• Главная
 • Карта сайта
Не найдено

20 пунктів: інструкція по SEO для розробника і верстальника

 1. тези
 2. 1. Універсальні вимоги, які пред'являються до кожного документу
 3. Розміщення унікального текстового заголовка h1 і розміщення тексту в HTML-форматі
 4. 2. Вимоги до дизайну макета
 5. Розглянемо приклади класичних «косяків»
 6. Вимоги до верстці
 7. Не застосовувати препарат теги текстових заголовків h1-h6 (поза основного тексту)
 8. Відразу верстати приклад тексту з заголовком, підзаголовком, списком, картинкою, гіперпосиланням
 9. Виносити всі стилі, які використовуються в макеті, в окремі CSS-файли
 10. Всі об'ємні (більше 15-20 рядків) JS-коди виносяться в окремі підключаються файли
 11. Використовувати єдиний формат адрес для посилань
 12. Чи не ставити посилання на індексні сторінки (/index.php)
 13. Не допускати конфлікту CSS-стилів
 14. Зовнішнім посиланням прописується target = "_ blank" - відкриття в новій вкладці
 15. 3. Основні помилки верстальника
 16. брудний код
 17. Биті і «різноманітні» посилання
 18. Незакриті парні HTML-теги
 19. Незадані стилі у використовуваних елементів
 20. 4. Помилки при розробці сайту
 21. Занадто мало уваги приділяється налаштування сервера
 22. Хто без гріха, нехай перший ...
 23. Посторінкова навігація, сторінка фільтрів і сортування
 24. 6. Помилки при настройці сервера і CRM
 25. Покрокова інструкція, ЯКУ РЕКОМЕНДУЄТЬСЯ засвоїти КОЖНОМУ ПЕРСОНАЛУ
 26. ВИСНОВКИ

З люб'язного дозволу Дмитра Севальнева ( « піксель Плюс ») Ми публікуємо докладну інструкцію по SEO для розробників і верстальників. Якісь особливості пошукових алгоритмів з часом змінюються, але основні поняття залишаються незмінними - і навіть помилки повторюються все ті ж. Так що цю карту, де граблі розкладені, корисно вивчити кожному розробнику.

Піднімемо важливе питання: як розробникам почати розуміти SEO-фахівців? Стаття призначена для розробників, верстальників, дизайнерів і пояснює, як спільна праця цих фахівців з SEO-фахівцями повинен працювати на загальний успіх сайту і компанії.

Ми розберемо основні вимоги, які накладає пошукова оптимізація (SEO) на документи на сайті, а також вимоги до дизайну, оформлення, CSS, Java Script, поговоримо про те, які основні помилки допускають верстальники та як їх уникнути для того, щоб не треба було в надалі переробляти проект, розглянемо типові помилки при розробці, які допускають програмісти.

В кінці статті наведено керівництво по первинній настройці. Як по кроках, починаючи з самого першого етапу - створення сайту - побудувати грамотну оптимізацію на сайті, для того щоб в подальшому не довелося переробляти значні фрагменти коду.

тези

 1. Базові вимоги до документів на сайті .
 2. Вимоги по дизайну, оформлення, CSS і JS .
 3. Основні помилки верстальника .
 4. Типові недоробки при розробці .
 5. помилки програміста .
 6. Технічні помилки, що заважають індексації .
 7. Керівництво по первинній настройці сайту .

Незважаючи на велику кількість посібників і мінлива, часто верстальники та розробники манівцями реалізують функціонал, не думаючи про те, що далі з проектом хтось буде працювати. Те ж саме стосується дизайнерів - проект буде жити, розвиватися, в ньому будуть з'являтися додаткові пункти меню, розміщуватися інформація для пошукового просування, а вони при цьому роблять все по-своєму. Ми пропонуємо систематизувати підхід.

1. Універсальні вимоги, які пред'являються до кожного документу

До таких вимог належать наявність і можливість задати унікальні теги Title, meta-тег Description і URL-адресу (з ЧПУ). Ці вимоги не повинні ставитися тільки до обраним сторінкам, наприклад, до головної, вони повинні стосуватися всіх сторінок на сайті.

Кожна сторінка сайту може залучати пошуковий трафік, саме тому дані вимоги повинні задовольнятися для абсолютно всіх сторінок на сайті.

Розміщення унікального текстового заголовка h1 і розміщення тексту в HTML-форматі

Розміщення унікального текстового заголовка h1 і розміщення тексту в HTML-форматі

На жаль, ця умова не виконується для великого числа сторінок в величезній кількості проектів, навіть для тих, які знаходяться на просуванні. Текст і теги h1 робляться наскрізними, розміщуються в елементах верстки. В результаті текст або заголовок дублюється по всіх сторінках, з посторінковою навігацією, по всіх налаштувань фільтрації. Цього ні в якому разі не можна допускати, теги повинні бути унікальними і текст на кожній сторінці сайту теж повинен бути унікальним.

Приклади документів, для яких повинні задовольнятися наведені вище вимоги:

 • Загальні сторінки: Контакти, Про компанію і т.д.
 • Сторінки категорій і підкатегорій.
 • Сторінки посторінковою навігації (пагінацію).
 • Детальні сторінки (товари, послуги).
 • Сторінки тегів, популярних фільтрів.
 • Різні мовні версії.

Сторінки товарів і послуг - це зазвичай те, що просувається в першу чергу, і тут дані вимоги повинні бути виконані, тому, за рідкісним винятком, вони задовольняються. Сторінки тегів і популярних фільтрів також часто потрібно оптимізувати для залучення трафіку. Те ж відноситься до мовним версіями. Якщо ми будемо робити сайт Мультирегіональні, нам буде потрібно на кожній сторінці створювати унікальні заголовки.

Все це потрібно для того, щоб пошукова система і користувачі звертали увагу на інформацію на сторінці і однозначно розуміли, навіщо ця сторінка створена, який потреби користувача вона може відповідати. Ставлячи в пошуковому рядку запит виду [site: domain.ru] (домен будь-якого з просуваються проектів), ви повинні спостерігати у видачі оптимізовані заголовки (довжиною в кілька слів з основних просуваються пошукових запитів), змістовний опис (Description), унікальне текстовий опис, відповідає запиту.

Даний запит може бути виконаний розробником або власником сайту. Ви просто заходите в Яндекс або в Google, набираєте пошуковий запит [site: ваш сайт] і дивіться, чи правда все коректно відображається на поточний момент, чи немає там порожніх заголовків і подібних недоробок. За замовчуванням Яндекс видає до тисячі результатів, видачу рекомендується перегортати досить глибоко.

2. Вимоги до дизайну макета

Дизайнер повинен отрисовать зовнішній вигляд наступних елементів:

 1. Текстові заголовки h1-h3.
 2. Верстка тексту параграфами. Якщо за умовчанням зверстати їх, не поставивши стилі CSS, які задає верстальник, при здачі макета вони будуть відображатися в різних браузерах абсолютно по-різному і швидше за все некоректно. Вони не будуть відповідати єдиному оформленню сайту, в результаті SEO-фахівця потрібно знову залучати дизайнера, який знову Отріс, як це буде виглядати, і верстальника для оптимізації під кроссбраузерность. Все це зазвичай сильно збільшує терміни отримання результатів по просуванню.
 3. Нумеровані і маркіровані списки.
 4. Дизайн гіперпосилань, акцентів в тексті. Можна взяти текст за умовчанням, і попросити вашого дизайнера на всіх проектах малювати відразу за замовчуванням, як буде виглядати в верстці макету даний фрагмент тексту.
 5. Текстові посилання в меню. До сих пір зустрічаються такі дизайнерські рішення, які неможливо або дуже складно реалізувати за допомогою звичайного тексту, верстальщику доводиться переходити до створення картинок, flash-анімації, і так далі.
 6. Масштабування меню. Дизайнер, отрісовивая меню, повинен представляти, як воно буде виглядати, якщо збільшити кількість пунктів в ньому в два рази.
 7. Текстові заголовки.
 8. Виділити місце для розміщення тексту опису. Обсяг тексту повинен бути від 800 до 3000 символів, і такий текст буде розташовуватися на кожній сторінці. Сьогодні з інформаційних і комерційним запитам обсяг тексту в 3000 символів може бути надмірною, але невелике текстовий опис в 800 символів необхідно для нормальної індексації та розуміння змісту сторінки пошуковими системами.
 9. Наскрізні посилання на основні (обнародувано) розділи. Якщо ви точно знаєте, навіщо створюєте ваш сайт, як він буде залучати аудиторію, які там будуть основні працюють розділи, дизайнер повинен припустити, як в один клік з будь-якої сторінки потрапити на ці розділи. Ця вимога важливо через розподіл статичного ваги всередині сайту. Через відсутність наскрізних посилань на основні обнародувано розділи у пошукових систем можуть бути проблеми з розумінням важливості цих розділів.
 10. Ланцюжок навігації. Це один з основних інструментів, що допомагають в навігації по сайту.
 11. Ілюстрації. Для детальних сторінок товарів і для разбавкі текстового блоку обов'язкове розміщення ілюструють фотографій.

Розглянемо приклади класичних «косяків»

На ілюстрації наведено - верстка меню картинками, верстка за допомогою flash і унікальне явище, яке ще досі зустрічається, - flash-заставка замість головної сторінки, де потрібно натиснути, наприклад, «Пропустити заставку», щоб в результаті потрапити на головну сторінку, яка буде знаходитися під іншим URL-адресою. Подібні рішення пропонуються дизайнером зазвичай тому, що він не може запропонувати грамотної альтернативи.

Вимоги до верстці

Можна виділити наступні основні вимоги до HTML-верстальщику.

Не застосовувати препарат теги текстових заголовків h1-h6 (поза основного тексту)

Верстка проводиться за допомогою «div», «span» та інших елементів HTML, яких цілком достатньо для того щоб зверстати макет з будь-якими вимогами. Заголовки використовуємо тільки виключно в тексті, якщо верстається безпосередньо унікальний текст, який розміщений на конкретній сторінці.

Відразу верстати приклад тексту з заголовком, підзаголовком, списком, картинкою, гіперпосиланням

Приклад необхідний, щоб потім не довелося повертатися до цього ж макету і допілівать стилі.

Виносити всі стилі, які використовуються в макеті, в окремі CSS-файли

Це потрібно для того, щоб дані файли кешуватися, щоб код був легше і серфінг по сторінках сайту був швидшим. Навіть якщо верстальник щось налагоджує і на час перемістив CSS-стилі в код документа, перед здачею макету він повинен перевірити вихідний код і винести стилі в окремий файл, інакше пізніше цю роботу доведеться переробляти.

Всі об'ємні (більше 15-20 рядків) JS-коди виносяться в окремі підключаються файли

Тут те ж саме, що і з CSS-стилями, виняток можуть становити невеликі JS-коди, які неможливо винести в окремі файли. Також, більш лояльно можна ставитися до скриптів, розмір яких не перевищує 15-20 рядків.

Використовувати єдиний формат адрес для посилань

Оптимально - відносні URL виду / catalog / obuv / з слешем або без нього в кінці.

Чи не ставити посилання на індексні сторінки (/index.php)

домогтися кросбраузерності

домогтися кросбраузерності

На поточний момент по браузерам Рунета перше місце займає Google Chrome (більше 30%), потім Android, Mobile Safari, яндекс.браузер, Firefox, Opera, і в самому хвості плететься Explorer. Всього лише 2,5% користується Internet Explorer, тому можна сказати, що ідеальне відображення в ньому - це останнє, чого потрібно домагатися верстальщику. В першу чергу важливі Google Chrome, в другу чергу мобільні браузери, за ними йдуть яндекс.браузер і Firefox.

Не допускати конфлікту CSS-стилів

Таке часто спостерігається в складних макетах і коли щось допілівать після. Тому дуже важливо всі ці вимоги передбачити в вихідної верстці.

Зовнішнім посиланням прописується target = "_ blank" - відкриття в новій вкладці

Відкриття в новій вкладці корисно для того, щоб користувач при кліці по зовнішньому посиланню потрапляв на нову вкладку і не залишав ресурс. Це вигідно і з точки зору маркетингу - користувач не забуде, з якого джерела він перейшов на новий сайт.

3. Основні помилки верстальника

Недоречне використання текстових заголовків h1-h6 для оформлення або в якості оформлення логотипу

На ілюстрації приклад того, як в текстовий заголовок h1 заганяється посилання, що веде на головну сторінку, яка в свою чергу є картинкою. Очевидно, що ця конструкція не є головним текстовим заголовком, тому що це не текст. Це логотип і він повинен бути оформлений як div.

брудний код

Дуже часто розмір коду Java Script перевищує обсяг корисної вмісту сторінки і це говорить пошуковій системі про складність розуміння вмісту сторінки, де на ній захована цінна інформація, у великому обсязі JS-коду і CSS-стилів.

Биті і «різноманітні» посилання

Також варто порушити питання оформлення внутрішніх посилань у вихідному коді і як ці посилання оформляють HTML-верстальники.

Типовий приклад:

 • одна посилання веде на URL зі слешем в кінці;
 • друга йде абсолютна зі згадуванням доменного імені;
 • далі йде відносна посилання, але вона саме вказана щодо даної поточної директорії в URL (без слеша на початку);
 • четвертий варіант за умови посилання взагалі зі згадуванням http / https.

На ділі потрібно, щоб URL-адреси всіх посилань були стандартизовані і вказані як відносні виду / dir /. Це зручно і в разі подальшого переїзду сайту на інший домен (зміні доменного імені).

Незакриті парні HTML-теги

Скажімо, один з тегів рядків <tr> або стовпців <td> таблиці відкривається і з якихось причин не закривається взагалі. Відображатися це буде коректно, але з точки зору верстки це буде некоректно, і з точки зору SEO це теж буде погано, тому що дана помилка буде заважати парсингу вихідного коду для пошукових систем та інших роботів.

Незадані стилі у використовуваних елементів

За замовчуванням у різних браузерів - різні стилі оформлення, отже, буде і різне відображення. На ілюстрації показано, як використовується текстовий заголовок h1, в якому повинні бути задані стилі. Це такі моменти в оформленні як розмір шрифту, його жирність, накреслення, відступи, padding і margin. Сам по собі шрифт заданий, але якщо ми будемо дивитися його в різних браузерах, для цих тегів буде різне відображення.

Наведена вище інформація показує те, як SEO-фахівці хочуть бачити верстку і які основні вимоги повинні бути до дизайну і макету. Рекомендується до ознайомлення верстальщикам і дизайнерам будь-якої компанії, для того, щоб не довелося багато разів переробляти потім сторінку під вимоги SEO.

4. Помилки при розробці сайту

Розглянемо проблеми, що зустрічаються при здачі сайту. Те, що часто доводиться виправляти SEO-фахівця, хоча це вже давно потрібно було внести в підручники HTML-верстки.

1) Дублювання тексту на сторінках, в посторінковою навігації, налаштуваннях фільтрів, вкладених категоріях і т.д.

2) Відсутність можливостей:

 • задати унікальні Title, h1, Description на сторінці;
 • змінити URL з варіанта з GET-параметрами на ЧПУ;
 • розмітити текст на будь-якій сторінці.

Все це дуже часто виконується тільки на групі обраних сторінок, якій приділив увагу розробник CMS або сайту.

Занадто мало уваги приділяється налаштування сервера

Не можна просто залити сайт на хостинг і забути про нього, залишити без контролю. Наведемо рекомендації по параметрах, при яких можна говорити про те, що результат по SEO не буде несподівано перекреслений нестабільною роботою сервера. Це особливо важливо, коли замовник хоче контролювати результат по SEO і зрозуміти, які гарантії може надати SEO-агентство. Якщо вони не виконуються, то ніяких гарантій по SEO очікувати не варто.

 1. Відсутність відгуку сервера в перші 0,2 секунди. Сервер повинен сказати - я живий, зі мною все в порядку.
 2. Час завантаження вихідного коду сторінки. Мається на увазі не отрисовка браузером самої сторінки, а просто скачування вихідного HTML-коду в тому вигляді, в якому він є. Процедура повинна займати до 0,7 секунд. Більший час говорить про те, що в подальшому час скачування коду і відтворення буде некоректно високо.
 3. Розмір коду документа. Розмір HTML повинен бути до 120 Кб, тому що більший розмір буде довго скачиваться і складно інтерпретуватися.
 4. Аптайм, вимірювати який рекомендуємо вам внутрішніми інструментами, або за допомогою Яндекс.Метрики. За Google Analytics вимірюється на дуже маленькій вибірці, близько 1% вашої аудиторії і тому там найчастіше спостерігаються дуже великі скачки. У Яндекс.Метрика дані коректніше і 99,85% - це мінімальний відсоток часу, протягом якого сервер повинен працювати.
 5. Негативний приклад - коли час відгуку 1 секунда. Користувач може просто встигнути піти. Про швидкість роботи сайту вже дуже багато разів говорилося, але в даному випадку це саме вимога SEO, ми не можемо досягти результатів по просуванню, якщо воно не виконане.

Як довгий час завантаження негативно позначається на репутації вашого сайту можна спостерігати по такому цікавому кейсу, як Вконтакте (vk.com). Всім відомо, ВКонтакте - один з найпопулярніших сайтів Рунета, і пошукова фраза [вконтакте не працює] і [вк не працює] досягає піку до трьохсот тисяч запитів на місяць. У ті моменти, коли в 2014 році не працював ВКонтакте, все шукали, [чому ВКонтакте не працює], що робити, [як полагодити ВКонтакте]. Позначився дуже великий репутаційний ефект. Якщо до трьохсот тисяч користувачів готові в разі нестабільної роботи сайту йти в Яндекс і намагатися знайти причину збою, то це негативно позначається на репутації бізнесу.

Для того, щоб веб-сайт не індексувався під час розробки, програміст закриває його від індексації, а відкрити частенько забуває. У такому вигляді сайт здається і випускається в продакшн.

У разі зміни дизайну. Тестова версія розміщується по тестовому адресою закритою в robots.txt. Відповідно, тестова версія замінюється на працюючу, код змінюється, а robots.txt залишається повністю закритим від індексації.

Сайти часто викочуються в тому вигляді, в якому вони є. Перше, що потрібно перевіряти SEO-фахівцям - доступність сайту по великій кількості різних дзеркал (доменів).

 • Необходимо перевіряті адреси з «www» або без «www», а такоже Тестовий адреси, Який Видається за замовчуванню хостерами типу domain.nichost.ru, domain.1gb.ru и т.п.
 • Такоже нужно перевіряті, что сайті доступна коректно, відповідає кодом 200 ОК только по одній єдіній написання доменного імені.
 • Чи не Варто забуваті про домени .рф и про https, Які зараз начали дуже активно індексуватіся пошуково системою Яндекс. Це велика проблема, тому что Яндекс підміняє https-результатами звічайні результати відачі зі збереженням позіцій и при переході Користувачів з відачі на ЦІ сторінки з https Видається попередження про ті, что веб-сайт не володіє підтвердженім сертифікатом. Користувач после кліка на таку сторінку як правило залішає сайт, повертаючісь на видачу. А це позначається на поведінковіх факторах.

Обов'язково перевіряйте доступність свого сайту за версією з https! І если вона доступна, та патенти, поставити редирект з неї на основнову версію з http або відключіті Взагалі ее підтрімку. Якщо звичайно у вас немає підтвердженого сертифіката і якщо вам не потрібна https-версія.

Редирект на новий домен зі старого - це теж серйозна помилка. Змінюючи доменне ім'я, мало просто поставити 301-редирект зі старого домену на новий. Таким чином сайт втратить позиції і трафік з Яндекса приблизно на 1,5-2 місяці. Так робити не треба, в нашому розділі «Самостійно» є інструкція по грамотної зміну головного дзеркала без небезпеки для трафіку.

Некоректні коди відповіді сервера. Нормальний документ повинен давати тільки код 200 ОК, якщо ви хочете його індексувати, він не повинен видавати інший код. Відповідно, сторінка, яка відсутня на сайті, повинна видавати тільки 404 код відповіді сервера, якщо видалена, і 401 код, якщо видалена остаточно. На нашому сайті також є інструкція по налаштуванню правильного коду відповіді .

Хто без гріха, нехай перший ...

Яндекс сам проіндексував свою ж копію головної сторінки з https, але не просто з https, а ще з двома ww: https://ww.yandex.ru, і при цьому віддавав нормальний код відповіді 200 ОК по цій сторінці. Проблема цих дзеркал куди більш актуальна, ніж здається. Вона зустрічається навіть на сайтах таких великих корпорацій, як Яндекс.

Посторінкова навігація, сторінка фільтрів і сортування

Посторінкова навігація. На сторінці повинна індексуватися посторінкова навігація, а URL повинен мати зрозумілий формат. Приклад нормального URL: site.ru/dir/page2/, приклад ненормального URL - коли на сторінку посторінковою навігації додаються якісь GET-параметри. Це дуже характерно, наприклад для CMS Бітрікс. URL подовжується, що сильно заважає індексації сторінок. Пошукова система не любить індексувати сторінки з довгими URL-адресами, і часто погано їх ранжує, це категорично не подобається SEO-фахівцям, а значить, спричинить додаткові доопрацювання.

Сторінки фільтрів. Залежно від тематики потрібно або передбачити ЧПУ, або висновок заданої настройки фільтра на сторінці з ЧПУ. Іноді їх приховують, але при розробці фільтра бажано, щоб встановлені установки фільтра відображалися за вказаною URL-адресою у вигляді ЧПУ, зберігаючи свою настройку. Це допомагає в залученні низькочастотного трафіку і тегірованія відібраних товарів.

Сортування. Якщо сторінки сортування доступні для індексації, на них також потрібно ставити унікальний Title. У разі, якщо вони заборонені для індексації, посилання на ці сторінки угруповань і повинні бути приховані в вихідному коді. Зазвичай посилання ховаються за допомогою AJAX.

6. Помилки при настройці сервера і CRM

Сесійні змінні в URL (типові приклади: «PHPSESSID =» і «session_id =»).

Індексація конфіденційних даних (в адмінці і особистому кабінеті користувача виду: «/ bitrix», «/ login», «/ admin», «/ administrator», «/ wp-admin»). Цікавий приклад - індексація СМС, відправлених компанією Мегафон. Були проіндексовані кілька сотень тисяч СМС, що знаходяться у відкритому доступі, і за допомогою Google можна було шукати надіслані повідомлення.

Некоректна настройка атрибута rel = "canonical" тега link є дуже поширеною помилкою.

Некоректний robots.txt. Всі потрібні сторінки повинні бути відкриті для індексації.

Відсутня карта сайту (sitemap.xml). Карта сайту повинна містити до 50 000 URL-адрес, якщо все адреси не вміщаються в одну, можна сформувати кілька карт. Можна розбивати їх на великі розділи, щоб краще контролювати індексацію кожного розділу окремо.

Не рекомендується вказувати sitemap.xml в robots.txt, краще вказати шлях до карти сайту в панелі Вебмастера і своєчасно оновлювати його. Аналізуючи вміст карти сайту, різні сторонні краулери, перевіряють на вашому сайті наявність унікального контенту, який знаходиться не в індексі пошукових систем, і забирають його собі.

Некоректна робота помилки 404. Дана проблема веде до потрапляння непотрібних сторінок в індекс, засмічення або появи «нескінченного сайту», в якому календар подій можна перегорнути так, скажімо, 2032 року. І всі ці сторінки будуть віддавати код відповіді 200 ОК. В результаті пошукова система плутається і не розуміє, які сторінки на сайті потрібні, а які ні. Код відповіді повинен бути саме 404, а не переадресація на інший URL-адресу, тому що в цьому випадку втрачається можливість повернутися в браузері за допомогою кнопки «назад». Сторінка 404 повинна бути оформлена в тому ж дизайні, що весь сайт, щоб користувач не губився, потрапивши на неї. Не виключається додавання на неї навігації з основних розділів. Також допустимо креатив, наприклад, надавати клієнтам, що потрапили на цю сторінку, знижки.

Описані вище пункти недостатньо виконати один раз, в процесі життя сайту з'являються биті посилання, технічні помилки, помилки верстки, до яких потрібно ставитися уважно. Перевірка весь час рухається ось по такому колу. Спочатку ми розміщуємо сайт в продакшн, потім вимагаємо індексації пошукової системи, потім перевіряємо, чи нормально все проіндексувати, чи немає битих посилань і т.д. Виявляються помилки, вносяться зміни налаштовуються службові файли, викочується в продакшн, знову перевіряється. Весь час по колу.

Покрокова інструкція, ЯКУ РЕКОМЕНДУЄТЬСЯ засвоїти КОЖНОМУ ПЕРСОНАЛУ

 1. Створіть файл robots.txt і налаштуйте його.
 2. Встановіть 301-редирект на основне дзеркало. Основне дзеркало вказується у файлі robots.txt для Яндекса за допомогою директиви «Host:».
 3. Створіть і налаштуйте файл 404-помилки.
 4. Перевірте коректність роботи редиректів і вірність коду відповіді сервера 404-помилки (дуже часто пишеться, що це 404-помилка, але код відповіді у неї чомусь 200 ОК).
 5. Задайте унікальні теги Title для всіх сторінок (необхідно, щоб на сайті була така можливість).
 6. Встановіть унікальні meta-опису (на сайті повинна бути така можливість). Якщо ви розробник, встановіть унікальні meta-опису і переконайтеся, що вони відображаються у вихідному коді, тому що meta-опису можна побачити тільки в вихідному коді.
 7. Налаштуйте ЧПУ для всіх або ключових сторінок сайту. Також важливо переконатися, що посилання ведуть відразу на кінцеві URL, не через проміжні (тобто спочатку на сторінку без ЧПУ, а потім через 301-редирект на сторінку з ЧПУ; такого бути не повинно).
 8. Проскануйте сайт на предмет битих і некоректних посилань. Усуньте їх і причину їх виникнення.
 9. Проскануйте сайт повторно, переконайтеся, що проблема з посиланнями вирішена. Зазвичай це можна зробити за допомогою програми Page Weight, Screaming Frog, Seo Spider і аналогічних засобів, в тому числі онлайн (seoto.me). Пересканіровать сайт потрібно обов'язково, тому що якщо у вас 404-помилка була виведена некоректно, повторне сканування сайту допоможе виявити велику кількість нових помилок.
 10. Створіть карту сайту sitemap.xml і вкажіть шлях до неї в панелях Вебмастера.
 11. Вивчіть вихідний код основних сторінок сайту. Всі великі шматки JS і CSS повинні бути винесені в окремі файли.
 12. Перевірте, що теги h1-h6 використовуються тільки як текстові заголовки, а не елементи дизайну. Для цього потрібно перевірити, чи є у вихідному коді теги h1-h6 і використовуються вони тільки в тексті.
 13. Виміряйте час відгуку сервера і час завантаження вихідного коду документа для ключових регіонів за допомогою сторонніх сервісів. Потрібно перевірити, як завантажується вихідний код з ключових регіонів, в яких ви плануєте надавати послуги.
 14. Проведіть базове тестування навантаження - від 10-20 активних користувачів онлайн.
 15. Перевірте валідність коду основних сторінок / розділів, усуньте найістотніші помилки.
 16. Перевірте коректність відображення в браузерах Chrome, Android, Safari, Firefox, Яндекс.
 17. Налаштуйте коректне відображення атрибута rel = "canonical" тега link. Це допомагає усунути велику кількість потенційних дублів на сайті і зробити доступними для індексації тільки канонічні сторінки, які повинні бути проіндексовані.
 18. Налаштуйте заголовок Last-Modified і обробку запиту з умовою If-Modified-Since. Коли пошуковий робот заходить на ваш сайт і питає, чи змінився даний документ з того часу, коли він останній раз був на ньому, якщо він не змінився, потрібно не віддавати вихідний код, а дати 304 код відповіді і тим самим зменшити навантаження на сервер, прискорити індексацію і збільшити її повноту.
 19. Контролюйте Аптайм сервера по системам статистики (він повинен бути не нижче 99,85%).
 20. Не рідше одного разу на місяць проводите контроль індексації - SERP, Веб-майстер, сканування. Це те, що безпосередньо відноситься до обов'язків SEO-фахівця. Потрібно не рідше разу на місяць переглядати руками, аналізувати панель Вебмастера, і виробляти сканування і повторне сканування сайту.

ВИСНОВКИ

 • Коректне налаштування складно або практично неможливо виконати один раз і назавжди. Потрібно весь час проходити по колу.
 • Зібрані воєдино, які найчастіше трапляються програмістів, верстальників і дизайнерів при розробці сайту. Вони повинні враховуватися за замовчуванням, і ми сподіваємося, що все більше і більше сайтів будуть робитися спочатку підготовленими для SEO.
 • Наведено основні рекомендації по налаштуванню сайту на стартовому етапі і подальшого контролю.
 • Помилки, допущені при проведенні технічної оптимізації сайту перекреслюють всі зусилля на шляху до хорошим позиціях в пошуку. Ми не можемо домогтися гарних результатів без урахування цих базових основних пунктів.

Правила є обов'язковими для просування і входять в сферу відповідальності SEO-фахівців. Оптимізатор в будь-якому випадку повинен перевіряти їх виконання, і якщо програміст, верстальник або дизайнер допустив якісь помилки з описаних вище, то фахівцеві необхідно сформувати технічні завдання з доопрацювання сайту. Спираючись на матеріал, у кожного фахівця вийде сформувати дані технічні завдання.

Піднімемо важливе питання: як розробникам почати розуміти SEO-фахівців?
Новости
Провайдеры:
 • 08.09.2015

  Batyevka.NET предоставляет услуги доступа к сети Интернет на территории Соломенского района г. Киева.Наша миссия —... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  IPNET

  Компания IPNET — это крупнейший оператор и технологический лидер на рынке телекоммуникаций Киева. Мы предоставляем... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Boryspil.Net

  Интернет-провайдер «Boryspil.net» начал свою работу в 2008 году и на данный момент является одним из крупнейших поставщиков... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  4OKNET

  Наша компания работает в сфере телекоммуникационных услуг, а именно — предоставлении доступа в сеть интернет.Уже... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Телегруп

  ДП «Телегруп-Украина» – IT-компания с 15-летним опытом работы на рынке телекоммуникационных услуг, а также официальный... 
  Читать полностью

 • 08.09.2015
  Софтлинк

  Высокая скоростьМы являемся участником Украинского центра обмена трафиком (UA — IX) с включением 10 Гбит / сек... 
  Читать полностью