• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

Еволюція графічних інтерфейсів операційних систем. Від Xerox Alto до Windows

 1. Xerox - перший справжній GUI
 2. Apple - перші кроки, підглянуті в Xerox Lab
 3. DOS. Norton Commander як спроба створення оригінального GUI
 4. MacOS 1.1
 5. Mac OS 7.5.5
 6. Mac OS 8.1
 7. Mac OS 9.2.2
 8. NeXTSTEP 3.3
 9. Microsoft Windows 1.0
 10. Microsoft Windows 3.11
 11. Microsoft Windows 95
 12. IBM OS / 2 Warp 4
 13. DeskMate 3.05 (десктопна версія 3.69)
 14. AmigaOS 3.5
 15. RISC OS 4
 16. BeOS 5.0 PE
 17. QNX 6.2.1
 18. Red Hat 8.0 з інтерфейсом GNOME 2.06

Будь-який пристрій, механічне або електронне, в завдання якого входить пряму взаємодію з користувачем, крім своєї внутрішньої начинки повинно володіти чимось, завдяки чому це саме взаємодія змогло б здійснюватися. Ім'я цього посередника сьогодні відомо кожному. Це - інтерфейс. Він може бути аналоговим, але зазвичай під інтерфейсом розуміють графічну оболонку або інакше GUI операційних систем і програмного забезпечення.

Більшості інтерфейсів популярних нині операційних систем властиво інтуїтивно-зрозуміле графічне оформлення з використанням візуальних ефектів, проте так було не завжди. З точки зору сучасного користувача перші GUI були досить примітивні, хоча, треба віддати їм належне, це не завжди означало відсутність якісного на ті часи юзабіліті.

Традиційно роком народження GUI прийнято вважати 1973 саме тоді на світ з'явився перший в повному сенсі цього слова персональний комп'ютер Xerox Alto, в якому використовувався графічний інтерфейс, але було б несправедливо при цьому не згадати про його більш ранніх попередників. У 1962 році вченим Айвеном Сазерлендом була створена програма, яку можна вважати першим прообразом графічних редакторів.

У 1962 році вченим Айвеном Сазерлендом була створена програма, яку можна вважати першим прообразом графічних редакторів

Називалася вона Sketchpad і дозволяла малювати на екрані фігури світловим пером. Через шість років вченими Стенфордського інституту була представлена перша використовує графічний інтерфейс комп'ютерна система oN-Line System, в якій вже тоді був закладений концепт сучасних вікон, мишки і гіпертекстових посилань. Але oN-Line System була радше демонстрацією технічних можливостей того часу, залишаючись при цьому досить примітивною.

Xerox - перший справжній GUI

Родоначальником всіх нині існуючих графічних інтерфейсів правильніше вважати GUI, розроблений в рамках проекту Xerox Alto - першого персонального комп'ютера, створеного в 1973 році. Оболонка Xerox Alto була дуже проста, але вже тоді в ній були присутні меню, кнопки і примітивні вікна. Був в ній і курсор миші з властивими йому функціями виділення, копіювання і вставки.

Дальше більше. У 1981 році з'являється нова система під назвою Xerox Star, заснована на тій же Xerox Alto, але з більш досконалим функціоналом і графічним інтерфейсом. Можливо, ви будете здивовані, але робочий стіл Xerox Star мало чим відрізнявся від нинішніх десктопів, якщо, звичайно, не брати до уваги візуальні ефекти.

В його основі лежить той же принцип використання ярликів для запуску файлів і переходу по каталогам файлової системи.

Apple - перші кроки, підглянуті в Xerox Lab

Треба сказати, Xerox Star була не єдиною на той час операційною системою. На початку 80-х років свої розробки світу представили компанії Apple і Microsoft. Розуміючи все значення GUI, але не маючи достатньо часу для створення оригінальних оболонок для своїх систем, розробники обох компаній запозичили ідеї Xerox Lab, що згодом навіть призвело до конфлікту між Стівом Джобсом і Біллом Гейтсом. Джобс звинуватив Гейтса в плагіаті, що той, нібито, скопіював інтерфейс з Macintosh.

Звичайно, Стів не мав рації, тому що і він сам, і обвинувачений їм Гейтс взяли концепцію GUI у Xerox Lab, просто так вийшло, що Джобс виявився першим, і якщо порівняти інтерфейси Apple Lisa, а також родинного їй Macintosh, то можна побачити явну схожість з Xerox Star. Якщо щось і було додано компанією нового, так це текстове меню у верхній частині робочого столу, Кошик і ряд ярликів, чий вигляд, на думку «яблучних» дизайнерів, більше відповідав призначенню запускаються через них програм і функцій.

DOS. Norton Commander як спроба створення оригінального GUI

Запозичення ідей Xerox Lab, однак, зовсім не означають, що ніяких спроб створення оригінальних інтерфейсів для операційних систем не робилося. У 1986 році програмістом Джоном Соча був створений Norton Commander - файловий менеджер для MS-DOS, до цього не мала практично ніякого графічного оформлення. Роль вікон у ньому грали панелі, що ділять екран по вертикалі і містять списки папок і файлів. У верхній і нижній частині менеджера розташовувалися текстові меню, що дозволяють виконувати ті чи інші операції.

Втім, GUI в повному сенсі цього слова Norton Commander не був. Як і вийшла в 1988 році його аналог DOS Shell, він відноситься до псевдографічним інтерфейсів, що імітує графіком, залишаючись при цьому текстовими.

Проте, обидва ці додатки істотно полегшили роботу з даними, позбавивши користувачів від необхідності вводити DOS-команда, ніж довгий час і обумовлювалася популярність цих програм.

MacOS 1.1

Вийшовши з команди розробників Apple Lisa, в 1982 році Стів Джобс очолив власний проект Macintosh. Розроблена для маків система отримала назву Mac OS. Зовні вона була схожа на Apple Lisa, але в ній були також і тільки їй одній притаманні особливості, причому стосувалися вони як зовнішнього вигляду елементів інтерфейсу, так і самого взаємодії користувача з оболонкою. Як і Apple Lisa, MacOS 1.1 була заснована на віконному принципі, в ній використовувалися меню, іконки і діалоги.

Оболонка MacOS 1.1 дозволяла швидко перейменовувати файли і папки, виділяти їх, копіювати перетягуванням в місце призначення, одночасно закривати всі вікна, хоча закриття вікон не завжди передбачало завершення роботи програми, закривати програми потрібно було правильно - через головне меню системи. При закритті відредагованих, але не збережених файлів з'являлося діалогове вікно із запитом на підтвердження збереження змін або їх скасування.

Mac OS 7.5.5

За сім років свого існування Mac OS пройшла через безліч змін, але майже всі вони були незначними і тільки в сьомій версії з'явилися нововведення, про які варто було б згадати. Мабуть, найголовніше з них це підтримка кольорів, так як до цього інтерфейс системи був практично монохромним. Тепер користувач міг змінювати колір іконок папок і деяких інших елементів, роблячи їх синіми, жовтими або червоними.

Були присутні в кольоровій гамі Mac OS 7.5.5 і інші відтінки. В цей же час стає кольоровим «яблучний» логотип в лівій частині головного меню. З інших змін можна відзначити показ іконок модулів під час завантаження системи, розширення функціоналу меню, додавання спливаючих підказок при наведенні на доступні в меню опції, а також реалізація доступу до додатків з єдиною панелі управління.

Mac OS 8.1

Робота над використанням кольору в графічному інтерфейсі була активно продовжено у восьмій версії системи. Системні іконки в Mac OS 8.1 були кольоровими за замовчуванням, а в самій ОС з'явився новий додаток Appearance Manager, що дозволяє керувати колірними схемами. MacOS 8.1 обзавелася набором фонових зображень, крім того, в якості фонів користувач міг встановлювати довільні картинки.

У цій же редакції вперше з'являється знаменита платиново-сіра тема, що стала згодом візитною карткою всіх наступних версій Mac OS. Іншим цікавим зміною стало застосування до іконок ізометрії, завдяки чому вони стали походити на тривимірні об'єкти, не будучи такими насправді. Були поліпшені налаштування відображення вмісту файлової системи - файли стало можна переглядати у вигляді списків і значків, розмір яких також можна було змінювати.

Mac OS 9.2.2

Версією 9.2.2 завершується історія Mac OS на основі оригінальної операційної системи Macintosh і здавалося, що в ній повинно бути більше нововведень, ніж в попередніх версіях. У дев'ятій версії дійсно багато змін, але торкнулися вони здебільшого функціоналу, інтерфейс же змінився незначно.

З найбільш значущих модифікацій, що торкнулися графічну оболонку, стала інтегрована підтримка декількох облікових записів. При старті системи на екрані з'являлося вікно вибору профілю, а кожен користувач міг встановлювати свої теми оформлення, причому сторонні графічні пакети теж підтримувалися. У цій же версії також була покращена панель управління звуком і додана можливість установки звучання ключового слова.

NeXTSTEP 3.3

Покинувши Apple, в 1985 році Стів Джобс заснував власну компанію NeXT Computers, розробниками якої була створена ОС NeXTSTEP. Основою нової системи стало ядро Mach, а ідеї графічного оформлення запозичені у Mac OS і більш ранньої Apple Lisa.

Подібно Mac OS, спочатку NeXTSTEP мала спрощений монохромний інтерфейс, заснований на віконному принципі з використанням меню, іконок і діалогових вікон. Повна підтримка квітів з'явилася тільки у версії 3.3, що стала останньою. Від пізніх версій Mac OS система NeXTSTEP 3.3 відрізнялася чистішим і лаконічним оформленням.

Microsoft Windows 1.0

Чи не сиділи склавши руки і в Microsoft. У 1985 році компанія представляє свою графічну оболонку для MS-DOS з промовистою назвою Windows. Оболонка частково підтримувала кольорову графіку, в ній були 32 × 32 -піксельние іконки, прості меню і діалоги. Фіксованою області, в якій би відображалися значки запущених додатків поки не було, розташовуватися вони могли в будь-якому місці екрану, перекриваючи при цьому відкритими вікнами.

Самі вікна в першій версії були досить примітивними. Їх можна було перетягувати мишкою, змінювати їх розмір, але при цьому самі вони не могли перекривати один одного. Звертати їх також було не можна. Інтерфейс Windows 1.0 полегшував роботу з системою і файлами, позбавивши користувача від необхідності вводити команди в консолі, але в той же час йому бракувало зручності. Так що в плані юзабіліті перша версія Windows значно поступалася системам від Apple.

Microsoft Windows 3.11

Версії Windows 1.0, 2.0 і 3.0 були операційними системами в тому сенсі слова, в якому його прийнято розуміти сьогодні. Це були скоріше графічні оболонки MS-DOS, перші ознаки, що виділяють Windows в окрему ОС, з'явилися тільки з виходом версій 3.1 і 3.11, але відносяться вони не стільки до GUI, скільки до функціоналу. У плані графічного оформлення істотних змін було не так вже й багато.

У Windows 3.11 вже є повна підтримка кольорів, вікна можуть перекривати один одного, їх можна згортати і розгортати. Незначно поліпшується графіка окремих елементів (об'ємні кнопки і смуги прокрутки), використовуються пропорційні шрифти, зовнішній вигляд програм File Manager і Program Manager реалізується в стилі самої оболонки. Кольори елементів інтерфейсу користувач може змінювати на свій розсуд.

Microsoft Windows 95

Справжня революція в оформленні Windows відбулася в 1995 році, саме тоді в системі з'являються добре нині всім знайомі кнопка Пуск, Провідник, Панель завдань і робочий стіл зі значками, який в той же час був окремою папкою. У цій же версії був реалізований показ дисків в папці «Мій комп'ютер» і спосіб управління файлами з меню, що викликається правою кнопкою миші. Важливим нововведенням став перехід на 32 -бітний архітектуру.

Цікава також історія Windows 95 і та роль, яку вона зіграла в крах проекту OS / 2 - операційної системи спільного дітища Microsoft і IBM. На момент виходу Windows 3.0 між компаніями виникли розбіжності. Microsoft прагнула просувати Windows, а IBM ставило пріоритетом розробку OS / 2. В результаті між компаніями було укладено договір, згідно з яким IBM мала займатися OS / 2 2.0 і Windows 3.0, а Microsoft - OS / 2 3.0.

0, а Microsoft - OS / 2 3

Однак глава Microsoft вирішив вчинити по-своєму, оголосивши OS / 2 2.0 застарілої, а новішу OS / 2 3.0 перейменувавши в Windows NT. В цей же час Microsoft випускає Windows 3.1, а потім і оновлення для версії 3.1 під кодовою назвою Chicago, покладене в основу майбутньої Windows 95. Після цього шляху IBM і Microsoft розійшлися остаточно. Деякий час IBM ще займалася розробкою OS / 2, але вихід більш конкурентоспроможною Windows 95 остаточно добив її, і IBM змушена була згорнути проект.

IBM OS / 2 Warp 4

Оскільки ми торкнулися теми конфлікту між IBM і Microsoft, було б несправедливо обійти увагою OS / 2, плід колись плідної співпраці обох компаній. Після сварки і остаточного розриву з Microsoft, розробники IBM продовжили роботу над OS / 2. У вийшла в 1996 році версії OS / 2 Warp 4 зроблені значні поліпшення зовнішнього оформлення робочого столу і графічної оболонки в цілому. На робочому столі були іконки, що забезпечують доступ до різних системних налаштувань, але вони ж могли грати роль каталогів, в які користувач міг поміщати файли і папки, була присутня Windows-подібних панель задач і єдине меню доступу до всіх програм.

OS / 2 Warp 4 має багато спільного з Windows, але є в ній і вельми істотні відмінності. Перетягування за замовчуванням в OS / 2 Warp 4 здійснювалося не лівою, а правою кнопкою миші, Кошик служила не для тимчасового зберігання вилучених файлів, а для негайного їх знищення. Діалогові вікна в цій системі не мали кнопок «Зберегти» або «ОК», дані зберігалися автоматично при закритті вікна, якщо тільки користувач не відміняв дію. Іншою цікавою особливістю системи була можливість перегляду деревовидної структури диска у вікнах.

DeskMate 3.05 (десктопна версія 3.69)

Вихід Windows в 1985 році не послабила інтерес до MS DOS, яка як і раніше користувалася популярністю, так само як і створені під неї графічні оболонки, серед яких випущена фірмою Tandy середу DeskMate заслуговує на особливу увагу. DeskMate - це не просто графічна надбудова, це повноцінна операційне середовище, що включає в себе власний набір програмного забезпечення.

На відміну від Norton Commander, в DeskMate 3.05 були повноцінні меню, кнопки і якусь подобу вікон, які можна розміщувати на примітивному робочому столі. У середу був інтегрований файловий менеджер з обмеженою підтримкою деревовидної структури, вбудований підручник, календар, органайзер, СУБД, текстовий і векторний графічний редактори. Іншою відмінною рисою DeskMate 3.05 була підтримка основних кольорів.

AmigaOS 3.5

AmigaOS - операційна система, спеціально створена для комп'ютерів сімейства Amiga в 1985 році. Інтерфейс перших версій був чимось середнім між оболонкою Apple Lisa і псевдографічні оболонками DOS, але вже в AmigaOS 3.5 з'явилися перекривають один одного вікна, кольорові іконки для швидкого доступу до файлів, додатків і дискових накопичувачів.

Якщо брати в цілому, AmigaOS 3.5 має багато спільного з MacOS. Меню у верхній частині екрану показує опції в залежності від того, які додаток є в даним момент активними, вікна оснащені найпростішими елементами управління, є смуги прокрутки. Відмінною рисою AmigaOS є функція, що дозволяє працювати з декількома екранами, причому кожен екран міг мати свій дозвіл і глибину кольору.

RISC OS 4

Маленька, швидка і дещо незвичайна Unix-подібних операційна система, розроблена для платформи Raspberry Pi. Зовні відрізнялася мінімалістичним користувача інтерфейсом, підтримкою всіх доступних на той момент дозволів для комп'ютерів Acorn, перетягування, в ній були вікна, своєрідна панель задач в нижній частині робочого столу, кольорові іконки і двох з половиною вимірний опис об'єкта декоративні елементи управління.

Власними фішками RISC OS 4 були розрахована на одного користувача багатозадачність, модульність і двійковий інтерфейс додатків, всі файли в ній представляли собою томи, додатки також були реалізовані у вигляді каталогів зі знаком оклику. Незважаючи на мінімалістичний, з точки зору користувачів, які звикли до оточення Windows або LXDE, робочий стіл RISC OS 4 міг здатися незручним, так як багато способів управління в ньому мали суттєві відмінності.

BeOS 5.0 PE

Досить потужна операційна система, створена компанією Be Inc. і орієнтована на роботу з мультимедіа. Спочатку розроблялася для комп'ютерів BeBox, але потім перейшла на Macintosh, а потім вже і на PC. Історія BeOS тісно пов'язана з Apple, так як засновником Be Inc. був ніхто інший, як Жан-Луї Гассьє - колишній виконавчий директор Apple. Крім многопоточности і підтримки багатопроцесорних архітектур, головною примечательностью BeOS 5.0 PE був її інтерфейс, що володіє рисами Windows і систем від Apple.

Оболонка системи вигідно відрізнялася добре продуманим юзабіліті і з'єднаної з витонченістю простотою. Як і належить, в ній були здатні перекривати один одного вікна, меню, «збірна» панель задач, що має схожість з аналогічним елементом оболонки Windows, повнокольорові іконки і папки, які можна було розміщувати на виконаному в мінімалістському стилі робочому столі. Відмінною рисою BeOS 5.0 PE було будова вікон - замість традиційного заголовка в них використовувалися розташовані поверх вікна вкладки.

QNX 6.2.1

QNX 6.2.1 - маловідома канадська Unix-подібних система, що відноситься до типу так званих операційних систем реального часу. Будучи універсальною, вона відрізнялася високою швидкістю роботи і невибагливістю до апаратних ресурсів. Графічна оболонка системи називається Photon, але її робочий стіл має багато спільного з десктопом Windows XP. У нижній частині екрана є горизонтальна панель управління з подобою кнопки Пуск і вертикальна панель управління праворуч, підтримується зміна фонових зображень.

Вікна QNX 6.2.1, в яких запускаються додатки, мають аналогічну будову з вікнами Windows. Їх можна згортати і розгортати, масштабувати, розташовувати каскадом та інше. Провідника, як його прийнято розуміти в Windows в QNX 6.2.1 немає, його замінює файловий менеджер QNX Photon, подібний за функціональністю з Провідником Windows. Завдяки своїй легкості, зручності і простоті QNX 6.2.1 свого часу конкурувала і в чомусь навіть випереджала Windows, проте додатків під QNX писалося мало, що і визначило її подальшу долю. Сьогодні QNX використовується в основному на спеціалізованих пристроях.

Red Hat 8.0 з інтерфейсом GNOME 2.06

Системи Linux, особливо ранні, зазвичай сприймалися як орієнтовані на комп'ютерних гиків, проте не можна сказати, щоб розробники Unix-подібних систем нічого не робили для того, щоб зробити свої продукти настільки ж зручними, як і Windows. Прикладом тому може послужити Red Hat 8.0 - заснована на Linux Fedora OC з оболонкою GNOME 2.06, до речі, спочатку розробляється саме для Red Hat і тільки потім поширилася і на інші дистрибутиви Linux.

Red Hat 8.0 має простий і чистий робочий стіл з можливістю розміщення на ньому іконок та інших об'єктів, Windows-подібних панель задач, вікна, елементи управління яких розташовувалися не в лівому, як це властиво багатьом Linux-системи, а в правому верхньому куті, є в Red Hat 8.0 навіть своя кнопка і меню Пуск. Самі меню організовані за каскадним принципом, що ще більше в плані оформлення ріднило цю систему з Windows.

замість післямови

За більш ніж півстоліття свого існування ЕОМ виконали величезний шлях, розвинувшись в складні і потужні системи, що знайшли застосування практично у всіх сучасних галузях. Порівнювати перші електронні обчислювальні машини з сучасними суперкомп'ютерами це все одно, що порівнювати Монгольф'єр з космічним кораблем. Але тим більше дивним видається те, що їх інтерфейси не зазнали кардинальних змін, якщо не брати до уваги переходу власне до графічних оболонок.

Якщо придивитися до інтерфейсів сучасних операційних систем, то можна помітити явні подібності з графічними оболонками родоначальників всіх GUI Xerox Alto і Apple Lisa. Що це, брак уяви дизайнерів або якась необхідність, продиктована рамками фізіології користувачів? Швидше друге, ніж перше. Чи можна це розглядати як якийсь недолік? Звичайно, ні. Так, перші графічні інтерфейси були примітивні, але була в них одночасно і та підкуповує простота, якої так іноді не вистачає перевантаженим візуальними ефектами оболонок сучасних програм і операційних систем.

Всі скріншоти взяті з дозволу автора сайту: http://toastytech.com/guis/index.html

Що це, брак уяви дизайнерів або якась необхідність, продиктована рамками фізіології користувачів?
Чи можна це розглядати як якийсь недолік?
Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью