• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

Як правильно поставити наголос?

 1. Що ще почитати по темі?

Прочитавши статтю до кінця, ви зрозумієте, що більшість людей неправильно ставлять наголос в багатьох словах. Але не впадайте у відчай: є до чого прагнути.

Для початку трохи з теорії. Складність в правильності постановки наголосу полягає, повторюся, у відсутності єдиних правил. Зустрічаються випадки, коли воно залежить від сенсу. При відміні або відмінюванні слів наголос може переміщатися - це також ускладнює правильність його постановки. У більшості випадків його треба просто запам'ятати, а при виникненні труднощів слід звертатися до орфоепічних словником. Спробую частково виконати його функцію.

Почнемо з найпростіших слів, які ми постійно чуємо і самі регулярно вживаємо в мові: договір, каталог, квартал, магазини, кошти, туфлі.

Прочитавши статтю до кінця, ви зрозумієте, що більшість людей неправильно ставлять  наголос  в багатьох словах

Компас
Фото: pixabay.com

Як уже згадувалося вище, необхідно не помилитися з наголосом в разі відміни слів: наприклад, вовки, злодія.

При постановці слів у множину наголос часто змінюється: директор, мережива, сиріт. Але: аеропорт, договір, бухгалтер.

Для зручності запам'ятовування перераховуються слів виділю в окремі групи іменники, наголос в яких падає на перший склад:

 • Генезис, догмати, знаменує, Іскра, Іконопис, компас, маркетинг, форзац;

і на останньому складі:

 • апостроф, диспансерів, дрохви, жалюзі, жерло, кілометрів, кремінь, коклюш, столяр, християнин, шасі.

Іменники з іншої постановкою наголоси, які не ввійшли в дві верхні групи, вкажу тут: віросповідання, дрімота, пуловери, породілля, феєрія.

Іменники з іншої постановкою наголоси, які не ввійшли в дві верхні групи, вкажу тут: віросповідання, дрімота, пуловери, породілля, феєрія

новонароджену
Фото: pixabay.com

Окремо відзначу «рослинні» іменники: каучук, ревінь, щавель, але ялиці, буряк; і прикметники: грушевий, сливовий, але кедрові.

Безсумнівно, в постановці наголоси в інших прикметників теж частенько трапляються помилки: гербовий, оптова, портових, грунтових, цінова.

Про короткі форми теж забувати Не будемо: Глухів, Горького, рідко, але грубо, світлий, дружно.

Чи не залишимо без уваги також причастя та інші частини мови, їх форми: дихати, завидно, зубчасті, красиві, мозаїчні, новонароджених, Прадідівським, прибув, прийнявши, прозорливість, скільки, украЇнський.

Чи не залишимо без уваги також причастя та інші частини мови, їх форми: дихати, завидно, зубчасті, красиві, мозаїчні, новонароджених, Прадідівським, прибув, прийнявши, прозорливість, скільки, украЇнський

сливовий
Фото: pixabay.com

Далі перейдемо до дієслів: брали, взяла, гнали, здобула, чекали, забрали, задати, підняття, порвав, балувати, сприйняти, полегшити; замкнули, збулося; включаючи, дзвонить, повторюся; сердитися, черпати.

Хотілося б також окремо виділити так звані «проводити» і «проводять»: водопровід, газопровід, сміттєпроводи, нафтопровід, шляхопроводів, але - електропроводів. В даному випадку важливо зрозуміти значення слова.

Буду трохи оригінальної і зазначу окремо групу слів, яка стала б у пригоді для використання в будь-якому розважальному закладі, на прикладі наступного тексту.

дзвонить
Фото: pixabay.com

Ця дівчина любила проводити своє дозвілля в цьому барі. Тільки вона сіла за столик, поруч з яким мило билися молода парочка, бармен поставив перед нею як зазвичай: тарілку, на якій лежав перевареної картопля, кусень хліба і бочкове пиво в декоративному посуді, зумівши негайно її майстерні відкоркувати. На питання дівчини він, не роздумуючи, відповів: «танцівник зможе прибути лише вранці». Через кілька годин вона зайняла трохи грошей і послала чоловіка, який сидів за сусіднім столиком, вибрати для неї кращі торти цього закладу. Дівчина вважала, що її роки прожите не дарма.

Слова зі «спірним» наголосом, які підійдуть для лексикону юриста, я зібрала в наступному тексті.

Необхідно було повідомити позивача про забезпечення верховенства міжнародного угоди. В ході провадження у справі відбулося усталення бази доказів проти відповідача. Зокрема, стало відомо, що зосередженість нелегально отриманих грошових ресурсів створює саме їм для того, щоб преміювати діяльність своїх співробітників. Також відповідача вирішили примусити до дачі показань, для цього довелося згадати про кримінальну відповідальність за відмову від їх дачі. Прийняти клопотання свідка, для складання якого йому треба було поглибити свої знання з юриспруденції.

нарощені нігті
Фото: pixabay.com

Також існують і такі слова, наголос в яких можна ставити за своїм вибором, наприклад: сир або сир, нарощені або наращённие (нігті, але ніяк не нарощені), подається або подається.

Представлені приклади правильності постановки наголосу в словах просто запам'ятовуємо, а за іншими - звертаємося до орфоепічних словником і також запам'ятовуємо.

Що ще почитати по темі?

Чи правильно ми говоримо? наголос
Співзвучні слова: родичі або просто схожі?
Чи подобається вам власний голос? інтонаційний наголос

Що ще почитати по темі?
Що ще почитати по темі?
Чи правильно ми говоримо?
Чи подобається вам власний голос?
Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью