• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

Як самому навчитися програмувати і знайти круту роботу: 6 історій з життя

 1. Володимир Агафонкін
 2. Андрій Волошин
 3. Михайло Бортник
 4. Олена Моргун
 5. Давид Майборода
 6. Юлія Будник

05 Ноября, 2014 14:00

42669

Професія розробника в Україні зараз - одна з найпрестижніших , А технічні вузи виходять в топи рейтингів популярності серед абітурієнтів. Але не секрет, що навіть у великих компаніях працює безліч фахівців, які навчилися програмувати самостійно. AIN.UA зібрав кілька історій про те, як майбутні розробники своїми силами освоювали професію (отримували при цьому непрофільний освіту або ж кидали вуз, чи не довчившись). В основному ми спілкувалися з програмістами, але також не оминули увагою веб-верстку.

Ми запитували учасників про те:

 1. чому вони вибрали для себе програмування?
 2. чому не стали вчитися в профільному вузі?
 3. чи складно було знайти роботу без диплома?

Ми також попросили кожного з учасників назвати ті онлайн- і оффлайн-ресурси, які він вважає корисними для самонавчання.

05 Ноября, 2014 14:00  42669  Професія розробника в Україні зараз - одна  з найпрестижніших  , А технічні вузи виходять в топи рейтингів популярності серед абітурієнтів Володимир Агафонкін

на 4 курсі "вилетів" з стаціонару КПІ (прикладна математика) і перевівся на заочний через те, що влаштувався на роботу на повний робочий день. Самостійно вивчив JavaScript і створив популярну opensource-бібліотеку Leaflet . Працює програмістом в MapBox, грає на гітарі, соліст групи "Обійми Дощу". Веб-розробку став вивчати, щоб зробити сайт для своєї групи

1. Ще в садочку всі мріяли бути космонавтами або гонщиками, а я всім заявив, що буду кібернетиком, створювати роботів 🙂 А з того часу, як у мене з'явився свій комп'ютер, від нього було взагалі не відірвати.

2. Вчитися самостійно доводиться більшості українських програмістів: технології розвиваються з кожним днем, а поки в академічних колах затвердять програму за новою технологією, вона застаріває років на 10-20. Цінними в вузах є тільки ті предмети, які розвивають логічне мислення (матаналіз, дискретна математика, діффури).

3. У пошуках роботи найголовнішим було - почати. У мене не було досвіду роботи, тому за перше замовлення, який я знайшов, платили копійки. Але після цього у мене відразу були хороші приклади робіт, і другий мій замовлення в іншого клієнта оплачувався вже в 10 раз вище, ніж перший. Якщо ти дійсно добре робиш те, чим займаєшся, відпадає необхідність шукати роботу - навпаки, компанії починають шукати тебе. Мені не раз приходили листи від Google, Apple, Facebook, Nokia і інших.

Рада з навчання: В інтернеті мільйони навчальних матеріалів на будь-які теми, з чим завгодно можна розібратися самостійно - Google в допомогу. Кращий спосіб чогось навчитися - придумати для себе захоплюючу задачу і вчитися в міру її виконання, крок за кроком.

Андрій Волошин

Навчався на медика, але при цьому самостійно вивчив кілька мов програмування. Зараз - Chief Technology Officer в Mobiliuz

1. Справа була в 8-му класі, батько приніс мені диск з відеоуроками по Visual Basic 6.0. І я просто взяв і почав повторювати те, що там на відео показували і коментували. Першим додатком було "Привіт, тату!". Далі старшокласник підказав мені, що є .NET 1.1 Beta і незабаром я вже писав на VB.NET і C #. У 10-11 класах на олімпіадах ще писав на С ++, навіть щось вирішував на TopCoder.

2. Вступив я в медичний, хотів лікувати людей, дарувати їм здоров'я і щастя. Але пізніше рожеві окуляри впали ... Разом з моїм кращим другом, який пішов вчитися в КПІ, ми періодично збиралися похакатоніть. Мабуть, вирішальним став перший Facebook Hacker Cup - змагання з алгоритмічного програмування. Пройшов до півфіналу (десь 270-280 місце), після чого прилетіло запрошення на on-site interview в Facebook. Тоді я вважав, що залишуся в медицині, і тому не відповів на нього. Наївний вибір, але я був тільки на третьому курсі.

3. Через пару місяців мені написали на пошту і запросили на першу роботу в команду розробки хмарної ERP-системи в якості Adobe Flex developer. Через рік перейшов в Miratech, до відділу автоматизації, Business Development, як C # Developer, в квітні цього року прийшов в Mobiliuz. У вільний час беру участь в різних заходах / Хакатони начебто Startup Weekend, hack4good, Facebook Hacker Cup, CodeJam. Дозволяє підтримувати мізки в тонусі.

Рада з навчання: Я вчився по книгах: «Мова програмування Сі» (також відома як K & R) Брайана Керніган і Денніса Рітчі, "Алгоритми на Java" Роберта Седжвика, "Чистий Код" Роберта Мартіна, робіт Ендрю Таненбаума. Можу порадити книги Thinking in Java (Bruce Eckel) і Effective Java (Joshua Bloch). Корисні онлайн-ресурси: Hacker News , "Хабрахабр" , Stack Overflow , Reddit. Онлайн-курси: Algorithms від Прінстонського університету на Coursera і Developing Android Apps на Udacity. Тим, хто хоче на роботу в Google або Facebook, можна повивчати geeksforgeeks.org і careercup.com . Завдання для програмістів можна вирішувати на Projecteuler.net і CheckIO .

Михайло Бортник

Пішов після першої сесії першого курсу НАУ, самостійно вивчив Ruby, зараз працює в британському музичному стартапі R & R Music. Відомий учасник київського Ruby-спільноти, співзасновник курсів Kottans.org (в минулому один з ФОРКОМ RubyGarage, зараз - це багатомовні курси - JS / Ruby)

1. У мене не було іншого виходу :) Дитина в сім'ї інженерів, комп'ютер в будинку з 6 років - спочатку давня глючащій "Електроніка-МС1502", де з найбільш захоплюючих розваг була плата ПЗУ з "Бейсік". Читав книги по програмуванню. Потім - фізико-математичний ліцей, олімпіади з програмування. До 16 років я прийшов уже з багажем з Basic, Pascal і C.

2. Чому пішов з вузу? Я ледар і раздолбай :), до того ж, відірвавшись в 16 років від батьків, не особливо думаєш про навчання. Я твердо вірив в те, що головні навички, які дає вуз - це вміння шукати і систематизувати інформацію, а це я на той час уже добре вмів.

3. Роботу без освіти шукати було нескладно. Якщо говорити саме про Ruby-програмуванні, я листувався на juick.com (в минулому - популярна блог-платформа для гиків) з хлопцем-рубістом, і він одного разу написав, що шукає собі людей в команду. Він і став моїм першим тімліда, за що йому величезне спасибі.

Рада з навчання: Спочатку я вчився експериментуючи, потім читав книги, документацію (з англійським у мене досить непогано). Почати вчити Ruby допоміг Software Engineering for SaaS на Coursera. Непогане джерело - Stack Overflow . Як мені здається, для сучасного програміста навик "спортивного гугленія" набагато частіше приносить більше користі, ніж класичну освіту. Адже на ринку досить великий відсоток завдань не несе в собі нічого нового, і їх хтось вже колись вирішував.

З ресурсів по Ruby можу порекомендувати такі: Rubykoans , Онлайн-курси Rails for zombies , гайд why's (poignant) Guide to Ruby , Книги Design patterns in Ruby, Rails Antipatterns, The Well-grounded Rubyist Девіда Блека, The RSpec book, з найцікавіших - Ruby under the Microscrope, The Clean Ruby.

Олена Моргун

Самостійно вивчила верстку, потім - PHP, JavaScript і Ruby. Зараз - Senior Ruby on Rails Developer в GlobalLogic, викладає на курсах для програмістів, одна з найвідоміших коментаторів на DOU.ua

1. Програмуванням почала цікавитися, коли рік-другий вже попрацювала у верстці. Стало цікаво: як працює то, для чого я верстаю. Почала копатися в коді, розбиратися в процесах.

2. Коли я вступала до вузу, програмуванням ще не захоплювалася. Навчалася на радіотехнічному в Київському політеху, в якийсь момент взяла академвідпустку, і у відпустці почала вчити верстку.

3. На жодному співбесіді не виникало ніяких проблем з тим, що у мене немає диплома програміста. Максимум згадували побіжно, мовляв, "У вас немає профільної освіти? Ну нічого страшного". Я змінила вже чотири місця роботи, зараз працюю в GlobalLogic і ще жодного разу не стикалася з тим, щоб ставлення якось змінювалося через те, що немає профільного диплома.

Рада з навчання: Я починала вчити програмування з PHP, він давався дуже важко. Найскладніше самоука змусити себе сісти і займатися. Чи не кидати, навіть якщо нічого не виходить, а годинами вгризатися в матеріал, пробиватися, поки не почне виходити. Головна мотивація: щиро цікавитися тим, чому вчишся. Коли я починала вивчати програмування, це був 2008 рік, і я тоді й гадки не мала, що у програмістів високі зарплати. Мені це просто дуже подобалося.

Для самоосвіти можу порадити Tryruby.org (Тут можна спробувати програмувати на Ruby в браузері), хороший онлайн-ресурс для початківців - Codeschool.com . З книг раджу The Ruby on Rails Tutorial, "Мова програмування Ruby", The Well-Grounded Rubyist - сама годна книга для просунутих.

Давид Майборода

Software Engineer в "Яндексі", автор Android-додатки для "Кинопоиск"

/ ** Implement to all that you love. * /

public interface Loveworthy {
/ **
Love is always one way.
It's nothing to return;
@param loveable object
* /
void toLove (Object object);
}
До чого цей код, запитаєте ви? Програмування - мистецтво. А що муза для музиканта, художника або поета? Любов, звичайно. Ось і у програмістів є своя муза, у кожного особиста. Тут варто міркувати ширше, ніж просто любов до конкретної людини, так як творить і любов до сім'ї, до Батьківщини ...

1. Особисто мені пощастило з дитинства, у мене є старший брат, який і підштовхнув мене до програмування. Важливу роль на початковому етапі відіграє не тільки особиста зацікавленість, а й повага до людини, який тобі щось радить. Це до слова про те, як любов до рідних сприяє саморозвитку. А вони, як ми знаємо, поганого не побажають.

2. З моменту вступу до вузу студенти неправильно розуміють його сенс. Вуз повинен підштовхувати до самоосвіти, а не вчити. Вчать у школі. Пам'ятайте, коли в вузі давали завдання, більшість студентів з обурювалися "нам цього не розповідали". Та й не повинні були, будьте ласкаві, самі вже якось, а після на іспиті перевірять, чи здатний студент вивчати науку самостійно ... Коли людина усвідомлює, що він може сам, в цей час вуз і пропадає з життя. У мене це було на другому курсі. Хоча все ж диплом я отримав, але вже на заочке і тільки бакалавра ...

3. Першу роботу знайти завжди важко, а далі все залежить від досвіду. Користуючись нагодою, хочу подякувати хлопцям, які дали мені можливість розвиватися в середовищі Android, а саме компанії Stanfy, з того моменту все координально змінилося 🙂 У будь-якій роботі важлива саме команда, ніщо так не розвиває, як спілкування з розумними програмістами.

Рада з навчання: Дуже раджу курси Роберта Седжвика на Coursera , А також його книгу "Алгоритми на Java". Але ніщо так не розвиває, як чужий код, і в цьому вам допоможе github.com .

Юлія Будник

Майже надійшла на програміста, але в останній момент передумала. У вузі вивчала економіку, але інтерес до програмування і верстці нікуди не подівся. Зараз - front-end HTML / CSS-фахівець, працює з компанією Aejis. У портфоліо - промо-сайти для Heineken, Rolling Stone, Unilever та інших відомих брендів

1. Мій батько - дуже хороший програміст, підозрюю, що це мене і надихнуло цікавитися IT. Ну а середовище розробки завжди інтригувала. Ці два моменти і звернули мою увагу на цю область діяльності. Але працювати в цій сфері я почала набагато пізніше і з інших причин.

2. Я готувалася вступати на факультет автоматики та обчислювальної техніки в НАУ. Але в останній момент, на порозі останнього іспиту пішла здавати іспит з іншого предмети. І за балами вступила на економічний (він по рейтингу був вище, ніж АВТ). Взагалі, це довга історія.

3. Перший довгостроковий проект я знайшла швидко. Мої перші роботи в портфоліо "для друзів" і "для себе" сподобалися замовнику. Далі просто стала набивати руку на реальних проектах. Складність була лише в тому, що доводилося дуже багато працювати і було мало досвіду. Але задоволення це приносило не менше.

Рада з навчання: Для самоосвіти шукала інформацію в онлайні, читала книги Девіда МакФарланд. Можу порадити такі онлайн-ресурси, як codeschool.com , codecademy , codyhouse.co . З книг рекомендую CSS3: The Missing Manual, 3rd Edition МакФарланд і посібник JavaScript & jQuery: The Missing Manual, 3rd Edition.

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити нам.

Також підібрали для вас

Ому не стали вчитися в профільному вузі?
И складно було знайти роботу без диплома?
2. Чому пішов з вузу?
Максимум згадували побіжно, мовляв, "У вас немає профільної освіти?
А що муза для музиканта, художника або поета?
Помітили помилку?
Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью