• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

Како да инсталирате Wi-Fi рутер-совети, чекор по чекор инструкции со слики. Колку чини да се инсталира Wi-Fi во станот.

 1. Места за избор
 2. Цени за популарни услуги:
 3. Уреди
 4. Зошто треба да инсталирам Wi-Fi во станот?
 5. Која безжична технологија да се избере
 6. Wi-Fi покриеност брзина и опсег
 7. Сигурност и безбедност на Wi-Fi рутерите
 8. Како да изберете рутер за да го инсталирате интернетот во станот
 9. Трошоците за инсталирање на Wi-Fi во станот
 10. Каде да не се стави на рутер?
 11. Каде да инсталирате Wi-Fi рутер во станот?

Денес ќе дадеме неколку совети за тоа каде да го инсталирате рутерот во стан: како и каде е најдобро да се инсталира, кои решенија се најдобри за да се избегне и како да се обезбеди вашата мрежа што е можно повеќе.

Прво треба да ги следите овие четири правила кои одредуваат каде да инсталирате рутер во станот ќе биде грешка:

Сега, кога сфативме каде не се најповолни места, да преминеме кон стандардни совети за тоа каде да го поставите рутерот во станот за најсилниот сигнал во сите простории.

Места за избор

Првата работа што вреди да се спомене е дека колку е поголем дистрибутивниот уред е инсталиран, толку подобро. Идеалната опција би била да ја инсталирате на ѕидот. Ако се појави прашањето како да го поправите рутерот на ѕидот, тогаш сè е полесно отколку што може да мислите: не треба да вежбате ништо, бидејќи уредите често имаат посебни жлебови на куќиштето за монтирање на ѕидот.

За да ја искористите оваа можност, доволно е да се измери растојанието помеѓу жлебовите, означете го местото каде што сметате дека го инсталирате рутерот како оптимален во станот, а потоа вози пар нокти до крај на вистинските места. Можете исто така да купите неколку пластични шпорети и да ги направите дупките во потребните места малку помали - со поставување на спојниците во ѕидот, може да завртките со завртки со мали капачиња и да го обеси рутерот на нив.

Ако не сакате да го перфорирате ѕидот, тогаш вашиот очигледен одговор на прашањето каде да го поставите рутерот во станот е плакарот во ходникот.

Втората работа на која вреди да се обрне внимание во овој случај е позицијата на антената: најдобра опција кога стојат исправено. Ако и покрај ова, имаш лош сигнал Сепак, вреди да се обиде да ја промени својата позиција и да види дали тоа ја подобрува ситуацијата.

Ова се главните два совети за правилно инсталирање на рутер во стан. Ако повеќе се потпрете на принципот на максимална мрежна безбедност, најдобро е да го поставите во центарот на станот - ова ќе ја намали можноста за пресретнување на вашиот сигнал надвор од неа. За посебен заговор, можете да ги прикажете потребните простории, но овие се мерки за најсериозни.

Инсталирањето на Wi-Fi ќе го направи животот подобар!

Дали го користите интернетот секој ден и не можете да го замислите својот живот без тоа? Се користи за да ја искористиме за да ги најдеме вистинските информации, да комуницираме, да правиме купувања? Нашата компанија е среќна да ви понуди таква услуга како WiFi инсталација рутер дома или во стан во Москва. Цените за нашите услуги ќе ве воодушеват! Покрај тоа, ние нудиме да го поврзете интерактивниот (дигитален) телевизор и да уживате во вашите омилени ТВ канали со висок квалитет на HD.

Цени за популарни услуги:

Вид на работа Цена, Бришење. Заминување на господарот на куќата или во канцеларија (во рамките на Московскиот кружен пат) 0 Инсталација Wi-Fi интернет или телевизија во станот Бесплатен интернет 30 Mbit / s од 200 рубли / месец Wi-Fi интернет 60 Mbit / s (бесплатен рутер) 400 рубли / месец Wi-Fi интернет 100 Mbit / s (бесплатен рутер) 500 рубли / ) ТВ 128 канали од 320 Руб / месец Интерактивна (дигитална) телевизија 157 канали од 450 Руб / месец Wi-Fi 100 Mbps + TV 128 канали (рутер + приврзок за поставување бесплатно) 590 Руб / месец Wi-Fi 40 Mbps + TV 60 канали (рутер + приврзок за поставување бесплатно) 490 Руб / месец Купете нов WiFi рутер со домашна испорака од 1.000 Инсталирајте го рутерот и конфигурирајте (без интернет конекција) 400 - 1.100 Ажурирање мрежен возач (ако е потребно) 300 Видови работа (цена) Поаѓање на господар во дом или канцеларија (во рамките на Московскиот кружен пат) - 0 рубли. Инсталирање безжичен интернет или телевизија во стан - бесплатен интернет 30 Mbit / s - од 200 рубли / месец Wi-Fi интернет 60 Mbit / s (бесплатен рутер) - 400 рубли / месец Wi-Fi интернет 100 Mbit / s (бесплатен рутер ) - 500 рубли / месец Интерактивна (дигитална) ТВ 128 канали - од 320 рубли / месец Интерактивна (дигитална) ТВ 157 канали - од 450 рубли / месец Wi-Fi 100 Mbps + TV 128 канали (рутер + сет-топ кутија бесплатно) 590 Руб / месец Wi-Fi 40 Mbit / s + TV 60 канали (без рутер + префикс) - 490 Руб / месец Купи нов WiFi рутер со домашна испорака - од 1.000 рубли. Инсталирање на рутерот и поставување (без интернет конекција) - 400 - 1.100 рубли. Ажурирање на возачот на мрежата (доколку е потребно) - 300 рубли.

Многумина се прашуваат дали ова е штетно? Во споредба со други извори на радио емисија (од телевизиски кули до базни станици оператори мобилни комуникации Нивото на изложеност на WiFi е занемарливо.

Да креирате домашна мрежа потребен е само еден уред - рутер или, како што се нарекува, Интернет-центар. Ова е во суштина мал компјутер кој го презема врската со компанијата за услуги. Веднаш му кажете чиј клиент сте, внесете го вашето корисничко име и лозинка, и оттука заборавете на оваа рутинска процедура. Исто така, рутерот им помага на антивирусни програми со блокирање на сите сомнителни врски однадвор. Меѓу другите корисни функции е и способноста да се одбие пристапот до одредени сајтови (ова е многу популарно кај родителите). А што ако соседите се поврзат и со вашата мрежа? Ова не се случи ако го изберете WPA2 безбедносниот режим во поставките. Таа е безбедно заштитена со лозинка.

Цената на рутерот зависи од тоа како сет на функции специфичен модел , и од "промоција" на брендот на производителот. Интересно, во овој случај, втората точка речиси и не игра улога, бидејќи несериозните фирми не произведуваат рутери. Затоа, при изборот, вреди да се внимава на вградената поддршка на руските провајдери, како и да работиме со најновиот стандард. безжично поврзување 802. 11н. Вториот обезбедува многу голема брзина нема инфериорни пренос на податоци преку кабел. При купувањето, не заборавајте да му кажете на продавачот на името на вашиот оператор: тие се поврзуваат на интернет користејќи различни технологии, и за нив исто така им се потребни различни рутери.

Нема да има потешкотии при поврзување на уредот. Прво, со користење на специјален диск што доаѓа во комплет, треба да го конфигурирате рутерот со поврзување со кабел на кој било компјутер. Во последниве години, лаптопите без WiFi поддршка не се продаваат, па ако не сте многу стари, по рестартирањето се појавува порака на екранот WiFi мрежа а потоа реченицата што ја внесувате порано поставен лозинка . Ако одлучите да поврзете стационарен компјутер или лаптоп со искуство за WiFi, ќе треба да купите специјален USB адаптер (од 400 рубли). Меѓутоа, не е неопходно да се пренесе на безжичната мрежа на сите во куќата: повеќето рутери ви дозволуваат да поврзете неколку компјутери со кабел.

Уреди

Сергеј ВИЛЯНОВ, водечки аналитичар, 3DNews.ru

Безжичните интернет-мрежи стануваат сè попопуларни. Гледајќи во било кој ресторан, парк, аеродром, салон за убавина, трговски центар, продавница, многумина од вас инстинктивно се поврзуваат со бесплатен Wi-Fi преку телефон или таблет.

Како резултат на тоа, се поставува прашањето, за да можете да бидете на интернет во вашиот дом, без да се поврзете со досадни жици.


Зошто треба да инсталирам Wi-Fi во станот?

Инсталирањето на Wi - Fi дома ќе ви даде можност:

 • поврзете се на интернет од различни уреди (лаптопи, мобилни телефони, таблети) во исто време;
 • имаат пристап до светската мрежа од било кој агол на станот;
 • направете било какви работи (измијте ја садовите, лежете на каучот, подгответе вечера, правете чистење) и сè уште уживајте филмови онлајн;
 • да читате книги или да гледате телевизиски емисии од било кој gadget додека лежите во кревет;
 • исчистете ја жицата на куќата која сите членови на семејството се држат до, и кои сакаат да ги заглават своите миленици;
 • да биде околу часовникот онлајн социјални мрежи и во работни апликации;
 • Земете бонбони од соседи кои бараат пристап за да се поврзете со вашиот Wi-Fi.


поврзете се на интернет од  различни уреди  (лаптопи, мобилни телефони, таблети) во исто време;  имаат пристап до светската мрежа од било кој агол на станот;  направете било какви работи (измијте ја садовите, лежете на каучот, подгответе вечера, правете чистење) и сè уште уживајте филмови онлајн;  да читате книги или да гледате телевизиски емисии од било кој gadget додека лежите во кревет;  исчистете ја жицата на куќата која сите членови на семејството се држат до, и кои сакаат да ги заглават своите миленици;  да биде околу часовникот онлајн  социјални мрежи  и во работни апликации;  Земете бонбони од соседи кои бараат пристап за да се поврзете со вашиот Wi-Fi

Wi-Fi е модерна технологија која веќе престана да биде реткост. Тоа во голема мера ги проширува можностите за користење на интернет конекција, ве прави мобилен, не е врзан со жичен пристапна точка. Тоа е навистина погодно!


Тоа е навистина погодно

Која безжична технологија да се избере

За да го инсталирате интернет во станот навистина корист, треба да одлучите каков вид безжична мрежа се вклопуваат во вашиот случај.

Постојат три од нив:

 • Bluetooth технологија. Овозможува еден уред да го сподели сообраќајот со друг уред, ако тие се во рок од неколку метри. Ова е погодно ако предавателот е постојано во близина на приемникот.
 • Скала мобилни мрежи (WiMAX или 3G). Тие работат врз основа на мобилни кули и станици инсталирани низ целиот град. Може да се користи преку модем, таблета или мобилен телефон . Брзината на интернет-врската не е особено добра, и зависи од местото на оддалеченост од кулата.
 • Wi-Fi пристап преку локална мрежа. Ова не е независна технологија, туку само начин да се дистрибуираат влезните канали помеѓу различни уреди од веќе постоечки локална мрежа . Тоа е, се одржува зградата (стан, куќа, канцеларија, продавница) локален интернет и е инсталиран Wi-Fi-рутер, овозможувајќи многу уреди да користат една врска.


Тоа е, се одржува зградата (стан, куќа, канцеларија, продавница)  локален интернет  и е инсталиран Wi-Fi-рутер, овозможувајќи многу уреди да користат една врска

Ако сакате да знаете колку чини да инсталирате Wi-Fi во стан , треба да го контактирате вашиот локален интернет провајдер.

Некои компании ги обезбедуваат своите редовни корисници со бесплатни рутери за привремена или трајна употреба.


Wi-Fi покриеност брзина и опсег

На почеток брзи Wi-Fi соединенијата останаа многу посакувани. На почетокот на последната деценија, со развојот на мобилни уреди, стандардите за комуникација кои ја одредуваат брзината значително се подобрија.

Првите безжични рутери на стандардот 802.11 не се широко користени, бидејќи брзината не надминува 1 мегабит во секунда. Кога поврзувате повеќе уреди, интернетот е "обесен". Во иднина, Интел вклучи во содржината на својата платформа стандард 802.11b, со што се зголеми брзината на 11 мегабити. Чудно е, тоа ќе продолжи да се користи насекаде во нашето време.


Чудно е, тоа ќе продолжи да се користи насекаде во нашето време

Следниот брзински чекор беше надминат со стандардот 802.11a, кој се разликува од претходниот само во опсегот на важечките фреквенции. Но брзината е веќе 54 мегабити. И, се разбира, модерните високо-брзински мрежи на стандардот 802.11n им овозможуваат на корисниците да имаат брзина од 150-300 Mb / s, но не сите комуникациски компании можат да дозволат да го користат.

Инсталирање на рутер, чија цена варира во зависност од моќноста на предавателот и чувствителноста на антената, може да се направи и во канцеларија простории и во станови.


Поточно, квалитетот на опремата директно влијае на опсегот на Wi-Fi и брзината на конекцијата. Ако треба да го држите Интернет во голема куќа, можете да користите неколку пристапни точки. Таквата мрежа може да се исцрпи меѓу себе со употреба на жичен или безжичен метод. Средната енергетска опрема е погодна за мал стан, чиј опсег ќе биде дистрибуиран во радиус од неколку метри.


Сигурност и безбедност на Wi-Fi рутерите

За да влезете Wi-Fi мрежа обично е потребна лозинка. Се разбира, ако самиот корисник не сака да го оневозможи за да обезбеди бесплатна употреба на сите други. Постојат два вида на рутери:

 • затворена, обезбедувајќи пристап до Интернет само за корисници кои ги регистрирале потребните поставувања на нивниот уред;
 • отворен, на кој секој може да се поврзе.


затворена, обезбедувајќи пристап до Интернет само за корисници кои ги регистрирале потребните поставувања на нивниот уред;  отворен, на кој секој може да се поврзе

На интернет, можете да најдете многу програми кои ветуваат избор на лозинка за Wi-Fi на вашите соседи. Но модерните технологии WPA и WPA2 обезбедуваат безбедност и ги блокираат активностите на таквите шпионски услуги. Повеќето рутери ја поддржуваат WPA / WPA2 унифицираната заштита, која гарантира целосна безбедност од натрапниците.


Повеќето рутери ја поддржуваат WPA / WPA2 унифицираната заштита, која гарантира целосна безбедност од натрапниците

Кога го инсталирате интернетот во станот , корисникот е генериран индивидуална и сложена лозинка, која може сама по себе да се промени, ако сакате.

Техничкиот напредок расте секојдневно. За да остане во чекор со конкурентите, производителите на техничка опрема редовно пуштаат нови модели. Wi-Fi рутери . Често влегуваат на пазарот сурови, не можат да обезбедат сигурна работа. Имаме месеци да чекаме за надградениот firmware и бесконечно да ги повикаме волшебниците за да го изградиме системот.


Како да изберете рутер за да го инсталирате интернетот во станот

Ако сакате да знаете колку чини да инсталирате Wi-Fi во стан , така што ќе биде со висок квалитет и долго време да ги извршувате своите функции без никаков напад, следете некои препораки:

Трошоците за инсталирање на Wi-Fi во станот

Кога ќе ја поврзете оваа технологија, многумина се заинтересирани за прашањето колку чини да се поврзат wai wai во стан. Впрочем, некои луѓе сакаат да ги добијат сите бенефиции. безжичен интернет но не се подготвени да изложат голема сума пари. Со цел да се купи квалитетен рутер, треба да се расклопите. Ако зборуваме за ценовен опсег, тоа варира околу 30-250 долари.

Според прегледите на корисниците, прилично добар уред за домашна употреба е ASUS RT-N16, кој чини околу 80 долари.

Изборот зависи од производителот и давателот на услуги. Во моментов, Cisco, ZyXEL, ASUS, NETGEAR, TP-LINK, Linksys рутерите се популарни. Преплатување повеќе од 100 долари исто така не се препорачува. Впрочем, товарот во станот не е ист како во трговски центар, ресторан или канцеларија. И покриеноста не е голема.

Не е тајна дека денес рутерот е инсталиран во речиси секој стан каде што има можност за пристап до Интернет. Впрочем, овој прекрасен уред засекогаш ги ослободи корисниците од потребата за поврзување на кој било уред со заедничка мрежа преку жици. Рутерот ви овозможува да пристапите на интернет насекаде во станот, од било кој gadget. Сепак, рутерите имаат една недостаток - во различни места во домот квалитетот на примениот сигнал понекогаш е многу различен. Оваа статија ќе ги разгледа неколку едноставни совети за тоа каде да се инсталира безжичен рутер во стан на таков начин што добива добар сигнал и обезбедува удобен пристап до World Wide Web.

Каде да не се стави на рутер?

Прво, размислете за местата каде што не треба да инсталирате рутер. Прво на сите, во близина на радио телефони, микробранови, и каде и да е безжична технологија кои работат на 2,4 или 5 GHz. Работата е дека wi-fi рутерот работи на исти фреквентни индекси како овие уреди, и затоа може да се појават силни пречки. Исто така, местата каде што не можете да инсталирате безжичен рутер се огледала, бидејќи го одразуваат сигналот. Тоа нема да го повреди, и ќе го ограничи бројот на уреди кои стојат веднаш до рутерот - ова ќе ги елиминира повеќето од пречките. И, конечно, не е дозволено да го инсталирате рутерот зад ѕидот, особено ако го носи. Неговата дебелина ќе го направи користењето на рутерот речиси невозможно, бидејќи сигналот целосно ќе се апсорбира од ѕидот.

Каде да инсталирате Wi-Fi рутер во станот?

 1. Најдоброто место за инсталирање на рутер во стан е ѕид. И колку е поголем рутерот, толку подобро. Не е неопходно да се бараат високи објекти во станот, бидејќи повеќето рутери на задната страна имаат петелки за монтирање на ѕидот.
 2. Најдобар сигнал ќе биде кога антените се во вертикална положба. Може да се обидете постојано да ја менувате нивната положба, се додека сигналот е максимално подобрен.
 3. Ако рутерот се користи каде што еден уред се користи за работа со него, тогаш е подобро да се инсталира рутер веднаш до него. Можете исто така да се поврзете со помош на извртени пар. Во овој случај, пречекорувањето ќе биде речиси целосно исклучено.

Сумирајќи го овој напис, би сакал да забележам дека при инсталирање на рутер не треба да се плашите да експериментирате и ако се појават тешкотии, можете да повикате специјалист кој може да го поставите сигналот на најдобар начин или да прочитате каде да го инсталирате рутерот во стан на Интернет.

Каде да инсталирате Wi-Fi рутер во станот?
Дали го користите интернетот секој ден и не можете да го замислите својот живот без тоа?
Се користи за да ја искористиме за да ги најдеме вистинските информации, да комуницираме, да правиме купувања?
Многумина се прашуваат дали ова е штетно?
А што ако соседите се поврзат и со вашата мрежа?
Зошто треба да инсталирам Wi-Fi во станот?
Каде да не се стави на рутер?
Каде да инсталирате Wi-Fi рутер во станот?
Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью