• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

Бесплатни веб-страници: најдобри CMS

 1. Издавач
 2. x64 (aka andi)

Поздрави, драги пријатели.

Мислам дека многумина од вас во различни времиња ја посетија идејата дека би било убаво да имате веб-страница. И, речиси сигурно, ако беа почестени, почетокот се должеше на т.н. " сајт градители "- бесплатни услуги кои нудат некој кој сака да направи сајт со неколку кликања. Всушност, за некој што не разбира ништо (тоа врз основа на HTML и CSS сè уште треба да помине неколку дена), ова можеби изгледа најдобро. Но, проблемот лежи во фактот дека порано или подоцна обезбедените услуги ќе почнат да се пропуштаат. Не е важно што е виновно: ограничен сет на шаблони на веб-локацијата, намалување на функционалноста на постоечките модули или нешто друго - ќе се стартувате во "ѕидот" кога не можете да го модифицирате постоечкото, и немате дозвола да инсталирате нови скрипти (или значителни ограничувања нема да ви дозволат да се распореди). Но, покрај ова, постои уште еден проблем: на сајтови креирани со помош на дизајнери, речиси секогаш има досадно рекламирање кое може да се отстрани за одредена сума пари.

Најинтересно е дека износот за дополнителни услуги на "бесплатната страница" е споредлив (и често дури и го надминува!) Парите што може да се потрошат за самостојно купување хостинг. Но, луѓето продолжуваат да ја користат старата платформа, бидејќи сè е веќе поставено и работи на тоа. Значи, дали дизајнерите навистина нудат такви добри услуги, а други системи за управување со содржини (CMS - Систем за управување со содржини, во обични луѓе се нарекуваат мотори на сајтови) кои треба да се инсталираат на некој хостинг, губат многу?

Значи, дали дизајнерите навистина нудат такви добри услуги, а други системи за управување со содржини (CMS - Систем за управување со содржини, во обични луѓе се нарекуваат мотори на сајтови) кои треба да се инсталираат на некој хостинг, губат многу

Всушност, повеќето популарни мотори не се нешто што не е инфериорано во однос на дизајнерите, туку ги надминува и во нивните способности. Она што е важно, за нив има огромен број на потполно бесплатни теми и приклучоци - посебни модули, екстензии, преку кои сајтот може да се претвори во нешто.

Ајде да погледнеме во некои од достапните бесплатни мотори за сајтови и обиди се да го рангираме најдобриот или едноставно популарниот CMS.

Сите мотори работат на PHP, бази на податоци се користат како складишта (обично MySQL).

 1. - Wordpress . Еден од најпопуларните системи за создавање на веб-страници. И покрај фактот дека блогот има репутација за блогирање, можете да направите апсолутно било какви сајтови на неа. Илјадници приклучоци ќе помогнат да се направи такво место, што сакате, и многу теми ќе ви овозможат да изберете што ви треба. И дури и ако неопходното не се најде, благодарение на посебната популарност, секогаш можете да најдете инвеститорот кој може да го направи својот план;
 2. - Joomla! . Друг популарен CMS, но надвор од кутијата нуди повеќе богата особина. Официјалниот сајт претставува околу 8500 екстензии. Покрај тоа, можете да најдете многу шаблони за да му дадете на вашиот сајт вистински уникатен изглед. Како и во случајот со WordPress, има многу програмери кои се способни да извршат речиси секоја работа за градење на "моќ" на моторот;
 3. - Друпал . Овој CMS е повеќе CMF (рамка за управување со содржини - рамка на системот за управување) - погоден дизајнер за програмер (програмер). Навистина, системот е многу популарен и врз основа на тоа се прават проекти од секаква сложеност. На флип страна на ова - многу ретки можности во почетната фаза. Како и во претходните мотори, веб-страницата на производителот содржи илјадници екстензии и теми кои ќе помогнат, барем во почетната фаза;
 4. - TYPO3 . Систем со прилично добра функционалност што може да се "зацврсти" со екстензии. Посебна карактеристика е длабоко поставување на правата за пристап и сопствен шаблонски систем. Овој CMS може да се нарече, можеби, спротивното од Друпал - за да конфигурирате, мора да "poklatsat" како глувче. Програмерот ќе биде покрај самиот себе, но на клиентите ќе му се допадне;
 5. - Листопад . Овој мотор се смета за еден од најдобрите за создавање на социјални мрежи. Во споредба со чудовишта како WP или Joomla, бројот на приклучоци и моделот е прилично слаб;
 6. - MODX . Се смета за одличен мотор за создавање сајтови на средината на ниво. Modex (тоа е начинот на кој името се изговара правилно) се смета за CMS со еден од најсоодветните администратори, но истовремено обезбедува, како Друпал, многу можности за програмери. Недостатоците може да се припишат можеби помалку популарни;
 7. - Dokuwiki . Ова е прилично едноставен, но во исто време, моќен вики-мотор. Добро за создавање документација или база на знаење. Не бара базите на податоци, односно сè е зачувано во редовни датотеки, што може да биде плус за луѓето кои ги користат најевтините тарифни модели;
 8. - Php фузија . CMS првично обезбедува доволно добра основа за создавање на мултифункционален портал. Инсталациониот пакет вклучува модули за креирање форуми, архиви на датотеки, фото галерии и други. Со помош на приклучоци, моторот може да се прошири со дополнителни функции;
 9. - E107 CMS . Моторот обезбедува добар почетен сет, но системот на plug-in, како оние на официјалната веб страна, е претставен на едноставна листа, без каталогизација. Ова може да го направи многу тешко да се најде потребното продолжување;
 10. - Textpattern . Од добрите - содржи вграден CSS уредник и Текстилен конвертор, со кој можете да креирате текст без познавање на HTML. Но админ панелот изгледа прилично сиромашен, со застарен интерфејс. Креаторите тврдат дека CMS е подеднакво погоден за блогови и корпоративни портали, но всушност моторот за ова не е многу лесен и го губи WordPress;
 11. - InstantCMS . Овој мотор ви овозможува да креирате блог, порака одбор или градски портал со социјални функции. Вклучен е форум. Од минусите - прилично закривена локализација (руски превод) и многу скромна слајд на официјалната страница, вклучувајќи педесет или сто стотици скрипти (модули, приклучоци, итн.);
 12. - Opencart . Систем за управување со содржини за создавање на онлајн продавници. Официјалната страница има вкупно 14.000 екстензии (од кои меѓу нив се повеќе од 2500). За жал, повеќето од нив се платени, но меѓу шаблоните на "frish" има нешто да се изберат од повеќе од триста;
 13. - Prestashop . Уште еден CMS за создавање продавница. Позициониран како мотор за мали и средни претпријатија. Се користи во повеќе од 140.000 продавници. Сепак, речиси сите додатоци и теми се платени, иако ова е веројатно точно - веројатноста за изнаоѓање на добро слободно деловно решение е екстремно ниска.

Како што можете да видите, постојат бесплатни мотори за страницата, кои, за разлика од дизајнерите со претходно инсталираната функционалност, прават многу лесно да креираат интернет портал од вашите соништа. Кој од разгледуваните CMS да одбереш - одлучува врз основа на задачите што ги поставивте. За да креирате блог, подобро е да одберете WordPress, Joomla е погодна за разновидна веб-страница, LiveStreet е еден од најдобрите кандидати за социјална мрежа, а со DokuWiki можете да направите одлична енциклопедија за ништо. Но, останатите мотори не треба да се намалуваат. Најдобро е да ги пробате сите, а потоа можете свесно да направите избор во која ситуација треба да се претпостави. Невозможно е да се именува најдобриот CMS за било кој сајт, но можете да го изберете најдоброто откако ќе се дознае што ќе биде конечната верзија.

Пријатели, ве молиме да го споделите вашето мислење: кој мотор го одбравте и зошто?

Издавач

не е онлајн 2 дена

x64 (aka andi)

Коментари: 2843 Публикации: 395 Регистрација: 02-04-2009

Пријатели, ве молиме да го споделите вашето мислење: кој мотор го одбравте и зошто?
Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью