• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

Како да креирате маркетинг рекламирање: 5 лекции - BYYD Блог

 1. Лекција 1: Познајте го вашиот производ
 2. Лекција 2: Воведување на вашата публика
 3. Лекција 3: Бидете сигурни дека ќе го оптимизирате продажниот канал
 4. Лекција 4: Бидете сигурни дека вашиот креативен привлекува внимание.
 5. Лекција 5: Тест

Зборуваме за 5 поени, без кои не можете да добиете навистина ефикасно рекламирање.

Лекција 1: Познајте го вашиот производ

Да продаде нешто, треба да развиете презентација на производот - што можете да ги понудите вашите клиенти. Во оваа фаза, многу продавачи прават грешка: тие седат пред празен монитор или парче хартија и бараат инспирација. И што прават искусни продавачи?

Без оглед на она што го продавате, започнете со сумирање на сите податоци што се наоѓаат на производот. Како е создадено, какви својства се разликуваат од конкурентите, постојат ли уникатни карактеристики (UTP). Особено важно е најновите информации - тоа ќе биде основа за пишување на насловите за рекламирање на насловите во иднина. Едноставно почнете со сумирање на сè што знаете за производот, и идеите наскоро наскоро ќе дојдат во вашата глава.

Лекција 2: Воведување на вашата публика

Друг аспект за креирање на успешен рекламен креатор е неговата усогласеност со желбите, потребите, интересите и јазикот на луѓето со кои ќе го продадете. Ако вашата целна публика е машки тинејџери кои се заинтересирани за скејтбординг и хип-хоп, нема да им дадете конзервативни деловни костуми што се релевантни за средовечни мажи со одреден статус и окупација. Што работи добро за продажба во една група ќе пропадне во друга.

Искусни продавачи велат дека за да се нурне во животниот стил на вашиот потенцијален купувач, мора да потрошите време. Бидете подготвени за ова. На пример, гледајте филм што може да му се допадне на потенцијален клиент. Прегледајте списанија кои се релевантни за вашата целна публика. Погледнете во толпата за вашите потенцијални купувачи и слушајте како што велат тие што нарачуваат во кафулиња и ресторани и така натаму. Се разбира, сето тоа е како надзор, но не. Вие само треба да бидете внимателни цело време, 24 часа на ден и собирајте информации малку по малку.

Вие само треба да бидете внимателни цело време, 24 часа на ден и собирајте информации малку по малку

Рекламна кампања училиште Летово. Погледнете го случајот во целост. Отидовме до целната публика со помош на социо-демографски третман ("родителска" возраст -32-42 години) и интереси кои работеле заедно - "родителски" + "подобрување и образование"

Можете да организирате фокус група на луѓе кои би можеле да бидат ваши купувачи, да одржите состанок со нив, да поставите прашалници со прашања од интерес и да им дадете пополнување.

Како резултат на тоа, добивате целосна слика за тоа како изгледаат вашите потенцијални клиенти. Ова ќе ви даде насока за развивање на креативност што сигурно ќе го привлече нивното внимание и ќе ве натера да го купите вашиот производ.

Лекција 3: Бидете сигурни дека ќе го оптимизирате продажниот канал

Рекламирањето е невозможно без целна страница со продажни елементи, тие имаат поинаква цел и имаат поинакво значење за успехот на вашата кампања. Ако пишувате продажно писмо или ја развивате почетната страница на страницата, потребен ви е привлечен наслов и текст кој ќе го презентира вашиот производ, ќе го споделите и убедите читателот дека тој е нешто што тој го пропуштил толку одамна.

Ако продавате онлајн, бидете подготвени да дадете гаранција за сигурност на корисникот. И ќе ви треба страница со цел, треба да биде едноставна и јасна (за онлајн продавници, излезната точка често е процес на нарачување). Во крајна линија е дека секој елемент на вашиот сајт или слетување има своја тежина и придонесува за крајна цел рекламирање - продажба.

Лекција 4: Бидете сигурни дека вашиот креативен привлекува внимание.

Никој нема да прочита што изгледа неинтересно. Има премногу елементи во Интернет просторот што може да го одвлече вниманието на корисникот од неговата крајна цел. Вниманието на корисникот постепено се намалува, па ако сакате да го привлечете, потребно е да го задржите интересот доволно долго за да вашата порака навистина стигне до корисникот.

Значи, што можете да направите за да направите рекламата навистина поинаква и да имате конкурентни изгледи во борбата за вниманието на корисникот?

На пример, користете интригантни наслови или слики. Можете да ги користите современи формати, на пример, реклами со богато медиуми со своите интерактивни банери или видеа.

Можете да ги користите современи формати, на пример, реклами со богато медиуми со своите интерактивни банери или видеа

Види целосен случај

Лекција 5: Тест

Не запирајте таму, подобрете ги дури и највисоките резултати. Една мала промена во насловот или бојата што ја користите може да ја претвори неуспешната кампања во победничка. Оценете ги резултатите од рекламирањето и оптимизирајте ги.

Препорачуваме да прочитате повеќе статија: Како да направите рекламирање креативно со висока конверзија? Развојот на креативни реклами може да се однесува на професионалци. Нашиот оддел за производство прави кул и продава реклами специјално за вас. Напиши на [email protected]

И што прават искусни продавачи?
Значи, што можете да направите за да направите рекламата навистина поинаква и да имате конкурентни изгледи во борбата за вниманието на корисникот?
Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью