• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

Инструкции за прегледување на датотеки во iCloud Drive на iPhone и iPad

 1. Како да прегледувате датотеки во iCloud Drive користејќи го Cloud Opener
 2. Како да работите со датотеки во iCloud Drive користејќи Документи 5

Долго време не беше познато како ќе работи сервисот iCloud Drive. Ќе има ли посебен клиент за Mac и Windows? Како да отворите датотеки во облакот од мобилни уреди? Како да се корисници на OS X Mavericks?

Како да се корисници на OS X Mavericks

Всушност, новата услуга на облак на Apple е аналогна на Dropbox и Yandex. Возете Drive и работи на истиот принцип. Ако претходната верзија на iCloud беше само тенок слој за апликации и услуги, новата услуга му овозможува на корисникот целосен пристап до содржината и отвора пошироки можности за користење на "облак".

За жал, на почетокот, Apple не понуди посебен клиент за сопствениците на iPhone и iPad за пристап до датотеки во iCloud Drive. Да, софтверот на трети страни навистина може да работи со содржина во далечинско складирање, но не и задолжително. Поради ова ограничување, iCloud Drive сеуште не е комплетна алтернатива на Dropbox.

Како да прегледувате датотеки во iCloud Drive користејќи го Cloud Opener

Ако ви треба апликација за да ја видите содржината на iCloud Drive на iPhone и iPad, ќе треба да користите решение од трето лице. На пример, бесплатна програма Облак настроената.

И покрај ветувачкиот наслов, клиентот има бројни ограничувања. За почеток, Cloud Opener може да се користи само за прикажување на датотеки во облакот. Програмата ви овозможува да ги сортирате датотеките по име, датум на промена и ознаки, ја покажува големината на документите. Сепак, не се работи за зачувување на содржината на уредот или негово уредување.

Во исто време, Cloud Opener може да комуницира со други апликации како дел од екстензии во iOS 8.

Ако имате доволно можности за комунални услуги, можете да го преземете од оваа врска.

Како да работите со датотеки во iCloud Drive користејќи Документи 5

Документите 5 нуди повеќе функции од претходната апликација. И за разлика од алтернативните решенија, како Goodreader, овој клиент има пријателски интерфејс. Покрај тоа, тоа е бесплатно.

Преземање на документите 5 е можно преку врската.

Преземање на документите 5 е можно преку врската

Користењето на документи 5 е лесно. Само отворете ја апликацијата на уредот со најавен Apple ID, одете до јазичето со иконата во форма на облак во долниот панел и кликнете на врската iCloud Drive на врвот. Со Документи 5 можете да ги видите речиси сите документи и графички датотеки, како и да уредувате текстови, да работите со PDF, да слушате музика итн.

Авторски права: MacDigger

Ќе има ли посебен клиент за Mac и Windows?
Како да отворите датотеки во облакот од мобилни уреди?
Како да се корисници на OS X Mavericks?
Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью