• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

Як виводилися гроші з "ПриватБанку"

 1. Новини по темі
 2. Новини по темі

З відкритих джерел

Кореспондент 112.ua відвідав прес-конференцію голови правління "ПриватБанку" Олександра Шлапака. На підставі його відповідей ми склали текст, в якому розповідаємо, як же виводилися гроші з "ПриватБанку", за що вже взялася Генеральна прокуратура

До націоналізації, в жовтні-листопаді 2016 року "ПриватБанком" видавалися кредити компаніям, які практично не вели операційної діяльності, мали негативний фінансовий стан та історію життя менше одного року. Наприклад, 4 млрд грн видано компанії Д., зареєстрованої в липні 2016 року однією фізичною особою з доходом (за три місяці до видачі кредиту) в розмірі 7,7 тис. Грн. 4,6 млрд грн видані компанії Б., зареєстрованої в лютому 2016 року. Оцінювалося фінансовий стан як шостий клас (первинні ознаки дефолту).

Оцінювалося фінансовий стан як шостий клас (первинні ознаки дефолту)

Приватбанк

Компанії отримували по кілька мільярдів гривень під процентну ставку 10,5%, тоді як кредитним комітетом банку ставка була затверджена в розмірі 34%. Відповідно до законодавства, мова йде про Господарському кодексі, про закон про банки і банківську діяльність. Банк не має права видавати позики дешевше, ніж сам залучає ресурси. У жовтні-листопаді "ПриватБанк" залучав кредити рефінансування Нацбанку України під 22%, гривневі депозити фізичних осіб під 19%, гривневі депозити юридичних осіб під 14,2%.

Приватбанк

Позичальники не перевірялися на зв'язаність, а фінансовий стан більшості з них штучно завищують.

При видачі кредитів порушувалися як нормативні документи НБУ, так і внутрішні документи самого банку. Всі 36 трансформованих кредитів виданих пов'язаним особам були підписані до видачі головою правління з перевищенням повноважень, які були у нього відповідно до документами банку. Відповідно, в Нацбанк передавалися недостовірні дані щодо розміру необхідного резерву і величини непокритого кредитного ризику за кредитами. Реальна величина регулятивного капіталу банку спотворювалася.

Новини по темі

Новини по темі

Як товарів, майнові права на які були забезпеченням по кредитах, виступали, наприклад, бензин в обсязі, якого б вистачило на два роки повної роботи всієї України. Також марганцева руда, яка в основному надходить на китайський ринок. Її планувалося поставити в Україну таким чином, щоб як мінімум трирічну потреба всіх феросплавних комбінатів покрити. При цьому, компанії, які брали під ввезення цих товарів кредити, після того, як їх перевірили, виявилося, реально таких намірів не мали. Ні складів, ні угод на зберігання цих товарів і їх покупку у них не було.

Ні складів, ні угод на зберігання цих товарів і їх покупку у них не було

Приватбанк

Як з'ясувалося, видані кошти були спрямовані не на операційну діяльність компаній, як було сказано в тексті договорів, тобто оплату товарів, а були в повному обсязі протягом одного-двох днів після отримання кредиту спрямовані на погашення тіла та відсотків, які раніше були видані 193 компаніям, які були пов'язаними особами з банком.

Приватбанк

Причому, більше половини з цих 193 компаній мали реальну заставу. Кредити їм видавалися під індексовану процентну ставку в 2014-2015 роках, коли курс долара був нестабільним, ставка була 12-12,5%, вона прив'язувалася до курсу долара. Коли мав гаситися позику, клієнт повинен був заплатити ще і індексовану нагороду. Коли ж ці кредити (193 компаній) були погашені 36 позичальниками, право на реальні застави, якими були забезпечені кредити, було втрачено.

Крім того, в один день, 23 листопада 2016 року, кредитним комітетом банку була індексована процентна ставка для три чверті позичальників. Втрати банку від цього склали близько 20 млрд грн. Щоб погасити позики 193 юридичних осіб, коштів було вже недостатньо. Не вистачало 15 млрд грн. На баланс баланс банку було передано майно на цю суму: АЗС в кількості 248 штук і 120 нафтобаз вартістю близько 15 млрд грн. Після перевірки з'ясувалося, що, особливо по нафтобазам, вартість цих об'єктів насправді є суттєво завищеною. В окремих випадках банку дісталися нафтобази (одна з них в 149 млн грн оцінювалася, друга в 80 млн грн), які не функціонували на той час вже більше трьох років.

Проблемним досі залишається "Кіпрський кредитний портфель". Це 22 позичальника - сума кредиту 14,7 млрд грн в еквіваленті, ставка 6,8% в доларах. Обслуговує кредити за все один позичальник. Інші або знаходяться в повному дефолт і припинили обслуговування, або мають дуже серйозні прострочення і знаходяться за крок від дефолтного стану. При цьому, жоден заставу за цими позиками не зареєстрований за правилами кіпрського законодавства, як це повинно бути. Ось чому, перше, що зробив банк, коли перевірили цей портфель, звернувся в Кіпрський суд. Зараз ведеться робота по забезпеченню застави. А також почалися переговори з власниками заставного майна, яке знаходиться на Кіпрі, у Франції, Румунії та Грузії.

Приватбанк

Портфель корпоративних пов'язаних позик (124 позичальника на суму 36 млрд грн, ставка від 1% до 58%) також характеризується низькими, нижче за ринок ставками по кредитах, нестандартними умовами оплати нагороди банку, відсутністю твердої застави. Твердим запорукою (нерухомість, авто, обладнання) портфель забезпечений тільки на 8%, все інше це - майнові права. В одній з компаній, пов'язаної з колишніми акціонерами банку, в листопаді 2016 року, незадовго до націоналізації ставка по кредиту була знижена до 9%, була знята індексована складова, термін виплати кредиту був перенесений на 2041 рік, а весь період виплати відсотків - на 2019 рік. Зараз з компанією ведеться судовий спір.

Приватбанк

Новини по темі

Новини по темі

На підставі виявлених системних порушень при видачі позик і їх обслуговуванні були встановлені системні порушення, допущені колишнім менеджментом. Було підготовлено подання в ГПУ. Зокрема, відкрито кримінальні справи за статтями 218 і 220 КК "Доведення банку до неплатоспроможності". Всього вже відкрито 9 кримінальних справ і робота триває.

За позовами "Приватбанку", станом на 30 червня, на розгляді в судах знаходиться 121 961 справу - рішення винесені по 74 261. На користь банку прийнято рішення на 10 млрд грн, негативні - 2 млрд грн. Загальна початкова сума претензій 23,8 млрд грн. Позови подані в тому числі до компаній колишніх акціонерів.

На балансі банку перебуває комплекс "Буковель", який був переданий як іпотека. "ПриватБанку" належить третина комплексу (найкраща - котеджі, підйомники) - ще дві третини належать компаніям колишніх власників. Зараз є плани передати комплекс в управління міжнародної компанії. В цьому році, швидше за все, зробити це не встигнуть.

В цьому році, швидше за все, зробити це не встигнуть

Приватбанк

Попереднім керівництвом банку "Буковель" був прийнятий на баланс за ціною понад 11 млрд грн. Зараз, коли міжнародна оцінна компанія оцінила його повторно, вони вийшли на цифру 5,7 млрд грн. Таким чином, 5,3 млрд грн потрібно безпосередньо списати з капіталу банку як прямі збитки. З урахуванням інших статей, виходить сума 6,12 млрд грн, які доведеться доформувати в зв'язку зі знеціненням активів, які передані на баланс банку. Саме таким чином і формується цифра 38,5 млрд грн, які потрібні для докапіталізації банку. Ця сума незабаром буде на рахунках фінустанови.

Згідно аудиторського висновку, загальний обсяг кредитів виданих "Приватбанком" пов'язаним особам, становить близько 10 млрд грн. Керівництво банку призначений після націоналізації, називає цифру близько 190 млрд грн. Також, спірним моментом в діалозі держави і колишніх власників банку залишається питання - які компанії вважати пов'язаними. За словами Олександра Шлапака, відповідно до Закону про банки і банківську діяльність та Постанові Нацбанку №315 у разі, якщо позика видається структурі з непрозорою власності, що не на ринкових умовах, без забезпечення, все це є кредити, які вважаються виданими пов'язаним особам. Фігурують в виявлених новим менеджментом схемах компаніях, за міжнародними стандартами (якими керуються міжнародні аудиторські компанії) пов'язаними не зважають. "Ми ж їх такими вважаємо. І саме в цьому і є різниця", - сказав Шлапак.

Він підкреслив, що аудитор оцінює портфель за міжнародними стандартами бухгалтерської звітності, які "не передбачають тих реалій, які можуть бути в нашій державі".

Підготувала Олена Голубєва

Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью