• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

ID-паспорт: Документ нового покоління або звичайний "бейджик"?

 1. Новини по темі
 2. Новини по темі
 3. Новини по темі
 4. Новини по темі

Facebook / Арсен Аваков

Чи варто поспішати міняти звичайний паспорт на ID-паспорт?

Зовсім скоро у нас будуть тільки біометричні паспорти (внутрішній - ID-картка і закордонний). З листопада 2016 року в Україні почали активно впроваджувати нові ID-паспорта (в т. Ч. Для дорослих). Замінити старий паперовий на новий надійний готові вже тисячі прогресивних громадян. Однак фахівці радять не поспішати, тому що ID-картка не позбавить вас від купи інших довідок, а навпаки збільшить кількість необхідних папірців.

ID-паспорт - головний продукт реформи

Згідно Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" в Україні з січня 2016 року введено оформлення паспорта громадянина України у формі картки, що містить електронний безконтактний чіп. Нещодавно міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков повідомив, що з листопада відділення Державної міграційної служби приймають заявки на оформлення паспорта громадянина України у вигляді ID-карти не тільки від тих, кому виповнюється 16 років, але і від дорослих.

Новини по темі

Новини по темі

Категорії дорослих українців, які на даний час можуть звернутися за ID-картою:

- ті, кому виповнюється 25 і 45 років - замість вклеювання нової фотографії в старий паспорт;

- ті, хто офіційно змінив прізвище (вступ в шлюб, розлучення, інші причини зміни прізвища);

- ті, хто втратив паспорт в результаті крадіжки, втрати або псування.

Відповідно до нового Закону України, ID отримують громадяни, яким виповнюється 14 років (а також 16 років).

Термін дії документа

Для 14-річних - 4 роки, для всіх інших - 10 років.

Чи обов'язково потрібно міняти звичайний паспорт на ID-карту?

За новим законом, до закінчення терміну дії документів "старого" зразка їх заміна на біометричні не є обов'язковою.

За словами міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова, повний перехід на ID-паспорта повинен відбутися протягом чотирьох років. Отже, дійсні паспорти-книжечки залишаються законним посвідченням особи ще близько чотирьох років.

"Немає необхідності терміново звертатися до відділень міграційної служби. Всі громадяни матимуть можливість прийти і поміняти документ спокійно. Просто почекайте запрошення - і ми подбаємо про Ваш комфорт", - зазначив Арсен Аваков.

Новини по темі

Новини по темі

Іншими словами, навіть для виїзду за кордон нові ID-карти вам не знадобляться. Навіть для візиту в Білорусь і РФ з ними не пустять, адже їх якість ще не затверджено. Потрібно звикати, що для виїзду за кордон потрібно користуватися закордонним паспортом. А ID-паспорт - це тільки внутрішній документ.

Ціна

Перший паспорт громадянина України видається безкоштовно - зараз це громадяни, яким виповнюється 14 та 16 років.

Іншим потрібно сплатити адміністративний збір у розмірі 279 грн. При цьому, місцеві органи влади уповноважені частково або повністю звільняти певні категорії своїх жителів від оплати послуги. Крім того, для оформлення ID не потрібно надавати фотографії (її зроблять прямо у відділенні ДМС безкоштовно).

Чому виникла необхідність заміни

Поступова заміна паперових паспортів на ID-паспорта - одна з вимог ЄС. Ухвалення закону про нові паспорти є однією з вимог щодо лібералізації візового режиму з ЄС. Як роз'яснив спікер Держміграційної служби (ДМС) Сергій Гунько, паспорта-карти набагато краще захищені, ніж паперові (зокрема, голограмами), їх неможливо підробити. Наприклад, не можна замінити фото справжнього власника на чуже, щоб потім з цього паспорту взяти кредит, продати чуже майно і навіть отримати закордонний паспорт (останнє цікавить злочинців, які перебувають у розшуку).

Інформація, що міститься на ID-картці

У паспорт імплантований безконтактний електронний носій (чіп), в який вноситься інформація, зазначена на лицьовій і зворотній стороні паспорта, біометричні дані (фото і оцифрована підпис особи), а також дані щодо забезпечення захисту інформації, яка внесена на безконтактний електронний носій.

Паспорт нового зразка виготовляється у формі пластикової картки, виготовленої з багатошарового полімерного матеріалу (полікарбонату). Розмір карти становить 54 х 85,6 міліметра, що відповідає формату ID-1. На лицьовій стороні паспорта міститься наступна інформація: Прізвище, ім'я та по батькові власника, Пол, Дата народження, Термін дії, Громадянство, Номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі, Номер паспорта. На зворотному боці: Дата видачі, Орган, що видав, місце народження.

Новий реєстр громадян

Система нових паспортів з електронними чіпами дозволить створити Єдиний державний демографічний реєстр для швидкої ідентифікації особистості. У новому реєстрі буде зібрана вся необхідна адміністративна інформація про громадян України. Також в майбутньому пластикові паспорти можуть використовувати для ідентифікації цифрового підпису, отримання адміністративних послуг в онлайн-режимі, можливо, електронного голосування.

Де отримувати новий паспорт

Територіальні відділення Державної міграційної служби та ЦНАП (центри надання адмінпослуг).

плюси

Високий ступінь захисту від підробки, що виключає можливість використання документа в злочинних цілях.

Зручність зберігання і користування через невеликих розмірів, підвищеної міцності і водостійкості.

Додаткова інформація у вигляді вказівки ідентифікаційного номера (ІПН), не потрібно буде носити з собою оригінал ІПН і знімати з нього копії.

Зворотний бік ID-паспорта

Чи готова держава забезпечити всіх бажаючих отримати паспорт нового зразка? Як повідомив керівник прес-служби Державної міграційної служби Сергій Гунько, на даний момент 5-6 областей закупили обладнання і готові до запуску роботи з видачі нових паспортів. Це складна технологічна реформа, для запуску якої у всіх регіонах потрібні місяці, а іноді й роки. А що вже говорити про пристрої зчитування нових ID-карт в державних і приватних установах обслуговування громадян!

У свою чергу головний експерт групи Реанімаційний пакет реформ Віктор Тимощук зазначив, що інфраструктура для видачі та використання ID-паспортів ще не створена:

"У нас є багато районів, де немає обладнання для видачі цих паспортів, тому паперові паспорти теж ще будуть видаватися в тих регіонах, де немає цього обладнання". "Інфраструктури поки взагалі не існує, це займе якийсь час, щоб ця інфраструктура з'явилася, відповідні рідери, зчитувачі так звані, або програмне забезпечення на смартфонах, як обіцяє Державна міграційна служба", - додав експерт.

Новини по темі

Новини по темі

"Я особисто, як експерт, не радив би нашим громадянам бігти обмінювати паперові книжки на паспорти нового зразка, тому що насправді вони мають деякі недоліки, які ставлять людину в стан найгірше, ніж власника паперового паспорта", - зазначив експерт.

Проблемні питання

Нова схема збору коштів. Україна без потреби вводить паспорт з безконтактним електронним носієм (так званим "чипом"). Вартість бланка такого паспорта і робота з такими документами буде істотно вище і чим теперішній паперовий, і чим звичайний - пластиковий. На думку експерта, сьогодні не існує потреби для впровадження такого цифрового паспорта. Для ідентифікації особистості цілком достатньо використовувати звичне зіставлення зображення особи з власником документа. З огляду на, що перша видача паспорта безкоштовна, то за первинну паспортизацію дітей заплатить бюджет (тобто ми - платники податків). І тільки на вартості бланка можна прогнозувати втрати бюджету до 1 мільярда гривень. Кожні наступні 10 років за нові паспорти доведеться платити вже з наших кишень безпосередньо. Також державі і бізнесу доведеться витратитися ще на інфраструктуру (термінали, мережі) для роботи з новими паспортами.

За новими довідками. Українців змусять бігати за довідками про "прописку". У паспорті не передбачено обов'язкового надрукованого внесення інформації про місце проживання особи. І це при тому, що цю інформацію у нас вимагають в органах влади, у нотаріуса, в банку, в поліклініці тощо. Отже, найбільш вірогідним виходом буде те, що нас змусять періодично звертатися за відповідними довідками. Відразу треба зауважити, що навіть в пластиковому посвідченні є проста можливість змінювати інформацію про "прописку". Наприклад, в Німеччині для цього робиться наклейка з інформацією про нове місце проживання. До того ж, цей реквізит є обов'язковим у всіх ідентифікаційних документах особи країн ЄС.

Новини по темі

Новини по темі

Як виявилося, в новому документі немає інформації ні про вашому місці реєстрації, ні про сімейний стан. А ці дані у нас вимагають практично на кожному кроці (в банках, лікарнях, поліції). Теоретично вони є в новому паспорті, але на практиці заховані в електронному чіпі всередині карти. Для зчитування з нього інформації потрібні спеціальні пристрої, яких немає ні в медиків, ні у соцзахисту. Без цих пристроїв модна ID-карта перетворюється в звичайний бейджик.

На перших порах зчитувати інформацію з ID-карт буде нічим. А на скільки цей час затягнеться - невідомо.

У міграційній службі заспокоюють: разом з карткою власникам нових паспортів видаватимуть окрему довідку про місце реєстрації. І цей папірець разом зі свідоцтвом про шлюб і, про всяк випадок, свідоцтвом про народження дітей кожен щасливий власник нового ID-паспорта буде змушений носити з собою.

У деяких місцях, таких як банки, ID-карти приживуться швидше - там є обладнання для зчитування. Але для таких операцій ще потрібно буде дозвіл НБУ.

Одним словом, ми переживаємо в історичний час, коли настає ера чипованих документів з біометричними даними. Введення нових ID-карт знаходиться тільки на самому початку своєї реформи і потрібно буде ще чимало зробити в усіх регіонах України, щоб ID-паспорт переріс з пластикового бейджика в справжній сучасний документ з більш зручним і безпечним застосуванням.

Володимир Присяжнюк

Чи обов'язково потрібно міняти звичайний паспорт на ID-карту?
Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью