• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

Како да направите хард ресетирање на кинеското леново. Фабрички режим на Андроид: што е тоа и како да излезеш од него

 1. Софтвер хард ресетирање
 2. Хард. Ресетирање
 3. Тешко Ресетирај на кинески
 4. Тешко ресетирање преку компјутер
 5. Како да се овозможи фабрички режим?
 6. Како да излезете од Factory Mode?

Ние веќе ги разгледавме сите основни и теоретски прашања за хард-ресетирање или ресетирање на gadget на фабрички поставки. Кога и за што треба да се направи, и што ќе се случи после целосна ресетирање . Ако не сте ја разбрале целата поента на оваа операција, ви препорачуваме повторно да се повикате на почетокот и внимателно да прочитате. Можеби штетата од фрлање ќе биде многу пореабилна за вас од добиената корист. Па, ајде да започнете!

Софтвер хард ресетирање

Овој вид празнење е толку тежок и тешко да се разбере дека само вистински гуру на мобилни технологии и ... една жена Варија од соседниот влез може да го совлада. Да, се разбира, ресетирањето на софтверот е погодно само ако оперативниот систем се подигне. Но, од друга страна, тоа не бара никакво посебно знаење, но се што ви треба е само трипти на екранот и вашиот паметен телефон или таблет е беспрекорен и бесплатен од сите програми и играчки кои успеале да ја заглават неговата меморија.
Како да направите мека ресетирање: "Settings"> "Restore and Reset" -> "Reset Settings".

Кликни за зголемување


Внимание! Сите ваши податоци, контакти, смс, програми и играчки, фотографии и видеа од камерата ќе бидат избришани! Датотеките на камерата, ова се однесува ако не сте конфигурирани да ги зачувате снимените слики и видеа на мемориската картичка.

Хард. Ресетирање

Ако телефонот не го вчита оперативниот систем и виси некаде на почетокот, или воопшто не покажува знаци на живот поради груба интервенција во нејзиниот програмски дел, можете да се обидете хардверска ресетирање . Повеќето уреди можат да го направат тоа убаво на едноставен начин . Прво треба да го исклучите уредот.

Кликни за зголемување
Кликни за зголемување

Едноставно вклучете го со притискање на копчето за вклучување, а потоа, во зависност од моделот, притиснете ги копчињата за струја, Вол-и дома или само првите два копчиња истовремено. Треба да ги чувате долго време додека не се појави системското мени на екранот. Ќе биде вклучено англиски јазик . Но, не треба да се плашите. Користете го ролерот за јачина на звук за да се движите надолу до ставката "Избришете ги податоците / фабрички ресетирање" и одберете ја, а потоа уживајте во процесот на отстранување на акумулираните бескорисни податоци што го попречуваат нормалното функционирање на вашиот телефон или таблет.

Кликни за зголемување
Кликни за зголемување

Тешко Ресетирај на кинески

Сепак, често постои ситуација кога Вашиот целосно благороден и европски телефон одеднаш се претвора Кинески мени Тешко ресетирање . Кој е попаметен веќе претпоставуваше како да се направи тешко ресетирање на кинески . Па, оние кои се уште чекаат совети, предлагаме. Погледни ја менито со коса црта. Ова е таква "/" коса црта. Или едноставно сметајте по аналогија со цел одозгора.
Доколку сеуште имате потешкотии, сеуште можете да пребарате елемент од менито што ги содржи кратенката eMMC или MMC на крајот. Ова е посакуваната ставка за хард ресетирање кинески телефон и таблета. Погледнете ги сликите од екранот подолу.

Кликни за зголемување

Тешко ресетирање преку компјутер

Во најтешкиот и занемарен случај, кога трупот не може да се обнови со било кој од методите опишани погоре, тогаш ние користиме тешка артилерија - Android Debug Bridge. Ова е алатка за развивач на софтвер за Android OS. Но, тоа е корисно за нас пред сè затоа што може да ги испрати потребните команди на мобилниот gadget поврзан на компјутерот преку USB. Целосни информации на АДБ и можете да го најдете во мрежата. Во овој случај, неговата употреба е ограничена само на една команда.
Подготвување на уредот. Извадете ја батеријата. Чекаме малку. Повторно внесете. Ние го поврзуваме со кабел до компјутерот. Од компјутерот преку конзолата испраќаме вистинскиот тим Ресетирање: adb обновување на наплата . И се надеваме дека сè ќе испадне.
Конечно. Податоците од SD картичката што сте ги вметнале во посебен слот на вашиот телефон или таблет нема да се избришат. Не плашете се.

Во оперативен систем Андроид има толку многу од сето она што кога ќе почнете да го сфаќате, твоите очи трчаат. На пример, дали знаете што е тоа? И ова, патем, е менито за обновување. Постојат и други начини, на пример, Фабрички режим . Што е тоа?

Фабричкиот режим е преведен од англиски како "фабрички режим". Всушност, тоа е алатка вградена во фирмверот за тестирање и конфигурирање на вашиот паметен телефон. Фабричкиот режим се состои од неколку главни точки, може да биде или 5 или 10, во зависност од верзијата на Вашиот уред. Понекогаш има мени од само 3 поени. Еве, на пример, фабрички режим, кој се состои од 9 ставки од менито.


Може да забележите дека менито на фабричкиот режим во овој случај е на англиски, што е веќе добро. На некои паметни телефони ова мени може да биде на кинески дијалект и ќе биде многу потешко да се разбере.

Некои од ставките од менито се:

 • Full Test, Auto Test - целосен тест на паметниот телефон, каде што се проверуваат сите можни параметри.
 • Тест Тест е селективен тест. Корисникот избира што точно треба да провери.
 • GPS - проверете го позиционирањето на уредот.
 • Исчисти eMMC - ресетирање на уредот во фабрички поставки, бришење на сите податоци (слично на бришење податоци / фабрички ресетирање Режим за враќање ).
 • Дебаг тест - дебагирачки режим.
 • Тест Извештај - тест алармирање.

Делумно, фабричкиот режим може да го замени Режимот за закрепнување (на пример, за да ги ресетирате поставките), но овие се сосема различни режими. Покрај тоа, на повеќето уреди, Factory Mode само ви овозможува да го тестирате вашиот паметен телефон, но нема да дозволите да извршите други дејствија како што е истиот (хард ресетирање).

Патем, ние го обрнуваме вниманието на фактот дека движењето околу фабричкиот режим е направено со помош на механички копчиња (копчиња за регулирање на моќ и звук), иако копчињата за контрола на допир се наоѓаат под екранот исто така се користат некаде.

Како да се овозможи фабрички режим?

Режимот Фабрика не може да се најде во секој паметен телефон. Некои производители го напуштија тоа од едноставна причина што уредот се тестира со употреба на комерцијални комунални услуги или специјални комбинации на копчиња.

Ако вашиот уред има фабрички режим, најчесто започнува:

Со притискање на копчето за вклучување и копчето за зголемување на звукот на уредот е исклучено:


Кога ќе го притиснете копчето за вклучување и копчето за намалување на звукот на уредот:


Кога ќе го притиснете копчето за вклучување и копчињата за да го зголемите и намалите звукот во исто време, уредот е исклучен:


Во овој случај, можете да го стартувате Режим на враќање или друг мени, бидете внимателни.

Како да излезете од Factory Mode?

Тоа е многу едноставно. Во Фабричко мени Режим можете да го видите предметот Репродуцирај - во преводот "Рестартирај".


Тоа е она што треба да изберете да го рестартирате уредот. Во овој случај, паметниот телефон ќе се вчита како и обично. Не треба да правите ништо друго.

Како да излезете од Factory Mode?
На пример, дали знаете што е тоа?
Што е тоа?
Како да се овозможи фабрички режим?
Како да излезете од Factory Mode?
Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью