• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

механічний рух

Для введення поняття руху, давайте собі уявимо глибокий космос і нас в умовній ракеті. Дивлячись в ілюмінатор, ми не бачимо нічого: ні зірок, ні туманностей, жодного об'єкта. У такій системі спробуємо відповісти на питання: чи рухається ракета чи ні?

В описаній системі, коли немає жодного об'єкту, крім нашої ракети, відповісти на це питання не можна, тому що немає тіла, щодо якого можна спостерігати рух. Таким чином, для розгляду руху нам необхідний другий об'єкт в задачі, а саме - тіло відліку. Тобто тіло або точка, відносно якого можна буде вимірювати відстані, кути повороту і інші кінематичні характеристики руху.

У школі єдиним тілом відліку є абсолютно тверде тіло на початку декартової системи координат або на початку, так званої, полярної системи координат .

У введених системах координат спробуємо описати рух тіла (рис. 1-2).

1-2)

Мал. 1. Двовимірна декартова система координат (рух).

Помістимо точку А в будь-яке місце площині (рис.1). Дана точка описується двома координатами ( Помістимо точку А в будь-яке місце площині (рис і ). Введемо рух тіла як зміна параметрів, що описують положення тіла.

 1. Перенесемо точку по вертикалі вгору. При цьому ми потрапляємо в точку В з координатами і . Неважко помітити, що точка перемістилася.
 2. Повернемося в точку A. Перемістимося по горизонталі вправо. Таким чином, ми потрапимо в точку C з координатами і . Переміщення скоєно.
 3. І, нарешті, перейдемо в точку D, що характеризується координатами і . І знову ми бачимо, що точка змістилася.

Таким чином, можна зробити висновок, що механічним рухом можна назвати зміну будь-якої (або обох) координат в двовимірної декартовій системі координат.

Помістимо точку А в будь-яку точку площини (рис. 2). Для опису положення даної точки в полярній системі координат введемо радіус-вектор ( Помістимо точку А в будь-яку точку площини (рис ) І кут ( ). Введемо рух тіла як зміна параметрів, що описують положення тіла.

Мал. 2. Полярна система координат (рух)

 1. Спробуємо пересунути нашу точку так, щоб при незмінному модулі радіус-вектора змінився кут нахилу вектора до осі ОХ. Проробивши це, ми потрапимо в точку B, що характеризується радіус-вектором ( ) І кутом нахилу ( ). Візуально ми бачимо, що рух сталося, при цьому , а .
 2. Повернемося в точку А і, не змінюючи кута нахилу вектора до осі OX, змінимо модуль вектора. При цьому ми потрапляємо в точку С, що характеризується радіус-вектором ( ) І кутом нахилу ( ). І знову-таки ми бачимо, що рух сталося, але при цьому , а .
 3. Повернемося в точку А і спробуємо змінити обидва параметри. Таким чином, ми потрапляємо в точку D, що характеризується радіус-вектором ( ) І кутом нахилу ( ). причому, і . І ми знову бачимо рух.

Виходячи з нашого експерименту, можна зробити висновок, що механічним рухом можна назвати зміну будь-якої (або обох) координат в полярній системі координат.

Загальний висновок: для опису механічного руху необхідно вести тіло відліку. Механічний рух сталося, якщо змінилася хоча б одна (або все) координати тіла.

Введемо поняття траєкторії. траєкторія - лінія, описувана просувалася точкою в просторі.

Таким чином, в загальному випадку в школі механічний рух можна умовно розділити на кілька типів і охарактеризувати двома питаннями: 1. яка траєкторія руху? 2. який рух?

За типом траєкторії можна виділити прямолінійний і криволінійний рух. Прямолінійний рух можливо розділити на рівномірний і равнопеременное (Воно ж равноускоренное / равнозамедленно). А в криволінійному виділяють рух по колу з постійною за модулем швидкістю і рух тіла, кинутого під кутом до горизонту (Кидок) (рис. 3).

3)

Мал. 3. Класифікація механічного руху

У такій системі спробуємо відповісти на питання: чи рухається ракета чи ні?
Ка траєкторія руху?
Кий рух?
Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью