• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

Како да ги проверите и поправите лошите сектори на тврдиот диск?

 1. Лошите сектори и нивните причини
 2. Последици од лошите сектори
 3. Како да откриете лоши сектори?
 4. Откривање на обични програми
 5. HDDScan програма
 6. Програми за подигање за пребарување на лоши сектори
 7. Создадете бутабилен флеш-уред со Викторија ХДД
 8. Како да се подигне од флеш диск?
 9. Работете со апликација за подигање на Викторија ХДД

Многу корисници на персонални компјутери наидоа на таков термин како „Лоши сектори“ - ова се многу „скршени сектори“ (лоши сектори, лоши, лоши блокови) кои предизвикуваат хард дискот да доживее проблеми или да престане да функционира заедно. . Размислете какви се лошите сектори и како да се утврди нивното присуство во хард диск со помош на специјални услуги за комунални услуги, придружувајќи го сето ова со слики од екранот.

Лошите сектори и нивните причини

Скршените сектори се оние области на површината на тврдиот диск на кои е невозможно да се напишат или читаат информации од нив. Во повеќето случаи, тие се појавуваат како резултат на физичко влијание врз тврдиот погон, на пример, кога тој паѓа. Главата за читање во вакви ситуации доаѓа во контакт со површината на дискот, оставајќи микроскопски гребнатини на неа и, како резултат, ненадвојувајќи дел од својот мал дел - секторот.

Лошите сектори можат да се појават од причини надвор од контролата на корисникот. Површината на тврдиот диск се состои од милиони магнетизирани елементи. Ако овие елементи ги загубат своите магнетни својства, информациите исто така не можат да бидат запишани или прочитани од демагнетираната област. И самото одмаглување може да биде резултат на логички грешки, краткорочно прегревање на уредот и од други причини.

И самото одмаглување може да биде резултат на логички грешки, краткорочно прегревање на уредот и од други причини

Последици од лошите сектори

Сè е јасно овде - лошите сектори го прават невозможно да се читаат и пишуваат информации на тврдиот диск. Оттука, во работата на хард дискот има секакви грешки кои влијаат на перформансите на компјутерот како целина:

 • Бесење на оперативниот систем во која било фаза - вчитување, извршување на задачи, исклучување.
 • Намалени перформанси на компјутерот при вршење на задачи поврзани со пишување / читање информации од тврдиот диск.
 • Честа појава " сини смртни екрани "(Виндоус) кога работите со компјутер.
 • Појавување на грешки при лансирање апликации, отворање датотеки и извршување други задачи од категоријата - „Не можам да читам податоци“, „Грешки при обидот да прочиташ информации од дискот“, итн.
 • Губење на информации зачувани на тврдиот диск и многу повеќе.

Корисникот може да не е свесен за присуството на лоши сектори сè до моментот кога ќе се направи обид да се напишат податоци на оштетената област на дискот.

Како да откриете лоши сектори?

Всушност, постои само еден (од бројот што им е достапен на обичните корисници) начин за проверка на тврдиот диск за лоши работи - дијагностицирање на уреди со употреба на специјални услуги за услуги. Сепак, ова може да се направи директно од оперативниот систем или со помош на програми за подигнување што ви овозможуваат да ја извршите оваа или онаа алатка за тестирање на хард диск.

Изборот во корист на оваа или онаа опција е очигледен - ако компјутерот успешно се вклучи и работи со постојниот тврд диск, можете да ги користите вообичаените програми за тестирање. Доколку компјутерот не може, од која било причина, да го активира оперативниот систем, останува да се користи вториот дијагностички метод, за кој ќе биде потребен друг работен компјутер, USB флеш-уред, збир на специјални алатки и малку време.

Откривање на обични програми

Под Windows има голем број платени и бесплатни апликации кои можат да дијагностицираат перформанси на тврд диск, вклучително и откривање на лоши сектори. Размислете за работата на една од овие програми - HDDScan.

HDDScan програма

Ова е една од најпознатите програми за тестирање на хард дискови. Апликацијата има минимален пакет на услужни функции, меѓу кои има и алатка за откривање на лоши сектори. Работата со програмата е многу едноставна:

 • Стартувајте ја апликацијата, а потоа од паѓачкото мени од горниот дел од прозорецот изберете го името на тврдиот диск под тест.

Стартувајте ја апликацијата, а потоа од паѓачкото мени од горниот дел од прозорецот изберете го името на тврдиот диск под тест

 • После тоа кликнете на копчето "Тестови" за да изберете и потоа извршете ја дијагностиката.

После тоа кликнете на копчето Тестови за да изберете и потоа извршете ја дијагностиката

 • Програмата ќе понуди четири методи на тестирање. Можете да изберете кој било од нив, освен последниот - "Избриши". Постапката "Избриши" во текот на својата работа целосно ги брише податоците од корисниците од дискот, што обично се бара при враќање на хард дискот - ова не е наш случај.

Размислете, на пример, работата на тестот „Пеперутка“. Во текот на работата, овој тест дијагностицира сектори на дискот во парови - од првиот и последниот, постепено префрлајќи се на централниот дел на просторот на дискот. За да започнете со тестирање, кликнете на копчето "Пеперутка". Во следниот прозорец оставете сè како што е. Кликнете на десната стрелка.

 • Во панелот за задачи ќе се појави нова задача. Кликнете на неа и од паѓачкото мени изберете „Прикажи детали“.

Кликнете на неа и од паѓачкото мени изберете „Прикажи детали“

 • Во новоотворениот прозорец, можете да го следите напредокот на тестот.

Во новоотворениот прозорец, можете да го следите напредокот на тестот

 • Ние сме заинтересирани за статистиката дадена во десната страна на прозорецот за тестирање. Програмата за време на тестот го мери времето на читање на податоците од одреден сектор. Ако читањето трае премногу време, секторот е веројатно оштетен. Програмата ќе му го додели соодветниот статус на блокот за бит и ќе ги внесе добиените информации во делот "Закачи" (темно сина плоштад) на статистиката за тестирање.

До моментот кога дијагностиката на тврдиот диск може да трае неколку часа - сето тоа зависи од количината на простор на дискот и техничката состојба на уредот.

Програми за подигање за пребарување на лоши сектори

Овој метод се користи не само ако компјутерот не може да го вчита оперативниот систем. Откривање на лоши сектори при користење на boot програми е исто така поефикасен и брз дијагностички метод. Покрај тоа, дефекти на системот, активности на малициозни програми и други фактори нема да влијаат врз работата на апликацијата за подигање.

Меѓу програмите што работат со хард дискот во режимот за подигање, најпопуларен е Викторија ХДД. Ова е бесплатна апликација со голема функционалност за работа со какви било хард дискови. Единствената тешкотија во користењето на Викторија ХДД е потребата да се создаде бутабилен USB флеш-уред. Но, сè е всушност полесно отколку што мислите.

Создадете бутабилен флеш-уред со Викторија ХДД

За извршување на оваа операција ќе бидат потребни:

 • Флеш-уред;
 • Програмата за создавање бутабилен флеш диск - WinSetupFromUSB;
 • Bootable верзија (ISO слика) на комуналните услуги Викторија ХДД.

Програмата WinSetupFromUSB може да се преземе од официјалната веб-страница на инвеститорот или во каталог SoftSalad.ru . Bootable верзија на Викторија ХДД исто така достапно овде .

Тогаш сè е едноставно:

 • Поврзете го флеш-уредот со компјутерот и стартувајте ја апликацијата WinSetupFromUSB.
 • Во горниот дел од прозорецот на програмата, изберете USB-флеш-уред со кој треба да се работи.

Во горниот дел од прозорецот на програмата, изберете USB-флеш-уред со кој треба да се работи

 • Подолу, означете го полето "Автоматско форматирајте го со FBinst", дури и пониско - наведете го датотечниот систем NTFS. Внимание! Сите податоци од флеш-уредот ќе бидат избришани кога ќе започнете да снимате програми за подигање на неа.

Сите податоци од флеш-уредот ќе бидат избришани кога ќе започнете да снимате програми за подигање на неа

 • Следно, во полето "Додај во USB диск", проверете го полето до "Linux IO ...". Кликнете на копчето "..." напротив, а потоа изберете ИСО-слика на претходно преземената програма за Викторија ХДД.

 напротив, а потоа изберете ИСО-слика на претходно преземената програма за Викторија ХДД

 • Следно, кликнете на копчето "GO" во долниот десен агол на прозорецот на програмата. Theе се појави прозорец со дијалог со предупредување за бришење на сите податоци - кликнете на „OK“ или „Да“.
 • Кога ќе заврши преземањето, ќе се појави порака за успех на екранот.

Сега треба да се подигнете од новосоздадениот бутабилен USB флеш-уред, а потоа да започнете со тестирање на тврдиот диск во програмата Викторија ХДД.

Како да се подигне од флеш диск?

Најлесен начин за преземање од кој било медиум за чување е како што следува:

 • Исклучете го и потоа вклучете го компјутерот.
 • Кликнете на копчето "F11" (или друго - во зависност од моделот на матичната плоча).

Кликнете на копчето F11 (или друго - во зависност од моделот на матичната плоча)

 • На екранот се појавува мени со опции за подигање.
 • Изберете го името (фабриката) на флеш-уредот со стрелките на тастатурата, а потоа притиснете "Enter".
 • Ако сè помина добро, ќе се прикаже следново:

Ако сè помина добро, ќе се прикаже следново:

 • Притиснете го копчето за внесување. Потоа, на екранот ќе се појави мало мени со предлог да изберете алатка Викторија ХДД за десктоп (за работна површина) компјутери или лаптопи (за лаптоп). Може да има и други ставки од менито. Изберете ја соодветната опција со копчињата со стрелки, а потоа притиснете "Enter", програмата ќе биде активирана.

Изберете ја соодветната опција со копчињата со стрелки, а потоа притиснете Enter, програмата ќе биде активирана

Ако поради некоја причина менито за опции за подигање не работи, ќе мора малку да ги промените поставките за BIOS-от. Сè што е потребно е да изберете USB флеш диск како главен медиум за преземање:

 • Внесете го интерфејсот BIOS со притискање на копчето "F1", "F2", "F12" или "Delete" (можна е друга опција).
 • Следно, треба да пронајдете дел во кој ги конфигурирате поставките за компјутерскиот подигач. Како пример, го претставуваме корисничкиот интерфејс БИОС на модерна верзија (т.н. УЕФИ со поедноставен, поудобен и разбирлив интерфејс).
 • Во нашиот пример, опциите за подигање на компјутерот се конфигурирани во делот "Boot". Откако ќе се префрлите на партицијата во делот "Приоритети за избор на подигање", треба да ја изберете и отворите опцијата "Boot Option 1".

Откако ќе се префрлите на партицијата во делот Приоритети за избор на подигање, треба да ја изберете и отворите опцијата Boot Option 1

 • На екранот ќе се појави мало мени, во кое треба да го изберете името на флеш-уредот, а потоа притиснете го копчето за внесување. Така, ќе се инсталира флеш картичка како главен бутабилен медиум. Името на фабриката на флеш-уредот ќе биде прикажано спротивно на параметарот „Опција за подигање 1“. Името на тврдиот диск ќе се префрли на "Опција за подигање 2" (секунда за подигање на дискот).

Името на тврдиот диск ќе се префрли на Опција за подигање 2 (секунда за подигање на дискот)

 • Потоа останува да ги зачувате промените во BIOS-от и да го рестартирате компјутерот. Во нашиот случај, одете во делот "Излез" и започнете ја функцијата за зачувување на параметрите - "Зачувај ги промените и излезете".

Во нашиот случај, одете во делот Излез и започнете ја функцијата за зачувување на параметрите - Зачувај ги промените и излезете

Компјутерот ќе се рестартира. Ако флеш-уредот е снимен правилно, а компјутерот нема никакви технички проблеми, алатката Викторија ХДД ќе започне успешно.

Работете со апликација за подигање на Викторија ХДД

Главниот прозорец на програмата Викторија ХДД изгледа вака:

На дното на прозорецот, можете да ја видите пораката дека треба да го притиснете копчето "P" (англиски распоред) за да изберете канал (порта). Ако го направите ова, на екранот ќе се прикаже список на достапни порти на кои можат да се поврзат хард дискови. Сите современи хард дискови работат преку каналот „PCI Ata / Sata“. Изберете ја соодветната ставка во менито и притиснете го копчето за внесување.

Следниот чекор е да изберете хард диск што треба да се тестира. Во нашиот случај, има двајца од нив. Пораката „Внесете го бројот на каналот“ ќе се појави во долниот дел на прозорецот. Ова треба да го внесе бројот на посакуваниот хард диск, а потоа притиснете го копчето "Enter".

По изборот на хард дискот останува да ја извршите функцијата за скенирање. За да го направите ова, притиснете го жешкото копче "F4". Понатаму, ќе биде прикажано уште едно мало мени. Неопходно е да се избере методот на тестирање.

За да изберете тест, едноставно притиснете ја левата или десната стрелка на тастатурата. На пример, избравме исто како и минатиот пат - „Пеперутка“. По изборот, притиснете го копчето за внесување. Theе се започне со откривање на лошите сектори.

Следно, останува да го следиме делот "Дефекти", во кој ќе бидат прикажани пронајдените лоши сектори.

Како да откриете лоши сектори?
Како да се подигне од флеш диск?
Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью