніторингу. Кілька подібних програм ми і розглянемо в даній статті.

У двох словах про SMART-моніторингу

Сьогодні всі сучасні HDD-диски і навіть твердотільні накопичувачі (SSD) підтримують технологію самодіагностики дисків - SMART (Self-Monitoring Analysis and Reporting Technolodgy), яка була спеціально розроблена для своєчасного виявлення майбутнього виходу накопичувача з ладу. В основу цієї технології покладено безперервний моніторинг показань спеціальних сенсорів. Дані сенсори відображають поточні значення SMART-параметрів, кожен з яких показує стан певної життєво важливої ​​частини жорсткого диска (кількість помилок читання або запису, температуру, час роботи диска, продуктивність, швидкість пошуку інформації тощо). Значення параметрів при нормальній роботі диска можуть варіюватися в тих чи інших інтервалах. При цьому для будь-якого параметра виробником визначено якесь порогове значення - мінімальне безпечне значення, яке не може бути перевищений при нормальних умовах експлуатації.

Утиліти SMART-моніторингу регулярно сканують жорсткі диски, витягають SMART-інформацію з сенсорів і термодатчиков (датчиків температури, якими оснащені всі сучасні жорсткі диски), аналізують її і стежать за зміною стану всіх атрибутів. При виявленні критичних змін, які вказують на істотне падіння надійності диска, програми інформують користувача про те, що зберігання даних на жорсткому диску стало небезпечним. За запевненнями ряду розробників, це відбувається не пізніше, ніж за день-два до виходу з ладу вінчестера, що забезпечує користувачеві деякий резерв часу, за який можна встигнути зробити копії всієї інформації, а може бути, навіть замінити жорсткий диск. Варто зауважити при цьому, що всі утиліти SMART-моніторингу працюють у фоновому режимі, вимагають мінімуму апаратних ресурсів, і тому їх функціонування для користувача буде здійснено необтяжливим і ні в якій мірі не завадить основному робочому процесу.

На жаль, застосування таких моніторингових утиліт не є панацеєю, оскільки вони не завжди можуть передбачити вихід накопичувача з ладу. Причина такого стану справ криється в тому, що жорсткі диски складаються з електронних і точної механіки. Знос механічних частин відбувається поступово, і це процес контрольований, завдяки чому утиліти, як правило, вдало прогнозують вихід диска з ладу з вини «механіки». Вихід з ладу електронних компонентів найчастіше трапляється зовсім несподівано і тому практично непередбачуваний. Однак, згідно зі статистикою компанії Seagate, близько 60% виходів жорстких дисків з ладу відбувається з вини механічних компонентів диска. Це означає, що ігнорувати систему SMART-діагностики дисків ні в якому разі не слід.

Програми SMART-моніторингу дисків

На ринку представлено досить велику кількість утиліт, які забезпечують моніторинг дисків шляхом контролю параметрів SMART і температури. Деякі утиліти обмежуються їх зчитуванням і відображенням, інші інтерпретують отримані значення і видають власний вердикт про стан диска у вигляді якогось умовного відсотка його здоров'я, іноді - ще й з рекомендаціями користувачеві про те, що слід зробити в тій чи іншій ситуації.

Всі відомі програми SMART-моніторингу, як правило, без проблем розпізнають і сканують внутрішні жорсткі диски. Із зовнішніми накопичувачами справа йде складніше - повноцінно працювати з такими пристроями можуть далеко не всі утиліти (навіть при офіційно заявленої розробником підтримки такого типу дисків) - див. таблицю . Більш того, більшість розробників взагалі замовчує про те, які конкретно зовнішні накопичувачі в їх дітища (в тому числі платних) підтримуються. Крім того, навіть за умови розпізнавання обраної утилітою конкретного зовнішнього накопичувача зовсім не факт, що програма зможе визначити стан «здоров'я» диска, оскільки не всі контролери жорстких USB-дисків підтримують команди SMART Що стосується SSD-накопичувачів, то їх розпізнавання укупі з діагностикою, як правило, особливих проблем не викликає - правда, за умови, що в сподобалася утиліті реалізована підтримка твердотільних накопичувачів.

Hard Disk Sentinel 4.0

Розробник: HDS Hungary

Сайт програми: http://www.hdsentinel.com/

Розмір дистрибутива: 12,3 Мбайт

Робота під управлінням: Windows (всі версії)

Спосіб поширення: shareware (30-денна демо-версія - http://www.hdsentinel.com/download.php )

Ціна: Standard - 23 дол .; Professional - 35 дол.

Hard Disk Sentinel - визнане рішення для SMART-моніторингу стану жорстких дисків (внутрішніх і зовнішніх) і твердотільних накопичувачів. Програма представлена ​​в декількох комерційних редакціях; для широкого кола користувачів інтерес представляють базова редакція Standard і розширена Professional, а також портативна редакція Portable для ноутбуків. Головна відмінність професійної редакції від редакції Standard - наявність функціоналу для резервування даних (періодично або в разі виявлення проблем з диском). Крім того, є безкоштовна редакція для DOS, яка дозволяє контролювати температуру і атрибути SMART жорстких дисків IDE / SATA, підключених безпосередньо або через зовнішні контролери.

Програма стежить за атрибутами SMART і температурою, скануючи жорсткі диски в автоматичному режимі через вказану кількість хвилин і на вимогу, і відображає на вкладці «Обзор» рівень продуктивності і «здоров'я» обраного диска з описом його поточного стану і перерахуванням виникали за час роботи проблем ( рис. 1). Додатково на цій вкладці показуються загальний час роботи диска і приблизна оцінка часу, що залишився його життя, а також температури всіх контрольованих дисків, їх ємність і кількість вільного простору. Про температурах можна отримати і більш детальну інформацію (вкладка «Температура»), наприклад подивитися динаміку зміни середніх і максимальних температур. Крім того, короткий вердикт про стан диска відображається в системному треї (рис. 2) і на іконах дисків в провіднику.

Мал. 1. Огляд дисків в Hard Disk Sentinel

Мал. 2. Коротка інформація
про стан диска в треї
(Hard Disk Sentinel)

Що стосується значень SMART-параметрів, то по ним теж наводяться вичерпні відомості (вкладка «SMART») - це забезпечує зручність відстеження мали місце змін (рис. 3). При бажанні можна навіть провести онлайн-порівняння значень SMART обраного диска зі значеннями дисків такою самою моделлю. Всю отриману в ході моніторингу інформацію нескладно зберегти у вигляді текстового або HTML-звіту і при необхідності відіслати на вказану електронну адресу. У разі виявлення неполадок або перевищення температури програма може попередити користувача звуковим сигналом або повідомленням і відразу (при відповідних налаштуваннях) запустити процес резервного копіювання даних.

Мал. 3. Моніторинг SMART-параметрів в Hard Disk Sentinel

Додатково утиліта показує детальну інформацію про жорсткі диски (виробник, модель, серійний номер і т.д.) і вимірює швидкість передачі даних в реальному часі. Крім того, вона може застосовуватися для тестування диска на працездатність (тест підведення головки диска, тест дискової поверхні і ін.).

Hard Drive Inspector 3.96

Розробник: AltrixSoft

Сайт програми: http://www.altrixsoft.com/ru/hddinsp/

Розмір дистрибутива: 2,64 Мбайт

Робота під управлінням Windows 2000 / XP / 2003 Server / Vista

Спосіб поширення: shareware (14-денна демо-версія - http://www.altrixsoft.com/ru/download/ )

Ціна: 600 руб.

Hard Drive Inspector - зручне рішення для SMART-моніторингу зовнішніх і внутрішніх жорстких дисків, а також SSD. Програма представлена ​​в кількох редакціях: редакція Professional позиціонується як інструмент контролю жорстких дисків, а для роботи з твердотільними накопичувачами призначена редакція SSD. У програмі підтримується два робочих режиму - спрощений і розширений. У спрощеному режимі, який орієнтований на новачків, відображається тільки найважливіша інформація про поточний стан дисків. Розширений режим забезпечує доступ до широкого переліку технічних даних, проаналізувавши які професіонали зможуть отримати більш детальне уявлення про стан дисків.

Перевірка SMART-атрибутів проводиться автоматично через зазначені проміжки часу. Під час аналізу всіх життєво важливих параметрів диска проводиться розрахунок значень умовних індикаторів його стану: «надійність», «продуктивність» і «відсутність помилок», які відображаються на вкладці «Основна інформація» разом з числовим значенням температури і температурної діаграмою (рис. 4) . Ця інформація супроводжується технічними даними про модель диска, ємності, загалом вільному місці і часу роботи в годинах (днях). У розширеному режимі додатково надається всебічна інформація про параметри дисків (розмір буфера, назва прошивки, список підтримуваних режимів передачі даних і т.д.), відображаються значення SMART-параметрів з прапорами (рис. 5). При критичних змінах SMART-параметрів програма може (після відповідних налаштувань) інформувати про це користувача самими різними способами - відобразивши на екрані повідомлення, подавши звуковий сигнал, відправивши повідомлення на вказану електронну адресу та ін. Можливий навіть запуск какойто сторонньої програми, що дозволяє зробити невідкладні дії для збереження даних відразу після виявлення небезпеки (наприклад, запустити процедуру резервного копіювання даних).

Мал. 4. Базова інформація про поточний стан диска в Hard Drive Inspector

Мал. 5. SMART-атрибути «детально» в Hard Drive Inspector

Крім цього утиліта може застосовуватися для автоматичного управління шумом, виробленим жорсткими дисками (дозволяє знизити рівень шуму за рахунок невеликого падіння продуктивності), і поліпшеного управління живленням (забезпечує скорочення енергоспоживання жорсткого диска - теж за рахунок деякого падіння продуктивності).

Active SMART 2.92

Розробник: Ariolic Software, Ltd

Сайт програми: http://www.ariolic.com/ru/activesmart/

Розмір дистрибутива: 5,12 Мбайт

Робота під управлінням Windows 2000 / XP / Server 2003 / Server 2008 / Vista / 7

Спосіб поширення: shareware (30-денна демо-версія - http://www.ariolic.com/ru/download.html )

Ціна: 24,95 дол., Для російських користувачів - 650 руб.

Active SMART - програма моніторингу жорстких дисків шляхом контролю параметрів SMART і температури. Утиліта забезпечує автоматичну перевірку стану диска при завантаженні системи, здійснює безперервний моніторинг із зазначеним інтервалом часу і може проводити швидке сканування дисків на вимогу (актуально на малопотужних ПК). Статус контрольованого диска показується в треї, а отримані в ході аналізу дані відображаються у вигляді зведеної таблиці (рис. 6) і докладних звітів по кожному з контрольованих SMART-параметрів (із зазначенням значень, порога, дати TEC і графіка змін значення атрибуту) - рис . 7. Для аналізу ситуації також надаються графік змін температури диска в реальному часі і журнал подій, в якому фіксується вся історія SMART-подій диска. Передбачена підтримка різних видів сповіщень (спливаюче повідомлення, звуковий сигнал, лист на вказану поштову адресу та мережеве повідомлення) при настанні критичних подій по контрольованим пристроїв (в тому числі за окремими атрибутами SMART).

Передбачена підтримка різних видів сповіщень (спливаюче повідомлення, звуковий сигнал, лист на вказану поштову адресу та мережеве повідомлення) при настанні критичних подій по контрольованим пристроїв (в тому числі за окремими атрибутами SMART)

Мал. 6. Зведена інформація про стан диска в Active SMART

Зведена інформація про стан диска в Active SMART

Мал. 7. Значення SMART-атрибутів
з графіком зміни обраного атрибута (Active SMART)

Додатково програма надає загальну інформацію про вінчестері (модель, ємність, серійний номер, список всіх доступних дискових розділів із зазначенням залишку вільного місця на кожному з них, підтримувані і включені дискові режими передачі та ін.) І дозволяє з'ясувати, якими типами даних заповнений диск.

HDDlife 4.0

Розробник: BinarySense, Ltd

Сайт програми: http://hddlife.ru/index.html

Розмір дистрибутива: 6,68 Мбайт

Робота під управлінням: Windows 2K / XP / 2003 / Vista / 7

Спосіб поширення: shareware (14-денна демо-версія - http://hddlife.com/files/v4/HDDlifeRus%204.0.183.msi )

Ціна: HDDLife - безкоштовно; HDDLife Pro - 20 євро (для російських користувачів - 300 руб.)

HDDLife - зручна в застосуванні утиліта, призначена для контролю стану жорстких дисків і SSD (з версії 4.0) в інтуїтивно зрозумілій формі. Програма здійснює безперервний моніторинг параметрів SMART для всіх встановлених в системі дисків і за результатами аналізу видає власний висновок про стан диска у вигляді якогось умовного відсотка його здоров'я (рис. 8). Даний підхід ідеальний для новачків, яким конкретні SMART-значення, швидше за все, ні про що не скажуть, а відсоток «здоров'я» дозволить зорієнтуватися в ситуації. Отримати уявлення про стан «здоров'я» дисків можна декількома способами. Так, вже за зовнішнім виглядом індикатора в системному треї і іконок дисків в провіднику відразу видно, наскільки «здоровий» контрольований диск. Крім того, через головне вікно утиліти доступні більш докладні дані про стан пристрою. У разі виникнення критичних ситуацій (зниження рівня «здоров'я» до критичного, досягнення критичної температури та ін.) Передбачена система оповіщень. У ролі такого оповіщення може виступати хинт-повідомлення в системному треї, звуковий сигнал або текстове повідомлення, відправлене з комп'ютерної мережі або по електронній пошті.

У ролі такого оповіщення може виступати хинт-повідомлення в системному треї, звуковий сигнал або текстове повідомлення, відправлене з комп'ютерної мережі або по електронній пошті

Мал. 8. Вердикт про стан «здоров'я» диска,
виданий HDDlife Pro

Додатково утиліта відображає рівень продуктивності жорсткого диска, а також показує дані про робочій температурі пристрою, його ємності, обсяг вільного простору і відпрацьованому диском часу.

CrystalDiskInfo 4.3.0

Розробник: Hiyohiyo

Сайт програми: http://crystalmark.info/software/CrystalDiskInfo/

Розмір дистрибутива: 1,42 Мбайт

Робота під управлінням Windows 2000 / XP / 2003 / Vista / 2008/7

Спосіб поширення: freeware ( http://crystalmark.info/download/index-e.html )

Ціна: безкоштовно

CrystalDiskInfo - простий інструмент для SMART-моніторингу стану жорстких дисків (включаючи багато зовнішні HDD) і твердотільних накопичувачів. Програма відрізняється компактним дистрибутивом, безкоштовна і володіє всім необхідним функціоналом для організації контролю дисків.

Сканування дисків проводиться автоматично через вказане число хвилин або на вимогу. Температури контрольованих пристроїв відображаються в області повідомлень (потрібне включення відповідної опції), а детальна інформація про встановлені в комп'ютері накопичувачах, включаючи значення базових SMART-параметрів, температуру і вердикт програми про стан пристроїв, - в головному вікні утиліти (рис. 9). Крім того, на графіку можна побачити, як змінювалися ті чи інші значення параметрів з плином часу. Для деяких параметрів передбачено функціонал з налаштування порогових значень і відправці повідомлень по електронній пошті в разі перевищення параметром встановленого порога.

Мал. 9. Моніторинг дисків в CrystalDiskInfo

Додатково в програму включений інструментарій для автоматичного управління шумозаглушенням дисків (AAM) і розширеного управління живленням (APM).

Acronis Drive Monitor 1.0

Розробник: Acronis, Inc.

Сайт програми: http://www.acronis.com/homecomputing/products/drive-monitor/

Розмір дистрибутива: 18 Мбайт

Робота під управлінням: Windows XP (SP2 +) / Vista / 7/2003 (SP2) / Server 2008

Спосіб поширення: freeware ( http://www.acronis.com/homecomputing/download/drive-monitor/ )

Ціна: безкоштовно

Acronis Drive Monitor - утиліта для контролю «стану здоров'я» і температур жорстких дисків (включаючи зовнішні накопичувачі) і SSD через систему самодіагностики SMART Програма безкоштовна, має мінімальну функціоналом для організації моніторингу дисків і здатна інтегруватися з продуктами резервного копіювання компанії Acronis, але відрізняється дуже громіздким дистрибутивом і не має російськомовної локалізації.

Утіліта сканує диски самостійно по предустановленному розробниками розклад (моніторинг окремий дисків может буті Скасований) и відображає результуюча інформацію на вкладці Disks (рис. 10). Даних мінімум - це рівень «здоров'я» диска в процентах (Health), індикатор кількості днів ЕКСПЛУАТАЦІЇ (Power On Time) и температура (Disc temperature; значення критичних температур пропісуються в налаштування). Теоретично дані про ситуацію відображаються і в системному треї, проте інформативність їх вельми сумнівна (відсутні список дисків, дані по їх температурах і рівню «здоров'я»). Інформація щодо значень параметрів SMART представлена ​​в традиційному текстовому вигляді, ніяких графіків (зокрема, графіка температури) не передбачено. Для контрольованих дисків ведеться протокол критичних подій, що фіксуються в журналі. При виявленні проблем утиліта інформує про це користувача (шляхом видачі текстового повідомлення на екран або відправки його електронною поштою) і може автоматично створити завдання на резервне копіювання даних. Останнє реалізується тільки при наявності на комп'ютері одного з відповідних продуктів Acronis (Acronis True Image Home 2012 Acronis Backup and Security 2011).

Мал. 10. Результуюча інформація про диски в Acronis Drive Monitor

Висновок

Про майбутній вихід з ладу жорсткого диска або твердотільного накопичувача будь-якому користувачеві хочеться знати заздалегідь. Це цілком реально, якщо довірити моніторинг даних пристроїв однієї з розглянутих у статті утиліт, що дозволить завчасно отримати інформацію про можливий збій диска і надасть деякий ліміт часу на те, щоб попередити втрату даних. Яку з утиліт вибрати - справа смаку, однак, на наш погляд, з безкоштовних рішень помітно виділяється програма CrystalDiskInfo, а серед розглянутих комерційних інструментів найбільш вражає Hard Disk Sentinel.

Вибір рішення слід робити з урахуванням того, які диски передбачається контролювати, оскільки не всі утиліти підтримують SSD і не всі справляються з контролем зовнішніх накопичувачів. Крім того, варто звернути увагу на особливості подання в утиліти накопичених даних. У більшості рішень на суд користувача виноситься значний набір значень SMART-параметрів, які не дуже зрозумілі широкому користувачеві, але професіоналам можуть розповісти багато про що. Разом з тим на ринку представлені і продукти з іншим підходом відображення SMART-параметрів - в них замість «незрозумілих» абстрактних чисел наводиться деяка умовна величина, яка відображає загальний стан диска у відсотках (наприклад, «здоров'я» диска в HDDlife), що дозволить правильно оцінити ситуацію з диском навіть новачкові.

КомпьютерПресс 04'2012


Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью