• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

Кіберняня: Правила дитячої безпеки в інтернеті

 1. Правило №1: Спілкування і домовленості
 2. Правило №2: Реальне життя в пріоритеті
 3. Правило №3: Якщо гри, то навчальні та динамічні
 4. Правило №4: М'який контроль
 5. Правило №5: Тільки ліцензійні програми
 6. Правило №6: Налаштування електронної пошти
 7. Правило №7: Надійні паролі
 8. Правило №8: Безпечні соціальні мережі
 9. Правило №9: Комп'ютер - помічник у навчанні та розвагах

Зараз потрібно розуміти, що інтернет - це не якийсь далекий віртуальний світ, де все не по-справжньому. Цей світ має прямий вплив на життя людини і несе майже такі ж небезпеки, як і реальний світ - починаючи від шахрайства і закінчуючи Кібербулінгу - агресією і погрозами в інтернеті, від яких страждають тисячі дітей по всьому світу.

Моєму синові 11 років, а почав він користуватися комп'ютером, коли йому було 4. У школі, де він навчається, використовуються планшети, і всі домашні завдання виконуються на них. Тому технології вже давно стали невід'ємною частиною його життя. Щоб бути спокійним за безпеку сина в інтернеті, я дотримуюся кільком важливим правилам.

Правило №1: Спілкування і домовленості

Діти бачать, що батьки користуються смартфонами, ноутбуками - звичайно, їм цікаво спробувати самим. Тим більше що зараз існує безліч навчальних ігор і додатків, які корисні для розвитку дитини. Але перш, ніж познайомити сина з комп'ютером, ми домовилися: це доросла іграшка, тому у нас будуть певні правила, яких слід дотримуватися. Наприклад, користуватися не більше двох годин на день. Дбайливо ставитися до пристрою, не втратити. Важливо встановити довіру: я попросила, щоб дитина мені розповідав, якщо його що-небудь бентежить, лякає або не виходить. Я синові пояснила, що таке інтернет-безпеку і саме від нього залежить його інтернет-безпеку, тому потрібно проявляти обережність, не переходити на підозрілі сайти, не відкривати неперевірені файли, не відкривати листи від невідомих адресатів, не поширювати особисту інформацію.

Я синові пояснила, що таке інтернет-безпеку і саме від нього залежить його інтернет-безпеку, тому потрібно проявляти обережність, не переходити на підозрілі сайти, не відкривати неперевірені файли, не відкривати листи від невідомих адресатів, не поширювати особисту інформацію

Правило №2: Реальне життя в пріоритеті

Обговорюючи правила поводження з комп'ютером і правила поведінки в інтернеті, ми спочатку домовилися, що реальні активності отримуватимуть пріоритет перед онлайн-життям. А інтернет стане в першу чергу продовженням навчання і помічником у навчанні.

Наприклад, дитина використовує Skype для занять з робототехніки (це додаткова навчальна програма в школі), для уроків французької, спілкування з друзями з інших країн і підтримки контактів з хлопцями, з якими він вчився раніше.

Правило №3: Якщо гри, то навчальні та динамічні

Діти грають в ігри на комп'ютері - від цього нікуди не дітися. Ігри, в які грає син, я поділяю на три категорії.

Перша - розвиваючі ігри, їм я віддаю пріоритет. Якщо гри пов'язані з життєвими інтересами, тоді вони розглядаються не просто як розваги, а як помічники по життю. Наприклад, у вивченні французької він користується онлайн-словниками, які допомагають запам'ятати правильне написання і вимова слів. А коли він зацікавився принципами гри на віолончелі, онлайн-симулятор допоміг йому розібратися в тому, як цей інструмент працює. Синові подобаються онлайн-ігри в теніс і футбол, вони допомагають вивчити стратегію гри.

Друга категорія - динамічні ігри. Це гри і активності з використанням Kinect, під час яких необхідно рухатися - танцювати, грати в теніс. На такі «матчі» ми запрошуємо друзів, влаштовуємо змагання. Часто після такого досвіду у дітей з'являється бажання спробувати себе в реальному спорті.

Існують і ті ігри, які син вибирає собі сам, але я намагаюся, щоб ця категорія ігор не була основною.

Існують і ті ігри, які син вибирає собі сам, але я намагаюся, щоб ця категорія ігор не була основною

Правило №4: М'який контроль

Раніше мені здавалося, що треба поменше контролювати - адже дитина здатна самостійно знайти потрібну йому інформацію або програми в інтернеті. Він сам скачував гри, встановлював програми та переглядав контент. Але, як показав досвід, така свобода в інтернеті не допомагає дитині.

По-перше, неконтрольовані закачування заражали комп'ютер. Нам доводилося кожні 2-3 тижні чистити його від вірусів і шкідливих програм. А по-друге, всі діти дуже люблять «страшилки» (негативний контент) - наприклад, відеоролики з якимись страшними сюжетами. Якщо цей процес не контролювати, то дитина почне споживати дуже багато негативної інформації. Тому в школі сина, наприклад, взагалі закритий доступ до сервісу YouTube.

Тут є дуже просте рішення - батьківський контроль. Я налаштувала обмеження на всіх пристроях, до яких має доступ дитина. За допомогою функції батьківського контролю можна обмежити час за комп'ютером, доступ до сайтів і програм з небажаним контентом. Налаштування залежать від віку.

Правило №5: Тільки ліцензійні програми

Ми завжди використовуємо тільки ліцензійні програми. За статистикою, кожен третій комп'ютер з піратськими програмами заражений. Але є причина ще важливіше: я вчу сина поважати інтелектуальну власність, не користуватися піратським контентом і розуміти, що платити за чужу працю - обов'язкове правило.

Правило №6: Налаштування електронної пошти

За статистикою, 75% отриманих листів - це небажана пошта. Коли мій син використовував поштовий клієнт, який він встановив собі сам, йому сипалося дуже багато спаму в електронний ящик, в тому числі небажаний контент. Зараз він використовує поштовий клієнт Outlook.com, де в настройках вказано його вік, включені всі фільтри - і в поштову скриньку потрапляє тільки перевірений контент.

Правило №7: Надійні паролі

Поясніть дитині, що паролі не можна нікому повідомляти, зберігати їх потрібно в секреті (це не повинна бути сторінка «Мої паролі» в блокноті або листок паперу, що висить під магнітом на холодильнику). Небажано вводити паролі на чужих комп'ютерах, особливо в публічних місцях. Поясніть, як важливо створювати надійні довгі паролі, в яких використовуються великі та малі літери, цифри і символи. Придумування паролів можна перетворити в гру: наприклад, шифрувати в них перші букви улюбленої пісні і додавати дату, коли ви купили собаку.

Правило №8: Безпечні соціальні мережі

Соціальні мережі зараз грають величезну роль в житті підлітків, і заборонити ними користуватися неможливо. Але потрібно пояснити, що в інтернеті не всі люди є тими, за кого себе видають. Навчіть дитину користуватися настройками безпеки: він повинен контролювати, хто може бачити його профіль, фотографії та публікації, переглядати фото, на яких він відзначений. Поясніть, що і це не захищає його особисту інформацію в повній мірі. Я озвучила простий принцип: не викладай нічого такого в інтернет, про що ти не готовий розповісти всьому світу.

Правило №9: Комп'ютер - помічник у навчанні та розвагах

Я намагаюся виховати розуміння цінності комп'ютера як помічника для реального життя - а саме вона завжди повинна отримувати пріоритет. Пояснюю дитині, як влаштований інтернет, і чому та чи інша дія йому заборонено. Але при цьому не покладаюся повністю на його свідомість і м'яко контролюю процес - адже це все ще дитина.

Фото: Василина Врублевська для Forbes Woman

- Читайте також: Як боротися з Кібербулінгу

Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью