• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

Як записати аудіо-книгу

 1. вибір мікрофона
 2. приміщення
 3. запис
 4. Обробка звуку
 5. постпродакшн
 6. прописування тегів

Періодично приходять листи такого приблизно змісту: «Я хочу записати аудіокнигу. З чого мені почати, як продовжити і чим закінчити? »Або, іншими словами,« як ви це робите »?

- Загалом-то, навмання. Але навмання повторюється раз за разом вже досить давно, тому є сенс говорити про звичку. Звички бувають погані і корисні, останні ще називають алгоритмами. Відрізнити одні від інших важко, але можна, причому кожен вирішує це питання по-своєму.

Спробую детально, в декілька заходів, описати свій особистий погляд на те, як можна записувати аудіокниги. Постараюся написати так, щоб ясно було навіть зовсім новачкам (але без пояснення, як працюють аудіоредактор, це вже самі). Залишимо осторонь художньо-виконавський аспект, він практично не піддається алгоритмізації. Зосередимося поки на чисто технічних питаннях. Отже:

вибір мікрофона

Це питання задають досить часто. Не будемо розглядати варіанти дешевих і низькоякісних гарнітур, оскільки досвіду роботи з ними у мене не було. Сам користуюся професійним студійним обладнанням, що включає в себе тракт з конденсаторного (U87) або лампового (U57) мікрофона Neumann, лампового мікрофонного підсилювача-компресора UniversalAudio, мікшерного пульта, зовнішнього оцифровувати пристрої (АЦП) і власне комп'ютера.

Зайве говорити, що мій варіант вельми дорогий і немобільний, просто він є під рукою при наявності вільного часу в студії. Це протилежні полюси, і, очевидно, для початківця читця-декламатора треба знайти щось середнє. І воно таки є, називається USB-мікрофон. Його незаперечна перевага: встромляється безпосередньо в USB-вхід вашого комп'ютера, минаючи преамп і пристрій оцифровки. У поєднанні з ноутбуком виходить дуже мобільний і малошумящий (що важливо!) Варіант. Багато моделей таких мікрофонів мають моніторний вихід на навушники, таким чином, можна відразу чути свій голос, як він звучить в мікрофон, що теж дуже важливо. Такими мікрофонами користуються мої колеги Дмитро «digig» Ігнатьєв (InfrasonicUFO) і Семен Янішевський (Samson), якість їх роботи говорить сама за себе.

приміщення

Наступний важливий фактор - місце, в якому ви записуєте свій голос. Напевно, кожен, хто пробував записуватися, знає, наскільки гучно звучить голос в квартирі. Потім це практично неможливо видалити. Хтось робить звукоізоляцію в коморі. Хтось завішувати ковдрами і килимами. Все це може працювати цілком добре. Але можна спробувати зробити і щось на зразок цього:

Поп-фільтр , Рамочку для запобігання «пихов» на вибухових приголосних, можна зробити самому з дротяної рамки і подвійного шару старих колготок дружини або подруги. Багато системні блоки комп'ютерів шумлять, тому важливо видаляти їх від місця запису, або використовувати малошумні ноутбуки, як я вже говорив раніше.

запис

І ось ви вже облаштували своє робоче місце, придбали мікрофон зі стійкою і поп-фільтр, все це під'єднали до комп'ютера і наділи навушники, не забувши розігнати домочадців по затишних кутах. Про чудо! Ви чуєте чарівні звуки свого голосу, котрий тремтить від нетерпіння розповісти світу улюблену книгу.

І тут ви згадуєте, що для запису потрібно не тільки «залізо», тобто прилади, але і «софт», тобто спеціалізовані програми. Вони називаються аудіоредактора, їх чимало, особисто я використовую Sony Sound Forge з комплектом підключаються програм-плагінів.

Отже, налаштовуєте рівень запису, щоб при найгучніших і відчутих ваших зойках не було перевантажень. Бажано на вході відразу зрізати низькі частоти нижче 50 Гц, навряд чи вони вам знадобляться. Це робиться за допомогою спеціального фільтра на мікрофоні, якщо він є, або на пульті, якщо є пульт. Якщо немає - можна зрізати їх і потім. Я виставляю параметри запису WAV 44,1 кГц, 16 біт, моно. І - вперед!

Обробка звуку

Ура, ваш голос записаний, трудовий піт стертий, очі повернулися в орбіти. Мої вітання. Ви тільки що завершили саму приємну частину процесу, то, заради чого, власне, все й затівалося. І тепер наступають суворі трудові будні, коли доводиться і саночки возити ...

Особисто я починаю з чистки шумів. Навіть в студійних умовах шуми неминучі, і краще від них позбутися. А вже в домашніх - тим більше. Для цього використовуємо плагін Waves X-Noise Mono.

Для цього використовуємо плагін  Waves  X-Noise Mono

Виставляємо числові значення в віконцях, як на малюнку (не питайте мене, що вони значать - пояснювати довго). Вибираємо ділянку файлу, де немає слів, тільки шуми, натискаємо кнопочку Learn, потім Preview. Після того, як курсор пройшов обрану ділянку, знову Learn. Програмний прилад проаналізував ваш шум і намалював його профіль. Правою кнопкою миші клікаєте в сірому полі плагіна, вибираєте в меню Save Current, потім Select All - і тиснете ОК.

Ваші шуми суттєво знизилися, але не до конца.Теперь вже не аналізуєте шуми, а просто виділяєте весь файл і тиснете ОК. Особисто я проробляю цю процедуру з кожним файлом 3-4 рази. При цьому шуми чистяться м'яко, навіть на зітхання не виникає неприємного «залізного» призвука, а в паузах майже повна тиша.

Практично на будь-якому етапі ви можете правити частотну характеристику звуку за допомогою еквалайзерів. Мій досвід говорить, що при середньому голосі без особливостей на кшталт гнусавости або присвист досить просто зрізати низи фільтром. Наприклад, так - за допомогою Waves Q8:

Наприклад, так - за допомогою Waves Q8:

Робити це краще до компресії. А ось намагатися прибрати небажані частоти з голосу можна в будь-який момент.

Наступний крок - компресія. При записи ви можете зловісно шепотіти, а можете кричати, зображуючи поганого поліцейського або загнаного в кут жертву. Рівні сигналу при цьому істотно різняться. Завдання компресії - вирівняти ці сигнали по гучності. Для гарної аудіокниги це важливо, адже багато слухають в дорозі, де шум мотора перекриває тихі фрагменти. Сам я компресують сигнал ще під час запису за допомогою «залізного» лимитера, а й потім все одно проходжу плагіном Waves SSL CompStereo.

Вибираєте найгучніший шматочок записи, знову виставляєте значення, як на малюнку. Натискаєте кнопку Preview і, обертаючи ручку Threshold, домагаєтеся, щоб стрілка коливалася між 4 і 8. Знову правою кнопкою миші клікаєте в сірому полі плагіна, вибираєте в меню Save Current, потім Select All - і тиснете ОК. Крива виглядає істотно рівніше, піки згладжені, а провали піднялися. При цьому звук не виглядає затиснутим, але набуває щільність.

Нарешті ваша книга записана вся, і кожен файл окремо вам подобається. Але ось що цікаво: писалися вони в різний час, з різними рівнями. Треба б їх зробити однаковими. Тобто - нормалізувати. Але функція нормалізації в Sony SoundForge мене абсолютно не влаштовує.

Тому роблю так: в меню вибираю Process »Normalize:

Але використовую з нього тільки функцію сканування, що не обробляючи файл. Ставимо галочку у віконці Average RMS Level і тиснемо кнопку Scan Levels. І під нею бачимо значення RMS, тобто середньоквадратичне значення рівня. Наприклад, -24 dB. Запам'ятовуємо і тиснемо кнопку Cancel, ні в якому разі не ОК (!). Просканувавши наступний файл, переконуємося, що його RMS, наприклад, -25 dB. Тоді просто додаємо 1 dB гучності за допомогою команди Process »Volume. І так - всі файли.

Ось тепер я накладаю музику. Це потрібно не всім, рецепти тут теж у кожного свої, я зазвичай просто роблю повторювані відбиття між главами. Для цього вирізаю потрібні мені фрагменти музики, на слух підбираю рівень гучності, щоб був приблизно однаковим з рівнем тексту, перекладаю текст з моно в стерео і стиків з музикою. Оскільки весь текст уже однаковий по гучності, музичні фрагменти теж не треба весь час підганяти, досить одного разу.

Ну і остання стадія обробки звуку - максімайзінг. Фактично це приведення фонограми до максимального рівня шляхом м'якого обмеження. Для себе я вирішив, що фінальний рівень RMS -17 dB досить хороший. Тому від наявного рівня -24 dB мені треба збільшити гучність на 7 dB, зрізавши всі піки без спотворення сигналу. Для цього використовуємо iZotope Ozone в режимі Maximizer:

Threshold встановлюємо на величину різниці між наявним RMS (у нас -24dB) і бажаним (-17 dB). Кінцевий піковий рівень Margin встановлюємо на -0,3 dB. При перекодуванні wav в mp3 цей рівень не дає перевантажень на піках. І тиснемо чарівну кнопку ОК стільки раз, скільки у вас буде файлів.

Всі! Ваша книга готова. Але - в форматі WAV. Це максимальне і практично нікому не потрібне для аудіо-тексту якість. Тому краще перевести все в MP3. Робимо це в тому ж Sony SoundForge, просто натискаючи Save As. Взагалі-то для тексту цілком достатньо і бітрейта 128 kbps. Але я люблю, щоб музика звучала теж якісно, тому встановлюю 192 kbps або, якщо книга дуже велика, 160 kbps. Ось тепер книга МАЙЖЕ готова.

Взагалі-то деякі люблять, щоб один файл тривав цілу годину. Я таких збочень не припускаю і з особистого досвіду вважаю, що кожен аудіофайл не повинен бути довшим 5-7 хвилин. Тоді легше знаходити потрібне місце в плеєрах і автомагнітолах, знаючи номер файлу і промативая прискорено короткий файлик до потрібного місця. Але як акуратно порізати глави на частини? А про це в наступному розділі.

постпродакшн

Нарізка mp3-файлів

Для розрізання готових mp3-файлів на короткі фрагменти використовуємо програму mp3DirectCut . Нічого хитрого в ній немає. Один маленький нюанс: щоб потім правильно і без праці прописати теги з назвами глав, кожен розрізається файл повинен містити одну главу і мати відповідну назву російською мовою з порядковим номером глави на початку.

Наприклад: 3 Лопушок.

Відкриваємо файл, як зазвичай. Потім вибираємо в меню Спеціальне »Пошук пауз:

Виставляємо все значення, як на малюнку. Значення параметра «Пропуск після знайденої паузи», рівне 360, показує, що довжина шматочків буде дорівнює 360 сек або 6 хв.

Можете змінювати за смаком. Тиснете Старт і Закрити. Ріжеться дуже чітко і програється ідеально. Тепер треба зберегти вийшло. Вибираєте в меню Файл »Зберегти з розрізанням:

Вибираєте в меню Файл »Зберегти з розрізанням:

Параметри вписуєте, як на картинці. І в результаті у вас виходить щось на кшталт:

І в результаті у вас виходить щось на кшталт:

Вихідний довгий файл не забудьте знищити, і у вас залишаться три коротких файлу. І так - до кінця з усіма зупинками. Рекомендую створити резервну папку з файлами і потім звірити обсяг папок і тривалість плейлистів розрізаних і нерозрізаних файлів. Різниця буде, але дуже невелика.

прописування тегів

Дуже багато аудіокниги, в тому числі і ліцензійні, мають потворні теги або не мають їх зовсім. Що не їсти гут. При цьому прописати грамотні теги зовсім нескладно. скористаємося програмою Tag & Rename .

Це я вже заповнив порожні поля вгорі і натиснув Save. Тепер найцікавіше: треба витягти з імен файлів назви розділів. Відкриваємо вгорі вкладку Get Tags From File Names і заповнюємо по картинці внизу. Тиснемо Write tags - і Опля:

Всі назви глав і частин на місці. Залишилося все пронумерувати, натиснувши кнопочку праворуч від track #, і перейменувати самі файли. Відкриваємо вкладку Rename Files вгорі і вписуємо:

Тут замість Samolyot заносите коротке ім'я вашої книги - і практично готове. На закладці Multi Tag File Editor є кнопка Edit All Supported Tag Fields, натиснувши її, ви можете вписати масу інших тегів і вшити тексти і картинки в кожен файл.

Не забудемо на самому початку вибрати в меню Options »Tags і проставити галочку в клітці Write Unicode Data ...

А ось тепер можете утерти трудовий піт і розслабитися. Книжка готова !!!

Тут можна завантажити повний пакет плагінів для Sound Forge , Що згадуються мною в статті.

З чого мені почати, як продовжити і чим закінчити?
»Або, іншими словами,« як ви це робите »?
Але як акуратно порізати глави на частини?
Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью