• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

Чи псують гроші дітей?

 1. Коли можна давати заробляти
 2. розподіл фінансів

В якому віці дитини «знайомити» з грошима? Чи давати кишенькові гроші? Чи можна платити за якийсь домашня праця? На запитання відповідає протоієрей Максим Первозванский, головний редактор журналу «Спадкоємець», батько дев'ятьох дітей:


Головна проблема, що дитина не знає ціну грошам, не розуміє, що це таке. Але при цьому споживчу ціну грошей він розуміє дуже швидко і рано.

Тут є кілька різних, паралельно існуючих моментів. З одного боку, хотілося б, щоб дитина якомога довше взагалі не думав про гроші, щоб цей світ не існував для нього. Добре б, щоб дитина не була дуже прагматичною.

В якому віці дитини «знайомити» з грошима

Протоієрей Максим Первозванский

З іншого боку, ми розуміємо, що дитину треба вводити у доросле життя. І потрібно вчити його, в тому числі, і витрачати гроші. На якомусь етапі ми не можемо вчити його заробляти.

З третього боку, дитина знаходиться в колективі, наприклад, в шкільному. І якщо всі однокласники пішли в буфет, а дитина не може собі цього дозволити, оскільки в кишені немає 20 рублів, це здатне поставити його в особливе становище в колективі. Цього не хотілося б допускати.

Тому зі шкільного віку дитина може мати якісь кишенькові гроші. Він повинен розуміти, скільки йому буде дано грошей, в яких ситуаціях: на буфет, на поїздки він цілком може гроші отримати.

Є ще одна ситуація: зараз більшість дітей настільки напхане іграшками, всякими корисними речами, що складно, збираючись на день народження до дитини, отримати від батьків чітку відповідь, а щоб йому подарувати. Часто родичі дарують гроші.

І у дитини з'являються гроші, якими він так чи інакше може розпоряджатися. Я вважаю, що якщо дитина ще не підліток, йому не 14-15 років, то ці гроші повинні зберігатися у батьків. Він не повинен над ними чахнути, збирати їх, перераховувати. Разом з батьками цілком можна вирішити, на що можна ці гроші витратити.

Дитина поступово повинен входити в світ грошових відносин. У мене син вчиться в четвертому класі і у них один з параграфів в підручнику з Навколишнього світу так і називався - «Бюджет сім'ї». Діти вивчали, з чого складається дохід, з чого складається витрата.

І це не повинно бути абстрактно-теоретичним знанням. Ось є татова зарплата, бабусина пенсія, є стипендія брата або сестри. А які є витрати? Є квартплата, ще щось. І дитині можна пояснювати якісь речі: «Дивись, у нас стільки-то грошей іде на квартплату. Ось стільки-то мама і тато витрачають на магазин. Ось стільки у нас залишається ».

Якщо дитина каже: «А я хочу купити те-то, чому у нас немає якоїсь дорогої речі?» Батько може запропонувати: «Давай спробуємо, як нам викроїти ці гроші. Давай ми якийсь час не будемо їсти цю смачну їжу, а будемо їсти простішу ». Якщо дитина згоден, у нього є прекрасний шанс зрозуміти ціну грошам. Якщо ти хочеш щось купити, ти повинен від чогось відмовитися.

Дитина ні в якому разі не повинен смітити грошима. А входити в світ грошей він зобов'язаний. Але бажано це робити м'яко.

Коли можна давати заробляти

Мені здається, давати заробляти дитині можна. І це можна робити в досить ранньому віці.

Буває, що дитина категорично не хоче вчитися і його можна якось стимулювати. В принципі, можна стимулювати грошима. Чи не якимись там серйозними грошима, звичайно. Як каже дитяча психологія, відкладені гроші в цій ситуації не працюють. Марно говорити: «Якщо ти будеш добре вчитися і закінчиш рік без трійок, то ми тобі подаруємо новий комп'ютер. Або, наприклад, ролики. Або велосипед ».

Дитина це не відчує, не зможе зрозуміти. А ось сказати: якщо ти зараз зробиш уроки, ти зможеш пограти в щось, піти погуляти. В тому числі, в систему заохочень можна включати гроші. Наприклад: «Завтра ти отримаєш додаткові двадцять рублів на буфет». Якщо це є стимулом, безумовно, можна його використовувати.

Ми розуміємо, що вкрай бажано, щоб дитина вчилася не заради позначки, а заради знань. Але деякі діти не готові вчитися заради знань, їм необхідні якісь стимулюючі речі. Як менше зло, проти того, щоб він взагалі не вчився.

Підлітку цілком можна давати можливість заробити, я вважаю, нічого страшного в цьому немає. З 12-13 років дитина може брати участь в якихось сезонних роботах. Я пам'ятаю, ми їздили в школі ще за радянських часів на виноградники, в колгоспі підробляли. Це нормально, якщо у дитини є можливість долучитися до якоїсь трудової діяльності і отримати за це гроші.

Наші сусіди по дачі, у яких двоє дітей, хлопчики і дівчинка 13 і 14 років, домовилися з ними, що вони зроблять забір з паркану. Папа вкопав стовпи, а вони «пришивали» вертикальні штакетіни. За якийсь грошову винагороду.

Замість того, щоб гуляти, засмагати на річці, вони працювали на своєму власному ділянці. Інакше він їх змусити не міг, але вважав, що дуже корисно й важливо, щоб вони попрацювали, та ще й грошей заробили. По-моєму, цілком допустима ситуація.

Дитина не зобов'язаний робити забір. Чотирнадцятирічний підліток цілком це розуміє. Звичайно, краще без грошей. Якщо можна за інтерес, за спілкування з батьком ... Прекрасно, коли у дитини є жага знань, прекрасно, коли у дитини в руках «горить» молоток ... Але так не завжди буває. Іноді альтернатива така: або я дам дитині можливість щось заробити або він буде незрозуміло де гуляти і не відомо, чим займатися.

Крім того, влаштувати відносини чистого комунізму в родині вдається дуже небагатьом сім'ям, коли від кожного - за здібностями, кожному - за потребами. Так формулювалося принцип комуністичного буття, в житті ніколи не реалізований.

Ми в сім'ях намагаємося реалізовувати той же принцип, щоб вони за здібностями щось робили, а ми б їм за потребами щось забезпечували. Але це не завжди можливо. Я дійсно не можу до кожного нового сезону кожному своїй дитині купити новий велосипед. Та це й не завжди потрібно.

Хоче дитина чогось додаткового? Нехай запрацює! Додатковий виховний стимул, коли дитина розуміє, що щось можна заробити. А не просто воно з неба валиться. Особливо це стосується підлітків.

Для них це важливо розуміти, що щось можна заробити. Нехай навіть у власних батьків.

розподіл фінансів

Діти - все дуже різні. Є - жаднюги, куркулі від природи, а є абсолютні безсрібники. Дуже різна може бути виховна політика: того, хто «безсрібник», можна вчити рахувати гроші, «куркуля» важливо вчити ділитися. У цій різниці закладені різні можливості, різні таланти. Кожен з них може бути звернений як на благо, так і на зло.

Згадаймо роман Достоєвського «Підліток», де головний герой поставив перед собою мету, відмовляючись від обідів, стати мільйонером, накопичивши за певний час якусь суму грошей. Погано це чи добре? (Я вже не про Достоєвського, а про сам факт). З одного боку - добре: дитина, підліток, юнак готовий поставити перед собою якусь мету, до неї йти. Це здорово.

З іншого боку - якась особлива скупість, готовність рахувати кожну копійку: наскільки це вважається по-справжньому християнської рисою характеру?

Це завжди вимагає ситуативної оцінки. Що німцеві смерть, то росіянину здорово. Що одній дитині добре і корисно, іншому може виявитися шкідливо.

Гроші самі по собі не зло. Вчитися розпоряджатися грошима дитина повинна, і батьки зобов'язані його вчити, привчати до цього світу, в якому гроші є кров'ю економіки. Якщо дитина не буде розуміти, що це таке, він не зможе нормально вписується в навколишню дійсність. Якщо тільки ми з самого початку не готуємо до чернечого життя.

У російській православній купецької сім'ї дитини з середнього шкільного, якщо не дошкільної ставили за прилавок, вчили рахувати гроші і так далі. Як селянина ставили пасти гусей, копати або видирати бур'яни.

До того, з чим ти будеш стикатися в реальному дорослому житті, ти повинен звикати з дитинства.

Ми живемо в цій реальності, де гроші важливі. І навчити правильно до них ставитися - дуже важливо. Це можна зробити тільки на практиці.

Записала Оксана Головко

Відео: Віктор Аромштам

Чи давати кишенькові гроші?
Чи можна платити за якийсь домашня праця?
А які є витрати?
Якщо дитина каже: «А я хочу купити те-то, чому у нас немає якоїсь дорогої речі?
Хоче дитина чогось додаткового?
Погано це чи добре?
З іншого боку - якась особлива скупість, готовність рахувати кожну копійку: наскільки це вважається по-справжньому християнської рисою характеру?
Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью