• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

Історія технічних способів кодування інформації - урок. Інформатика, 10 клас.

З появою технічних засобів зберігання і передачі інформації виникли нові ідеї і прийоми кодування.

Першим технічним засобом передачі інформації на відстань став телеграф, винайдений в \ (1837 \) році американцем Семюелем Морзе.

Телеграфне повідомлення - це послідовність електричних сигналів, що передається від одного телеграфного апарату по дротах до іншого телеграфному апарату.

Ці технічні обставини привели Морзе до ідеї використання всього двох видів сигналів - короткого і довгого - для кодування повідомлення, переданого по лініях телеграфного зв'язку.

Семюель Фінлі Бриз Морзе

(1791-1872), США

Такий спосіб кодування отримав назву азбуки Морзе. У ній кожна буква алфавіту кодується послідовністю коротких сигналів (точок) і довгих сигналів (тире). Букви відокремлюються одна від одної паузами - відсутністю сигналів. У кодової таблиці нижче показана азбука Морзе стосовно до російського алфавітом. Спеціальних знаків пунктуації в ній немає. Їх зазвичай записують словами: «точка» - точка, «кома» - кома і т. П.

Кодова таблиця - це відповідність між набором знаків (символів) і їх кодами.

Самим знаменитим телеграфним повідомленням є сигнал лиха «SOS» (S ave O ur S ouls - врятуйте наші душі).

Ось як він виглядає в коді азбуки Морзе: Ось як він виглядає в коді азбуки Морзе:  Три точки позначають букву S, три тире - букву О
Три точки позначають букву S, три тире - букву О. Дві паузи відділяють букви один від одного.

Дві паузи відділяють букви один від одного

В \ (1837 \) м Морзе винайшов телеграфний апарат. Передавач апарату - телеграфний ключ, приймач - електромагніт, якір якого управляє переміщенням важеля з пишучим коліщатком на кінці. Торкаючись паперової стрічки, рівномірно простягається пружинним годинниковим механізмом, коліщатко залишає на ній переривчастий чорнильний слід.

Додаткову відеоінформацію про Семюеля Морзе і його телеграфі можна подивитися тут: посилання 1 , посилання 2 , посилання 3 .

Характерною особливістю азбуки Морзе є змінна довжина коду різних букв, тому код Морзе називають нерівномірним кодом. Букви, які зустрічаються в тексті частіше, мають більш короткий код, ніж рідкісні букви. Наприклад, код букви «Е» - одна точка, а код букви «Комерсант» складається з шести знаків. Навіщо так зроблено? Щоб скоротити довжину всього повідомлення. Але через змінної довжини коду букв виникає проблема відділення букв один від одного в тексті. Тому доводиться для поділу використовувати паузу (пропуск). Отже, телеграфний алфавіт Морзе є потрійним, так як в ньому використовується три знака: крапка, тире, пропуск.

Азбука Морзе - нерівномірний телеграфний код, де кожна буква і знак представлені за допомогою довгих і коротких сигналів, так званих «тире» і «точок».

Рівномірний телеграфний код

був винайдений французом Жаном Морісом Бодо в кінці \ (XIX \) століття. У ньому використовувалося всього два види сигналів. Неважливо, як їх назвати: точка і тире, плюс і мінус, нуль і одиниця. Це два відмінних один від одного електричних сигналу.

Еміль Бодо

(1845-1903), Франція

У коді Бодо довжина кодів всіх символів алфавіту однакова і дорівнює п'яти. В такому випадку не виникає проблеми відділення букв один від одного: кожна п'ятірка сигналів - це знак тексту.

Код Бодо - це перший в історії техніки спосіб двійкового кодування інформації. Завдяки ідеї Бодо вдалося автоматизувати процес передачі і друку букв. Був створений клавішний телеграфний апарат. Натискання клавіші з певною буквою виробляє відповідний пятіімпульсний сигнал, який передається по лінії зв'язку. Приймаючий апарат під впливом цього сигналу друкує ту ж букву на паперовій стрічці.

Код Бодо - р авномерний телеграфний \ (5 \) -бітний код, який використовує два відмінних один від одного електричних сигналу.

В \ (1872 \) м Жан Бодо конструює телеграфний апарат багаторазового дії, за допомогою якого можна передавати по одній лінії два і більше повідомлення.

Крім свого апарату, Бодо створює досить вдалий телеграфний код (Код Бодо), який згодом приймається повсюдно і отримує звання Міжнародного телеграфного коду № \ (1 \). Через два роки винахідник модернізує свій винахід і створює дворазовий апарат, який передає інформацію зі швидкістю \ (360 \) знаків в хвилину. Ще через два роки він створює вже п'ятикратний апарат, швидкість передачі в якому збільшується в порівнянні з першим вже в п'ять разів. Перші подібні апарати вводяться в експлуатацію в \ (1877 \) році на лінії Париж - Бордо.

Апарат Бодо стає найбільш значущим досягненням техніки передачі інформації на відстані в ХIХ столітті. На честь Бодо називають одиницю швидкості передачі інформації - Бод.

Додатковий відеоматеріал про роботу телеграфного апарату Бодо можна подивитися тут .

джерела:

Семакін І. Г. Інформатика та ІКТ. Базовий рівень: підручник для 10-11 класів / І. Г. Семакін, Е. К. Хеннер. - 8-е изд. - М.: БИНОМ. Лабораторія знань, 2012 стор. 15-16

Навіщо так зроблено?
Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью