• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

Як BitTorrent браузер будувала, або Принади і гидоти чистого P2P

Ім'я компанії BitTorrent Inc. - тієї самої, що зробила революцію в файлообмене, розробивши однойменний протокол для передачі файлів - знову у всіх на вустах: оголошено про початок закритого альфа-тестування продукту під назвою Project Maelstrom . Чим би новинка ні виявилася, можна бути впевненим, що авторитет творця забезпечить їй принаймні хороший старт. Однак в даному випадку мова і справді йде про штуці оригінальної, якщо не унікальною. Так, BitTorrent знову хоче перевернути комп'ютерний світ догори дригом, а точніше - переставити Веб на нові рейки: децентралізовані.

Як працює Веб сьогодні? Ввівши адресу сайту, користувач змушує браузер звернутися до сервера, на якому зберігаються файли, цей сайт складові. Така схема має явно виділений центр, навколо якого все крутиться - а це далеко не завжди добре: наприклад, якщо користувачів стане занадто багато, сервер виявиться перевантажений запитами і відмовиться відповідати.

Чи можна обійтися без центрального вузла? Принаймні для обміну файлами - можна, і саме так працює протокол BitTorrent. Тут файл збирається з шматків, які викачуються не тільки з сервера, але і з комп'ютерів інших учасників обміну (учасники по-англійськи іменуються «п і рами», звідси P2P - peer-to-peer). Так чи не можна і Веб зробити децентралізованої? У BitTorrent Inc. вважають, що можна: зустрічайте Maelstrom!

Ім'я компанії BitTorrent Inc

Офіційних деталей поки вкрай мало, але в їх числі ось цей скріншот браузера, що підтримує Maelstrom. Напис говорить: «Ця сторінка не розміщено жодної на якому сервері, її утримують на плаву 397 чоловік і ви».

Строго кажучи, Maelstrom - це не програма, а набір правил (або протокол) для публікації веб-сайту у вигляді торрента. Коли протокол буде розроблений, його підтримку (наприклад, за допомогою плагінів) можна буде додати в браузери та інші програми. Рядовий користувач браузера, що підтримує Maelstrom, різниці не помітить: він так само буде вводити URL в адресний рядок і отримувати необхідну на екрані. Різниця виявиться, якщо копнути глибше: браузер (зараз в BitTorrent експериментують з Chromium) тепер збирає веб-сайт по шматочках, запитуваною не тільки у сервера, але і інших сетян. Викачує його, немов «торрент».

Ясна річ, тут виникає безліч нюансів, які необхідно опрацювати (наприклад, як швидко внести зміни в код такого сайту?). Тому Maelstrom поки і знаходиться в закритому тестуванні. Заявку на участь можна подати, але немає гарантій, що вас запросять.

Однак існує заміна, що дозволяє почати експериментувати з децентралізованою Веб прямо зараз. Причому заміна давно налагоджена, відшліфована і універсальна. Коротше кажучи, те, чим Maelstrom одного разу повинен буде стати. Я кажу про Freenet : Одному з найстаріших, найцікавіших і найбільш успішних P2P-проектів. Чи багато хто з вас захочуть продовжити працювати з ним після першого знайомства, зате саме на його прикладі можна в повній мірі оцінити всі принади і гидоти «чистого P2P». Витратьте півгодини на установку і вивчення цієї програми (вона вільна, є версії для всіх популярних операційних систем), ви не пошкодуєте.

До речі, порівнюючи Freenet з іншими інструментами анонімізації, варто пам'ятати, що цей проект виріс з дипломної роботи ірландського студента Яна Кларка (на фото). АНБ і ЦРУ його НЕ спонсорували і взагалі відношення до проекту не мають.

Freenet - це децентралізація, зведена в ранг догми. Тут всі учасники рівні і рівність абсолютна, що поширюється як на права, так і на обов'язки. Кожен комп'ютер, на якому запущено програмне забезпечення Freenet, стає клієнтом і сервером одночасно. Комп'ютери учасників обов'язково зберігають якісь дані, необхідні для функціонування всієї мережі - і кожен учасник мережі має право що-небудь опублікувати, тобто отримати місце на чужих дисках.

Документ, «заливається» у Freenet, не зберігається на якомусь одному комп'ютері, а розбивається на тисячі невеликих шматків, які розсіюються по жорстких дисків учасників, редупліціруясь до такої міри, що відключення декількох вузлів не впливає на його безпеку. З тієї ж причини жоден з учасників не знає, що саме зберігається на його власному диску (шматки, крім іншого, шифруються). Щоб завантажити документ, потрібно знати його «адреса» (ключ): якщо ключ дан, Freenet сама опитує вузли і збирає файл для користувача. А вже що саме ви запросили, не має значення: це може бути текст, відеоролик, веб-сайт.

Принади такої схеми не завжди очевидні, але завжди цінні. Візьміть хоч абсолютну анонімність: спостерігаючи за вашим комп'ютером з боку, неможливо зрозуміти, який контент ви скачували, який розміщували, який зберігайте у себе. Звідси - мережева нейтральність, про яку зараз так турбуються в розвинених країнах: у Freenet вона дотримується автоматично! Подумайте, адже ні загальмувати отримання якогось файлу, ні прискорити цей процес, окремо взятий провайдер на зможе, бо не знає, що саме ви в даний момент завантажуєте.

Звідси ж - гідність номер три: цензура тут неможлива за визначенням. Не можна знищити сервер з неугодним контентом, тому що і сервера як такого не існує: доведеться знищувати всю мережу! Розміщуй творці Silk Road свої магазини у Freenet, вони і сьогодні гуляли б на волі . А The Pirate Bay продовжував би працювати.

Нарешті, парадоксальний четвертий плюс полягає в незвичайній реакції Freenet на навантаження. Чим більше попит на конкретний документ, тим легше і швидше його можна отримати: адже він немов вбирається в мережу, осідає на більшій кількості вузлів. І, до речі, тим довше він зберігається (термін зберігання файлів у Freenet не нескінченні; ті, які нікому не потрібні, з часом видаляються).

До всього іншого, маршрути прямування запитів і відповідей у ​​Freenet спеціально ускладнені. Їх аналіз не повинен дозволити виявити, хто, куди і за чим звертається.

Однак є й мінуси, на жаль - і ви швидко їх знайдете. Перш за все це порівняно низька швидкість передачі даних і порівняно високе навантаження на інтернет-канал. Збірка документів з шматків, природно, вимагає здійснення деякої проміжної роботи і витрат часу. Популярні Freenet-сайти, втім, відображаються швидко, майже так само швидко, як і сайти звичайної Веб. Але збірки менш популярних доводиться часом чекати хвилинами, а рідко завантажувані великі файли (сотні мегабайт) можуть зажадати декількох діб. І до речі, сайти тут статичні: інтерактивність не так-то просто переставити на децентралізовані рейки.

Потім, абсолютна свобода - аж ніяк не завжди добре. Freenet замислювалася і розвивається як інструмент, здатний забезпечити маніакально високу ступінь анонімності. На жаль, разом з дисидентами, наприклад, це оцінили і всілякі шахраї, зловмисники, збоченці. Вирушаючи у Freenet, варто розуміти, що значна частина зберігається в ній контенту незаконна, а ймовірність наштовхнутися на подібні матеріали тут куди вище, ніж у звичайній Веб. Так, тут багато цікавого і корисного, але буквально пліч-о-пліч з ним лежить дитяча порнографія, високоякісні скани банкнот, посібники для початківців терористів ...

Що ж, Freenet завжди був науковим проектом, зайва складність якого і тяга до експериментальної чистоті відлякували простих користувачів. Нове дітище BitTorrent може виявитися більш практичним і простим - і зробити довгоочікувану революцію, позбавивши Веб від хвороби централізації. Не варто лише забувати уроки Freenet: розробникам і користувачам Maelstrom доведеться зіткнутися з тими ж болячками. Хлопцям з BitTorrent не звикати до косим поглядам: адже і самі «торренти» довгий час вважалися «піратським» інструментом. Питання в тому, наскільки в даному конкретному випадку можна бути впевненим, що корисні якості децентралізації переважать шкідливі побічні ефекти.

Для Freenet, за всі п'ятнадцять років її існування, такої впевненості не з'явилося.

Як працює Веб сьогодні?
Чи можна обійтися без центрального вузла?
Так чи не можна і Веб зробити децентралізованої?
Наприклад, як швидко внести зміни в код такого сайту?
Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью