• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

Два погляди на аналітику від фахівців «Яндекс»

26 листопада слухачі програми « Менеджмент в сфері інтернет-технологій »RMA побували на виїзному занятті в офісі компанії« Яндекс », Де лекцію для них прочитали керівник відділу досліджень і аналітики Олексій Долотов і інформаційний архітектор Денис Поповцев . Вони представили два погляди на те, як можна визначити напрямки розвитку веб-сервісу на різних етапах. Найцікавіші фрагменти лекції в нашому звіті.

Олексій Долотов: «Аналітика точно знає, де закінчується факт і починається гіпотеза»

Олексій Долотов, який раніше працював у відділі управління пошуковими проектами в Mail.ru , Зараз очолює відділ досліджень і аналітики «Яндекса». Довгий час в компанії не було єдиної системи аналізу даних. Зараз команда Олексія складається з 20 чоловік.

Що таке аналітика

Аналітика - це не чиста статистика, а скоріше мистецтво, так як кожну задачу можна вирішити мільйоном способом. Аналітика це інструмент, який відповідає на питання і дозволяє заглянути в майбутнє, але не дає готових рішень. Питання нам задають найрізноманітніші, в основному вони пов'язані з бажанням розуміти ефективність роботи сервісу: хто користувачі цього сервісу, як вони його використовують, що зробити, щоб він краще відповідав їхнім потребам?

Не можна окремо виділяти веб-аналітику, так як вона, по суті, не відрізняється від звичайної, так само як інтернет-маркетинг це всього лише різновид зазвичай маркетингу. Мені здається, що будь-який менеджер-маркетолог повинен бути хорошим аналітиком.

В Яндексі існують різні рівні аналітики від її повної відсутності і аналізу трафіку до створення загального cloud-знань, з якого відділи можуть брати потрібну їм інформацію. Однак ця модель ще далеко від ідеальної, коли предиктивна модель зможе точно визначає оптимальний шлях подальшого розвитку.

Однак ця модель ще далеко від ідеальної, коли предиктивна модель зможе точно визначає оптимальний шлях подальшого розвитку

Основні принципи аналітики

Аналітика не обмежується Google Analytics або Яндекс.Метрика . Її головна особливість полягає в тому, що вона апелює винятково фактами і точно знає, де ці факти закінчуються і починається гіпотеза. Тому, для більшої точності аналітики завжди необхідно вказувати джерело даних. Крім того аналітика шукає фізичний зміст даних, знаючи який можна інтерпретувати їх динаміку і будувати математичні моделі.

При роботі з даними головне ніколи не забувати, що постійно чинять опір і брешуть. Це відбувається за рахунок того, що інструменти дивляться на середнє значення, всередині якого заховані пласти часом різнорідної інформації. Крім того, помилятися і розходитися з реальністю можуть прилади.

Що повинен робити аналітик з даними

По-перше, їх необхідно перевірити ще раз. Для цього можна використовувати декілька приладів.

По-друге, важливо навчитися їх готувати, так як будь-яку навіть хорошу аналітику треба продати або пояснити її людям, які нічого в ній не розуміють. Основне правила візуалізації даних полягає в тому, щоб швидко і доступно передати величезний пласт інформації. Для цього використовують різну візуалізацію - visual art, story-telling, гумористичну, наукову, накладення даних на карту і ін. Існують інструменти, які дозволяють дуже швидко візуалізувати дані, наприклад, Scatterplot Matriсes .

Можна також використовувати dashboard , Який повинен точно відповідати на питання: «Добре чи погано?». А також використовувати велику кількість якісної інформації у вигляді спрощених показників, а також візуальні метафори і колірні сімплікаціі. - велика кількість якісної інформації, спрощення показників, візуальні метафори, колірна симпліфікація.

Що таке market research

Дослідження ринку необхідні для оцінки ефективності маркетингових комунікацій, так як вони дозволяють зрозуміти, чи подобається користувачам той чи інший продукт або сервіс. Крім вони допомагають зрозуміти ринок. Дослідження бувають якісні - безпосередня робота з користувачами, кількісні - проведення опитувань CATI , CAWT, CAPT.

Існує кілька видом market research . Наприклад, можна найняти фахівців, які будуть спілкуватися з аудиторією, задаючи їм конкретні питання, що стосуються використання вашого продукту. Також можна самостійно проводити, так звані desk research ( «Кабінетні дослідження»), працюючи з розрізненими даними в інтернеті.

Зрештою, можна купити готову аналітику, яку створюють спеціалізовані дослідницькі компанії.

Проводячи дослідження ринку, не варто забувати про недосконалість методик опитувань - люди можуть свідомо чи несвідомо не говорити правду, вибір відповідей може вибирати не несвідомому рівні або при неправильно оціненої ситуації. Крім того, найчастіше опитуються не всі групи людей: навряд чи ви зможете дізнатися думки мільйонерів або людей, які не користуються мобільними телефонами.

Кінцева мета всіх досліджень - дізнатися, як розподілені користувачі і хто вони, а також зрозуміти їх переваги. Наприклад, в нашій компанії ми використовуємо Яндекс. Метрику, яка запам'ятовує пошукову історію кожного користувача за тиждень. На основі цих даних складаються групи користувачів за бажанням і активності, визначається специфіка аудиторії. Так, наприклад, ми з'ясували, що найактивніша категорія це жінки у віці від 25 до 34 років, які незмінно шукають щось в таких категоріях, як «будинок», «діти», «покупки». Серед чоловіків найпопулярніша тема «авто».

Денис Поповцев: «Ключ успіху всіх інновацій - розуміння потреб користувача»

Як визначити напрям розвитку веб-сервісу

Дуже часто при народженні продукту або сервісу приймаються інтуїтивні рішення про його подальший розвиток. Так, наприклад, «Яндекс» спочатку був пошук по Біблії, потім цей же алгоритм спробували застосувати для пошуку веб-сторінок і зробили загальнодоступним. Тоді все і полетіло. Люди, які його створювали, йшли, грунтуючись на власному досвіді і інтуїції.

Практично всі автори книг про стартапи говорять про те, що в якийсь момент складається ситуація, коли стає нічого не зрозуміло - куди треба рухатися, як залучати аудиторію і т.д. У цьому випадку, вони радять звертатися до інтуїції і це правильно.

Коли продукт злетів, його треба розвивати: збільшувати частку ринку, розширювати аудиторію. Все це можливо при правильному розумінні мети. При розвитку в рамках однієї мети зростання легко прорахувати і алгоритмизировать. Однак в якийсь момент зростання сповільнюється в силу того, що ринок стає зрілим - висока конкуренція і відсутність незайнятих ніш. У цей ситуації нарощувати потенціал проектам стає дуже складно.

Перед тим, як запускати проект або вибирати подальший напрям розвитку існуючого проекту необхідно точно розуміти, куди він буде рухатися, і яка в нього буде аудиторія. Якщо ви не думаєте про це, то дозволяєте собі занадто велику розкіш і ризикуєте грошима. І чим більша компанія, яка запускає і розвиває сервіси, тим більше ціна помилки. Подібна ситуація склалася в «Яндексі», тому зараз ми намагаємося працювати на випередження.

Як підвищити якість сервісів

Ключ успіху всіх інновацій - розуміння потреб користувачів при розробці функціоналу. Будь-сервіс і продукт, в першу чергу, вирішує завдання, які ставить перед ним користувач.

Перш, ніж починати розробку сервісу необхідно проаналізувати сегменти ринку, в якому він буде працювати, а потім потенційну аудиторії, систематизувавши потреби різних людей, щоб точно визначити свою нішу і вектори розвитку проекту.

Наприклад, ви вирішили створити сервіс нотаток. Для початку треба зрозуміти, які подібні програми вже є, чим вони відрізняються один від одного і на яку аудиторію розраховані. Потім треба проаналізувати користувачів подібних сервісів, розділивши їх на групи за потребами. Всі отримані дані найкраще перенести на малюнок.

Всі отримані дані найкраще перенести на малюнок


Складання карти дуже важливий етап в розумінні тієї ніші, в якій буде працювати ваш сервіс.

Припустимо, ми хочемо зробити сервіс, який буде допомагати вибрати і купити собі автомобіль. Необхідно скласти список тих критеріїв, за якими люди зазвичай купують машини, типу «вартість», «прихильність бренду», «типу кузова» тощо Потім придумуємо осі координат, за якими ми можемо розташувати людей (по горизонталі емоції і раціональність, по вертикалі - досвід).

Необхідно скласти список тих критеріїв, за якими люди зазвичай купують машини, типу «вартість», «прихильність бренду», «типу кузова» тощо Потім придумуємо осі координат, за якими ми можемо розташувати людей (по горизонталі емоції і раціональність, по вертикалі - досвід)

Вибираючи осі координат необхідно йти від інтересів людей і дивитися на те, щоб групи були рівномірно розподілені по всіх векторах.

Після складання такої карти, залишається дізнатися, скільки людей різних груп в Рунеті, їх купівельну спроможність, активність і т.д.

З першого погляду може здатися, що з таким підходом не можна довіряти, проте він дійсно працює. Крім того, завжди можна подивитися на те, що роблять конкуренти. Крім того, складання подібних карт має дуже практичний сенс - вона полегшує роботу в команді. Намальовану схему завжди простіше пояснити, чим намагатися висловити свої ідею словами.

Завжди пам'ятайте про те, що простір, з яким ви працюєте, багатовимірний. Тому необхідно вибрати зріз і працювати тільки з цим зрізом, а не з усіма група одночасно. І головне пам'ятати розуміння того, які перспективи розвитку є у вашого сервісу.

Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью