• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

Како да испратите датотека на пријател. Како да пренесувате датотеки од компјутер на компјутер

 1. Како брзо да префрлите голема датотека преку μTorrent?
 2. Како брзо да пренесувате датотеки преку Yandex диск?
 3. Како да префрлувате големи датотеки преку Google Drive?
 4. Како брзо да префрлувате големи датотеки преку Cloud Mail?
 5. P2P пренос на датотеки

Како да пренесувате датотеки од компјутер на компјутер? Особено голем? Многу едноставно! Впрочем, постојат многу различни начини. И подолу се 6 едноставни и популарни опции.

Веднаш забележувам: не е важно дали сакате да се пренесете големи датотеки од компјутер на компјутер, од лаптоп до лаптоп, од компјутер на лаптоп или обратно. И тоа не е важно - на интернет или преку Wi-Fi (ова е истото). Секоја од опциите опишани подолу ќе ви одговараат. Затоа, одберете го оној кој е најзгодно.

Пренос на датотеки од лаптоп на лаптоп или од компјутер на компјутер - нема проблем. Но, за пренос на голема датотека веќе е проблем. Зошто?

 1. Услугите за пошта можат да испраќаат само мали документи. На пример, користејќи mail.ru, можете да праќате датотеки до 25 MB во големина. Нешто повеќе се пренесува со референца (што важи за еден месец).
 2. Skype, ICQ и други инстант комуникатори исто така не се опција. Дури и 1,4 GB филм ќе се испраќате со векови. И тогаш можете да ја видите пораката "Упс, превземањето е прекинато. За жал, не сме во бизнисот. "
 3. Различни услуги за споделување на датотеки се застарени. И брзината од 30 Kb / s е само смешна. Сликата ќе биде потресена половина час.

Денес постојат подобри опции. Да почнеме со наједноставните и популарни.

Како брзо да префрлите голема датотека преку μTorrent?

Ако сте активен интернет корисник и редовно преземате филмови, игри, музика и сè друго, тогаш 100% знаете што е μTorrent. Најверојатно, го имате дури и инсталирано.

Значи, за да префрлите голема датотека преку Интернет, стартувајте μTorrent и следете ги едноставните инструкции:


Значи, за да префрлите голема датотека преку Интернет, стартувајте μTorrent и следете ги едноставните инструкции:

Исто така мора да ја вклучите оваа програма, инаку вашиот пријател нема да може да преземе ништо.

Брзината во μTorrent е ограничена само според вашата тарифа, па ако имате 100 Mbit / s, тогаш голема torrent датотека ќе преземе многу брзо.

Како брзо да пренесувате датотеки преку Yandex диск?

Друг начин за пренос на датотеки од компјутер на компјутер е преку Yandex Disk. Ова е сервис на облак: едноставен, удобен и бесплатен. Плус, вие не морате да инсталирате ништо. Се што ви треба е да имате своја пошта во Yandex.

Ако не го имате, тогаш постојат 2 опции за избор: да го регистрирате или да изберете друг начин на пренос голема датотека преку интернет.

Упатството во овој случај е исто така многу едноставно:


Упатството во овој случај е исто така многу едноставно:


Е завршено. Сега вашиот пријател може да преземе голем документ во секое време. Вие не треба да бидете онлајн воопшто.

Тука постои еден нијанса. На овој начин, можете да пренесувате датотеки до 2 GB во Yandex. Ако тие тежат повеќе, тогаш користете специјална програма за Windows. Можете да го преземете од линкот обезбеден од услугата. Програмата е многу лесна за користење, така што ќе биде лесно да се разбере.

Како да префрлувате големи датотеки преку Google Drive?

Google има слична облак услуга (како без неа, нели?). Но, тој е многу подобар. Суди за себе:

 • Можете да испраќате датотеки од било која големина (со Yandex - до 2 GB);
 • 15 GB слободен простор (Yandex - 10 GB);
 • Можете да ја споделите папката за било кој број на корисници.

Така, Google Drive е одлична опција за пренос на големи датотеки до 15 GB во големина преку Интернет. Брзината на трката е прекрасна, нема да морате долго да чекате

Префрлувањето на датотека од компјутер на компјутер преку оваа услуга е полесно од кога било:

Патем, тука можете да креирате папка и да ја споделите за секој број на пријатели. За да го направите ова, само одберете го, десен-клик и изберете "Споделување".


Вклучете пристап со линк (и испратете го на сите луѓе) или додадете ги нивните e-mail адреси во полето подолу. Како резултат на тоа, сите документи што се поставени во оваа папка секогаш ќе бидат видливи за нив. Тие самите можат да одат во Google Drive во секое време и да ги преземат.


Како брзо да префрлувате големи датотеки преку Cloud Mail?

Друг начин за пренос на датотеки од лаптоп на лаптоп (или компјутер) е да ја користиме услугата на нашиот домашен инвеститор.

Тука сè е направено на ист начин:

 1. Одете на https://cloud.mail.ru/ (треба да имате своја пошта на meil.ru).
 2. Премести голем документ на Cloud Mail.
 3. Изберете го, кликнете RMB и изберете ја ставката "Добиј врска".
 4. Копирајте го и испратете го на пријателите.

Голема плус услуга - 100 GB слободен простор. Но, постои ограничување на големината на документите - не повеќе од 2 GB (како и во Yandex).

P2P пренос на датотеки

И последен пат брзо пренос на големи датотеки преку Интернет преку P2P мрежи. Ова е единствената опција во која нема ограничувања за големината на документите, брзината на пренос и износот на слободен простор. Единственото нешто што ви треба е да го инсталирате популарна програма . Тоа е преку тоа дека преносот на интернет датотеки ќе се врши.

За да префрлите големи датотеки од еден компјутер на друг на овој начин, ќе треба да се помешате малку со поставките. Но, ништо не е комплицирано таму, само следете ги инструкциите:Се разбира, мора да бидете онлајн во исто време.

И уште една одлична услуга за пренос на големи датотеки е Dropmefiles (благодарение на Владимир за совет).

Клучни придобивки:

 • пренос на датотеки до 50 GB;
 • рок на траење - до 14 дена;
 • брза брзина на преземање;
 • апсолутно бесплатно.

Користењето на оваа услуга е многу едноставно:

 1. Преземи ја секоја датотека.
 2. Наведете период на задржување (1 преземање, 7 или 14 дена).
 3. Доколку е потребно, можете да поставите лозинка.


Доколку е потребно, можете да поставите лозинка

Почекајте додека датотеката е обработена, потоа копирајте ја врската и испратете ја на пријателите. Тука можете да ја внесете нивната e-mail адреса во оваа услуга.

Тоа е сè. Сега знаете 6 одлични начини за пренос на големи датотеки преку Интернет (или Wi-Fi) од еден компјутер или лаптоп до друг.

Тоа е сè. Со среќа и космички брзина скокови!

Што ќе сторите ако треба да префрлите датотека преку Интернет? Постојат неколку начини за решавање на проблемот:

 • Испратете ја датотеката по е-пошта, на пример, во Gmail или Mail.ru сандаче
 • Користете споделување на датотеки, како на пример

Сепак, горенаведените методи може да пренесат релативно мали датотеки, до 2 гигабајти. И ако треба да испратите пријател преку мрежата, на пример, филм внатре добар квалитет чија големина е многу поголема?

Со големина на датотеки до 10Gb можете да користите до 50Gb -. Па, ако датотеката тежи 70, 100, 150 и повеќе ГБ? На пример, игран филм или огромна колекција на фотографии и видеа од семеен одмор во Египет?

Онлајн услугата takeafile.com ви овозможува лесно пренесување на големи датотеки преку Интернет. Тоа не бара регистрација и сè е апсолутно бесплатно!

Постојат два начини за пренос на фајлови:

1. Облак Подигни датотека . Испратете ја датотеката на серверот, и линк автоматски се генерира за да го преземете. Можете да ја копирате и испратете оваа врска до вашиот пријател.

Овој метод не се разликува многу од принципот на работа на обичните хостинг услуги, па дури и максимум 512 MB може да се пренесе на овој начин, што е многу тажно. Многу поинтересен е вториот метод.


2.Пренос воживо

. Кога ќе се избере овој метод, се воспоставува директна конекција помеѓу компјутерите на корисниците (оној што испраќа и оној што ја прима датотеката), а датотеката се пренесува од една машина на друга, заобиколувајќи ги сите посреднички врски.

И најважно е ова: Вие можете да испратите на овој начин произволно големи датотеки, барем 500 гигабајти, а во исто време нема ограничувања за брзината на преземање, која обично се инсталира од облак складирање!


Па, тоа е чудо? :) Погледнете како функционира во пракса:

Важна забелешка: кога во живо трансфер, не можете да го затворите пребарувачот додека примачот не ја заврши преземањето на датотеката.

Го повторувам алгоритмот за работа со услугата Takeafile:

 1. Повлечете ја датотеката на главната страница на услугата во прелистувачот
 2. Изберете еден од начините: Облак Подигни датотека (до 512Mb) или пренос во живо (до 500Gb)
 3. Копирајте ја генерираната врска и испратете ја на пријателот.
 4. Откако датотеката е преземена од примачот, во вашиот прелистувач ќе биде прикажано соодветно известување.

Што е со анонимноста и интегритетот на пренесените податоци? Сите податоци се пренесуваат во шифрирана форма и само оние кои ја знаат врската можат да ја видат. Дури и ако одеднаш некој бесни хакер ќе ја пресретне вашата датотека на лукав начин, тој нема да може да го отвори, бидејќи клучот за декрипција е содржан во линкот.

Моментално, Takeafile работи само во Прелистувачи на Chrome и Firefox, поддршка за други прелистувачи, програмерите ветуваат дека ќе ги имплементираат во блиска иднина.

Одлично онлајн сервис кој мора да биде обележан од секој интернет корисник! Препорачајте го на вашите пријатели во социјалните мрежи и, се разбира, напишете ги вашите коментари!

Како брзо да префрлите голема датотека преку μTorrent?
Како брзо да пренесувате датотеки преку Yandex диск?
Како да префрлувате големи датотеки преку Google Drive?
Како брзо да префрлувате големи датотеки преку Cloud Mail?
Особено голем?
Зошто?
Како брзо да префрлите голема датотека преку μTorrent?
Како брзо да пренесувате датотеки преку Yandex диск?
Како да префрлувате големи датотеки преку Google Drive?
Како без неа, нели?
Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью