• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

Космічні подорожі: зацвітуть чи яблуні на Марсі?

 1. Навіщо нам потрібен Марс
 2. Навіщо летіти?
 3. На чому летіти?

Media playback is unsupported on your device

Перший вихід у відкритий космос на МКС в 2017 році

Коли колонізують космос і кому це потрібно? Яку планету людині вдасться підкорити першої? Чи робиться щось для цього на практиці? Ці та інші питання на тему дослідження космосу задали читачі Російської служби Бі-бі-сі.

Коли думаєш про колонізацію космосу, на передній план відразу виходить найближча до нас планета Сонячної системи - Марс, який земна наука вивчає вже майже 200 років і про який нам відомо досить багато. Багато вчених вважають навіть, що ми знаємо про умови на поверхні Марса більше, ніж про Місяці, незважаючи на те, що на останній побувала людина.

Цей матеріал підготовлений в якості відповіді на запитання, надіслані нашими читачами про досягнення науки. Про можливості колонізації Марса задав питання Олег. Задати питання на інші теми ви можете за цим посиланням ( про аутизм , Про життя в Британії , Про культурне життя Лондона , Про досягнення науки ).

Навіщо нам потрібен Марс

Прямо скажемо, умови там не дуже сприяють земної колонізації - аж надто там холодно - до мінус 120 градусів зимовими ночами, дихати практично нічим - тиск на поверхні там таке ж, як на висоті 95 км від Землі, та й кисню в атмосфері немає. А головне - у Марса немає магнітного поля, а це означає, що його поверхня постійно бомбардується космічним і ультрафіолетовим випромінюванням. Людині там доведеться несолодко - доведеться або жити в металевому ангарі, або закопуватися під землю.

Проте, відразу кілька країн, що мають космічні програми, вже оголосили про те, що кінцевим етапом в середньостроковому плані для них служить висадка людини на Марсі і створення там постійної колонії або станції. Про це говорив в 2012 році президент Барак Обама, пообіцявши направити зусилля НАСА саме в цьому напрямку і домогтися конкретних результатів уже в кінці поточного десятиліття.

Росія в особі керівників "Роскосмосу" також робила подібні заяви, але поки справа обмежується підготовкою спільного російсько-європейського проекту з висадки на Марсі пересувний автоматичної лабораторії.

Китай також опублікував пару років назад основні напрямки своєї космічної програми, які передбачають пілотовані польоти на Марс і на зворотний бік Місяця в наступному десятилітті.

Індія має схожі плани, хоча в подробицях про них мало що відомо. Японія збирається запустити в найближчі роки цілий ряд космічних непілотованих апаратів з метою дослідження Марса і планет-гігантів.

Image caption Компанія SpaceX займається розробкою важкої ракети для експедицій на Марс на основі носія Falcon-9 Heavy, який вже зараз виводить на орбіту важкі вантажі

Американський підприємець і засновник компанії SpaceX Ілон Маск має конкретний план експедиції на Марс , Над яким його компанія працює вже зараз.

Вся створювана SpaceX ракетна техніка має масштабований характер і може бути в перспективі використана не тільки для запуску вантажів на навколоземні орбіти, як це відбувається зараз, а й для далеких космічних польотів. Правда, тільки що було оголошено, що початковий план першої висадки на Марсі, призначений на 2018 рік, відкладається року на чотири.

Що стоїть за цими планами - якісь практичні міркування або просто романтичне бажання вийти за межі однієї планети і покласти початок експансії людства в Сонячній системі?

Image caption Майбутні поселення на Марсі повинні забезпечувати укриття людей і рослин від жорсткого космічного випромінювання

Навіщо летіти?

З практичними міркуваннями справа йде складно - на Марсі, як, ймовірно, і на Місяці, немає нічого, що могло б виправдати в економічному сенсі таку експансію. Справді, наскільки ми знаємо зараз, там немає ні покладів корисних копалин, ні енергетичних ресурсів, заради яких варто було б створювати на цій планеті колонії.

Якщо подивитися на історію земних цивілізацій, то колонізація починалася майже завжди з розвитку нових торгових шляхів, пошуку нових ринків. Все це передбачає наявність певного людського капіталу на місці колонізації.

Є ще елемент суто ідеологічний - наприклад, прагнення розгорнути місіонерську діяльність, або поширити владу монарха на нові території.

Image caption Залишається неясним, який тип двигуна може бути використаний для міжзоряних перельотів

Філософські обгрунтування космічної експансії людства найактивніше обговорюються не серед філософів, а серед письменників.

Цікаво, що причини, які спонукають людей шукати інші світи, постійно зміщуються в залежності від земної порядку денного. Якщо на початку 1920-х років в романі "Аеліта" Олексій Толстой описував в ролі такого космічного колонізатора червоноармійця Івана Гусєва, який бажав розгорнути серед трудящих Марса пролетарську революцію, то в 1950-і роки колонізація космосу зображувалася в основному в термінах йшла тоді Холодної війни .

А в наші дні все частіше мотивом такої експансії або навіть втечі стає екологічна катастрофа, що загрожує людству. Щороку виходять нові книги, в яких описується або змова групки вчених, замислили втечу до іншої зоряної системи, або інший, але обов'язково есхатологічний варіант того ж сценарію.

Все гучніше лунають слова вчених, які взагалі ставлять під сумнів необхідність і можливість такої експансії.

Вони досить логічно вказують, що немає ніяких підстав вважати, що людство буде постійно нарощувати свої технічні та фінансові ресурси в умовах постійних соціальних та екологічних конфліктів, які дуже ймовірні вже зараз. З'явився навіть спеціальний термін - технологічний наївний оптимізм, який виник в 1960-і роки і до сих пір володіє уявою мільйонів людей.

На чому летіти?

Тепер про практичну сторону питання. Відповідаючи на запитання читача про розробки ракетних двигунів, відразу слід сказати, що нічого принципово нового в останні 40 років в цій області не створено.

Уже в кінці 50-х років стало ясно, що єдиною технологією, яка будуть здатна забезпечити виведення в космос важких вантажів і польоти з високою швидкістю, є ядерна енергія.

Були навіть випробувані прототипи ядерних ракетних двигунів в США і в СРСР. Вони виявилися надзвичайно небезпечними через високу радіоактивність і від них швидко відмовилися.

Image caption Прототип ядерного ракетного двигуна NERVA виставлений в Смітсонівському музеї

Зараз йде розробка нових ракетних рідинних двигунів, наприклад, в компанії SpaceX і ряді інших, але за своєю концепцією вони мало чим відрізняються від двигунів американської ракети Saturn 5 або російських двигунів, використовуваних досі в системах "Союз" або "Протон".

Такі двигуни можуть забезпечити виведення на траєкторії далекого космосу не надто важких вантажів масою до 100 тонн. Але для організації постійного транспортного руху між планетами Сонячної системи вони занадто дорого коштують і неефективні. Ядерні двигуни нового покоління зажадають перегляду всієї системи існуючих міжнародних угод, що забороняють доставку матеріалів, що розщеплюються в космос. Крім того, вони залишаються надзвичайно небезпечними у використанні.

Залишається питанням, чи вдасться людству зробити якісь фундаментальні відкриття у фізиці, які дозволять використовувати для проникнення в космос не грубою реактивної тяги, а зовсім інші принципи.

Але поки з телепортацией, антигравітацією, проколами простору-часу справа йде не дуже райдужно.

На чому летіти?
Яку планету людині вдасться підкорити першої?
Чи робиться щось для цього на практиці?
Що стоїть за цими планами - якісь практичні міркування або просто романтичне бажання вийти за межі однієї планети і покласти початок експансії людства в Сонячній системі?
На чому летіти?
Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью